Magazín TV medicína
- Muži podceňují urologickou prevenci, Kondici prostaty odhalí krevní odběr, Samovyšetření mladých mužů je důležité MUDr. Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov
- Muži odhodili ostych a přišli na Den urologické prevence
Začíná další díl pořadu o zdraví a mám radost, že se díváte. Možná, že patříte do skupiny lidí, kteří jsou tak už trochu alergičtí na výzvy k preventivním prohlídkám. Měli byste však vědět, že úspěšnost včasné léčby se například u rakoviny prostaty pohybuje okolo 95 procent. Hostem bude primář urologie havířovské nemocnice Josef Kopecký.
Muži odhodili ostych a přišli na Den urologické prevence
Kdyby se muži věnovali svému zdraví stejnou pozornost jako svým autům, pak by se dalo říct, že je vyhráno. Rakovinou prostaty ročně jen v Moravskoslezském kraji onemocní zhruba 800 mužů. Problém je ten, že nechodí na preventivní prohlídky.
Takto to vypadalo v úterý v čekárně před urologickou ambulancí v havířovské nemocnici. Nemocnice ve spolupráci s Nadací Pavla Novotného uspořádala opět Den urologické prevence a šlo vidět, že mnozí muži odhodili ostych a nechtějí nic zanedbat.
Josef Kopecký, primář urologického oddělení: “To, že vám něco je, na to přijdete, ale problém je v tom, že když už na to přijdete, je většinou pozdě. My potřebujeme ty lidi zachytit ještě než se zachytí klinické známky, ještě než vznikne jakýkoliv problém u toho člověka a to jsme schopni zjistit vyšetřením a právě tím odběrem krve. Teď se přemýšlí, že VZP vytvoří program přímo pro záchyt karcinomu prostaty, protože to onemocnění je v populaci poměrně rozšířené a dostává se nám do mladších věkových kategorií.”
anketa: “Jsem po operaci ledviny a mám i jiné problémy, tak jsem se přišel nechat vyšetřit.”
anketa: “Je to dobrá akce. Jsem se to dozvěděl z médií a doporučoval bych to každému chlapovi. Na preventivní vyšetření jdu poprvé. Zanedbal jsem to trochu, tak teď už musím. Už mě dohnala situace s mužskými problémy.”
anketa: “Poprvé jsem tady a rozhodl jsem se, protože mi je 65 no a už je asi nejvyšší čas.”
Celkem přišlo na preventivní prohlídku 65 lidí, z toho polovinu tvořili muži, kteří urologickou ordinaci navštívili úplně poprvé.
Muži podceňují urologickou prevenci, Kondici prostaty odhalí krevní odběr, Samovyšetření mladých mužů je důležité MUDr. Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov
Simona Součková, TV Polar: Už přišel čas na náš rozhovor. Hostem je dnes pan primář urologického oddělení havířovské nemocnice pan doktor Josef Kopecký. Dobrý den.
Josef Kopecký, primář urologického odd. Nemocnice Havířov: Dobrý den.
Simona Součková, TV Polar: Pane primáři, jak fungují kampaně? Na co muži slyší? A před čím naopak zavírají oči?
Josef Kopecký, primář urologického odd. Nemocnice Havířov: To je vážná otázka, protože když se budeme bavit o kampaních, v urologii máme v podstatě jednu zásadní kampaň, na kterou narážíte, a o které asi budeme ještě mluvit, a to je Movember a je zaměřena na nádor prostaty. Muži všeobecně spíše na kampaně bych řekl neslyší, protože nejsou nějak vedení oproti ženám, které mají pravidelné gynekologické prohlídky a jsou zvyklí na svého gynekologa, zatímco muž nemá svého urologa. Mnoho pánů ty svoje potíže podceňují, anebo respektive chodí za urologem nebo k vyšetření až tehdy, když mají problémy. Ale my potřebujeme v rámci těch kampaní a ženy to znají, ženy mají preventivní programy na karcinom prsu, karcinom čípku a jsou disciplinované, jsou zvyklé na to chodit, ale muž nemá tu potřebu, nikdy se svým lékařem nekomunikoval. Je tam velké ostych. Takže preventivně, že by vycházel a vyhledával preventivní kontroly, to je spíš vzácností.
