Dobrý den u televizních obrazovek, přinášíme nový díl medicíny speciál z Fakultní nemocnice Ostrava. Dnes se dozvíte, že tamní lékaři dokáží pomocí embolizace zastavit silné život ohrožující poporodní krvácení a také zavítáme na výjimečný tábor pro onkologicky nemocné děti.
Lékaři ve FNO zachránili rodičku pomocí embolizace
Silné poporodní krvácení dokáží lékaři FNO zastavit pomocí embolizace.
Malá Amélie zatím netuší, v jak složité situaci její maminka po porodu byla. Projevilo se u ní totiž silné poporodní krvácení.
doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA, přednosta Gynekologicko – porodnické kliniky FN Ostrava a LF OU: Normální krevní ztráta u porodu je 500 ml krve. Do toho se vejde většina rodiček. Nicméně 10-15 procent žen má větší krevní ztrátu. A jedno procento žen má větší krevní ztrátu, než 1,5 litru. My tomu říkáme život ohrožující krvácení, a to jsou situace, které vyžadují urgentní řešení.
Ve většině případů lékaři situaci zvládnou léky, nebo jednodušším chirurgickým výkonem. Ve fakultní nemocnici Ostrava se mohou spolehnout na intervenční radiology, kteří už 15 let zastavují krvácení pomocí embolizace.
Melánie Sedlářová: Jsme moc vděční, nebo teda konkrétně já, že tu můžu být, protože nebýt jich, tak bychom se tu tak spokojeni nemohli tulit, určitě to nikdy nezapomeneme.
Melánie Sedlářová původně porodila v jedné z krajských nemocnic. Byla 25 ženou, která úspěšně provedenou embolizaci ve Fakultní nemocnici Ostrava podstoupila.
Václav Procházka, vedoucí angiolinky, Ústav radiodiagnostický: Porodní krvácení a jeho zastavení pomocí embolizace
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na příspěvek navazuje rozhovor s docentem Václavem Procházkou, vedoucím lékařem angiolinky, kterého vítám ve studiu. Dobrý den.
Václav Procházka, vedoucí lékař angiolinky, Ústav radiodiagnostický: Dobrý den.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane docente, jak postupuje porodník, když zjistí, že žena po porodu stále silně krvácí?
Václav Procházka, vedoucí lékař angiolinky, Ústav radiodiagnostický: Taková magická hranice pro porodníky, když sledují množství krve, které pacientka může ztrácet, je asi 500 mililitrů, tj. půl litru krve. Oni umí opticky odečítat, kolik krve to zhruba je. Jsou na to trénovaní, aby dokázali predikovat tu ztrátu krve během porodu. Nicméně pokud se jeví, že krve je mnohem více, zasahují většinou dalšími možnostmi jako podávání léku. Když se jim zdá, že se děloha nestahuje, podávají oxytocinu tak, aby urychlili stažení dělohy. Samozřejmě prohlížejí porodní cesty, jestli nedošlo k nějakému poranění těch porodních cest, což jsou schopni ošetřit prakticky ihned. Čili pokud zjistí, že to není v porodních cestách a mají podezření, že to je jedna z těch závažnějších příčin, tak samozřejmě mohou dát různé kompresní pásy, kompresi dělohy, zavádí různé balonky, čili snaží se zastavit to krvácení.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když tohle všechno nepomůže, přistupuje se k tzv. embolizaci. Co je to za zákrok?
Václav Procházka, vedoucí lékař angiolinky, Ústav radiodiagnostický: To je právě důležitý okamžik. Rozhodnout se včas, aby zavolali k nám na pracoviště na angiolinku a říct nám: "Porod probíhá s jistými komplikacemi. Prosím Vás, buďte připraveni, že možná přijedeme," a dají nám rychle vědět. To je kritická chvíle to rozhodování pro embolizaci. A ten náš tým je rozhodně připravený během několika minut uvolní angiolinku a jsme připraveni na příjezd celého porodního týmu včetně anestezie.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tam je asi velmi důležitý čas, za jak dlouho ta rodička se musí k Vám dostat?
Václav Procházka, vedoucí lékař angiolinky, Ústav radiodiagnostický: Jednoznačně čas hraje obrovskou roli a zejména pokud to jsou třeba odpolední, noční hodiny, v době přislužeb nebo služeb, tak ten čas, do kdy my se musíme dostavit na pracoviště, celý ten náš tým, je 15 minut. To znamená, ať jsme kdekoliv, do patnácti minut musíme být u tohoto emergentního stavu na značkách.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak závažný nebo jak těžký je ten výkon a jak dlouho trvá?
Václav Procházka, vedoucí lékař angiolinky, Ústav radiodiagnostický: Ten výkon pro nás z hlediska rutiny je běžný jako standardní postupy embolizační, které provádíme. To znamená na sondování těch děložních tepen a uzavření platinovými spirálkami tak, aby došlo k zabránění průtoku těmi děložní tepnami. Trvá většinou kolem 20 minut 15-20 minut. Na obou stranách se snažíme uzavřít děložní tepny.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste říkal, že do patnácti minut ta rodička musí být u Vás. Co když to je déle? Stalo se Vám to už někdy, že to bylo více jak 15 minut?
Václav Procházka, vedoucí lékař angiolinky, Ústav radiodiagnostický: Ne, fakt se snažíme být na pracovišti co nejrychleji. Komická situace, když jsem byl nakupovat v Globusu, měl jsem plný vozík a musel jsem ho nechat u pokladny a být během deseti minut v nemocnici a zase jsem se po tom výkonu pro ten vozík vrátil a zaplatil u pokladny.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To není možné, ale teď se nabízí otázka? Opustil jste vozík, ale zachránil jste život.
