Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • 26. ročník Kongresu Colours of sepsis
  • Tomáš Glac, koordinátor transplantací, Odd. resuscitace a intenzivní medicíny, FNO, Ve FNO loni transplantovali 51 ledvin
  • Dárcovství krve

Dobrý den u televizních obrazovek, začíná nový díl medicíny speciál. Pořad, který nabízí témata z medicínského života ve Fakultní nemocnici Ostrava. Tentokrát zamíříme na středoevropský kongres intenzivní medicíny, v rozhovoru s koordinátorem transplantací Tomášem Glacem, se dozvíte, jakým způsobem se organizují dárci a příjemci orgánů a na závěr vám ještě připomeneme, že Krevní centrum fakultní nemocnice Ostrava, které patří mezi 7 krizových transfuzních center v ČR při Ministerstvu zdravotnictví, pravidelně potřebuje doplňovat krev. Tak neváhejte a staňte se dárci krve.

26. ročník Kongresu Colours of sepsis

Fakultní nemocnice Ostrava pořádala největší středoevropský kongres intenzivní medicíny. Řešení reálných situací nabídly workshopy 11.postgraduálního kurzu sester v intenzivní  péči, který je nedílnou součástí kongresu Colours of sepsis. Na bezpečnost personálu se zaměřil lektor Aeskulap Akademie Jan Pekara.

PhDr. Renata Zoubková, Ph.D, vrchní sestra KARIM FNO a LFOU, členka vědeckého výboru kongresu:  Já ho ještě dobře znám z těch úplně útlých mladistvých let, kdy studoval a Ostravské univerzitě zdravotnického záchranáře, takže v podstatě vzešel z našich řad.

Přednášky, na které se přihlásily přes dva tisíce zdravotníků, probíhaly v 6 sálech najednou.

MUDr. Roman Kula, KARIM FNO a LFOU, odborný garant programu kongresu: Přibylo panelových diskusí s odborníky, což má vždycky obrovský význam, protože tak trochu ti lidi, kteří se chtějí něco naučit, vidí do kuchyně těch odborníků, kteří stojí nejvýš.

Například používání mimotělního oběhu a napojení pacientů na ECMO přiblížil světově uznávaný odborník na tuto problematiku profesor Bělohlávek.

prof. MUDr. Jan Bělohlávek, Ph.D., koordinátor ECMO týmu VFN: Dostat se tam, kam se některá česká ECMO centra a intenzivní péče dostaly a Ostrava je samozřejmě jedním z těch prvních, tak to je velký krok, který se udělal za těch posledních pět, deset let.

Oficiální zahájení kongresu je vždy v polovině týdenního programu. Letos za účasti rektora Ostravské univerzity, děkana lékařské fakulty, ředitele fakultní nemocnice i přednosty KARIM, který zcela zaplněnému sálu představil vzácného hosta kongresu.

Dana Drábová svou přednášku zaměřila na jaderné technologie ve službách člověka.

Ing. Dana Drábová, Ph.D., dr. h. c. mult., předsedkyně SÚJB: A hned na začátku bych řekla, že ten průnik s vaší profesí, ať už je jakákoliv v té lékařské profesi, je větší, než by se mohlo na první pohled zdát.

Organizátoři 26.ročníku Colours of sepsis potvrdili, že zájem o účast na kongresu i letos vysoce převýšil kapacitní možnosti Clarion Congress Hotelu Ostrava.

Dárcovství krve

A na závěr připomínáme, že i v těchto zimních měsících potřebuje Krevní centrum doplnit zásoby. Patří totiž mimo jiné mezi 7 krizových transfuzních center v ČR při Ministerstvu zdravotnictví, která mají za úkol zajistit dostupnost všech transfuzních přípravků při hromadných nehodách a neštěstích. Darovat můžete přijít denně.

