Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • FNO navštívil nově zvolený rektor OU a zástupkyně UNICEF
  • Renáta Ječmínková - nejlepší lékař u lůžka ve FNO

Dobrý den u televizních obrazovek, startuje první únorová medicína speciál. Fakultní nemocnici Ostrava navštívil nově jmenovaný rektor Ostravské univerzity Petr Kopecký a také zástupkyně kanceláře UNICEF pro podporu uprchlické krize. Co bylo obsahem obou významných návštěv se dozvíte v úvodní příspěvku.

FNO navštívil nově zvolený rektor OU a zástupkyně UNICEF

Nově zvolený rektor Ostravské univerzity Petr Kopecký se v doprovodu děkana lékařské fakulty sešel s vedením Fakultní nemocnice Ostrava. Mimo to si prohlédl lékařskou knihovnu, která slouží i studentům, a seznámil se s průběhem praktické výuky na Interní a kardiologické klinice

Petr Kopecký, nově zvolený rektor Ostravské univerzity:  Odcházím s pocitem, že jsem si prohlédl něco, co jsem spíše znal z akreditačních spisů, poměrně dá se říct podrobně, ale ta návštěva fyzická tomu dá úplně jiný rozměr, 0,25 a doufám., že se tady budu vracet častěji, protože ta jedna vizita krátká rozhodně nebude stačit, takže slibuju, že se tady budu vracet pravidelně.

FN Ostrava navštívily na začátku února zástupkyně kanceláře UNICEF pro podporu řešení uprchlické situace v ČR. Zajímaly se o provoz nově vybudované ordinace praktického lékaře pro děti a dorost, která byla v ostravské fakultní nemocnici otevřena 2. ledna. Její vybudování i provoz totiž Dětský fond OSN podpoří v průběhu celého roku částkou tři a půl milionu korun.

Dafina Muҫaj, specialistka Specialistka v oblasti zdraví, UNICEF:  Mám radost, že za měsíc fungování se do základní pediatrické ambulance registrovalo 400 nových dětských pacientů. To jen potvrzuje důležitost spolupráce mezi UNICEF nemocnicemi a ministerstvem zdravotnictví nejen tady v Ostravě, ale i dalších městech.

Stejná ambulance jako v Ostravě funguje také ve Fakultní nemocnici Olomouc a Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

Renáta Ječmínková - nejlepší lékař u lůžka ve FNO

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dnešní host Vás zavede na pracoviště, kam nechodíme plánovaně ani preventivně na vyšetření. Jedná se o urgentní příjem. Ve studiu je dlouholetá lékařka urgentního příjmu Renáta Ječmínková. Dobrý den, vítejte, paní doktorko.

Renáta Ječmínková, lékařka, Urgentní příjem FNO: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Než vám představíme oddělení, ráda bych paní doktorce poblahopřál k získání ocenění Zaměstnanec roku v kategorii Lékař u lůžka a také k absolutnímu vítězství. Od zaměstnanců totiž dostala největší počet hlasů. Velká gratulace!

Renáta Ječmínková, lékařka, Urgentní příjem FNO: Děkuju mockrát, děkuji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní doktorko, je to tak? Myslím si to správně, že na urgentní příjem přiváží pacienty v převážné většině případů sanitka nebo vrtulník?

Renáta Ječmínková, lékařka, Urgentní příjem FNO: Máte úplnou pravdu. Majoritní část našich pacientů se k nám na urgentní příjem dostává záchrannou službou, především tou pozemní. Takže my o příjmu našeho pacienta víme díky tomu, že komunikujeme s posádkou té záchranné služby i leteckou a víme, s jakou pracovní diagnózou, v jakém stavu se k nám pacient bude dostávat a v jakém časovém horizontu. Máme i možnost sledovat pohyb té posádky díky aplikaci zCase, takže můžeme být připraveni na příjem takového pacienta.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V tu chvíli už sestavujete i tým, který budete potřebovat pro ošetření?

