Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Nové ARO pomáhá k plné rekonvalescenci pacientů
  • Klinická farmacie v MNO slaví 10 let

Nové ARO pomáhá k plné rekonvalescenci pacientů

Zázrak moderní medicíny. Tak popsali úplnou rekonvalescenci pacienta Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Městské nemocnice Ostrava, jeho doktoři. Kromě kvalitní první pomoci měla na uzdravení nemalý podíl i špičková technologie, kterou oddělení po nedávné rekonstrukci disponuje.

Andrea Holeszová, TV Polar: Pětasedmdesátiletý František Kutáč rád jezdí na lyžích a sportuje. Nedávno dokonce vyhrál turnaj v ping pongu na Bílé. Ještě před rokem ale ležel na Anesteziologicko-resuscitační oddělení ostravské městské nemocnice po zástavě srdce.

František Kutáč, bývalý pacient ARO, Městská nemocnice Ostrava: V sobotu jsem jel obří slalom, vyhrál jsem to, v neděli jsem odpočíval. Večer jsem ještě zašel na zahrádku zkontrolovat fláncky. Sednul jsem si a manželka, potom už nevím nic. A potom mi manželka říkala, že jsem seděl. Díval jsem se, ona na mě mluvila a já jsem neodpovídal. Tak volala hned rychlou.

Andrea Holeszová, TV Polar: V podobných případech je klíčová rychlá první pomoc.

František Kutáč, bývalý pacient ARO, Městská nemocnice Ostrava: Naštěstí můj syn, který je také v tom lékařském oboru, tak mě masíroval deset minut, než jsem dostal šest elektrických šoků, které mě potom tady dotáhly až na ARO. A ti už si potom se mnou pohráli.

Tomáš Málek, primář ARO, Městská nemocnice Ostrava: Byl tady týden. V první chvíli to nevypadalo úplně dobře, ale velmi rychle se začal budit, což svědčilo právě o velmi dobré práci těch přednemocniční složek, které zasáhly včas, takže nedošlo k žádnému poškození mozku během té doby, kdy to srdíčko nepracovalo dobře a neprojevovalo mozek. A on se velmi rychle probral k plnému vědomí. Začal s námi komunikovat. My jsme velmi rychle poznali, že to je velmi pozitivně smýšlející veselý člověk.

Andrea Holeszová, TV Polar: Nyní František Kutáč žije bez následků plnohodnotným životem a opět sportuje, což není v případech, kdy bylo třeba pacienta resuscitovat, běžné.

Tomáš Málek, primář ARO, Městská nemocnice Ostrava: Je příklad de facto úspěchu moderní medicíny.

František Kutáč, bývalý pacient ARO, Městská nemocnice Ostrava: Už se hýbu, pracuju, myslím i na voloviny. No a už chystám další sezónu.

Andrea Holeszová, TV Polar: Nemalý dopad na úplné uzdravení měla i prvotřídní technologie na oddělení. Anesteziologické a resuscitační oddělení je nejmodernější v celé nemocnici. Po rozsáhlé rekonstrukci bylo otevřeno před dvěma lety.

Tomáš Málek, primář ARO, Městská nemocnice Ostrava: Máme špičkové ventilační přístroje. Jsou tu špičkové monitory, které nám umožňují toho pacienta ventilovat tak, jak jsme si o tom nemohli před deseti lety ani snít. A monitorujeme funkce, o kterých jsme se dříve jenom domnívali. Dneska je máme monitorované, známe přesné hodnoty, to jsme dříve neměli. Takže můžeme daleko cíleněji a přesněji pacienta léčit. Můžeme dříve přijít na to, co mu je, a také rychleji zjistíme, jakým způsobem ho léčit.

Andrea Holeszová, TV Polar: Jedny z nejdůležitějších přístrojů jsou například plicní ventilátory, které za pacienta dýchají v jeho bezvědomí.

Tomáš Málek, primář ARO, Městská nemocnice Ostrava: Ten ventilační přístroj, to je jeho monitor. Ten přístroj je tady kde, který každou sekundou monitoruje ty ventilační funkce toho pacienta. Máme možnost na něm dělat různé diagnostické postupy, které nám lépe umožňují poznat, v jakém stádiu nemoci se ten pacient nachází, jak moc jsou ty plíce nemocné a co s nimi můžeme dělat. Má mnoho funkcí, dá se tu nastavovat mnoho parametrů. Je to přístroj pro špičkovou ventilační péči, který může obsluhovat jenom špičkový odborník, který té ventilaci rozumí.

