Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • HLUČÍN KOUPIL OD HEIMSTADEN 53 BYTOVÝCH DOMŮ S 527 BYTY NA SÍDLIŠTI OKD
  • OBRAZ CÍSAŘOVNY SISSI SE PŘESTĚHOVAL DO KUNÍNA, PŘESUN STŘEŽILI POLICISTÉ
  • HAVÍŘOV OCENIL OSOBNOSTI, CENU MĚSTA ZÍSKALA IN MEMORIAM JANA FEBEROVÁ
  • V BUKOVCI MÍSTNÍ HASIČI UDRŽUJÍ TRADICI RUČNÍHO STAVĚNÍ MÁJKY
  • HISTORICKÁ KAŠNA V KARVINÉ SLAVÍ 125 LET, MĚSTO JI NECHÁVÁ OPRAVIT
  • OPAVA PŘEDSTAVILA BUDOUCÍ PODOBU A VYUŽITÍ BREDY, MĚLA BY BÝT SOBĚSTAČNÁ
  • STAVBĚ PUMPTRACKU V NOVÉM JIČÍNĚ ŠLY Z CESTY DVA SKLADY
  • V MÁRNICI ZA KOSTELEM SV. MARKA V HEŘMANICÍCH VZNIKLO MUZEUM HISTORIE
  • SBOR PERMONÍK VYHRÁL NA MEZ. FESTIVALU SBOROVÉHO ZPĚVU V NĚMECKÉM CHEMNITZ
  • HOSPIC A CHARITA FRÝDEK-MÍSTEK ZÍSKALY CENU KVALITY ZA VYSOKOU ÚROVEŇ SLUŽEB
  • NÁDRAŽÍ OSTRAVA-SVINOV PROJDE V ROCE 2026 REKONSTRUKCÍ
  • KŘIŽOVATKA MEZI RYCHVALDEM A BOHUMÍNEM SE ZAČÍNÁ PŘESTAVOVAT NA RONDEL
  • NA ZLATÉ TRETŘE SE PŘEDSTVAVÍ I ARMAND „MONDO“ DUPLANTIS A NÍRADŽ ČOPRA.
Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Dobrý den, vítejte u pořadu Medicína z FNO. Dnes vám ukážeme, jak díky spolku HAIMA Ostrava dostaly pokoje pro rodiče hospitalizovaných dětí v Domově sester zcela novou podobu, což přináší úlevu v nelehké životní situaci. V rozhovoru s primářkou Šárkou Baníkovou se zaměříme na probíhající rekonstrukci lůžkového oddělení Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství. A na závěr se podíváme na radostnou událost – první miminko roku 2025, které přišlo na svět právě zde, ve Fakultní nemocnici Ostrava.

      Pokoje pro rodiče dostaly novou podobu díky HAIMA Ostrava

      Slavnostní přestřižení pásky ukončilo několikaměsíční rekonstrukci pokojů v Domově sester, které jsou vyhrazeny pro rodiče hospitalizovaných, vážně nemocných dětí.

      doc. MUDr. Jan Pavlíček, Ph.D., MBA, přednosta Kliniky dětského lékařství FNO a LF OU: Dneska má každá matka, každý rodič, každá rodina právo být s dítětem dokonce bez ohledu na věk. A toto nám výrazně zase usnadní ten kousíček další. Takže já jsem Míše strašně vděčný, a moc se z toho těšíme. Pro nás je to obrovský přínos.

      Rekonstrukci dvou pokojů a koupelny v hodnotě 400 tisíc korun zaplatil spolek HAIMA Ostrava.

      Bc. Michaela Češková, předsedkyně HAIMA Ostrava, z. s., sestra Kliniky dětského lékařství FNO a LF OU: Těm rodičům, kteří leží u nás na klinice asi ty myšlenky nezastavíme, když tady mají dítě s nějakým i malým onemocněním, tak vždycky je to těžké. Ale když leží tady u Jitky a jsou třeba v bezvědomí nebo na přístrojích, tak to mají hrozně těžké. A to, co jim můžeme nabídnout, to je ten komfort toho, že přijdou a odpočinou si, a osprchují se, vyspí se a načerpají nějakou sílu, ať se tam můžou vrátit zpátky a celé dny sedět u té postele a držet to svoje dítě za ruku.

