Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Sdružené zdravotnické zařízení Krnov
  • Představujeme radiodiagnostické oddělení

Tomáš Tikal, TV Polar: Dobrý den, jsem rád, že jste si našli čas na další vydání zdravotnického magazínu TV Medicína Speciál, vítejte. Aby Vás mohly v nemocnici úspěšně vyléčit, musí lékaři nejprve zjistit vaši diagnózu. K tomu jim pomáhají nejrůznější vyšetřovací metody, mezi kterými kralují radiodiagnostické vyšetření nebo třeba magnetická rezonance. Pojďme si tyto metody v následujících reportážích představit. Natáčeli jsme v krnovské nemocnici.

Tomáš Tikal, TV Polar: Radiodiagnostické oddělení zpravidla zajišťuje základní i rozšířenou diagnostiku. Krnovská nemocnice není v tomto směru výjimkou.

Ivo Šenkyřík, primář radiodiagnostického oddělení: Jsou tady dvě skiagrafické pracoviště, kde se provádějí klasické rentgeny. Máme tu skiaskopické pracoviště, kde provádíme některá složitější vyšetření třeba zažívacího traktu apod. Potom tu máme mamograf, na kterém se vyšetřují prsa, dva ultrazvuky, na kterých děláme diagnostiku v celé šíři, ať už břicha, cévy, měkké části, prsa atd. A potom tu máme nové CT-256, na kterém se dělají vyšetření v celém rozsahu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak jste spokojen s fungováním toho nového CT přístroje?

Ivo Šenkyřík, primář radiodiagnostického oddělení: Nový CT přístroj je skvělý, rychlý, dobrý. Jenom se neustále musíme učit, protože je tam plno nového, zejména softwaru, který se musíme naučit. Snažíme se ta vyšetření dělat co nejlépe a co nejkvalitněji.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Právě softwarové vybavení je velkou předností nového CT přístroje. Pacient je vystaven až o polovinu nižšímu záření oproti původnímu přístroji a díky 16centimetrovému detektoru je vyšetření také rychlejší.

Otakar Pluhař, zástupce dodavatele CT přístroje: Šestnácti centimetrový detektor, který umožňuje extrémně rychlé vyšetření. Ale hlavní novinkou tohoto přístroje je použití sofistikované umělé inteligence, která umožňuje odstranit šum z obrázků.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jaký je rozdíl v práci s novým CT zařízením oproti předchozím letům?

Ivo Šenkyřík, primář radiodiagnostického oddělení: Toto CT má 256 řezů v jedné otáčce. To znamená, že za jednu určitou časovou jednotku je schopno toho zachytit podstatně víc než starší CT. Velice často děláme nějaké 3D rekonstrukce a pracujeme s obrovským množstvím obrázků. Pro představu, jeden pacient má tisíc, dva tisíce jednotlivých, když to řeknu laicky, obrázků, s kterými potom pracujeme a třeba je skládáme do různých rovin nebo děláme 3D rekonstrukce apod.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jaký je zájem o CT vyšetření a jak stíháte? Jaké jsou čekací lhůty?

Ivo Šenkyřík, primář radiodiagnostického oddělení: Překvapivě v poslední době CT vyšetření nemá nějaké velice dlouhé čekací doby, tak jeden týden.

Tomáš Tikal, TV Polar: Těch možností vyšetření u Vás je celá řada. Kolik zvládáte vyšetřit lidí denně nebo týdně?

Ivo Šenkyřík, primář radiodiagnostického oddělení: Denně. Jenom ať máte představu. Na ultrazvuku řádově 30 až 40 lidí. Na CT, když je trochu víc, tak děláme i přes 30 lidí za den. A těch základních rentgenů někdy při vysokém provozu je jich až 100 za den, 100 popisů za 100 pacientů. To znamená, u některého pacienta je třeba 8 rentgenů. Něco je hned popsané, něco trvá delší dobu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak vypadá spolupráce s ostatními odděleními, pro které je Vaše činnost velmi důležitá?

Ivo Šenkyřík, primář radiodiagnostického oddělení: Já jsem spokojený, nemám žádné konflikty. Jistě, někteří klinici tlačí na to, aby některé vyšetření byly co nejrychleji. Pokud je to možné, snažíme se jim vyjít vstříc.

