Sledujete pořad o zdraví a jsem ráda, že se díváte. O čem dnes bude? Odborný léčebný ústav v Metylovicích úzce spolupracuje s Fakultní nemocnicí Ostrava, a to s novorozeneckým a pediatrickým oddělením. Jak konkrétně vypadá adaptace rodiny na život s postiženým dítětem poví ředitel léčebného ústavu Radim Dudek. A v reportáži se podíváme do Havířovské nemocnice, kde za 40 milionů korun zmodernizovali oddělení šestinedělí. Více už v reportáži.
Rodičky v Havířově se budou cítit jako v hotelu
Havířovská nemocnice vytvořila oddělení šestinedělí hotelového typu. Celkem je na oddělení sedm dvoulůžkových pokojů a tři nadstandardní rodinné.
Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: “Navýšili jsme od roku 2018 porody na dvojnásobek z původních 600 a chyběla tomu jedna jediná věc, a to je ten hotelový komfort, jak se říká, kdy to oddělení fungovalo někdy od 70. let. Byla jedna společná toaleta, na pokojích byla jakási úroveň hotelu, ale řekněme velmi špatná a rodičky neměly k dispozici tolik nadstandardu, o které je v současné době zájem. Proto jsme se rozhodli ze všech oddělení vybrat právě gynekologii, kterou jsme započali tu éru rekonstrukcí.”
Došlo také k navýšení kapacity o čtyři lůžka. Nemocnice počítá, že bude schopna zvládnout až 1400 porodů ročně.
Michal Mrózek, primář gynekologicko-porodního oddělení: “Hlavně ocení komfort. Rodičky to ocení v tom smyslu, že nebudou tady samy na tom oddělení, budou tady v doprovodu svých partnerů, případně dalších příbuzných, na krásných nových rodinných pokojích luxusních, jako na hotelu, který má pět hvězdiček.”
Jan Krkoška (ANO), hejtman MSK: "Myslím si, že tento počin, který tady vznikl, je inspirací pro všechny ostatní nemocnice, pro celé vedení nemocnic. Také jsem byl v prostření některých nemocnic a je velmi důležité, aby rodiče, kteří se připravují na nový život, společně sdíleli prostředí řekněme domácího charakteru.”
Rekonstrukce vyšla na necelých 40 milionů korun a byla téměř celá hrazena z dotace EU.
MUDr. Radim Dudek, ředitel Sanatoria v Metylovicích: Rozdíl mezi léčebným ústavem a lázněmi
Simona Součková, TV Polar: Naším dnešním hostem je pan ředitel Odborného léčebného ústavu v Metylovicích, pan doktor Radim Dudek. Dobrý den.
Radim Dudek, ředitel Odborného léčebného ústavu v Metylovicích: Dobrý den.
Simona Součková, TV Polar: Pane doktore, vysvětleme si na začátek, jaký je rozdíl mezi odborným léčebným ústavem a lázněmi.
Radim Dudek, ředitel Odborného léčebného ústavu v Metylovicích: V České republice má lázeňství i odborné léčebné ústavy dlouhou tradici, už před rokem 1920 vznikaly v ČR odborné léčebné ústavy. Rozdíl mezi lázněmi a odborným léčebným ústavem je v tom, že u lázní je to především klimatická léčba. Je to otázka vřídel. U odborných léčebných ústavů je péče ryze rehabilitační, komplexně rehabilitační a mezioborová lékařská péče ve smyslu následné péče, někdy i překladů z lůžka na lůžko z akutní péče.
Simona Součková, TV Polar: Můžeme ještě stručně říci, jaký je vztah k pojišťovnám?
Radim Dudek, ředitel Odborného léčebného ústavu v Metylovicích: V našem případě následnou dětskou péči zdravotní pojišťovny plně hradí. Pobyty jsou 28. denní a je poskytována komplexní pediatrická péče. Ale ten hlavní význam je v oblasti rehabilitační, kde se snažíme u dětí napříč diagnózami zlepšit především kondici a vitalitu.