      Za rodiče dětí do 6 let platí ubytování zdravotní pojišťovny, u starších musí pobyt bez úhrady schválit revizní lékař pojišťovny.

      Šárka Baníková, primářka, Klinika rehabilitace a tělových. lékařství, FNO, Rekonstrukce Kliniky rehabilitace a tělových. lékařství

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Ve studiu už vítám primářku Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství Šárku Baníkovou a naším tématem je rekonstrukce lůžkového oddělení. Dobrý den, paní primářko, vítejte u nás.

      Šárka Baníková, primářka Klinika rehabilitace a tělovýchovného školství: Dobrý den.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak jsem uvedla, budeme se bavit o rekonstrukci vašeho lůžkového oddělení. Tou rekonstrukcí lůžkové oddělení prochází, část už je hotova, tak co, hotovo je a co ještě lůžkové oddělení rehabilitace čeká?

      Šárka Baníková, primářka Klinika rehabilitace a tělovýchovného školství: V první etapě byly provedeny stavební úpravy, které se týkaly vstupních prostor včetně jejich rozšíření a byla také instalována vzduchotechnika v celém lůžkovém traktu.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: To už máte tedy za sebou. A co vás ještě čeká? Ta druhá část rekonstrukce bude se týkat čeho?

      Šárka Baníková, primářka Klinika rehabilitace a tělovýchovného školství: Ta druhá etapa se týká rozšíření prostor terapeutického traktu včetně vzniku dvou nadstandardních pokojů s vlastním hygienickým zázemím. Stávající lůžková kapacita o počtu 25 lůžek ta bude zachována, ale dojde ke zvýšení komfortu pacientů a většímu soukromí tím, že nebudou pokoje třílůžkové jako dosud, ale dvoulůžkové. Pacienti naši jsou často vybaveni v důsledku své diagnózy a stavu kompenzačními pomůckami jako jsou berle, chodítka nebo invalidní vozíky.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Říkala jste, že kapacita oddělení je 25 lůžek. Je to dost, nebo málo?

      Šárka Baníková, primářka Klinika rehabilitace a tělovýchovného školství: Vzhledem k poptávce z jiných oddělení a klinik se kapacita zdá nedostatečná. Uskutečňujeme zejména překlady z naší nemocnice, výjimečně hospitalizované pacienty po domluvě i z jiné nemocnice a výjimečně také z naší ambulance, a to u pacientů, kteří nejsou schopni zvládnout rehabilitaci ambulantní formou.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: S jakými diagnózami?

      Šárka Baníková, primářka Klinika rehabilitace a tělovýchovného školství: Tak naše lůžkové oddělení je určeno pro pacienty, jejichž stav vyžaduje akutní rehabilitační péči a jsou to zejména pacienti po prodělané cévní mozkové příhodě. Pacienti po poranění mozku a míchy, nádorová, zánětlivá onemocnění mozku, po úrazech pohybového aparátu, po ortopedických operacích. Tady zejména výměny velkých kloubů, po neurochirurgických operacích a také po amputacích končetin.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Možná bychom se také mohli zaměřit na vaše přístrojové vybavení, protože z rekonstrukcí určitě přicházejí i modernizace přístrojového vybavení.

      Šárka Baníková, primářka Klinika rehabilitace a tělovýchovného školství: Ano, z dotací Národního plánu obnovy ministerstva zdravotnictví bude naše klinika jak lůžková, tak ambulantní část postupně vybavena novými přístroji a technologiemi pro rehabilitaci. Část prostředků bude využita pro obnovu stávajícího přístrojového zařízení. Z těch nových přístrojů to bude jednak závěsný a podpůrný systém pro rehabilitaci chůze v odlehčení, který umožní pacientům volný a zároveň bezpečný pohyb po místnosti a také různé modifikace chůze. Dále to bude vybavení pro dětskou rehabilitaci, jednak doplnění vybavení ke stávajícímu přístroji LOKOMAT. Motorizovanými ortézami a Exoskeletonem pro roboticky asistovaný nácvik chůze, dále přístroj pro nácvik balancí a rovnovážných funkcí u dětí s neurologickými diagnózami. Rozšíříme také přístrojové vybavení pro robotickou rehabilitaci ruky a horní končetiny a také pro rehabilitaci s využitím virtuální reality. A zcela nové bude vybavení pro zrakovou terapii a zpětnovazební vizuomotorický trénink.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Vy jste říkala, že zhruba 25 lůžek máte pořád obsazených. Jak dlouho u vás nejčastěji pacienti setrvávají nebo jak dlouho se u vás léčí?