Omezení platí pro dárce, kteří se vrátili z malarických oblastí a mimoevropských zemí. Bližší informace získáte i na bezplatné lince 800 260 004.

Tomáš Glac, koordinátor transplantací, Odd. resuscitace a intenzivní medicíny, FNO, Ve FNO loni transplantovali 51 ledvin

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ve studiu vítám Tomáše Glace, koordinátora transplantací a staniční sestru třetí stanice Oddělení resuscitace a intenzivní medicíny, Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice Ostrava a Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Dobrý den.

Tomáš Glac, koordinátor transplantací, ORIM: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V úvodu prozradím, že jste se v anketě Zaměstnanec roku stal absolutním vítězem. To je velký úspěch a moc Vám gratuluji.

Tomáš Glac, koordinátor transplantací, ORIM: Moc děkuji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Představila jsem Vás mimo jiné jako koordinátora transplantací. Vím, že jste jeden ze čtyř ve Fakultní nemocnici Ostrava. V krátkosti, co máte za úkol?

Tomáš Glac, koordinátor transplantací, ORIM: Jsme čtyři transplantační koordinátoři a všichni jsme sestry na rozdíl od některých center v republice, kde tuto pozici vykonávají lékaři. Takže jsme sestry se specializací ARO JIP a naším úkolem je sloužit na telefonické dvacetičtyřhodinové pohotovosti. Jakýkoliv lékař z naší spádové oblasti Moravskoslezského kraje nám může zavolat a informovat, že se v jeho zdravotnickém zařízení nachází potenciální dárce orgánů. Bavíme se o zemřelých dárcích orgánů. Naším úkolem je potom zorganizovat celý proces. Stanovení mozkové smrti, překlad potenciálního dárce do Fakultní nemocnice, dohlížet nad procesem stanovení mozkové smrti a zkoordinovat odběr orgánů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaká byla situace pro Vás a pro transplantace ve Fakultní nemocnici Ostrava v loňském roce?

Tomáš Glac, koordinátor transplantací, ORIM: Naše Transplantační centrum v Ostravě za loňský rok indikovalo a následně provedlo odběr u třiceti tří zemřelých dárců. Z toho třicet jedna dárců bylo s mozkovou smrtí a dva dárci byli po nevratné zástavě krevního oběhu. V loňském roce jsme transplantovali padesát jedna ledvin a z toho dvě byly příbuzenské, tedy odběr ledviny od žijícího dárce, nejčastěji v rámci příbuzenské transplantace.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak dlouho se v průměru na některé orgány čeká?

Tomáš Glac, koordinátor transplantací, ORIM: U ledvin je to asi rok.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ledviny jsou asi nejčastěji to, co se transplantuje, říkám to správně?

Tomáš Glac, koordinátor transplantací, ORIM: Ano, je to tak, protože každý dárce má dvě ledviny, takže získáváme dva orgány pro dva příjemce.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A z dalších orgánů? Co se nejčastěji ve Fakultní nemocnici Ostrava transplantuje? Který orgán?

Tomáš Glac, koordinátor transplantací, ORIM: V Transplantačním centru Ostrava se transplantují pouze ledviny. Ostatní orgány se transplantují ve specializovaných centrech. Transplantace plic se provádí pouze v Transplantačním centru v Motole, a to jak pro celou českou, tak i pro Slovenskou republiku. Játra a srdce se transplantují pro moravský region v Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně a pro český region v pražském IKEMu. A IKEM dále zajišťuje ještě transplantace dělohy, tenkého střeva a pankreatu pro celou ČR.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Děkuji Vám za obšírné vysvětlení, co se kde transplantuje, jak je to u nás s posmrtným souhlasem s darováním orgánů?

