Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Fakultní nemocnice Ostrava
  • Historie transplantací ve FNO
  • Pavel Havránek, vedoucí lékař Transplantačního centra FNO: Ve FNO provedou přes čtyři desítky transplantací ročně
  • V areálu FNO je Lavička naděje

Dobrý den u medicíny speciál, která vás tentokrát provede transplantačním centrem a dozvíte se, co vše je kolem takových operací děje. V závěrečné příspěvku vám představíme lavičku naděje, která byla odhalena u onkologického oddělení.

Historie transplantací ve FNO

Transplantační centrum FN Ostrava bylo oficiálně založeno 1. dubna 1992, jako jedno z posledních a nejmladších center v Česku. Zakladateli byli docent Rudolf Michalský a doktor Boleslav Přibyla a spolu s týmem lékařů a sester z chirurgické, interní a anesteziologicko - resuscitační kliniky zajistili rozvoj centra, které bylo tehdy součástí Interní kliniky. První transplantaci ledviny provedli lékaři 14. dubna téhož roku, ještě na operačním sále chirurgické kliniky v Ostravě – Zábřehu. O dva roky později začali díky grantu transplantovat ledviny od zemřelých dětských dárců dospělým příjemcům. Poprvé 13. února 1994. Významným datem je poslední den roku 1995. Ostravský tým poprvé transplantoval játra. V roce 1999 se součástí týmu nově stává i transplantační koordinátor. A dalším mezníkem je rok 2002. 14. května chirurgové poprvé odebrali ledvinu laparoskopicky a zároveň se vedoucím lékařem stává respektovaný Jiří Samlík, díky kterému se centrum začíná významně rozvíjet. Smutnou kapitolou v historii je úmrtí zakladatele centra docenta Michalského.

Zemřel po dlouhé nemoci v roce 2014 a rok na to nečekaně umírá i vedoucí centra doktor Samlík. Na jeho místo nastupuje Pavel Havránek a transplantační týmy zároveň začíná program odběru orgánů od dárců po nezvratné zástavě oběhu

Pavel Havránek, vedoucí lékař Transplantačního centra FNO: Ve FNO provedou přes čtyři desítky transplantací ročně

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V příspěvku zmíněný vedoucí lékař Transplantačního centra Fakultní nemocnice Ostrava Pavel Havránek je teď se mnou ve studiu. Dobrý den, vítejte.

Pavel Havránek, vedoucí lékař Transplantačního centra FNO: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane doktore, jak nyní funguje Transplantační centrum?

Pavel Havránek, vedoucí lékař Transplantačního centra FNO: V současné době transplantační centrum funguje naprosto normálně. Provádíme transplantace a odběry orgánů jako v předchozím období před obdobím a obdobím covidové pandemie. Takže my v současné době provádíme odběry od zemřelých dárců, provádíme příbuzenské transplantace, provádíme transplantace ledvin od kadaverózních dárců. Takže naše centrum funguje naprosto normálně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik takových operací ročně provedete?

Pavel Havránek, vedoucí lékař Transplantačního centra FNO: Covidová pandemie nám zasáhla do celého transplantačního programu a my jsme do toho roku 2020 prováděli kolem čtyřiceti pěti transplantací ledvin ročně a asi třicet multiorgánových odběrů. Potom do toho zasáhla covidová pandemie, kdy jsme v podstatě prováděli třetinu až polovinu transplantací, a to ještě u pacientů spíše mladších, protože nebyly k dispozici jednotky intenzivní péče, které byly obsazeny covidovými pacienty. Od roku 2022 opět jsme začali fungovat naprosto normálně a v současné době provádíme transplantace, ledvin a odběry orgánů jako v tom období před covidovou pandemií.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik hodin trvá taková operace?

Pavel Havránek, vedoucí lékař Transplantačního centra FNO: V průměru transplantace ledviny trvá 90 až 120 minut. Samozřejmě záleží také, komu tu ledvinu transplantujeme, zda je to obézní pacient nebo hubenější. Takže i od toho je odvislý ten čas.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak je to s věkem? Do jakého věku můžete vzít pacienta k transplantaci?

Pavel Havránek, vedoucí lékař Transplantačního centra FNO: V současné době prakticky je to neomezené.. Můžeme transplantovat i starší pacienty. Věk nehraje úplně výraznou roli, spíš se jedná o to, že tam můžou být komorbidity, kdy opravdu ten pacient staršího věku už nedokáže tu transplantaci zvládnout.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Koho vy potřebujete do týmu, abyste utvořili ten tým, který potom provádí transplantace?