Simona Součková, TV Polar: Letos oslaví Odborný léčebný ústav v Metylovicích 130 let. Co se od té doby zásadně změnilo?
Radim Dudek, ředitel Odborného léčebného ústavu v Metylovicích: Původně se jednalo o respirační léčebnu, což bylo dáno polohou léčebny, ale postupně došlo k tomu, že se změnilo spektrum diagnóz. V současné době se snažíme poskytovat komplexní dětskou péči v rámci následné péče, ať už neurologickým pacientům, obézním nebo respiračním diagnózám a poskytujeme péči napříč dětským věkem, to znamená od nejmenších dětí až po dorostový věk.
Simona Součková, TV Polar: Vy poskytujete následnou lůžkovou péči, je to tak? Přichází k Vám děti s diagnózou a u Vás se doléčí pod odborným dohledem.
Radim Dudek, ředitel Odborného léčebného ústavu v Metylovicích: V současné době přibývá přímo překladů z akutní péče do následné k nám. Je to v oblasti neurologické dětské péče, po těžkých respiračních onemocněních a po zápalech plic, aby děti využily komplexní rehabilitační péči. Jsou totiž schopné po prodělaném infektu nastoupit rehabilitační péči a můžeme tak zlepšit kondici a celkově jejich výkon v rámci regenerace.
Simona Součková, TV Polar: Vy jste více začali spolupracovat s Fakultní nemocnici Ostrava. Je ta spolupráce více propojena s pediatrickým oddělením Fakultní nemocnice? Jak ta spolupráce konkrétně vypadá?
Radim Dudek, ředitel Odborného léčebného ústavu v Metylovicích: Snažíme se hlavně spolupracovat v oblasti telemedicíny jak s lékařskou fakultou, tak i s pediatrickým oddělením Fakultní nemocnice. Spolupracujeme v oblasti neurologické péče, protože u nás hlavně nastupují děti s neurologickým postižením i kolem jednoho roku života. Jsou to třeba nedonošené děti nebo s určitým neurologickým postižením, protože tam je třeba začít s rehabilitací velice časně.
Simona Součková, TV Polar: Napadá mě otázka, že život s postiženým dítětem je těžký a na začátku se potřebují maminky nebo celá rodina adaptovat na tuto novou situaci. Vy jim v tom nesmírně pomáháte.
Radim Dudek, ředitel Odborného léčebného ústavu v Metylovicích: V posledním období, nějakých dvou, tří let, se tam snažíme hlavně dostat psychosomatický aspekt, protože stav rodiny v psychické oblasti mají někdy velice těžké problémy ve vztahu k ekonomice, ve vztahu k zapojení do ošetřování toho dítěte. Snažíme se poskytovat komplexní péči i co se týče psychosomatických potíží v rámci celé rodiny. Máme psychologa i zkušeného pediatra, který se zabývá psychosomatikou. Snažíme se poskytovat rodinám komplexní péči. Máme výhodu v tom, že spolupracujeme se všemi odbornostmi, s ortopedy, s neurology, s endokrinology, takže se snažíme poskytovat následnou komplexní péči v této oblasti.
Simona Součková, TV Polar: Pane řediteli, sledujete efekt léčby i po propuštění, nebo vracejí se k Vám děti na opakované pobyty?
Radim Dudek, ředitel Odborného léčebného ústavu v Metylovicích: Máme mnoho dětí, které se vrací. Zná některé děti, které u nás byly několik let od toho batolecího věku až třeba do desíti, dvanácti let. A rády se vrací a hlásí. Jsme rádi, že byli s tou péčí spokojeni a že se rády vrací.
Simona Součková, TV Polar: Pane řediteli, já Vám děkuji za Vaši návštěvu a těším se někdy příště zase na viděnou. Mějte se hezky.
Radim Dudek, ředitel Odborného léčebného ústavu v Metylovicích: Děkuji moc za pozvání. Mějte se.
Simona Součková, TV Polar: A vy, milí diváci, užívejte hezké dny. Na viděnou.
Redakčně upraveno / zkráceno.