Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Karviná poprvé ocenila lékaře a zdravotnický personál
  • V kraji chybí pediatři - Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje
  • Paliativní medicína a hospicová péče: MUDr. Jakub Seget, Geriatrické a doléčovací oddělení Slezská nemocnice Opava, mobilní hospic Pokojný přístav, Charita Opava

Co je paliativní péče a jaká je úloha hospice. Na koho se mohou obrátit pacienti s nevyléčitelným onemocněním a jejich rodiny. O tom bude v dnešním pořadu TV Medicína mluvit doktor Jakub Seget z Opavy. Karviná poprvé ve své historii ocenila lékaře a zdravotnický personál. Předání ocenění proběhlo na zámku Fryštát v rámci Světového dne zdraví. Podívejte se na reportáž.

Karviná poprvé ve své historii ocenila lékaře a zdravotnický personál

    Karviná poprvé ve své historii ocenila lékaře a zdravotnický personál, a to za péči, kterou každý den poskytují. Předání ocenění proběhlo na zámku Fryštát v rámci Světového dne zdraví.

    Za své úsilí, pracovní nasazení, příkladnou aktivitu i profesionální a vysoce etický přístup k pacientům, ale i za mimořádný rozsah dalších aktivit spojených s poskytováním zdravotní péče, bylo na zámku Fryštát oceněno vedením Karviné deset nominovaných osobností z oblasti zdravotnictví.

    Jan Wolf, primátor Karviné: ”My jsme dnes pozvali k ocenění zdravotníky, protože jsme přesvědčeni, že jejich práce zvlášť v posledních dvou letech byla hektická a náročná. Zvládli velmi dobře pandemické období, pomohli lidem v našem městě a za to jim patří velký dík. proto jsme se rozhodli je dnes ocenit." Ocenění bylo předáno v kategoriích Významná osobnost roku - lékař, Výrazná osobnost roku - zdravotní sestra a Ocenění za dlouholetou činnosti v oboru. Zdravotníky mohla navrhnout jak odborná, tak laická veřejnost.

    Jiří Slepánek, oceněná osobnost ve zdravotnictví: "Je to velmi příjemný pocit, protože to ukazuje, že asi ta práce, kterou tam děláme nejen já, ale i celý kolektiv, není zbytečná."

    Jana Wilczynská, oceněná osobnost ve zdravotnictví: "Byla jsem velmi mile překvapena, za svou celoživotní práci v nemocnici. Po celou dobu jsem tu práci dělala srdcem, některé případy se vám vryjí pod kůži."

    Milan Canibal, oceněná osobnost ve zdravotnictví: "Vždycky, když vás někdo ocení, aspoň normální to je reagovat velmi kladně na to. Chtěl bych k tomu jen takovou notýsku, ať je taková pozornost věnována jako dnes zdravotnictví obecně v Karviné, protože si myslím, že si to zaslouží a že to bude ku prospěchu věci."V plánu to určitě je. Ocenění zdravotníků se stane v Karviné tradicí, stejně tak jako je již tradicí každoroční oceňováni sociálních pracovníků, osobností v kultuře, pedagogů nebo sportovců.

    V kraji chybí pediatři - Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje

    V kraji chybí pediatři, a nejen to. Více než polovina praktických lékařů pro děti a dorost je v důchodovém věku. Kvůli chybějícím lékařům musela Nemocnice ve Frýdku-Místku od 1. dubna omezit provoz dětského oddělení a dětské pohotovosti. Lékařská pomoc nemocným dětem je však zajištěna, rodiče se o zdraví malých pacientů nemusejí obávat. Současný stav je přechodný.

    Nedostatek pediatrů se netýká jen frýdecko-místecké nemocnice. „Jde o systémový problém. Sehnat dneska pediatra je náročné pro všechna zdravotnická zařízení v Česku. "

    S tím souhlasí i náměstek moravskoslezského hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer. „Frýdek-Místek díky tomu, že z dětského odešlo sedm lékařů, jako první ukázal, že ten problém existuje. A že ho budou muset systémově řešit centrální orgány a ministerstvo zdravotnictví. Pediatrii se velmi často věnují hlavně ženy, které se po odchodu na mateřskou do nemocnice kvůli zatěžujícím službám už nevracejí a odcházejí do privátní sféry. Také více než polovina praktických lékařů pro děti a dorost v kraji je v důchodovém věku. A ti, když odejdou do důchodu, tak ten problém, který máme ve Frýdku-Místku, nastane i v jiných nemocnicích,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro zdravotnictví Martin Gebauer.