Pavel Havránek, vedoucí lékař Transplantačního centra FNO: Do týmu potřebujeme hlavně lékaři nefrology, kteří ty pacienty indikují k transplantaci. Samotné transplantace se zúčastní dva chirurgové, dvě perioperační sestry, anesteziolog a anesteziologická sestra a samozřejmě ošetřovatelé a koordinátoři. Potom pacient po transplantaci leží na jednotce intenzivní péče interní kliniky na transplantační noci intenzívní péče interní kliniky, kde se o ně starají sestry s transplantační jednotky intenzivní péče.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak probíhá v uvozovkách shánění těch ledvin, které vy potřebujete k transplantaci?

Pavel Havránek, vedoucí lékař Transplantačního centra FNO: Jedná se o to, že jsou to dárci s mozkovou smrtí anebo dárci s nebijícím srdcem. Potom samozřejmě existují ještě i příbuzenské transplantace, kdy buď manželé, sourozenci i přátelé se rozhodnou, že jeden daruje druhému ledvinu. V tom případě jsou to živí dárci, takže ti potom dají tu ledvinu tomu svému příbuznému.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je to asi méně častá věc, kdy někdo daruje jako živý člověk svoji ledvinu, protože v uvozovkách je pak odsouzen k jakémusi dalšímu omezení po celý svůj život. Je to tak?

Pavel Havránek, vedoucí lékař Transplantačního centra FNO: Samozřejmě, je to závažná věc toho rozhodnutí toho člověka, ale spíš i to rozhodnutí obou těch partnerů, kteří si ty ledviny předají. Jsou potom dále už celoživotně sledováni v našem transplantačním centru.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaká omezení je potom teda čekají? Jak dlouho ty pacient, když ty pacienty sledujete, co všechno oni musí dodržovat?

Pavel Havránek, vedoucí lékař Transplantačního centra FNO: Samozřejmě je tam určitý pooperační průběh s omezením fyzické zátěže, což obnáší několik měsíců takového klidu, ale potom už můžou naprosto normálně fungovat s tím, že jsou pravidelně sledováni odběry na ureo kreatinin, což jsou renální funkce, zda není problém s tou jejich jedinou ledvinou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když ledviny transplantujete, může se stát, že ten příjemce, tu ledvinu to tělo nepřijme?

Pavel Havránek, vedoucí lékař Transplantačního centra FNO: Samozřejmě může se stát i to, že tam může vzniknout akutní rejekce, kdy ten organismus tu ledviny nepřijme a potom nastane to, že třeba i po léčbě, která samozřejmě následuje ten pacient, ta ledvina může být odmítnuta a my ji musíme zase znovu odstranit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za rozhovor, pane doktore, a my pokračujeme dalším tématem.

V areálu FNO je Lavička naděje

Krásné odpoledne dámy a pánové, vítám vás na slavnostním odhalení lavičky naděje.

Lavička, která spojuje, lavička, která dodává energii. I tak by se dal přiblížit naprosto ojedinělý, a naději dodávající projekt Věry Fino.

......tři, dva, jedna, teď - můžeme se společně chopit té plachty a stáhnout. 

Věra Fino, zakladatelka spolku Jelimán z. s. : Jsem onkologická pacienta v remisi a proto vím, jak naděje je velmi důležitá, protože když jsme odhalili Lavičku naděje u onkologie v Hradci Králové, od té doby mi chodí spousta zpráv, fotografií, kde lidé se vzájemně fotí a vyměňují si adresy. Ta lavička tvoří přátelství.

Lavička je v blízkosti Kliniky onkologické, kterou denně projde okolo 300 lidí.

doc. MUDr. Ing. Jakub Cvek, Ph.D., MBA, přednosta, Klinika onkologická FNO: A mít nějaké místo, kde si můžou oddychnout a přijít třeba na jiné myšlenky tak je jednoznačně prospěšné, ale mnohem důležitější je ta, řekněme spirituální část tohoto projektu.

doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA, přednosta, Gyn.- por.klinika FNO: Věci, jako je toto, anebo spolupráce s pacientskými organizacemi na jiných tématech jsou strašně důležité a velmi přispívají k úspěchu té léčby.

MUDr. Jiří Havrlant, MHA, ředitel FN Ostrava: Jakákoliv aktivita, která podporuje léčbu, ať už standartní nebo specializovanou v naší nemocnici naším pacientům je u nás podporovaná

Lavičky naděje, jejichž autorem je umělecký řezbář Radek Zdražil by Věra Fino ráda umístila do všech nemocnic s onkologickými odděleními.

Radek Zdražil, umělecký řezbář, tvůrce Lavičky naděje: Ošetřené je to tak, aby to vydrželo minimálně 15 let takhle, bez údržby. Je

to kvalitní dřevo, je to tvrdé dřevo a ten nátěr, to už je taková třešinka na dortu, ale mělo by to pomoct. Určitě.

Tolik z dnešního dílu, další medicínská témata z Fakultní nemocnice Ostrava pro vás připravujeme. Mějte hezké a zdravé dny:)

Redakčně upraveno / zkráceno.


Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
10. listopadu 2022, 18:45

Dobrý den u medicíny speciál, která vás tentokrát provede transplantačním centrem a dozvíte se, co vše je kolem takových operací děje. V závěrečné příspěvku vám představíme lavičku naděje, která byla odhalena u onkologického oddělení.

Historie transplantací ve FNO

Transplantační centrum FN Ostrava bylo oficiálně založeno 1. dubna 1992, jako jedno z posledních a nejmladších center v Česku. Zakladateli byli docent Rudolf Michalský a doktor Boleslav Přibyla a spolu s týmem lékařů a sester z chirurgické, interní a anesteziologicko - resuscitační kliniky zajistili rozvoj centra, které bylo tehdy součástí Interní kliniky. První transplantaci ledviny provedli lékaři 14. dubna téhož roku, ještě na operačním sále chirurgické kliniky v Ostravě – Zábřehu. O dva roky později začali díky grantu transplantovat ledviny od zemřelých dětských dárců dospělým příjemcům. Poprvé 13. února 1994. Významným datem je poslední den roku 1995. Ostravský tým poprvé transplantoval játra. V roce 1999 se součástí týmu nově stává i transplantační koordinátor. A dalším mezníkem je rok 2002. 14. května chirurgové poprvé odebrali ledvinu laparoskopicky a zároveň se vedoucím lékařem stává respektovaný Jiří Samlík, díky kterému se centrum začíná významně rozvíjet. Smutnou kapitolou v historii je úmrtí zakladatele centra docenta Michalského.

Zemřel po dlouhé nemoci v roce 2014 a rok na to nečekaně umírá i vedoucí centra doktor Samlík. Na jeho místo nastupuje Pavel Havránek a transplantační týmy zároveň začíná program odběru orgánů od dárců po nezvratné zástavě oběhu

Pavel Havránek, vedoucí lékař Transplantačního centra FNO: Ve FNO provedou přes čtyři desítky transplantací ročně

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V příspěvku zmíněný vedoucí lékař Transplantačního centra Fakultní nemocnice Ostrava Pavel Havránek je teď se mnou ve studiu. Dobrý den, vítejte.

Pavel Havránek, vedoucí lékař Transplantačního centra FNO: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane doktore, jak nyní funguje Transplantační centrum?

Pavel Havránek, vedoucí lékař Transplantačního centra FNO: V současné době transplantační centrum funguje naprosto normálně. Provádíme transplantace a odběry orgánů jako v předchozím období před obdobím a obdobím covidové pandemie. Takže my v současné době provádíme odběry od zemřelých dárců, provádíme příbuzenské transplantace, provádíme transplantace ledvin od kadaverózních dárců. Takže naše centrum funguje naprosto normálně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik takových operací ročně provedete?

Pavel Havránek, vedoucí lékař Transplantačního centra FNO: Covidová pandemie nám zasáhla do celého transplantačního programu a my jsme do toho roku 2020 prováděli kolem čtyřiceti pěti transplantací ledvin ročně a asi třicet multiorgánových odběrů. Potom do toho zasáhla covidová pandemie, kdy jsme v podstatě prováděli třetinu až polovinu transplantací, a to ještě u pacientů spíše mladších, protože nebyly k dispozici jednotky intenzivní péče, které byly obsazeny covidovými pacienty. Od roku 2022 opět jsme začali fungovat naprosto normálně a v současné době provádíme transplantace, ledvin a odběry orgánů jako v tom období před covidovou pandemií.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik hodin trvá taková operace?

Pavel Havránek, vedoucí lékař Transplantačního centra FNO: V průměru transplantace ledviny trvá 90 až 120 minut. Samozřejmě záleží také, komu tu ledvinu transplantujeme, zda je to obézní pacient nebo hubenější. Takže i od toho je odvislý ten čas.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak je to s věkem? Do jakého věku můžete vzít pacienta k transplantaci?

Pavel Havránek, vedoucí lékař Transplantačního centra FNO: V současné době prakticky je to neomezené.. Můžeme transplantovat i starší pacienty. Věk nehraje úplně výraznou roli, spíš se jedná o to, že tam můžou být komorbidity, kdy opravdu ten pacient staršího věku už nedokáže tu transplantaci zvládnout.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Koho vy potřebujete do týmu, abyste utvořili ten tým, který potom provádí transplantace?

Pavel Havránek, vedoucí lékař Transplantačního centra FNO: Do týmu potřebujeme hlavně lékaři nefrology, kteří ty pacienty indikují k transplantaci. Samotné transplantace se zúčastní dva chirurgové, dvě perioperační sestry, anesteziolog a anesteziologická sestra a samozřejmě ošetřovatelé a koordinátoři. Potom pacient po transplantaci leží na jednotce intenzivní péče interní kliniky na transplantační noci intenzívní péče interní kliniky, kde se o ně starají sestry s transplantační jednotky intenzivní péče.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak probíhá v uvozovkách shánění těch ledvin, které vy potřebujete k transplantaci?