Tomáš Glac, koordinátor transplantací, ORIM: V ČR platí předpokládaný souhlas, tedy všichni jsme dárci, pokud jsme za života vyslovili nesouhlas a to tím, že bychom se zaregistrovali v Národním registru osob odmítajících posmrtný odběr tkání a orgánů. Bavíme se tady u dospělých. Pokud jsou to děti anebo osoby nesvéprávné, musí ošetřující lékař žádat písemný souhlas zákonného zástupce.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když ledvina přijde a jsou například tři čekatelé, jakým způsobem probíhá výběr? Podle čeho vyberete, kdo půjde dřív na operační sál?

Tomáš Glac, koordinátor transplantací, ORIM: Jsou jasně daná kritéria a řídíme se vždy medicínskou naléhavostí. U ledvin je to navíc ještě shoda v HLA systému tedy hledáme virtuálně nejbližšího příbuzného v osmi znacích HLA. Co se týče životně důležitých orgánů, jako je srdce, plíce, játra, tam samozřejmě rozhoduje vždycky ta medicínská naléhavost.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Říká se, že motorkáři jsou v uvozovkách dobrovolní dárci orgánů. Je to ve skutečnosti pravda?

Tomáš Glac, koordinátor transplantací, ORIM: Ne, není to pravda. Motorkáři skoro vůbec netvoří zemřelé dárce orgánů. Nejčastějším typickým dárcem orgánů je člověk okolo čtyřiceti padesáti let jako primo záchyt hypertenze. Nejčastěji je to intracerebrální krvácení nebo krvácení do mozku, případně nějaké úrazy apod.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co trápí Transplantační centrum v Ostravě?

Tomáš Glac, koordinátor transplantací, ORIM: Celosvětově máme stejné problémy, nedostatek dárců. Naším cílem je aktivně vyhledávat potenciální dárce, školit lékaře v našich spádových nemocnicích, aby indikovali dárce, pokud u nich se objeví takový pacient a rozvíjet program dárcovství s nebijícím srdcem. Tedy zvýšit počet dárců, aby jsme měli dostatek orgánů pro lidi na čekací listině.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tomáši, já Vám děkuji za rozhovor a za zajímavé vyprávění o transplantacích.

Tomáš Glac, koordinátor transplantací, ORIM: Děkuji.


Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
08. února 2024, 18:45

Dobrý den u televizních obrazovek, začíná nový díl medicíny speciál. Pořad, který nabízí témata z medicínského života ve Fakultní nemocnici Ostrava. Tentokrát zamíříme na středoevropský kongres intenzivní medicíny, v rozhovoru s koordinátorem transplantací Tomášem Glacem, se dozvíte, jakým způsobem se organizují dárci a příjemci orgánů a na závěr vám ještě připomeneme, že Krevní centrum fakultní nemocnice Ostrava, které patří mezi 7 krizových transfuzních center v ČR při Ministerstvu zdravotnictví, pravidelně potřebuje doplňovat krev. Tak neváhejte a staňte se dárci krve.

26. ročník Kongresu Colours of sepsis

Fakultní nemocnice Ostrava pořádala největší středoevropský kongres intenzivní medicíny. Řešení reálných situací nabídly workshopy 11.postgraduálního kurzu sester v intenzivní  péči, který je nedílnou součástí kongresu Colours of sepsis. Na bezpečnost personálu se zaměřil lektor Aeskulap Akademie Jan Pekara.

PhDr. Renata Zoubková, Ph.D, vrchní sestra KARIM FNO a LFOU, členka vědeckého výboru kongresu:  Já ho ještě dobře znám z těch úplně útlých mladistvých let, kdy studoval a Ostravské univerzitě zdravotnického záchranáře, takže v podstatě vzešel z našich řad.

Přednášky, na které se přihlásily přes dva tisíce zdravotníků, probíhaly v 6 sálech najednou.

MUDr. Roman Kula, KARIM FNO a LFOU, odborný garant programu kongresu: Přibylo panelových diskusí s odborníky, což má vždycky obrovský význam, protože tak trochu ti lidi, kteří se chtějí něco naučit, vidí do kuchyně těch odborníků, kteří stojí nejvýš.