Tomáš Tikal, TV Polar: Viděli jsme dnes nové operační sály, tam Vaše vyšetření nebo výsledky Vašich vyšetření používají přímo operatéři v praxi. Jak funguje tato spolupráce?

Ivo Šenkyřík, primář radiodiagnostického oddělení: Tato spolupráce funguje dobře. Když je tam nějaká nejasnost, většinou klinici zavolají, přijdou a podíváme se na to spolu. Na ten monitor se podíváme a vysvětlíme si třeba nějaké nejasnosti.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak to vypadá s personálním obsazením na Vašem oddělení?

Ivo Šenkyřík, primář radiodiagnostického oddělení: Potřebovali bychom nové radiology. Není to úplně ideální.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pořízení nového CT přístroje je pro pacienty z Krnova a okolí velmi dobrou zprávou.

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: Já jsem velmi spokojen. Nemocnice je opravdu velmi dobře dovybavena. Ta největší investice, co se nám podařila, byla výměna CT a máme jeden z nejkvalitnějších přístrojů, které v téhle kategorii jsou na českém trhu. Ten přístroj, kromě toho, že má vysoké zobrazovací metody, má širokou vyšetřovací šířku, šetří pacienta, protože dává minimální dávku, kromě toho má moduly, které se dají rozšířit a které chceme rozšiřovat. A s nějakou investicí dvou milionů korun budeme komplexně vyšetřovat srdce, srdeční arterie apod., což bude zase obrovský posun jak interní, tak celého rentgenu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Zvýšilo nové CT i prestiž nemocnice jako takové?

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: Ono to zvýší v tom spektru vyšetření, které jsme schopni udělat, a to jsou zejména ty srdeční záležitosti, že takové srdeční CT, co ukazuje koronární arterie, tady v okolí nikdo nemá.

Martin Navrátil, radiologický asistent: Děláme různé vyšetření i nové. Oproti starému přístroji uděláme třeba perfuze mozku, projektovou jednotku, které jsme tady nedělali, i jiné vyšetření. Dělá se to o víkendech, ve dne v noci, nonstop provoz.

Tomáš Tikal, TV Polar: Kdyby jste měl rozptýlit obavy pacientů, kteří třeba úplně na to vyšetření nechtějí, co byste řekl?

Martin Navrátil, radiologický asistent: Já myslím, že by se neměli vůbec toho bát. Vyšetření trvá řádově několik minut, do pěti minut a nic to nedělá, nikomu neubližuje. Jen uděláme pár obrázků a zase pacient může odejít.

Tomáš Tikal, TV Polar: A jak to vypadá s mamografem?

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: Mamograf máme vyměněný, který je moderní. My jsme pracoviště, které úzce spolupracuje se Slezskou nemocnicí v Opavě. Takže máme dvojí čtení, kde si kontrolujeme navzájem ty snímky. Je to vybaveno a je dobře, že pacientky mohou chodit k nám a nemusí jezdit do Olomouce, Opavy nebo Ostravy.

Tomáš Tikal, TV Polar: V květnu bylo v Krnově navíc zprovozněno nové C rameno mobilní RTG skiaskopický přístroj pro rentgenové vyšetření během operace.

Tomáš Tikal, TV Polar: Teď nás čeká vyšetření magnetickou rezonancí. Je to jedna z nejnovějších zobrazovacích metod, která využívá k zobrazení silné magnetické pole a princip elektromagnetické indukce. Dochází k velmi detailnímu a vysoce kontrastnímu zobrazení většiny částí lidského těla bez užití ionizačního záření či kontrastní látky. Ani tohoto vyšetření se pacienti obávat nemusí.