      Šárka Baníková, primářka Klinika rehabilitace a tělovýchovného školství: Obvyklá délka hospitalizace na našich lůžkách je 14 dní. U některých stavů hospitalizaci prodlužujeme na 3 týdny, ale máme i kratší týdenní hospitalizace.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: O 25 pacientů v průměru se stará kolik lékařů a sester?

      Šárka Baníková, primářka Klinika rehabilitace a tělovýchovného školství: Na lůžkách máme standardně 2 až 3 lékaře, přičemž ten jeden lékař ještě obstarává i ambulanci. A co se týče sester, tak tam máme zhruba 5 sester, ale plus ještě ošetřovatelský personál a další jsou fyzioterapeuté a ergoterapeuté.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: V jakém poměru tam míváte děti a dospělé?

      Šárka Baníková, primářka Klinika rehabilitace a tělovýchovného školství: Na našich lůžkách hospitalizujeme pouze dospělé pacienty, nemáme lůžka pro děti. Dětské pacienty hospitalizuje dětská klinika, kde také rehabilitace probíhá. V případě nutnosti ale je možné a stává se to, že hospitalizujeme i dětské pacienty, ale většinou je to od věku 15 let a výše a často i v doprovodu jednoho z rodičů, ale to musí projít schválením pojišťovnou.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Kolik pacientů ročně projde klinikou?

      Šárka Baníková, primářka Klinika rehabilitace a tělovýchovného školství: Tak zhruba ročně je to v průměru okolo 490 pacientů. To je těch hospitalizovaných ambulancí, kterých máme teda víc. Máme ambulanci pro všeobecnou rehabilitaci, ambulanci tělovýchovného lékařství, ortopedickou ambulanci a dětskou ambulanci. Tak tam je to zhruba přes 6000 pacientů, z toho asi 500 pacientů je pro dětskou ambulanci.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Paní primářko, já vám děkuji za rozhovor a vám za pozornost a my pokračujeme dále.

      František - první dítě MS kraje, narodil se ve FNO

      První dítě moravskoslezské metropole roku 2025 se narodilo 1. ledna ve 2:52 ve fakultní nemocnici Ostrava. Chlapec František vážil 4 140 gramů a všechno nejlepší do života mu přišli osobně popřát ředitel nemocnice Jiří Havrlant a ostravský primátor Jan Dohnal. František byl zároveň prvně narozeným chlapcem Moravskoslezského kraje. Maminka jej porodila na speciálním gauči, který začala nemocnice používat jako první v České republice. V roce 2024 se v porodnici fakultní nemocnice narodilo 2 107 dětí. 1 055 chlapců a 1 052 dívek.


      Redakčně upraveno / zkráceno.

      Mohlo by Vás také zajímat

      Pořad: Magazín TV medicína
      09. ledna 2025, 18:40

      Dobrý den, vítejte u pořadu Medicína z FNO. Dnes vám ukážeme, jak díky spolku HAIMA Ostrava dostaly pokoje pro rodiče hospitalizovaných dětí v Domově sester zcela novou podobu, což přináší úlevu v nelehké životní situaci. V rozhovoru s primářkou Šárkou Baníkovou se zaměříme na probíhající rekonstrukci lůžkového oddělení Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství. A na závěr se podíváme na radostnou událost – první miminko roku 2025, které přišlo na svět právě zde, ve Fakultní nemocnici Ostrava.

      Pokoje pro rodiče dostaly novou podobu díky HAIMA Ostrava

      Slavnostní přestřižení pásky ukončilo několikaměsíční rekonstrukci pokojů v Domově sester, které jsou vyhrazeny pro rodiče hospitalizovaných, vážně nemocných dětí.

      doc. MUDr. Jan Pavlíček, Ph.D., MBA, přednosta Kliniky dětského lékařství FNO a LF OU: Dneska má každá matka, každý rodič, každá rodina právo být s dítětem dokonce bez ohledu na věk. A toto nám výrazně zase usnadní ten kousíček další. Takže já jsem Míše strašně vděčný, a moc se z toho těšíme. Pro nás je to obrovský přínos.