Simona Součková, TV Polar: Kdy nastupuje to období, kdy muž začne mít potíže a přijde za tím urologem? Anebo jde za praktikem a ten ho pošle na urologii?
Josef Kopecký, primář urologického odd. Nemocnice Havířov: Rozdělme to, můžem se bavit o potížích anebo o kampani. Ta kampaň v podstatě by měla začínat od padesátého roku věku a tam žádné potíže nejsou. Problém všech onkologických onemocnění nebo na co jsou ty kampaně zaměřené bez ohledu na to, jestli se jedná o prostatu, střevo apod. je otázka toho, že v té první fázi vy nemáte žádné problémy, vy nemáte potřebu na urologii nebo za nějakým jiným lékařem chodit. Takže tohle je základ té prevence. Vy, když už máte potíže, samozřejmě za tím lékařem přijdete a ty potíže můžou nastat kdykoliv. Ty vás můžou potkat ve dvaceti s ledvinovou koliku, můžou vás potkat ve čtyřiceti s zánětem močových cest apod. Ale to je bych řekl jiná kategorie. Takže tady kampaně jsou od toho, aby lidé chodili k vyšetření, ještě když nemají žádné potíže.
Simona Součková, TV Polar: Výborně. U těch kampaní se prezentuje, že se zjišťuje buď PHI nebo PSA. Jak se v tom máme zorientovat? Zkuste stručně, jsou to krevní testy, na základě krevních testů vy zjistíte, anebo je to preventivní vyšetření, manuální?
Josef Kopecký, primář urologického odd. Nemocnice Havířov: Mě udělala radost, že jste jmenovala PHI a PSA. Jsou to zkratky, které dneska už lidem něco říkají. Dříve, když já jsem nastoupil, tak PSA, což je prostatický, specifický antigen, je to krevní test. Víceméně byl zaváděn do praxe. Není to otázka, není to speciální marker na nádor prostaty. To znamená neoznačuje přímo nádor prostaty, ale je to jakási látka, která se dá změřit v krvi a říká nám něco o zdraví prostaty. Takže když tu hodnotu máte v pořádku, je velká pravděpodobnost, že té prostatě taky nic není. Také je v pořádku, když ta hodnota nám narůstá, to nemusí být úplně nádor prostaty, ale může to být i nějaký zánět nebo jiné onemocnění, které je potřeba ošetřit. Je to krevní test, jak jste řekla, takže je na to potřeba vlastně odběr krve. Muži se často bojí a z toho vyšetření per rectum. To znamená přes konečník, které je součástí klasického vyšetření nejen urologa, ale i praktického lékaře. V podstatě bychom měli provádět všichni lékaři. Protože nejde jenom o prevenci nádoru prostaty, ale třeba i tlustého střeva, tedy konečníku, přesně. Ale bohužel musím říct, že když už budete mít pozitivní nález při vyšetření přes konečník, už většinou je ten nádor lokálně pokročilý a ta léčba bude náročnější.
Simona Součková, TV Polar: Dobře, Vy jste vysvětlil PSA, a to PHI?
Josef Kopecký, primář urologického odd. Nemocnice Havířov: Ano, PSA nám říká, že máme nějaký problém v prostatě, a protože jsme zjistili, že není úplně přesně vypovídající a my potřebujeme něco, co by nám více zacílilo tu populaci nebo ty testy přímo na nádor prostaty. Jsou různé potom jakési deriváty nebo prekurzor, to znamená molekuly, ze kterých vzniká to PSA a z nich se potom vypočítají různé koeficienty. Takže máme potom vázané PSA, volné PSA a pro PSA, takové různé izoenzymy a z nich my potom pomocí matematického vzorce vypočítá máme PHI, což je "prostate health index", tedy index prostatického zdraví a ten má větší vypovídající hodnotu pro vyhledávání nádoru prostaty.
Simona Součková, TV Polar: My jsme říkali nebo jsem se zmínila na začátku dnešního pořadu, že pokud muž přijde včas, ta úspěšnost je vysoká. Pokud se tedy najde nádor až 95%.