Andrea Holeszová, TV Polar: Ventilátory byly nápomocné zejména pro plicní pacienty v období covidové pandemie.

Tomáš Málek, primář ARO, Městská nemocnice Ostrava: Pak jsou to přístroje, které monitorují jeho srdíčko, které monitorují jeho vědomí, jeho krevní tlak, a to každou vteřinu toho, co ten přístroj na něho je napojený. Co se týče ostatních nemocnic minimálně v regionu, tak jsme na velmi špičkové a dobré úrovni co se týče přístrojového vybavení. Takže si myslím, že můžeme být velmi spokojeni.

Andrea Holeszová, TV Polar: Druhá etapa přestavby klíčového pavilonu městské nemocnice bude dokončena v následujících týdnech a další oddělení získají nové prostory, do kterých se přestěhují už v červnu.

Klinická farmacie v MNO slaví 10 let

Už deset let pomáhají doktorům a pacientům v Městské nemocnici Ostrava kliničtí farmaceuti. Ti například posuzují správnou medikaci hospitalizovaných pacientů. Aktuálně je jich v nemocnicích republiky asi 200, potřeba je ale 1300.

Andrea Holeszová, TV Polar: Posouzení dávek léčiv, jejich podávání nebo třeba zhodnocení nežádoucích účinků, to je náplň práce klinických farmaceutů. Optimalizaci užívaných léků konzultují s doktory i s pacienty.

Hana Nováková, vedoucí klinické farmacie, MNO: Vy jste to dostal? Kdy naposledy tyhle léky? Nebo kdo vám to píše?

pacient: No to tak napsala moje plicní doktorka doktorce.

Hana Nováková, vedoucí klinické farmacie, MNO: Jestli už není čas to vysadit. Sledujeme vlastně celou tu dobu po dobu hospitalizace a upravujeme třeba dávky. Můžeme upravovat lékovou formu, jestli jsou ty léky dobře aplikované, teda způsob podání. Sledujeme, jestli náhodou nežádoucí účinky se nevyskytují u těch léků, jestli nejsou zaměněny třeba za nemoci, pro které jsou mylně jako hospitalizovaní. Dále se zabýváme, jestli nějaký lék třeba nechybí nebo nepřebývá v té medikaci. Takže musíme sledovat i diagnózy pacientů a vždycky tu medikaci hodnotíme v celkovém kontextu zdravotního stavu pacienta.

Eva Misiorzová, doktorka neurochirurgické ambulance, MNO: V případě že se jedná o námi nově nasazenou nějakou léčbu, tak na to reagujeme ihned a po konzultaci samozřejmě upravíme medikaci. V případě, že se jedná o chronicky užívané léky pacienta, tak to pak s tím doporučením pacienta propouštíme v podstatě odkazujeme ho k praktickému lékaři a k tomu danému ambulantního specialistovi.

Andrea Holeszová, TV Polar: Práce klinických farmaceutů závisí na úzké spolupráci s doktory. V Městské nemocnici Ostrava takto spolupracují na šesti odděleních.

Hana Nováková, vedoucí klinické farmacie, MNO: Je to neurologie, neurochirurgie, také kardiologie, teď už zase chirurgie. Tou jsme začínali. Pak samozřejmě interna a geriatrie.

Eva Misiorzová, doktorka neurochirurgické ambulance, MNO: Takže ten největší přínos těch klinických farmaceutů vnímáme v tom, že šetří náš čas a my ho pak můžeme věnovat těm pacientům jinak. Můžeme se na ně plně spolehnout v tom, že pacienti mají nasazené racionálně tu medikaci. A co se týče třeba toho našeho oboru konkrétně, tak v podstatě předcházíme nějakým pooperačním komplikacím a pacient může být dříve propuštěn domů.

Hana Nováková, vedoucí klinické farmacie, MNO: Veškeré ty naše návrhy úprav, změn s nimi komunikujeme a oni je z devadesáti devíti procent vlastně převezmou a čím dál tím více se spolu podílíme už na vzniku té optimální farmakoterapie. To znamená, nehlídáme jenom tu medikaci, ale vlastně už se spolu podílíme na její tvorbě.

Andrea Holeszová, TV Polar: Nejčastější chybou samotných pacientů například není to, jaké léky používají, ale čím je zapíjejí.

