Endoskopické operace páteře: Radim Lipina, přednosta Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dobrý den z nového medicínského studia. Startuje speciální díl, ve kterém se zaměříme na operace páteře, které provádí tým odborníků ve Fakultní nemocnici Ostrava. Podrobnosti se dozvíte od docenta Radima Lipiny, přednosty Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice. Dobrý den, vítejte.
Radim Lipina, přednosta Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice: Dobrý den děkuji za pozvání.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane docente, loni v červnu jste jako první v Moravskoslezském kraji začali ve Fakultní nemocnici Ostrava operovat vyhřezlé meziobratlové ploténky mini invazivně. Jak takový výkon probíhá?
Radim Lipina, přednosta Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice: Tak kdybych to měl popsat, je to operace páteře z malého řezu. Ten řez je asi centimetrový, ale to není úplně to zásadní, protože je sice fajn, že pacienti to vidí, že mají jenom centimetrový řez a je to lepší než mít řez pěticentimetrový. Na druhou stranu velkou výhodou je to, že my k těm strukturám, které operujeme, to znamená do toho páteřního kanálu se dostáváme pomocí endoskopů, který má asi osm milimetrů a tím pádem vůbec neporušujeme tkáně, kterými procházíme, což jsou svaly a vazy. Čili ten pacient a po operaci potom má daleko menší bolesti. Samotný zákrok vypadá tak, že tím endoskopem se dostaneme do páteřního kanálu, na konci je světlo, kamera a pomocí toho endoskopu tam můžeme vkládat nějaké nástroje a my z toho páteřní kanálu vytáhnete tu vyhřezlou ploténky, čili tu část ploténky, která tam tlačí na nervové struktury a způsobuje tomu pacientovi bolesti.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kdy se rozhodnete volit tento způsob operace a kdy to jdete tou původní cestou?
Radim Lipina, přednosta Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice: Ta operace má určité specifické indikace, záleží na tom, v kterém místě je ten výřez ploténky lokalizované. Jsme technicky schopni endoskopicky odstranit. Taky záleží na preferenci pacienta a eventuálně i přidružených onemocnění na páteři.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jsou pacienti, u kterých vůbec nemůžete tady tuhle metodu zvolit?
Radim Lipina, přednosta Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice: Určitě v případě instabilit páteře nebo nějakých jiných ještě páteřních onemocnění, kde nehraje hlavní roli ten výhřez ploténky, ale je tam ještě nějaký jiný problém tak to se samozřejmě endoskopicky operovat nedá.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak dlouho ta operace trvá?
Radim Lipina, přednosta Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice: První operace nám trvala přes hodinu. Dneska ten čas se zkrátil zhruba na nějakých 30-40 minut.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Hrozí těm pacientům, kteří jsou po operaci páteře touto mini invazivní metodou nějaké pooperační komplikace?
Radim Lipina, přednosta Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice: Samozřejmě vždycky hrozí pooperační komplikace, při každé operaci hrozí pooperační komplikace. Nicméně ta výhoda je, že netraumatizujete tkáně, hlavně svaly. To zvlášť pacienti po operacích v podstatě jsou schopni rychle stanout, daleko rychleji se vrátit do běžného života.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Daleko rychleji, tak řekněte za jak dlouho?
Radim Lipina, přednosta Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice: Protože máme zkušenosti zhruba půlroční nebo více než půlroční, tak my zatím dodržujeme ten režim u pacientů po klasické operaci bez obratlové ploténky. Ale obecně platí, že už po šesti týdnech ten pacient je schopný udělat běžné činnosti a u návrat do zaměstnání záleží na tom, co ten pacient dělá.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Po šesti týdnech už dělá běžné činnosti, za jak dlouho vstane z postele po operaci?
Radim Lipina, přednosta Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice: V podstatě může stanout hned ten den.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik takových výkonů už jste za tu dobu provedli? S jakým výsledkem? Předpokládám, že vždycky s výborným.
Radim Lipina, přednosta Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice: Od června je to asi 50 výkonů endoskopických operací. Měli jsme jednoho pacienta, u kterého jsme museli potom doplnit otevřenou operaci, protože tam byl ještě nějaký další problém, tzv. spirální stenóza čili zúžení páteřního kanálů. U ostatních pacientů, které jsem já měl možnost vidět i moji kolegové, tak ty výsledky jsou dobré.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: My jsme na začátku řekli, že u vás ve Fakultní nemocnici jste s tímto způsobem operace páteře začali v červnu loňského roku. Je to úplně novinka i ve světě nebo jak dlouho se jinde, na jiných místech, ať už v Česku nebo v rámci světa, operuje?