    Paliativní medicína a hospicová péče: MUDr. Jakub Seget, Geriatrické a doléčovací oddělení Slezská nemocnice Opava, mobilní hospic Pokojný přístav, Charita Opava

    Simona Součková, TV Polar: Náš dnešní host přijel ze Slezské nemocnice v Opavě a je jím doktor Jakub Seget. Dobrý den.

    Jakub Seget, paliativní tým Slezské nemocnice Opava: Dobrý den.

    Simona Součková, TV Polar: Pane doktore, naše dnešní téma je paliativní medicína a hospicová péče. Vy vlastně zastupujete paliativní tým Slezské nemocnice s tím, že jezdíte nebo pracujete, fungujete pro mobilní hospic. Pokojný přístav.

    Jakub Seget, paliativní tým Slezské nemocnice Opava: Ano.

    Simona Součková, TV Polar: Pane doktore, zkusme na začátku rozdělit, co je paliativní péče a co je tedy hospic?

    Jakub Seget, paliativní tým Slezské nemocnice Opava: Paliativní péče je medicínská specializace, obor medicíny, který se věnuje pacientům s nevyléčitelné onemocněními. Cílem paliativní péče je zajistit těmto lidem i s jejich závažnou diagnózou, co nejvyšší kvalitu života. Toho dosahujeme jednak tak, že se výrazně zaměřujeme na to, abychom dobře kontrolovali příznaky toho onemocnění, ať už to je bolest, dechové potíže, nevolnost cokoliv dalšího. Dále také důkladně komunikujeme s pacientem, snažíme se, aby rozuměl tomu svému onemocnění, věděl, co od něho může čekat do budoucna a aby dokázal s tím onemocněním, co nejlépe žít. Pracujeme i s rodinami pacientů, nejenom s pacienty samotnými. Také s nimi diskutujeme, také jim představujeme to, co je teď v nejbližších měsících, letech s jejich blízkým nemocným čeká. Kromě toho, že se zaměřujeme na ty medicínské a komunikační aspekty, je naším velkým úkolem i plánování péče. To znamená, že jednak plánujeme to, jaké další medicínské výkony a diagnostické výkony jsou pro toho člověka ještě přínosné, ať jej nezatěžujeme zbytečnými vyšetřeními, ať je nezatěžujeme dlouhou hospitalizací, ale ať tu péči přizpůsobíme jemu. Také plánujeme to, na jakém místě a jakou formou se o něho můžeme, co nejlépe postarat. Jestli by mu více vyhovovalo péče s rodinou v domácím prostředí anebo jestli by preferoval nějaké zdravotnické zařízení, které se na péči o nevyléčitelně nemocné pacienty specializuje.

    Simona Součková, TV Polar: Čili tady se nabízí odpověď, co je hospic? Hospic už je místo, které slouží pro toho člověka, který buď nechce už být doma nebo nemůže z jakýchkoliv důvodů a využívá se tedy služeb hospice.

    Jakub Seget, paliativní tým Slezské nemocnice Opava: Hospicová péče má dva druhy. Je to domácí neboli mobilní hospicová péče a péče v takzvaném kamenném hospicu, což je zdravotnické zařízení. Hospicová péče už se věnuje pacientům, kteří jsou v závěru života, kterým dejme tomu zbývají měsíce, týdny nebo dny poslední. Mobilní hospicová péče funguje tak, že se stará o pacienty doma rodina s pomocí mobilního hospicu, který zajíždí k pacientům domů a v podstatě jim vytvoří takovou dá se říci domácí hospitalizaci, kdy mohou využívat všech těch nástrojů, které má paliativní medicína ve svém arzenálu k tomu, aby byly v co největším pohodlí, ale nemusí kvůli toho ležet v nemocnici.

    Simona Součková, TV Polar: Jak pomůžete těm rodinám?

    Jakub Seget, paliativní tým Slezské nemocnice Opava: Pokud se bavíme o službách mobilního hospicu, což je služba, která je přímo zaměřena na to, aby umožnila rodinám pochovat své blízké doma. My máme celou řadu možností jak tady tuto složitou úlohu rodinám a pacientům ulehčit. Vy jste se ptala na pomůcky, můžeme zapůjčit všechno od polohovací lůžek, všech možných pomůcek pro hůře pohyblivé pacienty, po kyslíkové přístroje, můžeme doma pracovat s infuzními pumpami, s dávkovači, které podávají léky 24 hodin denně. V podstatě je to opravdu, jako bychom to nemocniční vybavení přenesli domů.

    Simona Součková, TV Polar: Teď konkrétní příklad, pacient nebo člověk, který je vážně nemocný je v ordinaci a slyší: "už pro vás nemůžeme nic udělat. Nemoc už pokročila do takového stádia, že žádná terapie už nebude účinná," člověk si vyslechne ten ortel, dostane lékařskou zprávu, kde má napsány kontakty na hospice, obdrží recept na léky tlumící bolest a jde domů. Co teď? Nikdy se s tím ani rodiny příslušných nesetkal. Co mají dělat tito lidé? na koho se mají obrátit? Kdo jim poradí? Kdo jim dá takový manuál, co udělat, když nastane tato situace?