Renáta Ječmínková, lékařka, Urgentní příjem FNO: Přesně tak. Náš tým, který se sestává nejenom z lékařů, urgentního příjmu, případně z konziliářů, ale především z nelékařského zdravotnického personálu, je připraven na příjem takového pacienta, takže my o něm víme a jsme připraveni, včetně i pomůcek, které bychom k danému stavu pacienta v té chvíli potřebovali. Takže jsme na něho připraveni a máme sehraný tým pracovníků na urgentním příjmu, že přesně víme, co má kdo dělat a jsme na něho připraveni, na toho pacienta.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je to tak, že čekáte u dveří nebo před nemocnicí, aby jste si toho pacienta přebrali? Nebo je to jenom to, co známe my ze seriálu z televize?

Renáta Ječmínková, lékařka, Urgentní příjem FNO: Je to tak, že na něho čekáme v prostorách urgentního příjmu a posádka záchranné služby nám přijíždějí a přiváží toho pacienta přímo k nám do prostoru urgentního příjmu. Takže my si ho v tepelném komfortu přebíráme od té posádky a získáváme první informace o tom, co se stalo, v jakém stavu ten pacient byl na místě během transportu a s jakou přibližnou pracovní diagnózou nám ho posádka záchranné služby přiváží.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já se zpátky vrátím k tomu týmu. Jaké kolegy nejčastěji k těm urgentním příjmům, k těm pacientům voláte?

Renáta Ječmínková, lékařka, Urgentní příjem FNO: Záleží, jestli je to traumatický nebo netraumatický pacient. Pokud je to traumatický pacient, součástí toho přijímacího týmu je vždy jako lékař urgentního příjmu anesteziolog a traumatolog, doplňuje ho neurolog, radiolog a další specialisté potom podle povahy toho zranění. Pokud je to netraumatický pacient, velmi často spolupracujeme s kardiology, zase neurology, internisty, radiology, dětskými intenzivisty na ošetření především dětského závažného traumatu a polytraumatu. Určitě i další kolegové z celých jiných oborů, které potom asi zveme na urgentní příjem k tomu, aby ta péče byla opravdu komplexní o ty naše pacienty.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dá se říct, které pacienty s jakými diagnózami nejčastěji přijímáte?

Renáta Ječmínková, lékařka, Urgentní příjem FNO: Buď jsou to pacienti se závažným traumatem, nebo s polytraumatem a z těch netraumatických pacientů je to velká paleta neurologických pacientů, nejenom cévní mozkové příhody, ale i jakékoliv poruchy vědomí. Pak pacienti s dušností, s arytmiemi, s intoxikací, velká plejáda pacientů napříč mnoha obory. Proto opravdu naše pracoviště je takhle úzce spolupracující s kolegy z jiných oborů a je to velmi provázané, protože samozřejmě jejich poznatky jsou natolik přínosné pro toho pacienta, že opravdu si zasluhují už při tom vstupním ošetření, diagnostice a péči o toho pacienta ty naše konziliáře, bez kterých bychom se neobešli.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak dlouho na vašem pracovišti ti pacienti setrvávají? A možná taková podotázka, sledujete potom jejich další stav, když se přemístí na jiné oddělení?

Renáta Ječmínková, lékařka, Urgentní příjem FNO: Ano, nedá se přesně říct, jak dlouhou dobu ti pacienti u nás zůstanou. Vždycky se to odvíjí od jejich stavu, protože čím ten jejich stav je více kritický, více urgentní, třeba ve smyslu ošetření na operačním sále nebo na ústavu radiodiagnostickém, tím se snažíme, co nejvíce zkracovat tu periodu té nezbytné diagnostiky a hned je odsouvat k té terapii, která jim v případě mnohdy zachrání život. Obecně se dá říct, že asi kolem hodiny pacienti, kteří jsou více stabilní a doplňují se další konzilia diagnostika, tam přetrvávají třeba i dvě hodiny apod. Ale v té nemocniční péči my máme obrovskou výhodu, že můžeme sledovat ten jejich další vývoj pacientů, protože to má silnou zpětnou vazbu pro nás jako edukativní, abychom si ozřejmili, jestli ta naše diagnostika, ta naše rozvaha, ta naše péče léčebná byla ta správná, nebo se tam objevilo ještě i něco jiného, co my jsme třeba nezachytili ani zachytit nemohli. Takže pro nás to má velmi důležitou zpětnou vazbu a děláme to. Můžeme si ty pacienty i sami navštívit, sledujeme je často na oddělení intenzivní péče. Takže to si myslím, že děláme všichni, protože ta zpětná vazba opravdu je důležitá.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní doktorko, já jsem v úvodu řekla, že jste získala ocenění jako Lékař u lůžka. Jste také absolutním vítězem té ankety. asi Vás častokrát, si myslím, potkává i to, že za Vámi pacienti přijdou nebo přijdou se alespoň podívat, poděkovat, cokoliv a možná i stojíte u tu zpětnou vazbu.

