Magazín TV medicína
- Slezská nemocnice Opava
- Oční oddělení SNO navštěvují pacienti až z Jesenicka
- Zdeňka Wandrolová, primářka Očního oddělení SNO: Zelený zákal a možnosti jeho léčby
Hezký den, začíná nový díl Magazínu TV Medicína Speciál. V něm představíme Oční oddělení Slezské nemocnice v Opavě, které navštěvují pacienti z širokého okolí. A pozvání do studia přijala jeho primářka - Zdeňka Wandrolová, která prozradí jaké jsou možnosti léčby zeleného zákalu.
Oční oddělení SNO navštěvují pacienti až z Jesenicka
Oční oddělení Slezské nemocnice v Opavě je plně vytížené. Spádově vykrývá celou oblast směrem na Bruntál a Jesenicko a také směrem na oblast Hlučínska.
Oční oddělení opavské Slezské nemocnice má hned několik ambulancí. Kromě všeobecné, která řeší pacienty s běžnými zdravotními problémy, to jsou ambulance předoperační, sítnicová, glaukomová a dětská. Vzhledem k naplněné kapacitě přijímá pouze pacienty ke specializovaným výkonům.
Zdeňka Wandrolová, primářka Očního oddělení, SNO: ,,To znamená ke všem operacím, k vyšetření v sítnicové poradně, glaukomové pacienty, ty všechny bereme tak, jak je potřeba, včetně dětí. Pokud se týká operací, operujeme především pacienty se šedým zákalem, to uděláme asi 1200 operací za rok. Operujeme pacienty se zeleným zákalem, to je několik desítek pacientů a tady provádíme jak klasické operace, tak operace se speciální mikrošantů, provádíme operace glaukomů pomocí laseru.”
Dále tady operují víčka, a to jak léčebně, tak kosmeticky. Nejčastěji se jedná o plastiky horních víček.
Zdeňka Wandrolová, primářka Očního oddělení, SNO: ,,Méně se už operují dětí, děláme operace strabismu a operujeme taky sítnice, kdy operujeme pacienty s diabetickými změnami na sítnici, pacienty, kteří mají problémy na povrchu sítnice ve smyslu epiretinálních membránek, makulárních dírek a podobně.”
Monika Kmecová, lékařka Očního oddělení, SNO: ,,To je přístroj HRT, který srovnává v čase pacienty, kteří mají zelený zákal. Porovnává se to s tou databází, jednak jsou to záchyty pacientů, kteří mají nějaké nové nálezy, ale hlavně tam dochází k tomu, že si srovnáme tu léčbu, jestli je dostatečně účinná a jestli se musí nějak upravit medikace.”
Diana Bednářová, lékařka Očního oddělení, SNO: ,,Jedná se o fundus kameru, což je přístroj, kterým vyšetřujeme v rozkapání pacientovi sítnici. Udělá nám to barevnou fotku sítnice, pak fotku sítnice s různými filtry, což je velice důležité u onemocnění sítnice, zvláště u diabetické retinopatie, ale také třeba u onemocnění zrakového nervu, u různých vrozených onemocnění sítnice.”
Aby si lidé udrželi svůj zrak v co nejlepší kondici, je důležitá prevence, zvláště pak po čtyřicítce, kdy se začíná zhoršovat vidění do blízka.
Zdeňka Wandrolová, primářka Očního oddělení, SNO: ,,V té době můžeme zachytit i spoustu jiných onemocnění uvnitř oka, jako třeba zelený zákal, což je velmi důležité v rámci prevence, můžeme zachytit změny na sítnici, v centru sítnice, diabetické změny, změny na cévách.”
Po 40. roce věku by měl očního lékaře navštívit každý a následně chodit na pravidelné prohlídky jednou za 2 roky, pokud není vzhledem k diagnóze nutnost častějších kontrol.