Michaela Čerová, vrchní radiologický asistent magnetické rezonance: Vyšetření není nijak komplikované, složité. Pro pacienty to znamená pouze ležet v klidu s omezením pohybu. Jediné, co je trochu nepříjemné, je stísněný prostor a hluk, který při tom vyšetření je slyšet, ale dá se to s přehledem zvládnout. Klaustrofobici to zvládají, případně se dají vyšetřit, stejně jako malé děti, v celkové anestezii, takže i toto není problém domluvit. Pokud má někdo opravdu problém, s ARO oddělením spolupracujeme velmi dobře, takže vyšetřujeme pacienty v celkové anestezii. Začínali jsme nejčastěji s vyšetřením neurologických potíží, to znamená vyšetření páteře v oblasti mozku a centrální nervové soustavy plus mozkového skeletálního systému, tedy ortopedie a chirurgie využívalo vyšetření magnetickou rezonancí. Velmi dobře spolupracujeme s urologickým i onkologickým oddělením.

Tomáš Tikal, TV Polar: Modernizaci vyšetřovacího vybavení samozřejmě oceňují i samotní operatéři.

Jan Pulcer, primář urologického oddělení: Ten význam hlavně je u podezření na nádorové onemocnění prostaty. My využíváme takzvanou softwarovou fúzi. Je to metoda, která využívá magnetickou rezonancí spolu se zobrazením ultrazvuku. Cílem je punkce postiženého nebo potenciálně ložiska nádorového. Dá se říct, že každý druhý, který podstoupí tuto fúzí, je pozitivní. Samozřejmě, jedná se o nádorové onemocnění, ale včasný záchyt může vést k záchraně lidského života.

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: Magnetická rezonance je zmodernizovaná, dokoupili jsme další moduly asi za 4 miliony korun, které umožňují lepší vyšetřování například prostaty a dalších. To je věc víceméně jenom nějakých cívek a softwarového vybavení. Jinak magnetická rezonance má životnost kolem desíti let, což se už zase blíží a její modernizace bude znamenat, že musíme vybourat střechu, celý magnet vysunout ven a nasunout zase další.

Tomáš Tikal, TV Polar: Krnovská nemocnice tak využívá dvě moderní diagnostické zobrazovací metody. Radiologii a magnetickou rezonanci, tedy dvě moderní samostatná oddělení.

Tomáš Tikal, TV Polar: Věřím, že jste v tomto dílu magazínu TV Medicína Speciál získali základní přehled o vyšetřovacích metodách. Děkujeme za pozornost a na viděnou příště.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
10. srpna 2023, 18:45

Tomáš Tikal, TV Polar: Dobrý den, jsem rád, že jste si našli čas na další vydání zdravotnického magazínu TV Medicína Speciál, vítejte. Aby Vás mohly v nemocnici úspěšně vyléčit, musí lékaři nejprve zjistit vaši diagnózu. K tomu jim pomáhají nejrůznější vyšetřovací metody, mezi kterými kralují radiodiagnostické vyšetření nebo třeba magnetická rezonance. Pojďme si tyto metody v následujících reportážích představit. Natáčeli jsme v krnovské nemocnici.

Tomáš Tikal, TV Polar: Radiodiagnostické oddělení zpravidla zajišťuje základní i rozšířenou diagnostiku. Krnovská nemocnice není v tomto směru výjimkou.

Ivo Šenkyřík, primář radiodiagnostického oddělení: Jsou tady dvě skiagrafické pracoviště, kde se provádějí klasické rentgeny. Máme tu skiaskopické pracoviště, kde provádíme některá složitější vyšetření třeba zažívacího traktu apod. Potom tu máme mamograf, na kterém se vyšetřují prsa, dva ultrazvuky, na kterých děláme diagnostiku v celé šíři, ať už břicha, cévy, měkké části, prsa atd. A potom tu máme nové CT-256, na kterém se dělají vyšetření v celém rozsahu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak jste spokojen s fungováním toho nového CT přístroje?

Ivo Šenkyřík, primář radiodiagnostického oddělení: Nový CT přístroj je skvělý, rychlý, dobrý. Jenom se neustále musíme učit, protože je tam plno nového, zejména softwaru, který se musíme naučit. Snažíme se ta vyšetření dělat co nejlépe a co nejkvalitněji.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Právě softwarové vybavení je velkou předností nového CT přístroje. Pacient je vystaven až o polovinu nižšímu záření oproti původnímu přístroji a díky 16centimetrovému detektoru je vyšetření také rychlejší.