Hana Nováková, vedoucí klinické farmacie, MNO: Ideální by bylo, kdyby léky pacienti zabíjeli pouze čistou vodou. Ne vždycky je to možné, ale pokud je to možné, tak je to asi nejméně rizikový nápoj, protože všechny ostatní můžou být rizikem. Třeba se léky nemají zapíjet třezalkovým čajem, ale ani černým čajem, ani ne kávou, ani ne zeleným čajem už vůbec ne citrusovými džusy hlavně ne k grepovým džusem, pomelovým džusem, které zvyšují toxicitu v řadě léčiv. A asi bych to shrnula, že nejlépe ta čistá voda. Samozřejmě se nesmí zapíjet léky alkoholem.

Andrea Holeszová, TV Polar: V Městské nemocnici Ostrava využívají služby klinických farmaceutů už téměř 10 let. Jejich počet se navýšil ze dvou na osm.

Hana Nováková, vedoucí klinické farmacie, MNO: Chtěla bych ukázat a poděkovat za svůj tým. Který je na velice vysoké profesní úrovni odborné, ale i lidsky se na ně mohu spolehnout, což není vždy samozřejmostí. Takže jsem moc vděčná za náš tým.

Andrea Holeszová, TV Polar: I přes celkový růst je jich ale v Česku potřeba více.

Hana Nováková, vedoucí klinické farmacie, MNO: Dnes máme asi 44 oddělení klinické farmacie v republice. Budeme jich potřebovat asi 188, takže máme ještě kam kráčet. Je nás asi 200, praktikujících klinických farmaceutů. Potřebujeme 1300. Takže potřebujeme, aby se farmaceuti pro klinicky orientovali. Ale je to vlastně pokrok, protože když si vezmeme, že před deseti, patnácti lety teprve vznikaly první oddělení v republice a byl jenom v Praze a bylo pár klinických farmaceutů, tak za těch deset patnáct let je to i tak obrovský úspěch a jsme rádi, že zrovna v naší nemocnici se klinické farmacie daří.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Desáté výročí klinických farmaceutů v Městské nemocnici Ostrava nám zakončilo dnešní díl TV medicíny. Děkujeme za Vaši přízeň a u dalšího dílu se těšíme příště na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
10. dubna 2024, 17:40

Nové ARO pomáhá k plné rekonvalescenci pacientů

Zázrak moderní medicíny. Tak popsali úplnou rekonvalescenci pacienta Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Městské nemocnice Ostrava, jeho doktoři. Kromě kvalitní první pomoci měla na uzdravení nemalý podíl i špičková technologie, kterou oddělení po nedávné rekonstrukci disponuje.

Andrea Holeszová, TV Polar: Pětasedmdesátiletý František Kutáč rád jezdí na lyžích a sportuje. Nedávno dokonce vyhrál turnaj v ping pongu na Bílé. Ještě před rokem ale ležel na Anesteziologicko-resuscitační oddělení ostravské městské nemocnice po zástavě srdce.

František Kutáč, bývalý pacient ARO, Městská nemocnice Ostrava: V sobotu jsem jel obří slalom, vyhrál jsem to, v neděli jsem odpočíval. Večer jsem ještě zašel na zahrádku zkontrolovat fláncky. Sednul jsem si a manželka, potom už nevím nic. A potom mi manželka říkala, že jsem seděl. Díval jsem se, ona na mě mluvila a já jsem neodpovídal. Tak volala hned rychlou.

Andrea Holeszová, TV Polar: V podobných případech je klíčová rychlá první pomoc.

František Kutáč, bývalý pacient ARO, Městská nemocnice Ostrava: Naštěstí můj syn, který je také v tom lékařském oboru, tak mě masíroval deset minut, než jsem dostal šest elektrických šoků, které mě potom tady dotáhly až na ARO. A ti už si potom se mnou pohráli.

Tomáš Málek, primář ARO, Městská nemocnice Ostrava: Byl tady týden. V první chvíli to nevypadalo úplně dobře, ale velmi rychle se začal budit, což svědčilo právě o velmi dobré práci těch přednemocniční složek, které zasáhly včas, takže nedošlo k žádnému poškození mozku během té doby, kdy to srdíčko nepracovalo dobře a neprojevovalo mozek. A on se velmi rychle probral k plnému vědomí. Začal s námi komunikovat. My jsme velmi rychle poznali, že to je velmi pozitivně smýšlející veselý člověk.