Zdeňka Wandrolová, primářka Očního oddělení SNO: Zelený zákal a možnosti jeho léčby
Jana Lipowská, TV POLAR: Ve studiu se budeme společně s primářkou Očního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Zdeňkou Wandrlovou, věnovat glaukomu, neboli zelenému zákalu a jeho léčbě. Paní primářko, vítejte.
Zdeňka Wandrlová, primářka Očního oddělení, SNO: Dobrý den.
Jana Lipowská, TV POLAR: V úvodu řekněme, co to glaukom je?
Zdeňka Wandrlová, primářka Očního oddělení, SNO: Glaukom neboli zelený zákal je chronické onemocnění zrakového nervu, které může vést k jeho trvalému a nevratnému poškození a tím pádem k trvalému a nevratnému poškození našeho vidění. Zelený zákal se nejčastěji objevuje mezi 35 až 40 rokem věku a v populaci v tomto období se objevuje asi ve 2,5 % až 3 %. Někdy se mu říká také tichý zloděj zraku a celosvětově je považovaný za druhou nejčastější příčinu slepoty.
Jana Lipowská, TV POLAR: A jaké jsou tedy ty příčiny vzniku glaukomu?
Zdeňka Wandrlová, primářka Očního oddělení, SNO: Glaukom je multifaktoriální onemocnění. Je to onemocnění, které je často spojeno s vyšším nitrooční tlakem a je často spojeno buď s poruchou tvorby, takže s vyšší tvorbou nitrooční tekutiny a s nárůstem tlaku, anebo se sníženým a zhoršeným odtokem nitrooční tekutiny. Bývá častější u některých vad, jako je silná krátkozrakost nebo silná dalekozrakost. Častěji se vyskytuje u pacientů s diabetem. Bývá častější u pacientů nebo hůře probíhající u pacientů s hypertenzí. Může být také častější u pacientů s těžkými aterosklerotickými změnami, anebo s kardiovaskulárními chorobami. Určité množství pacientů může mít geneticky podmíněný glaukom, a to bývají nejčastěji děti vrozené glaukomy. U dětí jsou geneticky podmíněné, ale i u dospělých jsou některé typy glaukomu podmíněné geneticky.
Jana Lipowská, TV POLAR: Pokud tedy rodiče ví, že mají zelený zákal, měli by přijít už s dítětem na kontrolu?
Zdeňka Wandrlová, primářka Očního oddělení, SNO: Záleží, jaký ten zelený zákal mají. Pokud má rodič zelený zákal v dospělosti, tak se dá předpokládat, že jeho potomci můžou mít vyšší pravděpodobnost výskytu toho zeleného zákalu, ale zase až ve vyšším věku. To znamená v tom 35 roce věku by určitě měli navštívit očního lékaře. Někdy už kolem 30 roku věku pohlídat, jak vypadá oční pozadí, jak vypadá přední segment oka, jaký je oční tlak. Ale pokud v rodině se vyskytl vrozený zelený zákal a to bývá často opravdu u třeba u nás u romské populace, tak tam je potřeba hlídat ty malé děti už od narození, protože ten vrozený zelený zákal má své specifické příznaky a je potřeba je pohlídat.
Jana Lipowská, TV POLAR: Jak tedy ty příznaky poznáme? Kdy vyhledat lékaře?
Zdeňka Wandrlová, primářka Očního oddělení, SNO: Pokud se týká dospělosti, tak tam v podstatě bychom mohli rozlišit dva takové základní typy glaukomu. Ten nejčastější glaukom, to znamená primární glaukom s otevřeným úhlem, vůbec nijak nepoznáme. Většinou nemáme vůbec žádné potíže. Oko nebolí, netlačí a často pacienti přijdou až ve chvíli, kdy už mají těžké poškození zrakového nervu, které poznají tím, že špatně vidí. Takže tady pro to je důležité, aby každý pacient v tom opravdu věku mezi tím 30, 40 rokem, třeba ve chvíli, kdy potřebuje brýle, tak navštívil nejenom optika, který mu ty brýle udělá, napíše, zhotoví, ale i očního lékaře, který to oko vyšetří. A pak je ten druhý typ glaukomu, je jich více, ale to je ten druhý základní, který ten pacient jednoznačně pozná. To je tzv. glaukom s úzkým úhlem, kdy se projeví onemocnění často akutním glaukomovým záchvatem s vysokými bolestmi oka, s bolestmi hlavy, se zvracením. Někdy to vypadá jako žlučníkový záchvat, ale bývá u toho červené oko a tam ten pacient toho lékaře vyhledá vždy, to není možné přehlédnout.