Václav Procházka, vedoucí lékař angiolinky, Ústav radiodiagnostický: Tak tak.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vozík na Vás počkal.
Václav Procházka, vedoucí lékař angiolinky, Ústav radiodiagnostický: Z těch všech pacientek to bylo zrovna to nejtěžší krvácení. To byla embolie plodovou vodou, která okamžitě vyvolává to krvácení. Čili je to v krátké chvíli opravdu život ohrožující krvácení.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Fakultní nemocnice a Vaše pracoviště je jediné v Moravskoslezském kraji, které už 15 let embolizace provádí. Za tu dobu jste zachránili pětadvacet žen. Co je tou nejčastější příčinou krvácení po porodu?
Václav Procházka, vedoucí lékař angiolinky, Ústav radiodiagnostický: Nedá se úplně vytipovat nějaký jeden důvod, proč to krvácení takhle vznikne? My samozřejmě sledujeme všechny parametry. Jediný, který na nás kouká, je nadváha, ale jinak neumíme vyhledat v tuto chvíli nějaký faktor, který by to významně ovlivnil. Třeba kouření se tam třeba vůbec neukazuje, nebo jestli vícečetné těhotenství. Měli jsme třeba trojčata, dvojčata. Ale není faktor, který by byl významnější. Jenom nadváha, která se ukazuje. Jinak těch faktorů, které to mohou vyvolat, je celá řada. Poruchy srážení krve, hypertenze v době těhotenství, ale jsou to nestatisticky nevýznamné ukazatele.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To znamená, že se nedá predikovat dopředu, že některá z žen bude muset být hlídána a Váš tým připraven, že embolizace může nastat.
Václav Procházka, vedoucí lékař angiolinky, Ústav radiodiagnostický: Jediný faktor, kdy je třeba dávat pozor, je atypické uložení placenty. To znamená, někde při východu porodních cest může dojít k velmi závažnému krvácení, nebo placenta prorůstá děložní stěnou třeba do okolí. To jsou velmi nebezpečné situace, ale porodník to ví už z doby, kdy probíhá těhotenství a ty ženy jsou sledovány. Proto je to potom otázka nachystání toho porodu a my jsme připraveni, že by se mohlo něco dít.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak dlouho trvá rekonvalescence ženy?
Václav Procházka, vedoucí lékař angiolinky, Ústav radiodiagnostický: To je velmi zajímavé. Po té embolizaci, jsme vždy překvapeni, dochází velmi rychle ke stabilizaci oběhové i tlakové té pacientky, když dostávají krev a všechno. Stabilizace je velmi rychle, čili v řádu dnů je ta pacientka, řekněme, velmi rychle stabilizovaná a je otázka několika dnů, kdy dochazi domů.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane docente, já Vám děkuji za rozhovor a teď už reportáž s tématem zcela výjimečného tábora pro onkologicky nemocné děti.
Haimácký tábor pro onkologicky nemocné děti
Hrají hry, smějí se. Tak jak je to na táboře obvyklé. Většina z těchto 33 dětí ale velmi dobře ví, co se ukrývá za slovy hospitalizace, chemoterapie, nebo infuze.
Michaela Češková, ředitelka HAIMA Ostrava, z. s., zdrav. sestra Odd. hematologie a hematoonkologie FN Ostrava: Ty děti na táboře vědí, že každý z nich má nějaký hendikep. Proto si musí pomáhat. Sdílejí spolu i plno emocí a jsem moc ráda, že se mezi nimi vytvoří i taková vzácná atmosféra.
Michaela Češková, ředitelka HAIMA Ostrava, z. s., zdrav. sestra Odd. dětské hematologie a hematoonkologie FN Ostrava: My tady neděláme vůbec rozdíly, kdo byl nemocný, kdo je po léčbě a který je sourozenec. Tady jsou všichni na stejné úrovni.
Zuzana Adamovská, zdrav. sestra Odd. dětské hematologie a hematoonkologie FN Ostrava: Pořád máme i děti, které i když už nepotřebují tu intenzivní péči v nemocnici, ale i přesto mají udržovací léčbu, chemoterapie. Pořád mají nějaké onkologické onemocnění a prostě ty léky musí užívat.
Táboru, který HAIMA Ostrava pořádala už pošestadvacáté, dominoval kouzelnický učeň Harry Potter.
Děti přijel pozdravit i významný podporovatel Haimy Josef Zimovčák.
Radost ze setkání i z pobytu s dětmi měl i Tomáš Skarka. Leukemie ho zasáhla před třemi lety. Tomáš Skarka: Je to změna, po měsíci, co mám po operaci kyčle jsem se mohl zapojit, je to úžasné takhle za mě.
Johana Kupková: S některýma jsem se rok neviděla a vlastně si připomenout to, že jsme pořád kamarádi a máme nové zážitky. Jsem fakt ráda, že tady můžu jezdit.
A nechyběla ani narozeninová oslava a speciální dort.
Pro většinu dětí je haimácký tábor jediným, kam mohou jet. O jejich často stále ještě podlomené zdraví tady totiž zkušené onkologické sestry pečují nepřetržitě.
Dnešní díl končí, mějte pohodové dny plné zdraví.
Redakčně upraveno / zkráceno.