Například používání mimotělního oběhu a napojení pacientů na ECMO přiblížil světově uznávaný odborník na tuto problematiku profesor Bělohlávek.

prof. MUDr. Jan Bělohlávek, Ph.D., koordinátor ECMO týmu VFN: Dostat se tam, kam se některá česká ECMO centra a intenzivní péče dostaly a Ostrava je samozřejmě jedním z těch prvních, tak to je velký krok, který se udělal za těch posledních pět, deset let.

Oficiální zahájení kongresu je vždy v polovině týdenního programu. Letos za účasti rektora Ostravské univerzity, děkana lékařské fakulty, ředitele fakultní nemocnice i přednosty KARIM, který zcela zaplněnému sálu představil vzácného hosta kongresu.

Dana Drábová svou přednášku zaměřila na jaderné technologie ve službách člověka.

Ing. Dana Drábová, Ph.D., dr. h. c. mult., předsedkyně SÚJB: A hned na začátku bych řekla, že ten průnik s vaší profesí, ať už je jakákoliv v té lékařské profesi, je větší, než by se mohlo na první pohled zdát.

Organizátoři 26.ročníku Colours of sepsis potvrdili, že zájem o účast na kongresu i letos vysoce převýšil kapacitní možnosti Clarion Congress Hotelu Ostrava.

Dárcovství krve

A na závěr připomínáme, že i v těchto zimních měsících potřebuje Krevní centrum doplnit zásoby. Patří totiž mimo jiné mezi 7 krizových transfuzních center v ČR při Ministerstvu zdravotnictví, která mají za úkol zajistit dostupnost všech transfuzních přípravků při hromadných nehodách a neštěstích. Darovat můžete přijít denně.

Omezení platí pro dárce, kteří se vrátili z malarických oblastí a mimoevropských zemí. Bližší informace získáte i na bezplatné lince 800 260 004.

Tomáš Glac, koordinátor transplantací, Odd. resuscitace a intenzivní medicíny, FNO, Ve FNO loni transplantovali 51 ledvin

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ve studiu vítám Tomáše Glace, koordinátora transplantací a staniční sestru třetí stanice Oddělení resuscitace a intenzivní medicíny, Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice Ostrava a Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Dobrý den.

Tomáš Glac, koordinátor transplantací, ORIM: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V úvodu prozradím, že jste se v anketě Zaměstnanec roku stal absolutním vítězem. To je velký úspěch a moc Vám gratuluji.

Tomáš Glac, koordinátor transplantací, ORIM: Moc děkuji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Představila jsem Vás mimo jiné jako koordinátora transplantací. Vím, že jste jeden ze čtyř ve Fakultní nemocnici Ostrava. V krátkosti, co máte za úkol?

Tomáš Glac, koordinátor transplantací, ORIM: Jsme čtyři transplantační koordinátoři a všichni jsme sestry na rozdíl od některých center v republice, kde tuto pozici vykonávají lékaři. Takže jsme sestry se specializací ARO JIP a naším úkolem je sloužit na telefonické dvacetičtyřhodinové pohotovosti. Jakýkoliv lékař z naší spádové oblasti Moravskoslezského kraje nám může zavolat a informovat, že se v jeho zdravotnickém zařízení nachází potenciální dárce orgánů. Bavíme se o zemřelých dárcích orgánů. Naším úkolem je potom zorganizovat celý proces. Stanovení mozkové smrti, překlad potenciálního dárce do Fakultní nemocnice, dohlížet nad procesem stanovení mozkové smrti a zkoordinovat odběr orgánů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaká byla situace pro Vás a pro transplantace ve Fakultní nemocnici Ostrava v loňském roce?