Jana Lipowská, TV POLAR: Jaké jsou možnosti léčby?
Zdeňka Wandrlová, primářka Očního oddělení, SNO: Dneska ty možnosti léčebné jsou velice široké. Už neplatí to, co bylo dříve a lidé to často ale mají v povědomí, že zelený zákal se léčit nedá. Zelený zákal se léčit dá, dá se léčit velmi dobře, ale je to léčba trvalá a celoživotní. Vždy začínáme léčit kapkami. Dneska máme větší množství účinných látek, které se do kapek přidávají a pacienti 1x, 2x, 3x denně kapou kapky. Pokud nestačí jedny kapky, přidáváme druhé. Můžeme přidat i tabletky. Pokud nestačí kapky a nestačí kombinace kapek, tak máme možnosti laserového ošetření. Jsou to buď lasery, které působí do vnitřní části oka, kde ovlivňují trámčinu a odtokové cesty oka. Nebo můžeme působit laserem i na povrch oka a ovlivnit řasnaté tělísko, které tvoří tu nitrooční tekutinu, takže sníží tu tvorbu nitrooční tekutiny. A pokud nestačí ani to nebo není indikovaný laserový zákrok, můžeme pacienta operovat. A zase těch možností je celá řada. Jsou to klasické antiglaukomové perforující operace. Nebo to můžou být operace s použitím různých implantátů, dneska mikroimplantátů, různých mikrošantů. Takže těch možností je opravdu hodně.
Jana Lipowská, TV POLAR: Co se tedy stane, když člověk neví, že má zelený zákal a nechá to dojít daleko, nejde na kontrolu. Tak jaká jsou rizika?
Zdeňka Wandrlová, primářka Očního oddělení, SNO: Pokud glaukom není léčený a není léčený včas, tak bohužel může vést až k úplné slepotě. Je to dáno tou podstatou toho onemocnění, že je to chronické progresivní onemocnění s nevratnými změnami. Proto ty včasné návštěvy u očního lékaře, aby se glaukom včas odhalil a včas se léčil. Potom ty následky bývají malé a pacient může zůstat se zachovaným kvalitním viděním až do své smrti ve 100 letech není problém.
Jana Lipowská, TV POLAR: Doporučují se tedy oční prohlídky preventivní od nějakého věku?
Zdeňka Wandrlová, primářka Očního oddělení, SNO: Oční prevence jako taková neexistuje. Není zavedený v systému preventivních prohlídek, ale tam, kde v rodinách je glaukom, tak určitě pacienti by měli přijít a nejpozději v době, kdy si jdou pro ty brýle do blízka nebo mají pocit, že to blízko není ideální, tak nezůstat u té návštěvy optika a do té oční ambulance zajít. A podle toho nálezu, jak ten nález vypadá, pak oční lékař řekne: "je to všecko v pořádku, kontrola třeba za 3 roky, nebo není to v pořádku, je to hraniční, přijdete za půl roku. Anebo pozor! Máme tam glaukom, doplníme vyšetření, budete se léčit a budete chodit pravidelně."
Jana Lipowská, TV POLAR: A pacient je podchycen.
Zdeňka Wandrlová, primářka Očního oddělení, SNO: Přesně tak.
Jana Lipowská, TV POLAR: Paní primářko, já Vám moc děkuji za milou návštěvu.
Zdeňka Wandrlová, primářka Očního oddělení, SNO: Děkuji za pozvání.