    Jakub Seget, paliativní tým Slezské nemocnice Opava: Já si troufnu říct, že ten příklad, který jste popsala, ukazuje to, jak by to úplně nemělo fungovat v zařízení, kde je funkční paliativní péče nemocniční nebo i ambulantní. Právě proto fungují v nemocnicích i jako ambulantní provozy paliativní týmy, to znamená skupiny specialistů, kteří se paliativní medicíně věnují. Které v případě, že dojde k tomu, že se ukončí léčba nevyléčitelné onemocnění nebo už v případě, že je třeba to onemocnění zjištěno a víme, že nemá úplně dobrou prognózu do budoucna, tak se tomu pacientovi a jeho rodině začnou věnovat.

    Simona Součková, TV Polar: Jsem ráda, že můžeme našim divákům takhle zprostředkovat jakoby takovou krátkou kuchařku, jak a dál s pacientem, který vyžaduje takovou péči. Určitě ale stojí za to ještě zdůraznit, že v těch posledních dnech, týdnech nebo měsících života. Asi by člověk neměl jít proti rozhodnutí toho samotného pacienta, že by se mělo respektovat všechno to, co on si přeje, pokud je schopen ještě s námi reagovat a probírat ty záležitosti.

    Jakub Seget, paliativní tým Slezské nemocnice Opava: To je velké specifikum našeho oboru. My v tu chvíli, kdy už víme, že pacient je postaven do té situace, že mu řekneme, že už nedokážeme jeho onemocnění vyléčit, tak to neznamená, že bychom nad ním zlomili hůl a už se mu dál nevěnovali nebo mu něco přikázali nebo na kázali. On se v tu chvíli stane centrem našeho zájmu a my se snažíme celé naše další zásahy a léčbu přizpůsobit tomu, co on ve skutečnosti potřebuje. Jsou pacienti, kteří mají velmi nepříjemné bolesti a soustředí se na bolesti. Jsou pacienti, kteří řeší hlavně to, jak se vypořádat dejme tomu s rodinnou situací, s finanční situací. Když to není úplně ten klasický medicínský výkon, tak je to úkolem, který plníme, se kterým se mu snažíme pomoct. Vždycky je v centru zájmu to, co si ten pacient přeje a co je pro něho prioritou.

    Simona Součková, TV Polar: Děkuji za Vaši návštěvu. Snad jsme dali užitečné rady- Těším se s Vámi zase příště na viděnou a na slyšenou. Děkuji za návštěvu.

    Jakub Seget, paliativní tým Slezské nemocnice Opava: Děkuji za pozvání, na shledanou.


    Redakčně upraveno / zkráceno.

    Mohlo by Vás také zajímat

    Pořad: Magazín TV medicína
    11. května 2022, 17:43

    Co je paliativní péče a jaká je úloha hospice. Na koho se mohou obrátit pacienti s nevyléčitelným onemocněním a jejich rodiny. O tom bude v dnešním pořadu TV Medicína mluvit doktor Jakub Seget z Opavy. Karviná poprvé ve své historii ocenila lékaře a zdravotnický personál. Předání ocenění proběhlo na zámku Fryštát v rámci Světového dne zdraví. Podívejte se na reportáž.

    Karviná poprvé ve své historii ocenila lékaře a zdravotnický personál

      Karviná poprvé ve své historii ocenila lékaře a zdravotnický personál, a to za péči, kterou každý den poskytují. Předání ocenění proběhlo na zámku Fryštát v rámci Světového dne zdraví.

      Za své úsilí, pracovní nasazení, příkladnou aktivitu i profesionální a vysoce etický přístup k pacientům, ale i za mimořádný rozsah dalších aktivit spojených s poskytováním zdravotní péče, bylo na zámku Fryštát oceněno vedením Karviné deset nominovaných osobností z oblasti zdravotnictví.

      Jan Wolf, primátor Karviné: ”My jsme dnes pozvali k ocenění zdravotníky, protože jsme přesvědčeni, že jejich práce zvlášť v posledních dvou letech byla hektická a náročná. Zvládli velmi dobře pandemické období, pomohli lidem v našem městě a za to jim patří velký dík. proto jsme se rozhodli je dnes ocenit." Ocenění bylo předáno v kategoriích Významná osobnost roku - lékař, Výrazná osobnost roku - zdravotní sestra a Ocenění za dlouholetou činnosti v oboru. Zdravotníky mohla navrhnout jak odborná, tak laická veřejnost.