Renáta Ječmínková, lékařka, Urgentní příjem FNO: U nás na urgentním příjmu je to specifické v tom smyslu, že ti pacienti opravdu, pokud jsou vůbec při vědomí, mnohdy nejsou při vědomí, takže si to vůbec nemůžou uvědomit, ale nejsou v tom stabilizovaném stavu, jsou v těžkém stavu. Takže oni to vůbec nevnímají, kdo se o ně stará, jak kdo o ně pečuje. Takže si myslím, že spíše raritně se nám vyskytne, že se nám někdo vrátí a pak o to víc je to příjemnější, že se něco takového naskytne. Ale tím, že komunikujeme s rodinami těch nemocných, někdy dostaneme poděkování v nějaké písemné formě nebo i osobní návštěvou od těch rodinných příslušníků. Ale že by si nás pacienti pamatovali, to rozhodně ne. Nemůžeme s ním počítat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní doktorko, já Vám děkuji za milý rozhovor a ještě jednou gratuluju.

Renáta Ječmínková, lékařka, Urgentní příjem FNO: Děkuji mockrát, děkuji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dnešní díl končím. Mějte se moc hezky a zdravě.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
09. února 2023, 18:45

Dobrý den u televizních obrazovek, startuje první únorová medicína speciál. Fakultní nemocnici Ostrava navštívil nově jmenovaný rektor Ostravské univerzity Petr Kopecký a také zástupkyně kanceláře UNICEF pro podporu uprchlické krize. Co bylo obsahem obou významných návštěv se dozvíte v úvodní příspěvku.

FNO navštívil nově zvolený rektor OU a zástupkyně UNICEF

Nově zvolený rektor Ostravské univerzity Petr Kopecký se v doprovodu děkana lékařské fakulty sešel s vedením Fakultní nemocnice Ostrava. Mimo to si prohlédl lékařskou knihovnu, která slouží i studentům, a seznámil se s průběhem praktické výuky na Interní a kardiologické klinice

Petr Kopecký, nově zvolený rektor Ostravské univerzity:  Odcházím s pocitem, že jsem si prohlédl něco, co jsem spíše znal z akreditačních spisů, poměrně dá se říct podrobně, ale ta návštěva fyzická tomu dá úplně jiný rozměr, 0,25 a doufám., že se tady budu vracet častěji, protože ta jedna vizita krátká rozhodně nebude stačit, takže slibuju, že se tady budu vracet pravidelně.

FN Ostrava navštívily na začátku února zástupkyně kanceláře UNICEF pro podporu řešení uprchlické situace v ČR. Zajímaly se o provoz nově vybudované ordinace praktického lékaře pro děti a dorost, která byla v ostravské fakultní nemocnici otevřena 2. ledna. Její vybudování i provoz totiž Dětský fond OSN podpoří v průběhu celého roku částkou tři a půl milionu korun.

Dafina Muҫaj, specialistka Specialistka v oblasti zdraví, UNICEF:  Mám radost, že za měsíc fungování se do základní pediatrické ambulance registrovalo 400 nových dětských pacientů. To jen potvrzuje důležitost spolupráce mezi UNICEF nemocnicemi a ministerstvem zdravotnictví nejen tady v Ostravě, ale i dalších městech.