Josef Kopecký, primář urologického odd. Nemocnice Havířov: Dá se to potvrdit. Je to otázka skutečně včasné diagnózy, pokud to ložisko je ohraničeno pouze v té prostatě a tady máme ten problém. My chceme, aby ten pacient postoupil poměrně náročnou, nepříjemnou léčbu a on nemá žádný problém, on nemá žádné potíže, což je pro něj velmi frustrující, protože ho tlačíme někam, kde se mu samozřejmě nechce, z jeho komfortní zóny. Ale jinak v téhle fázi máme největší úspěšnost.
Simona Součková, TV Polar: Já dám otázku na tělo. Muži mají největší strach z toho, že ztratí erekci, pokud ještě žijí aktivním pohlavním životem. Je to v té fázi... Dá se s tím ještě něco dělat?
Josef Kopecký, primář urologického odd. Nemocnice Havířov: To riziko ztráty nebo snížení erekce je výrazné. Na druhé straně ti pacienti, kteří mají kvalitní pohlavní život, tam je větší šance zrehabilitovat erekci. Máme na to dneska preparáty, ať už jsou to tabletky nebo jsou to injekční preparáty, které se dají používat. Vyvíjejí se moderní operační techniky, moderní ozařovací techniky, které se snaží uchránit co nejvíce tu možnost erekce.
Simona Součková, TV Polar: Už jenom na závěr stručně, hovoří se také o mladých mužích, kteří by měli provádět pravidelně samovyšetření varlat. Z jakého důvodu? Proč?
Josef Kopecký, primář urologického odd. Nemocnice Havířov: Nádor varlat se právě objevuje spíše v těch mladých věkových kategoriích. Bohužel i my se setkáváme s tím, že přicházejí pozdě už se rozšířeným nádorem a je to velká škoda. Jeden z mých klientů na začátku mi profesní kariéry byl mladý muž, který bohužel měl osmnáct let a byl přijat i na právní fakultu a odkládal vyšetření lékaře kvůli svých studijních povinnosti a přišel pozdě. To je takový velký vykřičník. Takže je to přístupem k vyšetření. Jakékoliv ložisko, které najde pacient, by si měl nechat potvrdit nebo vyvrátit. Tady řeknu: raději přijde dvakrát zbytečně než jednou pozdě.
Simona Součková, TV Polar: Výborně, já Vám děkuji za Vaši dnešní návštěvu a Vám, milí diváci, také děkuji za Vaši přízeň. Příště naviděnou.
Redakčně upraveno / zkráceno.
Začíná další díl pořadu o zdraví a mám radost, že se díváte. Možná, že patříte do skupiny lidí, kteří jsou tak už trochu alergičtí na výzvy k preventivním prohlídkám. Měli byste však vědět, že úspěšnost včasné léčby se například u rakoviny prostaty pohybuje okolo 95 procent. Hostem bude primář urologie havířovské nemocnice Josef Kopecký.
Muži odhodili ostych a přišli na Den urologické prevence
Kdyby se muži věnovali svému zdraví stejnou pozornost jako svým autům, pak by se dalo říct, že je vyhráno. Rakovinou prostaty ročně jen v Moravskoslezském kraji onemocní zhruba 800 mužů. Problém je ten, že nechodí na preventivní prohlídky.
Takto to vypadalo v úterý v čekárně před urologickou ambulancí v havířovské nemocnici. Nemocnice ve spolupráci s Nadací Pavla Novotného uspořádala opět Den urologické prevence a šlo vidět, že mnozí muži odhodili ostych a nechtějí nic zanedbat.
Josef Kopecký, primář urologického oddělení: “To, že vám něco je, na to přijdete, ale problém je v tom, že když už na to přijdete, je většinou pozdě. My potřebujeme ty lidi zachytit ještě než se zachytí klinické známky, ještě než vznikne jakýkoliv problém u toho člověka a to jsme schopni zjistit vyšetřením a právě tím odběrem krve. Teď se přemýšlí, že VZP vytvoří program přímo pro záchyt karcinomu prostaty, protože to onemocnění je v populaci poměrně rozšířené a dostává se nám do mladších věkových kategorií.”
anketa: “Jsem po operaci ledviny a mám i jiné problémy, tak jsem se přišel nechat vyšetřit.”
anketa: “Je to dobrá akce. Jsem se to dozvěděl z médií a doporučoval bych to každému chlapovi. Na preventivní vyšetření jdu poprvé. Zanedbal jsem to trochu, tak teď už musím. Už mě dohnala situace s mužskými problémy.”
anketa: “Poprvé jsem tady a rozhodl jsem se, protože mi je 65 no a už je asi nejvyšší čas.”