Pavel Havránek, vedoucí lékař Transplantačního centra FNO: Jedná se o to, že jsou to dárci s mozkovou smrtí anebo dárci s nebijícím srdcem. Potom samozřejmě existují ještě i příbuzenské transplantace, kdy buď manželé, sourozenci i přátelé se rozhodnou, že jeden daruje druhému ledvinu. V tom případě jsou to živí dárci, takže ti potom dají tu ledvinu tomu svému příbuznému.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je to asi méně častá věc, kdy někdo daruje jako živý člověk svoji ledvinu, protože v uvozovkách je pak odsouzen k jakémusi dalšímu omezení po celý svůj život. Je to tak?

Pavel Havránek, vedoucí lékař Transplantačního centra FNO: Samozřejmě, je to závažná věc toho rozhodnutí toho člověka, ale spíš i to rozhodnutí obou těch partnerů, kteří si ty ledviny předají. Jsou potom dále už celoživotně sledováni v našem transplantačním centru.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaká omezení je potom teda čekají? Jak dlouho ty pacient, když ty pacienty sledujete, co všechno oni musí dodržovat?

Pavel Havránek, vedoucí lékař Transplantačního centra FNO: Samozřejmě je tam určitý pooperační průběh s omezením fyzické zátěže, což obnáší několik měsíců takového klidu, ale potom už můžou naprosto normálně fungovat s tím, že jsou pravidelně sledováni odběry na ureo kreatinin, což jsou renální funkce, zda není problém s tou jejich jedinou ledvinou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když ledviny transplantujete, může se stát, že ten příjemce, tu ledvinu to tělo nepřijme?

Pavel Havránek, vedoucí lékař Transplantačního centra FNO: Samozřejmě může se stát i to, že tam může vzniknout akutní rejekce, kdy ten organismus tu ledviny nepřijme a potom nastane to, že třeba i po léčbě, která samozřejmě následuje ten pacient, ta ledvina může být odmítnuta a my ji musíme zase znovu odstranit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za rozhovor, pane doktore, a my pokračujeme dalším tématem.

V areálu FNO je Lavička naděje

Krásné odpoledne dámy a pánové, vítám vás na slavnostním odhalení lavičky naděje.

Lavička, která spojuje, lavička, která dodává energii. I tak by se dal přiblížit naprosto ojedinělý, a naději dodávající projekt Věry Fino.

......tři, dva, jedna, teď - můžeme se společně chopit té plachty a stáhnout. 

Věra Fino, zakladatelka spolku Jelimán z. s. : Jsem onkologická pacienta v remisi a proto vím, jak naděje je velmi důležitá, protože když jsme odhalili Lavičku naděje u onkologie v Hradci Králové, od té doby mi chodí spousta zpráv, fotografií, kde lidé se vzájemně fotí a vyměňují si adresy. Ta lavička tvoří přátelství.

Lavička je v blízkosti Kliniky onkologické, kterou denně projde okolo 300 lidí.

doc. MUDr. Ing. Jakub Cvek, Ph.D., MBA, přednosta, Klinika onkologická FNO: A mít nějaké místo, kde si můžou oddychnout a přijít třeba na jiné myšlenky tak je jednoznačně prospěšné, ale mnohem důležitější je ta, řekněme spirituální část tohoto projektu.

doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA, přednosta, Gyn.- por.klinika FNO: Věci, jako je toto, anebo spolupráce s pacientskými organizacemi na jiných tématech jsou strašně důležité a velmi přispívají k úspěchu té léčby.

MUDr. Jiří Havrlant, MHA, ředitel FN Ostrava: Jakákoliv aktivita, která podporuje léčbu, ať už standartní nebo specializovanou v naší nemocnici naším pacientům je u nás podporovaná

Lavičky naděje, jejichž autorem je umělecký řezbář Radek Zdražil by Věra Fino ráda umístila do všech nemocnic s onkologickými odděleními.

Radek Zdražil, umělecký řezbář, tvůrce Lavičky naděje: Ošetřené je to tak, aby to vydrželo minimálně 15 let takhle, bez údržby. Je

to kvalitní dřevo, je to tvrdé dřevo a ten nátěr, to už je taková třešinka na dortu, ale mělo by to pomoct. Určitě.

Tolik z dnešního dílu, další medicínská témata z Fakultní nemocnice Ostrava pro vás připravujeme. Mějte hezké a zdravé dny:)

Redakčně upraveno / zkráceno.


Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-10-11-2022-18-46