Stejná ambulance jako v Ostravě funguje také ve Fakultní nemocnici Olomouc a Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

Renáta Ječmínková - nejlepší lékař u lůžka ve FNO

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dnešní host Vás zavede na pracoviště, kam nechodíme plánovaně ani preventivně na vyšetření. Jedná se o urgentní příjem. Ve studiu je dlouholetá lékařka urgentního příjmu Renáta Ječmínková. Dobrý den, vítejte, paní doktorko.

Renáta Ječmínková, lékařka, Urgentní příjem FNO: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Než vám představíme oddělení, ráda bych paní doktorce poblahopřál k získání ocenění Zaměstnanec roku v kategorii Lékař u lůžka a také k absolutnímu vítězství. Od zaměstnanců totiž dostala největší počet hlasů. Velká gratulace!

Renáta Ječmínková, lékařka, Urgentní příjem FNO: Děkuju mockrát, děkuji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní doktorko, je to tak? Myslím si to správně, že na urgentní příjem přiváží pacienty v převážné většině případů sanitka nebo vrtulník?

Renáta Ječmínková, lékařka, Urgentní příjem FNO: Máte úplnou pravdu. Majoritní část našich pacientů se k nám na urgentní příjem dostává záchrannou službou, především tou pozemní. Takže my o příjmu našeho pacienta víme díky tomu, že komunikujeme s posádkou té záchranné služby i leteckou a víme, s jakou pracovní diagnózou, v jakém stavu se k nám pacient bude dostávat a v jakém časovém horizontu. Máme i možnost sledovat pohyb té posádky díky aplikaci zCase, takže můžeme být připraveni na příjem takového pacienta.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V tu chvíli už sestavujete i tým, který budete potřebovat pro ošetření?

Renáta Ječmínková, lékařka, Urgentní příjem FNO: Přesně tak. Náš tým, který se sestává nejenom z lékařů, urgentního příjmu, případně z konziliářů, ale především z nelékařského zdravotnického personálu, je připraven na příjem takového pacienta, takže my o něm víme a jsme připraveni, včetně i pomůcek, které bychom k danému stavu pacienta v té chvíli potřebovali. Takže jsme na něho připraveni a máme sehraný tým pracovníků na urgentním příjmu, že přesně víme, co má kdo dělat a jsme na něho připraveni, na toho pacienta.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je to tak, že čekáte u dveří nebo před nemocnicí, aby jste si toho pacienta přebrali? Nebo je to jenom to, co známe my ze seriálu z televize?

Renáta Ječmínková, lékařka, Urgentní příjem FNO: Je to tak, že na něho čekáme v prostorách urgentního příjmu a posádka záchranné služby nám přijíždějí a přiváží toho pacienta přímo k nám do prostoru urgentního příjmu. Takže my si ho v tepelném komfortu přebíráme od té posádky a získáváme první informace o tom, co se stalo, v jakém stavu ten pacient byl na místě během transportu a s jakou přibližnou pracovní diagnózou nám ho posádka záchranné služby přiváží.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já se zpátky vrátím k tomu týmu. Jaké kolegy nejčastěji k těm urgentním příjmům, k těm pacientům voláte?

Renáta Ječmínková, lékařka, Urgentní příjem FNO: Záleží, jestli je to traumatický nebo netraumatický pacient. Pokud je to traumatický pacient, součástí toho přijímacího týmu je vždy jako lékař urgentního příjmu anesteziolog a traumatolog, doplňuje ho neurolog, radiolog a další specialisté potom podle povahy toho zranění. Pokud je to netraumatický pacient, velmi často spolupracujeme s kardiology, zase neurology, internisty, radiology, dětskými intenzivisty na ošetření především dětského závažného traumatu a polytraumatu. Určitě i další kolegové z celých jiných oborů, které potom asi zveme na urgentní příjem k tomu, aby ta péče byla opravdu komplexní o ty naše pacienty.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dá se říct, které pacienty s jakými diagnózami nejčastěji přijímáte?