Jana Lipowská, TV POLAR: A s vámi se, milí diváci, loučím. Uvidíme se u dalšího dílu magazínu TV medicína speciál.
Redakčně upraveno / zkráceno.
Hezký den, začíná nový díl Magazínu TV Medicína Speciál. V něm představíme Oční oddělení Slezské nemocnice v Opavě, které navštěvují pacienti z širokého okolí. A pozvání do studia přijala jeho primářka - Zdeňka Wandrolová, která prozradí jaké jsou možnosti léčby zeleného zákalu.
Oční oddělení SNO navštěvují pacienti až z Jesenicka
Oční oddělení Slezské nemocnice v Opavě je plně vytížené. Spádově vykrývá celou oblast směrem na Bruntál a Jesenicko a také směrem na oblast Hlučínska.
Oční oddělení opavské Slezské nemocnice má hned několik ambulancí. Kromě všeobecné, která řeší pacienty s běžnými zdravotními problémy, to jsou ambulance předoperační, sítnicová, glaukomová a dětská. Vzhledem k naplněné kapacitě přijímá pouze pacienty ke specializovaným výkonům.
Zdeňka Wandrolová, primářka Očního oddělení, SNO: ,,To znamená ke všem operacím, k vyšetření v sítnicové poradně, glaukomové pacienty, ty všechny bereme tak, jak je potřeba, včetně dětí. Pokud se týká operací, operujeme především pacienty se šedým zákalem, to uděláme asi 1200 operací za rok. Operujeme pacienty se zeleným zákalem, to je několik desítek pacientů a tady provádíme jak klasické operace, tak operace se speciální mikrošantů, provádíme operace glaukomů pomocí laseru.”
Dále tady operují víčka, a to jak léčebně, tak kosmeticky. Nejčastěji se jedná o plastiky horních víček.
Zdeňka Wandrolová, primářka Očního oddělení, SNO: ,,Méně se už operují dětí, děláme operace strabismu a operujeme taky sítnice, kdy operujeme pacienty s diabetickými změnami na sítnici, pacienty, kteří mají problémy na povrchu sítnice ve smyslu epiretinálních membránek, makulárních dírek a podobně.”
Monika Kmecová, lékařka Očního oddělení, SNO: ,,To je přístroj HRT, který srovnává v čase pacienty, kteří mají zelený zákal. Porovnává se to s tou databází, jednak jsou to záchyty pacientů, kteří mají nějaké nové nálezy, ale hlavně tam dochází k tomu, že si srovnáme tu léčbu, jestli je dostatečně účinná a jestli se musí nějak upravit medikace.”
Diana Bednářová, lékařka Očního oddělení, SNO: ,,Jedná se o fundus kameru, což je přístroj, kterým vyšetřujeme v rozkapání pacientovi sítnici. Udělá nám to barevnou fotku sítnice, pak fotku sítnice s různými filtry, což je velice důležité u onemocnění sítnice, zvláště u diabetické retinopatie, ale také třeba u onemocnění zrakového nervu, u různých vrozených onemocnění sítnice.”
Aby si lidé udrželi svůj zrak v co nejlepší kondici, je důležitá prevence, zvláště pak po čtyřicítce, kdy se začíná zhoršovat vidění do blízka.
Zdeňka Wandrolová, primářka Očního oddělení, SNO: ,,V té době můžeme zachytit i spoustu jiných onemocnění uvnitř oka, jako třeba zelený zákal, což je velmi důležité v rámci prevence, můžeme zachytit změny na sítnici, v centru sítnice, diabetické změny, změny na cévách.”
Po 40. roce věku by měl očního lékaře navštívit každý a následně chodit na pravidelné prohlídky jednou za 2 roky, pokud není vzhledem k diagnóze nutnost častějších kontrol.
Zdeňka Wandrolová, primářka Očního oddělení SNO: Zelený zákal a možnosti jeho léčby
Jana Lipowská, TV POLAR: Ve studiu se budeme společně s primářkou Očního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Zdeňkou Wandrlovou, věnovat glaukomu, neboli zelenému zákalu a jeho léčbě. Paní primářko, vítejte.