      Rekonstrukci dvou pokojů a koupelny v hodnotě 400 tisíc korun zaplatil spolek HAIMA Ostrava.

      Bc. Michaela Češková, předsedkyně HAIMA Ostrava, z. s., sestra Kliniky dětského lékařství FNO a LF OU: Těm rodičům, kteří leží u nás na klinice asi ty myšlenky nezastavíme, když tady mají dítě s nějakým i malým onemocněním, tak vždycky je to těžké. Ale když leží tady u Jitky a jsou třeba v bezvědomí nebo na přístrojích, tak to mají hrozně těžké. A to, co jim můžeme nabídnout, to je ten komfort toho, že přijdou a odpočinou si, a osprchují se, vyspí se a načerpají nějakou sílu, ať se tam můžou vrátit zpátky a celé dny sedět u té postele a držet to svoje dítě za ruku.

      Za rodiče dětí do 6 let platí ubytování zdravotní pojišťovny, u starších musí pobyt bez úhrady schválit revizní lékař pojišťovny.

      Šárka Baníková, primářka, Klinika rehabilitace a tělových. lékařství, FNO, Rekonstrukce Kliniky rehabilitace a tělových. lékařství

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Ve studiu už vítám primářku Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství Šárku Baníkovou a naším tématem je rekonstrukce lůžkového oddělení. Dobrý den, paní primářko, vítejte u nás.

      Šárka Baníková, primářka Klinika rehabilitace a tělovýchovného školství: Dobrý den.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak jsem uvedla, budeme se bavit o rekonstrukci vašeho lůžkového oddělení. Tou rekonstrukcí lůžkové oddělení prochází, část už je hotova, tak co, hotovo je a co ještě lůžkové oddělení rehabilitace čeká?

      Šárka Baníková, primářka Klinika rehabilitace a tělovýchovného školství: V první etapě byly provedeny stavební úpravy, které se týkaly vstupních prostor včetně jejich rozšíření a byla také instalována vzduchotechnika v celém lůžkovém traktu.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: To už máte tedy za sebou. A co vás ještě čeká? Ta druhá část rekonstrukce bude se týkat čeho?

      Šárka Baníková, primářka Klinika rehabilitace a tělovýchovného školství: Ta druhá etapa se týká rozšíření prostor terapeutického traktu včetně vzniku dvou nadstandardních pokojů s vlastním hygienickým zázemím. Stávající lůžková kapacita o počtu 25 lůžek ta bude zachována, ale dojde ke zvýšení komfortu pacientů a většímu soukromí tím, že nebudou pokoje třílůžkové jako dosud, ale dvoulůžkové. Pacienti naši jsou často vybaveni v důsledku své diagnózy a stavu kompenzačními pomůckami jako jsou berle, chodítka nebo invalidní vozíky.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Říkala jste, že kapacita oddělení je 25 lůžek. Je to dost, nebo málo?

      Šárka Baníková, primářka Klinika rehabilitace a tělovýchovného školství: Vzhledem k poptávce z jiných oddělení a klinik se kapacita zdá nedostatečná. Uskutečňujeme zejména překlady z naší nemocnice, výjimečně hospitalizované pacienty po domluvě i z jiné nemocnice a výjimečně také z naší ambulance, a to u pacientů, kteří nejsou schopni zvládnout rehabilitaci ambulantní formou.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: S jakými diagnózami?

      Šárka Baníková, primářka Klinika rehabilitace a tělovýchovného školství: Tak naše lůžkové oddělení je určeno pro pacienty, jejichž stav vyžaduje akutní rehabilitační péči a jsou to zejména pacienti po prodělané cévní mozkové příhodě. Pacienti po poranění mozku a míchy, nádorová, zánětlivá onemocnění mozku, po úrazech pohybového aparátu, po ortopedických operacích. Tady zejména výměny velkých kloubů, po neurochirurgických operacích a také po amputacích končetin.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Možná bychom se také mohli zaměřit na vaše přístrojové vybavení, protože z rekonstrukcí určitě přicházejí i modernizace přístrojového vybavení.