Renáta Ječmínková, lékařka, Urgentní příjem FNO: Buď jsou to pacienti se závažným traumatem, nebo s polytraumatem a z těch netraumatických pacientů je to velká paleta neurologických pacientů, nejenom cévní mozkové příhody, ale i jakékoliv poruchy vědomí. Pak pacienti s dušností, s arytmiemi, s intoxikací, velká plejáda pacientů napříč mnoha obory. Proto opravdu naše pracoviště je takhle úzce spolupracující s kolegy z jiných oborů a je to velmi provázané, protože samozřejmě jejich poznatky jsou natolik přínosné pro toho pacienta, že opravdu si zasluhují už při tom vstupním ošetření, diagnostice a péči o toho pacienta ty naše konziliáře, bez kterých bychom se neobešli.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak dlouho na vašem pracovišti ti pacienti setrvávají? A možná taková podotázka, sledujete potom jejich další stav, když se přemístí na jiné oddělení?

Renáta Ječmínková, lékařka, Urgentní příjem FNO: Ano, nedá se přesně říct, jak dlouhou dobu ti pacienti u nás zůstanou. Vždycky se to odvíjí od jejich stavu, protože čím ten jejich stav je více kritický, více urgentní, třeba ve smyslu ošetření na operačním sále nebo na ústavu radiodiagnostickém, tím se snažíme, co nejvíce zkracovat tu periodu té nezbytné diagnostiky a hned je odsouvat k té terapii, která jim v případě mnohdy zachrání život. Obecně se dá říct, že asi kolem hodiny pacienti, kteří jsou více stabilní a doplňují se další konzilia diagnostika, tam přetrvávají třeba i dvě hodiny apod. Ale v té nemocniční péči my máme obrovskou výhodu, že můžeme sledovat ten jejich další vývoj pacientů, protože to má silnou zpětnou vazbu pro nás jako edukativní, abychom si ozřejmili, jestli ta naše diagnostika, ta naše rozvaha, ta naše péče léčebná byla ta správná, nebo se tam objevilo ještě i něco jiného, co my jsme třeba nezachytili ani zachytit nemohli. Takže pro nás to má velmi důležitou zpětnou vazbu a děláme to. Můžeme si ty pacienty i sami navštívit, sledujeme je často na oddělení intenzivní péče. Takže to si myslím, že děláme všichni, protože ta zpětná vazba opravdu je důležitá.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní doktorko, já jsem v úvodu řekla, že jste získala ocenění jako Lékař u lůžka. Jste také absolutním vítězem té ankety. asi Vás častokrát, si myslím, potkává i to, že za Vámi pacienti přijdou nebo přijdou se alespoň podívat, poděkovat, cokoliv a možná i stojíte u tu zpětnou vazbu.

Renáta Ječmínková, lékařka, Urgentní příjem FNO: U nás na urgentním příjmu je to specifické v tom smyslu, že ti pacienti opravdu, pokud jsou vůbec při vědomí, mnohdy nejsou při vědomí, takže si to vůbec nemůžou uvědomit, ale nejsou v tom stabilizovaném stavu, jsou v těžkém stavu. Takže oni to vůbec nevnímají, kdo se o ně stará, jak kdo o ně pečuje. Takže si myslím, že spíše raritně se nám vyskytne, že se nám někdo vrátí a pak o to víc je to příjemnější, že se něco takového naskytne. Ale tím, že komunikujeme s rodinami těch nemocných, někdy dostaneme poděkování v nějaké písemné formě nebo i osobní návštěvou od těch rodinných příslušníků. Ale že by si nás pacienti pamatovali, to rozhodně ne. Nemůžeme s ním počítat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní doktorko, já Vám děkuji za milý rozhovor a ještě jednou gratuluju.

Renáta Ječmínková, lékařka, Urgentní příjem FNO: Děkuji mockrát, děkuji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dnešní díl končím. Mějte se moc hezky a zdravě.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-09-02-2023-18-45