Zdeňka Wandrlová, primářka Očního oddělení, SNO: Dobrý den.
Jana Lipowská, TV POLAR: V úvodu řekněme, co to glaukom je?
Zdeňka Wandrlová, primářka Očního oddělení, SNO: Glaukom neboli zelený zákal je chronické onemocnění zrakového nervu, které může vést k jeho trvalému a nevratnému poškození a tím pádem k trvalému a nevratnému poškození našeho vidění. Zelený zákal se nejčastěji objevuje mezi 35 až 40 rokem věku a v populaci v tomto období se objevuje asi ve 2,5 % až 3 %. Někdy se mu říká také tichý zloděj zraku a celosvětově je považovaný za druhou nejčastější příčinu slepoty.
Jana Lipowská, TV POLAR: A jaké jsou tedy ty příčiny vzniku glaukomu?
Zdeňka Wandrlová, primářka Očního oddělení, SNO: Glaukom je multifaktoriální onemocnění. Je to onemocnění, které je často spojeno s vyšším nitrooční tlakem a je často spojeno buď s poruchou tvorby, takže s vyšší tvorbou nitrooční tekutiny a s nárůstem tlaku, anebo se sníženým a zhoršeným odtokem nitrooční tekutiny. Bývá častější u některých vad, jako je silná krátkozrakost nebo silná dalekozrakost. Častěji se vyskytuje u pacientů s diabetem. Bývá častější u pacientů nebo hůře probíhající u pacientů s hypertenzí. Může být také častější u pacientů s těžkými aterosklerotickými změnami, anebo s kardiovaskulárními chorobami. Určité množství pacientů může mít geneticky podmíněný glaukom, a to bývají nejčastěji děti vrozené glaukomy. U dětí jsou geneticky podmíněné, ale i u dospělých jsou některé typy glaukomu podmíněné geneticky.
Jana Lipowská, TV POLAR: Pokud tedy rodiče ví, že mají zelený zákal, měli by přijít už s dítětem na kontrolu?
Zdeňka Wandrlová, primářka Očního oddělení, SNO: Záleží, jaký ten zelený zákal mají. Pokud má rodič zelený zákal v dospělosti, tak se dá předpokládat, že jeho potomci můžou mít vyšší pravděpodobnost výskytu toho zeleného zákalu, ale zase až ve vyšším věku. To znamená v tom 35 roce věku by určitě měli navštívit očního lékaře. Někdy už kolem 30 roku věku pohlídat, jak vypadá oční pozadí, jak vypadá přední segment oka, jaký je oční tlak. Ale pokud v rodině se vyskytl vrozený zelený zákal a to bývá často opravdu u třeba u nás u romské populace, tak tam je potřeba hlídat ty malé děti už od narození, protože ten vrozený zelený zákal má své specifické příznaky a je potřeba je pohlídat.
Jana Lipowská, TV POLAR: Jak tedy ty příznaky poznáme? Kdy vyhledat lékaře?
Zdeňka Wandrlová, primářka Očního oddělení, SNO: Pokud se týká dospělosti, tak tam v podstatě bychom mohli rozlišit dva takové základní typy glaukomu. Ten nejčastější glaukom, to znamená primární glaukom s otevřeným úhlem, vůbec nijak nepoznáme. Většinou nemáme vůbec žádné potíže. Oko nebolí, netlačí a často pacienti přijdou až ve chvíli, kdy už mají těžké poškození zrakového nervu, které poznají tím, že špatně vidí. Takže tady pro to je důležité, aby každý pacient v tom opravdu věku mezi tím 30, 40 rokem, třeba ve chvíli, kdy potřebuje brýle, tak navštívil nejenom optika, který mu ty brýle udělá, napíše, zhotoví, ale i očního lékaře, který to oko vyšetří. A pak je ten druhý typ glaukomu, je jich více, ale to je ten druhý základní, který ten pacient jednoznačně pozná. To je tzv. glaukom s úzkým úhlem, kdy se projeví onemocnění často akutním glaukomovým záchvatem s vysokými bolestmi oka, s bolestmi hlavy, se zvracením. Někdy to vypadá jako žlučníkový záchvat, ale bývá u toho červené oko a tam ten pacient toho lékaře vyhledá vždy, to není možné přehlédnout.