      Šárka Baníková, primářka Klinika rehabilitace a tělovýchovného školství: Ano, z dotací Národního plánu obnovy ministerstva zdravotnictví bude naše klinika jak lůžková, tak ambulantní část postupně vybavena novými přístroji a technologiemi pro rehabilitaci. Část prostředků bude využita pro obnovu stávajícího přístrojového zařízení. Z těch nových přístrojů to bude jednak závěsný a podpůrný systém pro rehabilitaci chůze v odlehčení, který umožní pacientům volný a zároveň bezpečný pohyb po místnosti a také různé modifikace chůze. Dále to bude vybavení pro dětskou rehabilitaci, jednak doplnění vybavení ke stávajícímu přístroji LOKOMAT. Motorizovanými ortézami a Exoskeletonem pro roboticky asistovaný nácvik chůze, dále přístroj pro nácvik balancí a rovnovážných funkcí u dětí s neurologickými diagnózami. Rozšíříme také přístrojové vybavení pro robotickou rehabilitaci ruky a horní končetiny a také pro rehabilitaci s využitím virtuální reality. A zcela nové bude vybavení pro zrakovou terapii a zpětnovazební vizuomotorický trénink.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Vy jste říkala, že zhruba 25 lůžek máte pořád obsazených. Jak dlouho u vás nejčastěji pacienti setrvávají nebo jak dlouho se u vás léčí?

      Šárka Baníková, primářka Klinika rehabilitace a tělovýchovného školství: Obvyklá délka hospitalizace na našich lůžkách je 14 dní. U některých stavů hospitalizaci prodlužujeme na 3 týdny, ale máme i kratší týdenní hospitalizace.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: O 25 pacientů v průměru se stará kolik lékařů a sester?

      Šárka Baníková, primářka Klinika rehabilitace a tělovýchovného školství: Na lůžkách máme standardně 2 až 3 lékaře, přičemž ten jeden lékař ještě obstarává i ambulanci. A co se týče sester, tak tam máme zhruba 5 sester, ale plus ještě ošetřovatelský personál a další jsou fyzioterapeuté a ergoterapeuté.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: V jakém poměru tam míváte děti a dospělé?

      Šárka Baníková, primářka Klinika rehabilitace a tělovýchovného školství: Na našich lůžkách hospitalizujeme pouze dospělé pacienty, nemáme lůžka pro děti. Dětské pacienty hospitalizuje dětská klinika, kde také rehabilitace probíhá. V případě nutnosti ale je možné a stává se to, že hospitalizujeme i dětské pacienty, ale většinou je to od věku 15 let a výše a často i v doprovodu jednoho z rodičů, ale to musí projít schválením pojišťovnou.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Kolik pacientů ročně projde klinikou?

      Šárka Baníková, primářka Klinika rehabilitace a tělovýchovného školství: Tak zhruba ročně je to v průměru okolo 490 pacientů. To je těch hospitalizovaných ambulancí, kterých máme teda víc. Máme ambulanci pro všeobecnou rehabilitaci, ambulanci tělovýchovného lékařství, ortopedickou ambulanci a dětskou ambulanci. Tak tam je to zhruba přes 6000 pacientů, z toho asi 500 pacientů je pro dětskou ambulanci.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Paní primářko, já vám děkuji za rozhovor a vám za pozornost a my pokračujeme dále.

      František - první dítě MS kraje, narodil se ve FNO

      První dítě moravskoslezské metropole roku 2025 se narodilo 1. ledna ve 2:52 ve fakultní nemocnici Ostrava. Chlapec František vážil 4 140 gramů a všechno nejlepší do života mu přišli osobně popřát ředitel nemocnice Jiří Havrlant a ostravský primátor Jan Dohnal. František byl zároveň prvně narozeným chlapcem Moravskoslezského kraje. Maminka jej porodila na speciálním gauči, který začala nemocnice používat jako první v České republice. V roce 2024 se v porodnici fakultní nemocnice narodilo 2 107 dětí. 1 055 chlapců a 1 052 dívek.


      Redakčně upraveno / zkráceno.

      Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-09-01-2025-18-44