Otakar Pluhař, zástupce dodavatele CT přístroje: Šestnácti centimetrový detektor, který umožňuje extrémně rychlé vyšetření. Ale hlavní novinkou tohoto přístroje je použití sofistikované umělé inteligence, která umožňuje odstranit šum z obrázků.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jaký je rozdíl v práci s novým CT zařízením oproti předchozím letům?

Ivo Šenkyřík, primář radiodiagnostického oddělení: Toto CT má 256 řezů v jedné otáčce. To znamená, že za jednu určitou časovou jednotku je schopno toho zachytit podstatně víc než starší CT. Velice často děláme nějaké 3D rekonstrukce a pracujeme s obrovským množstvím obrázků. Pro představu, jeden pacient má tisíc, dva tisíce jednotlivých, když to řeknu laicky, obrázků, s kterými potom pracujeme a třeba je skládáme do různých rovin nebo děláme 3D rekonstrukce apod.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jaký je zájem o CT vyšetření a jak stíháte? Jaké jsou čekací lhůty?

Ivo Šenkyřík, primář radiodiagnostického oddělení: Překvapivě v poslední době CT vyšetření nemá nějaké velice dlouhé čekací doby, tak jeden týden.

Tomáš Tikal, TV Polar: Těch možností vyšetření u Vás je celá řada. Kolik zvládáte vyšetřit lidí denně nebo týdně?

Ivo Šenkyřík, primář radiodiagnostického oddělení: Denně. Jenom ať máte představu. Na ultrazvuku řádově 30 až 40 lidí. Na CT, když je trochu víc, tak děláme i přes 30 lidí za den. A těch základních rentgenů někdy při vysokém provozu je jich až 100 za den, 100 popisů za 100 pacientů. To znamená, u některého pacienta je třeba 8 rentgenů. Něco je hned popsané, něco trvá delší dobu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak vypadá spolupráce s ostatními odděleními, pro které je Vaše činnost velmi důležitá?

Ivo Šenkyřík, primář radiodiagnostického oddělení: Já jsem spokojený, nemám žádné konflikty. Jistě, někteří klinici tlačí na to, aby některé vyšetření byly co nejrychleji. Pokud je to možné, snažíme se jim vyjít vstříc.

Tomáš Tikal, TV Polar: Viděli jsme dnes nové operační sály, tam Vaše vyšetření nebo výsledky Vašich vyšetření používají přímo operatéři v praxi. Jak funguje tato spolupráce?

Ivo Šenkyřík, primář radiodiagnostického oddělení: Tato spolupráce funguje dobře. Když je tam nějaká nejasnost, většinou klinici zavolají, přijdou a podíváme se na to spolu. Na ten monitor se podíváme a vysvětlíme si třeba nějaké nejasnosti.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak to vypadá s personálním obsazením na Vašem oddělení?

Ivo Šenkyřík, primář radiodiagnostického oddělení: Potřebovali bychom nové radiology. Není to úplně ideální.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pořízení nového CT přístroje je pro pacienty z Krnova a okolí velmi dobrou zprávou.

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: Já jsem velmi spokojen. Nemocnice je opravdu velmi dobře dovybavena. Ta největší investice, co se nám podařila, byla výměna CT a máme jeden z nejkvalitnějších přístrojů, které v téhle kategorii jsou na českém trhu. Ten přístroj, kromě toho, že má vysoké zobrazovací metody, má širokou vyšetřovací šířku, šetří pacienta, protože dává minimální dávku, kromě toho má moduly, které se dají rozšířit a které chceme rozšiřovat. A s nějakou investicí dvou milionů korun budeme komplexně vyšetřovat srdce, srdeční arterie apod., což bude zase obrovský posun jak interní, tak celého rentgenu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Zvýšilo nové CT i prestiž nemocnice jako takové?

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: Ono to zvýší v tom spektru vyšetření, které jsme schopni udělat, a to jsou zejména ty srdeční záležitosti, že takové srdeční CT, co ukazuje koronární arterie, tady v okolí nikdo nemá.

Martin Navrátil, radiologický asistent: Děláme různé vyšetření i nové. Oproti starému přístroji uděláme třeba perfuze mozku, projektovou jednotku, které jsme tady nedělali, i jiné vyšetření. Dělá se to o víkendech, ve dne v noci, nonstop provoz.