Radim Lipina, přednosta Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice: Není to novinka ve světě a ani v ČR. Myslím, že ta v České republice je ta metoda dostupná asi dva nebo tři roky. Ve světě ještě daleko déle. Souvisí to všechno a s vývojem endoskopického instrumentária tak, aby páteřní chirurg byl schopný udělat endoskopem invazivně to, co udělat chce.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Byť se bavíme o operaci páteře, ale když k vám přijde pacient a má obavy, že třeba už nestane, že ochranné po operaci páteře, protože to je běžné, že se lidé bojí, že se operace nemusí zdařit. Je nějaký způsob jak se vyhnout té operaci?
Radim Lipina, přednosta Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice: Operace by měla vždycky poslední způsob řešení problémů s páteří, pokud se nejedná o nějaký akutní případ. Čili my vždyť ty pacienty odesíláme k léčbě, my jí říkáme konzervativní. To znamená léčba pomocí léků, rehabilitace nějakých mini invazivní technik, laicky by se mohlo říct třeba obstřiků a teprve v případě, že tato léčba nezabere, tak potom volíme operaci.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Počítáte s tím, že touto metodou mini invazivní operace páteře budete operovat třeba i jiné diagnózy než čistý výřez meziobratlové ploténky?
Radim Lipina, přednosta Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice: Počítáme s tím, protože současné ty indikace tvoří asi deset procent toho spektra operaci páteře, které děláme. Začali jsme už operovat tzv. spirální stenózy, což znamená česky zúžení páteřního kanálů a ty kosti by změnami, které postupně na té páteři vznikají. Tam kdybych to měl říct laicky se musí odfrézovat část té kosti, která tlačí na ty nervové struktury. Velká výhoda je když to uděláte endoskopicky je v tom, že opět netraumatizujete svaly, netraumatizujete vazylové struktury, ta páteř zůstane stabilní, ale přitom odstraníte tu postiženou část, která na ty nervové struktury tlačí a tam se chceme posunout. V tom případě potom dosáhneme nějakých 50 % páteřních operací, o které mohou být dělané jen to endoskopicky.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ročně provedete na vaší klinice okolo tisícovky operací páteře, které z nich dominují?
Radim Lipina, přednosta Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice: Dominují páteřní stenózy, dominují instability, dominuje výhřez meziobratlové ploténky.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Možná bychom mohli zmínit i vybavení, kterým na operačním sále disponujete. Už téměř dva roky používáte digitální mikroskop a tady je dobré zmínit, že vy jste se také podíleli na vývoji některého zařízení.
Radim Lipina, přednosta Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice: My jsme se podíleli jak na ideji, tak na tom samotném vývoji tohoto zařízení. Velmi ho využíváme u celého spektra neurochirurgických operací, jak u třeba operací páteřních, tak ale zejména u operací mozku, neouroonkologických operací, operací cévních, operací periferních nervů a podobně. V podstatě to využití je každodenní.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Můžete něco k tomu vývoji, jak jste se dopracovali k tomu, že to, co teď používáte na operačním sále při operacích je to nejvíc, co vám pomáhá?
Radim Lipina, přednosta Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice: Do jisté míry to je trošičku revoluce v tom zobrazení, protože my jsme jako chirurgové zvyklí operovat pomocí operačního mikroskopu, protože potřebujeme dokonalé osvětlení operačního pole a zvětšení toho operačního pole, takže se díváme do okuláru toho mikroskopu. Ten digitální mikroskop je rozdíl v tom, že se díváte na obrazovku a na 3D zobrazení, čili pomocí speciálních brýlí. Tím pádem máte daleko ergonomičtější a pohodlnější pozici při té operaci. To je jedna výhoda. Další výhodou je, že na to obrazovku můžete implementovat další nějaká vyšetření nebo nějaká zobrazení, které používáte při operaci, ať je to ultrazvuk, ať je to navigace, ať je to endoskop.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co pro váš tým? Tím pádem, že máte nové vybavení, zůstává ten tým ve stejném počtu?
Radim Lipina, přednosta Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice: Zůstává tým ve stejném počtu. Digitální endoskop zatím bohužel nenahradí neurochirurga, takže co se týče a to samotného zákroků, ten probíhá naprosto stejně, akorát ten systém zobrazení je je jiný a když to vezmu z toho ergonomického pohledu, tak ten neurochirurg při těch několika hodinových operacích je daleko méně unavený.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane docente, já Vám děkuji za informace, které jste nám sdělil a také za rozhovor i za Vaši práci, kterou děláte.
Radim Lipina, přednosta Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice: Děkuji přeji hezký den.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na závěr ještě informace o očkování. Už jen do 15. března se zájemci mohou nechat očkovat v obchodním centru Forum Nová Karolina, bez registrace vakcínou firmy Janssen nebo Pfizer, BioNTech a s registrací posilující třetí dávkou vakcíny firmy Pfizer, BioNTech. Fakultní nemocnice Ostrava bude i nadále pokračovat v provozu očkovací centra a to ve svém zařízení, v přízemí polikliniky Fakultní nemocnice Ostrava v Porubě. Tak a teď už je to skutečně z dnešního dílu vše. Mějte se hezky a zachovejte nám přízeň.
Redakčně upraveno / zkráceno.