Tomáš Glac, koordinátor transplantací, ORIM: Naše Transplantační centrum v Ostravě za loňský rok indikovalo a následně provedlo odběr u třiceti tří zemřelých dárců. Z toho třicet jedna dárců bylo s mozkovou smrtí a dva dárci byli po nevratné zástavě krevního oběhu. V loňském roce jsme transplantovali padesát jedna ledvin a z toho dvě byly příbuzenské, tedy odběr ledviny od žijícího dárce, nejčastěji v rámci příbuzenské transplantace.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak dlouho se v průměru na některé orgány čeká?

Tomáš Glac, koordinátor transplantací, ORIM: U ledvin je to asi rok.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ledviny jsou asi nejčastěji to, co se transplantuje, říkám to správně?

Tomáš Glac, koordinátor transplantací, ORIM: Ano, je to tak, protože každý dárce má dvě ledviny, takže získáváme dva orgány pro dva příjemce.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A z dalších orgánů? Co se nejčastěji ve Fakultní nemocnici Ostrava transplantuje? Který orgán?

Tomáš Glac, koordinátor transplantací, ORIM: V Transplantačním centru Ostrava se transplantují pouze ledviny. Ostatní orgány se transplantují ve specializovaných centrech. Transplantace plic se provádí pouze v Transplantačním centru v Motole, a to jak pro celou českou, tak i pro Slovenskou republiku. Játra a srdce se transplantují pro moravský region v Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně a pro český region v pražském IKEMu. A IKEM dále zajišťuje ještě transplantace dělohy, tenkého střeva a pankreatu pro celou ČR.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Děkuji Vám za obšírné vysvětlení, co se kde transplantuje, jak je to u nás s posmrtným souhlasem s darováním orgánů?

Tomáš Glac, koordinátor transplantací, ORIM: V ČR platí předpokládaný souhlas, tedy všichni jsme dárci, pokud jsme za života vyslovili nesouhlas a to tím, že bychom se zaregistrovali v Národním registru osob odmítajících posmrtný odběr tkání a orgánů. Bavíme se tady u dospělých. Pokud jsou to děti anebo osoby nesvéprávné, musí ošetřující lékař žádat písemný souhlas zákonného zástupce.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když ledvina přijde a jsou například tři čekatelé, jakým způsobem probíhá výběr? Podle čeho vyberete, kdo půjde dřív na operační sál?

Tomáš Glac, koordinátor transplantací, ORIM: Jsou jasně daná kritéria a řídíme se vždy medicínskou naléhavostí. U ledvin je to navíc ještě shoda v HLA systému tedy hledáme virtuálně nejbližšího příbuzného v osmi znacích HLA. Co se týče životně důležitých orgánů, jako je srdce, plíce, játra, tam samozřejmě rozhoduje vždycky ta medicínská naléhavost.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Říká se, že motorkáři jsou v uvozovkách dobrovolní dárci orgánů. Je to ve skutečnosti pravda?

Tomáš Glac, koordinátor transplantací, ORIM: Ne, není to pravda. Motorkáři skoro vůbec netvoří zemřelé dárce orgánů. Nejčastějším typickým dárcem orgánů je člověk okolo čtyřiceti padesáti let jako primo záchyt hypertenze. Nejčastěji je to intracerebrální krvácení nebo krvácení do mozku, případně nějaké úrazy apod.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co trápí Transplantační centrum v Ostravě?

Tomáš Glac, koordinátor transplantací, ORIM: Celosvětově máme stejné problémy, nedostatek dárců. Naším cílem je aktivně vyhledávat potenciální dárce, školit lékaře v našich spádových nemocnicích, aby indikovali dárce, pokud u nich se objeví takový pacient a rozvíjet program dárcovství s nebijícím srdcem. Tedy zvýšit počet dárců, aby jsme měli dostatek orgánů pro lidi na čekací listině.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tomáši, já Vám děkuji za rozhovor a za zajímavé vyprávění o transplantacích.

Tomáš Glac, koordinátor transplantací, ORIM: Děkuji.


Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-08-02-2024-18-45