Tomáš Tikal, TV Polar: Kdyby jste měl rozptýlit obavy pacientů, kteří třeba úplně na to vyšetření nechtějí, co byste řekl?

Martin Navrátil, radiologický asistent: Já myslím, že by se neměli vůbec toho bát. Vyšetření trvá řádově několik minut, do pěti minut a nic to nedělá, nikomu neubližuje. Jen uděláme pár obrázků a zase pacient může odejít.

Tomáš Tikal, TV Polar: A jak to vypadá s mamografem?

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: Mamograf máme vyměněný, který je moderní. My jsme pracoviště, které úzce spolupracuje se Slezskou nemocnicí v Opavě. Takže máme dvojí čtení, kde si kontrolujeme navzájem ty snímky. Je to vybaveno a je dobře, že pacientky mohou chodit k nám a nemusí jezdit do Olomouce, Opavy nebo Ostravy.

Tomáš Tikal, TV Polar: V květnu bylo v Krnově navíc zprovozněno nové C rameno mobilní RTG skiaskopický přístroj pro rentgenové vyšetření během operace.

Tomáš Tikal, TV Polar: Teď nás čeká vyšetření magnetickou rezonancí. Je to jedna z nejnovějších zobrazovacích metod, která využívá k zobrazení silné magnetické pole a princip elektromagnetické indukce. Dochází k velmi detailnímu a vysoce kontrastnímu zobrazení většiny částí lidského těla bez užití ionizačního záření či kontrastní látky. Ani tohoto vyšetření se pacienti obávat nemusí.

Michaela Čerová, vrchní radiologický asistent magnetické rezonance: Vyšetření není nijak komplikované, složité. Pro pacienty to znamená pouze ležet v klidu s omezením pohybu. Jediné, co je trochu nepříjemné, je stísněný prostor a hluk, který při tom vyšetření je slyšet, ale dá se to s přehledem zvládnout. Klaustrofobici to zvládají, případně se dají vyšetřit, stejně jako malé děti, v celkové anestezii, takže i toto není problém domluvit. Pokud má někdo opravdu problém, s ARO oddělením spolupracujeme velmi dobře, takže vyšetřujeme pacienty v celkové anestezii. Začínali jsme nejčastěji s vyšetřením neurologických potíží, to znamená vyšetření páteře v oblasti mozku a centrální nervové soustavy plus mozkového skeletálního systému, tedy ortopedie a chirurgie využívalo vyšetření magnetickou rezonancí. Velmi dobře spolupracujeme s urologickým i onkologickým oddělením.

Tomáš Tikal, TV Polar: Modernizaci vyšetřovacího vybavení samozřejmě oceňují i samotní operatéři.

Jan Pulcer, primář urologického oddělení: Ten význam hlavně je u podezření na nádorové onemocnění prostaty. My využíváme takzvanou softwarovou fúzi. Je to metoda, která využívá magnetickou rezonancí spolu se zobrazením ultrazvuku. Cílem je punkce postiženého nebo potenciálně ložiska nádorového. Dá se říct, že každý druhý, který podstoupí tuto fúzí, je pozitivní. Samozřejmě, jedná se o nádorové onemocnění, ale včasný záchyt může vést k záchraně lidského života.

Ladislav Václavec, ředitel SZZ Krnov: Magnetická rezonance je zmodernizovaná, dokoupili jsme další moduly asi za 4 miliony korun, které umožňují lepší vyšetřování například prostaty a dalších. To je věc víceméně jenom nějakých cívek a softwarového vybavení. Jinak magnetická rezonance má životnost kolem desíti let, což se už zase blíží a její modernizace bude znamenat, že musíme vybourat střechu, celý magnet vysunout ven a nasunout zase další.

Tomáš Tikal, TV Polar: Krnovská nemocnice tak využívá dvě moderní diagnostické zobrazovací metody. Radiologii a magnetickou rezonanci, tedy dvě moderní samostatná oddělení.

Tomáš Tikal, TV Polar: Věřím, že jste v tomto dílu magazínu TV Medicína Speciál získali základní přehled o vyšetřovacích metodách. Děkujeme za pozornost a na viděnou příště.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-10-08-2023-18-45