Jana Lipowská, TV POLAR: Jaké jsou možnosti léčby?
Zdeňka Wandrlová, primářka Očního oddělení, SNO: Dneska ty možnosti léčebné jsou velice široké. Už neplatí to, co bylo dříve a lidé to často ale mají v povědomí, že zelený zákal se léčit nedá. Zelený zákal se léčit dá, dá se léčit velmi dobře, ale je to léčba trvalá a celoživotní. Vždy začínáme léčit kapkami. Dneska máme větší množství účinných látek, které se do kapek přidávají a pacienti 1x, 2x, 3x denně kapou kapky. Pokud nestačí jedny kapky, přidáváme druhé. Můžeme přidat i tabletky. Pokud nestačí kapky a nestačí kombinace kapek, tak máme možnosti laserového ošetření. Jsou to buď lasery, které působí do vnitřní části oka, kde ovlivňují trámčinu a odtokové cesty oka. Nebo můžeme působit laserem i na povrch oka a ovlivnit řasnaté tělísko, které tvoří tu nitrooční tekutinu, takže sníží tu tvorbu nitrooční tekutiny. A pokud nestačí ani to nebo není indikovaný laserový zákrok, můžeme pacienta operovat. A zase těch možností je celá řada. Jsou to klasické antiglaukomové perforující operace. Nebo to můžou být operace s použitím různých implantátů, dneska mikroimplantátů, různých mikrošantů. Takže těch možností je opravdu hodně.
Jana Lipowská, TV POLAR: Co se tedy stane, když člověk neví, že má zelený zákal a nechá to dojít daleko, nejde na kontrolu. Tak jaká jsou rizika?
Zdeňka Wandrlová, primářka Očního oddělení, SNO: Pokud glaukom není léčený a není léčený včas, tak bohužel může vést až k úplné slepotě. Je to dáno tou podstatou toho onemocnění, že je to chronické progresivní onemocnění s nevratnými změnami. Proto ty včasné návštěvy u očního lékaře, aby se glaukom včas odhalil a včas se léčil. Potom ty následky bývají malé a pacient může zůstat se zachovaným kvalitním viděním až do své smrti ve 100 letech není problém.
Jana Lipowská, TV POLAR: Doporučují se tedy oční prohlídky preventivní od nějakého věku?
Zdeňka Wandrlová, primářka Očního oddělení, SNO: Oční prevence jako taková neexistuje. Není zavedený v systému preventivních prohlídek, ale tam, kde v rodinách je glaukom, tak určitě pacienti by měli přijít a nejpozději v době, kdy si jdou pro ty brýle do blízka nebo mají pocit, že to blízko není ideální, tak nezůstat u té návštěvy optika a do té oční ambulance zajít. A podle toho nálezu, jak ten nález vypadá, pak oční lékař řekne: "je to všecko v pořádku, kontrola třeba za 3 roky, nebo není to v pořádku, je to hraniční, přijdete za půl roku. Anebo pozor! Máme tam glaukom, doplníme vyšetření, budete se léčit a budete chodit pravidelně."
Jana Lipowská, TV POLAR: A pacient je podchycen.
Zdeňka Wandrlová, primářka Očního oddělení, SNO: Přesně tak.
Jana Lipowská, TV POLAR: Paní primářko, já Vám moc děkuji za milou návštěvu.
Zdeňka Wandrlová, primářka Očního oddělení, SNO: Děkuji za pozvání.
Jana Lipowská, TV POLAR: A s vámi se, milí diváci, loučím. Uvidíme se u dalšího dílu magazínu TV medicína speciál.
Redakčně upraveno / zkráceno.