Andrea Holeszová, TV Polar: Nyní František Kutáč žije bez následků plnohodnotným životem a opět sportuje, což není v případech, kdy bylo třeba pacienta resuscitovat, běžné.

Tomáš Málek, primář ARO, Městská nemocnice Ostrava: Je příklad de facto úspěchu moderní medicíny.

František Kutáč, bývalý pacient ARO, Městská nemocnice Ostrava: Už se hýbu, pracuju, myslím i na voloviny. No a už chystám další sezónu.

Andrea Holeszová, TV Polar: Nemalý dopad na úplné uzdravení měla i prvotřídní technologie na oddělení. Anesteziologické a resuscitační oddělení je nejmodernější v celé nemocnici. Po rozsáhlé rekonstrukci bylo otevřeno před dvěma lety.

Tomáš Málek, primář ARO, Městská nemocnice Ostrava: Máme špičkové ventilační přístroje. Jsou tu špičkové monitory, které nám umožňují toho pacienta ventilovat tak, jak jsme si o tom nemohli před deseti lety ani snít. A monitorujeme funkce, o kterých jsme se dříve jenom domnívali. Dneska je máme monitorované, známe přesné hodnoty, to jsme dříve neměli. Takže můžeme daleko cíleněji a přesněji pacienta léčit. Můžeme dříve přijít na to, co mu je, a také rychleji zjistíme, jakým způsobem ho léčit.

Andrea Holeszová, TV Polar: Jedny z nejdůležitějších přístrojů jsou například plicní ventilátory, které za pacienta dýchají v jeho bezvědomí.

Tomáš Málek, primář ARO, Městská nemocnice Ostrava: Ten ventilační přístroj, to je jeho monitor. Ten přístroj je tady kde, který každou sekundou monitoruje ty ventilační funkce toho pacienta. Máme možnost na něm dělat různé diagnostické postupy, které nám lépe umožňují poznat, v jakém stádiu nemoci se ten pacient nachází, jak moc jsou ty plíce nemocné a co s nimi můžeme dělat. Má mnoho funkcí, dá se tu nastavovat mnoho parametrů. Je to přístroj pro špičkovou ventilační péči, který může obsluhovat jenom špičkový odborník, který té ventilaci rozumí.

Andrea Holeszová, TV Polar: Ventilátory byly nápomocné zejména pro plicní pacienty v období covidové pandemie.

Tomáš Málek, primář ARO, Městská nemocnice Ostrava: Pak jsou to přístroje, které monitorují jeho srdíčko, které monitorují jeho vědomí, jeho krevní tlak, a to každou vteřinu toho, co ten přístroj na něho je napojený. Co se týče ostatních nemocnic minimálně v regionu, tak jsme na velmi špičkové a dobré úrovni co se týče přístrojového vybavení. Takže si myslím, že můžeme být velmi spokojeni.

Andrea Holeszová, TV Polar: Druhá etapa přestavby klíčového pavilonu městské nemocnice bude dokončena v následujících týdnech a další oddělení získají nové prostory, do kterých se přestěhují už v červnu.

Klinická farmacie v MNO slaví 10 let

Už deset let pomáhají doktorům a pacientům v Městské nemocnici Ostrava kliničtí farmaceuti. Ti například posuzují správnou medikaci hospitalizovaných pacientů. Aktuálně je jich v nemocnicích republiky asi 200, potřeba je ale 1300.

Andrea Holeszová, TV Polar: Posouzení dávek léčiv, jejich podávání nebo třeba zhodnocení nežádoucích účinků, to je náplň práce klinických farmaceutů. Optimalizaci užívaných léků konzultují s doktory i s pacienty.

Hana Nováková, vedoucí klinické farmacie, MNO: Vy jste to dostal? Kdy naposledy tyhle léky? Nebo kdo vám to píše?

pacient: No to tak napsala moje plicní doktorka doktorce.

Hana Nováková, vedoucí klinické farmacie, MNO: Jestli už není čas to vysadit. Sledujeme vlastně celou tu dobu po dobu hospitalizace a upravujeme třeba dávky. Můžeme upravovat lékovou formu, jestli jsou ty léky dobře aplikované, teda způsob podání. Sledujeme, jestli náhodou nežádoucí účinky se nevyskytují u těch léků, jestli nejsou zaměněny třeba za nemoci, pro které jsou mylně jako hospitalizovaní. Dále se zabýváme, jestli nějaký lék třeba nechybí nebo nepřebývá v té medikaci. Takže musíme sledovat i diagnózy pacientů a vždycky tu medikaci hodnotíme v celkovém kontextu zdravotního stavu pacienta.