Celkem přišlo na preventivní prohlídku 65 lidí, z toho polovinu tvořili muži, kteří urologickou ordinaci navštívili úplně poprvé.
Muži podceňují urologickou prevenci, Kondici prostaty odhalí krevní odběr, Samovyšetření mladých mužů je důležité MUDr. Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov
Simona Součková, TV Polar: Už přišel čas na náš rozhovor. Hostem je dnes pan primář urologického oddělení havířovské nemocnice pan doktor Josef Kopecký. Dobrý den.
Josef Kopecký, primář urologického odd. Nemocnice Havířov: Dobrý den.
Simona Součková, TV Polar: Pane primáři, jak fungují kampaně? Na co muži slyší? A před čím naopak zavírají oči?
Josef Kopecký, primář urologického odd. Nemocnice Havířov: To je vážná otázka, protože když se budeme bavit o kampaních, v urologii máme v podstatě jednu zásadní kampaň, na kterou narážíte, a o které asi budeme ještě mluvit, a to je Movember a je zaměřena na nádor prostaty. Muži všeobecně spíše na kampaně bych řekl neslyší, protože nejsou nějak vedení oproti ženám, které mají pravidelné gynekologické prohlídky a jsou zvyklí na svého gynekologa, zatímco muž nemá svého urologa. Mnoho pánů ty svoje potíže podceňují, anebo respektive chodí za urologem nebo k vyšetření až tehdy, když mají problémy. Ale my potřebujeme v rámci těch kampaní a ženy to znají, ženy mají preventivní programy na karcinom prsu, karcinom čípku a jsou disciplinované, jsou zvyklé na to chodit, ale muž nemá tu potřebu, nikdy se svým lékařem nekomunikoval. Je tam velké ostych. Takže preventivně, že by vycházel a vyhledával preventivní kontroly, to je spíš vzácností.
Simona Součková, TV Polar: Kdy nastupuje to období, kdy muž začne mít potíže a přijde za tím urologem? Anebo jde za praktikem a ten ho pošle na urologii?
Josef Kopecký, primář urologického odd. Nemocnice Havířov: Rozdělme to, můžem se bavit o potížích anebo o kampani. Ta kampaň v podstatě by měla začínat od padesátého roku věku a tam žádné potíže nejsou. Problém všech onkologických onemocnění nebo na co jsou ty kampaně zaměřené bez ohledu na to, jestli se jedná o prostatu, střevo apod. je otázka toho, že v té první fázi vy nemáte žádné problémy, vy nemáte potřebu na urologii nebo za nějakým jiným lékařem chodit. Takže tohle je základ té prevence. Vy, když už máte potíže, samozřejmě za tím lékařem přijdete a ty potíže můžou nastat kdykoliv. Ty vás můžou potkat ve dvaceti s ledvinovou koliku, můžou vás potkat ve čtyřiceti s zánětem močových cest apod. Ale to je bych řekl jiná kategorie. Takže tady kampaně jsou od toho, aby lidé chodili k vyšetření, ještě když nemají žádné potíže.
Simona Součková, TV Polar: Výborně. U těch kampaní se prezentuje, že se zjišťuje buď PHI nebo PSA. Jak se v tom máme zorientovat? Zkuste stručně, jsou to krevní testy, na základě krevních testů vy zjistíte, anebo je to preventivní vyšetření, manuální?
Josef Kopecký, primář urologického odd. Nemocnice Havířov: Mě udělala radost, že jste jmenovala PHI a PSA. Jsou to zkratky, které dneska už lidem něco říkají. Dříve, když já jsem nastoupil, tak PSA, což je prostatický, specifický antigen, je to krevní test. Víceméně byl zaváděn do praxe. Není to otázka, není to speciální marker na nádor prostaty. To znamená neoznačuje přímo nádor prostaty, ale je to jakási látka, která se dá změřit v krvi a říká nám něco o zdraví prostaty. Takže když tu hodnotu máte v pořádku, je velká pravděpodobnost, že té prostatě taky nic není. Také je v pořádku, když ta hodnota nám narůstá, to nemusí být úplně nádor prostaty, ale může to být i nějaký zánět nebo jiné onemocnění, které je potřeba ošetřit. Je to krevní test, jak jste řekla, takže je na to potřeba vlastně odběr krve. Muži se často bojí a z toho vyšetření per rectum. To znamená přes konečník, které je součástí klasického vyšetření nejen urologa, ale i praktického lékaře. V podstatě bychom měli provádět všichni lékaři. Protože nejde jenom o prevenci nádoru prostaty, ale třeba i tlustého střeva, tedy konečníku, přesně. Ale bohužel musím říct, že když už budete mít pozitivní nález při vyšetření přes konečník, už většinou je ten nádor lokálně pokročilý a ta léčba bude náročnější.