Eva Misiorzová, doktorka neurochirurgické ambulance, MNO: V případě že se jedná o námi nově nasazenou nějakou léčbu, tak na to reagujeme ihned a po konzultaci samozřejmě upravíme medikaci. V případě, že se jedná o chronicky užívané léky pacienta, tak to pak s tím doporučením pacienta propouštíme v podstatě odkazujeme ho k praktickému lékaři a k tomu danému ambulantního specialistovi.

Andrea Holeszová, TV Polar: Práce klinických farmaceutů závisí na úzké spolupráci s doktory. V Městské nemocnici Ostrava takto spolupracují na šesti odděleních.

Hana Nováková, vedoucí klinické farmacie, MNO: Je to neurologie, neurochirurgie, také kardiologie, teď už zase chirurgie. Tou jsme začínali. Pak samozřejmě interna a geriatrie.

Eva Misiorzová, doktorka neurochirurgické ambulance, MNO: Takže ten největší přínos těch klinických farmaceutů vnímáme v tom, že šetří náš čas a my ho pak můžeme věnovat těm pacientům jinak. Můžeme se na ně plně spolehnout v tom, že pacienti mají nasazené racionálně tu medikaci. A co se týče třeba toho našeho oboru konkrétně, tak v podstatě předcházíme nějakým pooperačním komplikacím a pacient může být dříve propuštěn domů.

Hana Nováková, vedoucí klinické farmacie, MNO: Veškeré ty naše návrhy úprav, změn s nimi komunikujeme a oni je z devadesáti devíti procent vlastně převezmou a čím dál tím více se spolu podílíme už na vzniku té optimální farmakoterapie. To znamená, nehlídáme jenom tu medikaci, ale vlastně už se spolu podílíme na její tvorbě.

Andrea Holeszová, TV Polar: Nejčastější chybou samotných pacientů například není to, jaké léky používají, ale čím je zapíjejí.

Hana Nováková, vedoucí klinické farmacie, MNO: Ideální by bylo, kdyby léky pacienti zabíjeli pouze čistou vodou. Ne vždycky je to možné, ale pokud je to možné, tak je to asi nejméně rizikový nápoj, protože všechny ostatní můžou být rizikem. Třeba se léky nemají zapíjet třezalkovým čajem, ale ani černým čajem, ani ne kávou, ani ne zeleným čajem už vůbec ne citrusovými džusy hlavně ne k grepovým džusem, pomelovým džusem, které zvyšují toxicitu v řadě léčiv. A asi bych to shrnula, že nejlépe ta čistá voda. Samozřejmě se nesmí zapíjet léky alkoholem.

Andrea Holeszová, TV Polar: V Městské nemocnici Ostrava využívají služby klinických farmaceutů už téměř 10 let. Jejich počet se navýšil ze dvou na osm.

Hana Nováková, vedoucí klinické farmacie, MNO: Chtěla bych ukázat a poděkovat za svůj tým. Který je na velice vysoké profesní úrovni odborné, ale i lidsky se na ně mohu spolehnout, což není vždy samozřejmostí. Takže jsem moc vděčná za náš tým.

Andrea Holeszová, TV Polar: I přes celkový růst je jich ale v Česku potřeba více.

Hana Nováková, vedoucí klinické farmacie, MNO: Dnes máme asi 44 oddělení klinické farmacie v republice. Budeme jich potřebovat asi 188, takže máme ještě kam kráčet. Je nás asi 200, praktikujících klinických farmaceutů. Potřebujeme 1300. Takže potřebujeme, aby se farmaceuti pro klinicky orientovali. Ale je to vlastně pokrok, protože když si vezmeme, že před deseti, patnácti lety teprve vznikaly první oddělení v republice a byl jenom v Praze a bylo pár klinických farmaceutů, tak za těch deset patnáct let je to i tak obrovský úspěch a jsme rádi, že zrovna v naší nemocnici se klinické farmacie daří.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Desáté výročí klinických farmaceutů v Městské nemocnici Ostrava nám zakončilo dnešní díl TV medicíny. Děkujeme za Vaši přízeň a u dalšího dílu se těšíme příště na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-10-04-2024-17-40