Simona Součková, TV Polar: Dobře, Vy jste vysvětlil PSA, a to PHI?
Josef Kopecký, primář urologického odd. Nemocnice Havířov: Ano, PSA nám říká, že máme nějaký problém v prostatě, a protože jsme zjistili, že není úplně přesně vypovídající a my potřebujeme něco, co by nám více zacílilo tu populaci nebo ty testy přímo na nádor prostaty. Jsou různé potom jakési deriváty nebo prekurzor, to znamená molekuly, ze kterých vzniká to PSA a z nich se potom vypočítají různé koeficienty. Takže máme potom vázané PSA, volné PSA a pro PSA, takové různé izoenzymy a z nich my potom pomocí matematického vzorce vypočítá máme PHI, což je "prostate health index", tedy index prostatického zdraví a ten má větší vypovídající hodnotu pro vyhledávání nádoru prostaty.
Simona Součková, TV Polar: My jsme říkali nebo jsem se zmínila na začátku dnešního pořadu, že pokud muž přijde včas, ta úspěšnost je vysoká. Pokud se tedy najde nádor až 95%.
Josef Kopecký, primář urologického odd. Nemocnice Havířov: Dá se to potvrdit. Je to otázka skutečně včasné diagnózy, pokud to ložisko je ohraničeno pouze v té prostatě a tady máme ten problém. My chceme, aby ten pacient postoupil poměrně náročnou, nepříjemnou léčbu a on nemá žádný problém, on nemá žádné potíže, což je pro něj velmi frustrující, protože ho tlačíme někam, kde se mu samozřejmě nechce, z jeho komfortní zóny. Ale jinak v téhle fázi máme největší úspěšnost.
Simona Součková, TV Polar: Já dám otázku na tělo. Muži mají největší strach z toho, že ztratí erekci, pokud ještě žijí aktivním pohlavním životem. Je to v té fázi... Dá se s tím ještě něco dělat?
Josef Kopecký, primář urologického odd. Nemocnice Havířov: To riziko ztráty nebo snížení erekce je výrazné. Na druhé straně ti pacienti, kteří mají kvalitní pohlavní život, tam je větší šance zrehabilitovat erekci. Máme na to dneska preparáty, ať už jsou to tabletky nebo jsou to injekční preparáty, které se dají používat. Vyvíjejí se moderní operační techniky, moderní ozařovací techniky, které se snaží uchránit co nejvíce tu možnost erekce.
Simona Součková, TV Polar: Už jenom na závěr stručně, hovoří se také o mladých mužích, kteří by měli provádět pravidelně samovyšetření varlat. Z jakého důvodu? Proč?
Josef Kopecký, primář urologického odd. Nemocnice Havířov: Nádor varlat se právě objevuje spíše v těch mladých věkových kategoriích. Bohužel i my se setkáváme s tím, že přicházejí pozdě už se rozšířeným nádorem a je to velká škoda. Jeden z mých klientů na začátku mi profesní kariéry byl mladý muž, který bohužel měl osmnáct let a byl přijat i na právní fakultu a odkládal vyšetření lékaře kvůli svých studijních povinnosti a přišel pozdě. To je takový velký vykřičník. Takže je to přístupem k vyšetření. Jakékoliv ložisko, které najde pacient, by si měl nechat potvrdit nebo vyvrátit. Tady řeknu: raději přijde dvakrát zbytečně než jednou pozdě.
Simona Součková, TV Polar: Výborně, já Vám děkuji za Vaši dnešní návštěvu a Vám, milí diváci, také děkuji za Vaši přízeň. Příště naviděnou.
Redakčně upraveno / zkráceno.