      Jiří Slepánek, oceněná osobnost ve zdravotnictví: "Je to velmi příjemný pocit, protože to ukazuje, že asi ta práce, kterou tam děláme nejen já, ale i celý kolektiv, není zbytečná."

      Jana Wilczynská, oceněná osobnost ve zdravotnictví: "Byla jsem velmi mile překvapena, za svou celoživotní práci v nemocnici. Po celou dobu jsem tu práci dělala srdcem, některé případy se vám vryjí pod kůži."

      Milan Canibal, oceněná osobnost ve zdravotnictví: "Vždycky, když vás někdo ocení, aspoň normální to je reagovat velmi kladně na to. Chtěl bych k tomu jen takovou notýsku, ať je taková pozornost věnována jako dnes zdravotnictví obecně v Karviné, protože si myslím, že si to zaslouží a že to bude ku prospěchu věci."V plánu to určitě je. Ocenění zdravotníků se stane v Karviné tradicí, stejně tak jako je již tradicí každoroční oceňováni sociálních pracovníků, osobností v kultuře, pedagogů nebo sportovců.

      V kraji chybí pediatři - Martin Gebauer, náměstek hejtmana MS kraje

      V kraji chybí pediatři, a nejen to. Více než polovina praktických lékařů pro děti a dorost je v důchodovém věku. Kvůli chybějícím lékařům musela Nemocnice ve Frýdku-Místku od 1. dubna omezit provoz dětského oddělení a dětské pohotovosti. Lékařská pomoc nemocným dětem je však zajištěna, rodiče se o zdraví malých pacientů nemusejí obávat. Současný stav je přechodný.

      Nedostatek pediatrů se netýká jen frýdecko-místecké nemocnice. „Jde o systémový problém. Sehnat dneska pediatra je náročné pro všechna zdravotnická zařízení v Česku. "

      S tím souhlasí i náměstek moravskoslezského hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer. „Frýdek-Místek díky tomu, že z dětského odešlo sedm lékařů, jako první ukázal, že ten problém existuje. A že ho budou muset systémově řešit centrální orgány a ministerstvo zdravotnictví. Pediatrii se velmi často věnují hlavně ženy, které se po odchodu na mateřskou do nemocnice kvůli zatěžujícím službám už nevracejí a odcházejí do privátní sféry. Také více než polovina praktických lékařů pro děti a dorost v kraji je v důchodovém věku. A ti, když odejdou do důchodu, tak ten problém, který máme ve Frýdku-Místku, nastane i v jiných nemocnicích,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro zdravotnictví Martin Gebauer.

      Paliativní medicína a hospicová péče: MUDr. Jakub Seget, Geriatrické a doléčovací oddělení Slezská nemocnice Opava, mobilní hospic Pokojný přístav, Charita Opava

      Simona Součková, TV Polar: Náš dnešní host přijel ze Slezské nemocnice v Opavě a je jím doktor Jakub Seget. Dobrý den.

      Jakub Seget, paliativní tým Slezské nemocnice Opava: Dobrý den.

      Simona Součková, TV Polar: Pane doktore, naše dnešní téma je paliativní medicína a hospicová péče. Vy vlastně zastupujete paliativní tým Slezské nemocnice s tím, že jezdíte nebo pracujete, fungujete pro mobilní hospic. Pokojný přístav.

      Jakub Seget, paliativní tým Slezské nemocnice Opava: Ano.

      Simona Součková, TV Polar: Pane doktore, zkusme na začátku rozdělit, co je paliativní péče a co je tedy hospic?

      Jakub Seget, paliativní tým Slezské nemocnice Opava: Paliativní péče je medicínská specializace, obor medicíny, který se věnuje pacientům s nevyléčitelné onemocněními. Cílem paliativní péče je zajistit těmto lidem i s jejich závažnou diagnózou, co nejvyšší kvalitu života. Toho dosahujeme jednak tak, že se výrazně zaměřujeme na to, abychom dobře kontrolovali příznaky toho onemocnění, ať už to je bolest, dechové potíže, nevolnost cokoliv dalšího. Dále také důkladně komunikujeme s pacientem, snažíme se, aby rozuměl tomu svému onemocnění, věděl, co od něho může čekat do budoucna a aby dokázal s tím onemocněním, co nejlépe žít. Pracujeme i s rodinami pacientů, nejenom s pacienty samotnými. Také s nimi diskutujeme, také jim představujeme to, co je teď v nejbližších měsících, letech s jejich blízkým nemocným čeká. Kromě toho, že se zaměřujeme na ty medicínské a komunikační aspekty, je naším velkým úkolem i plánování péče. To znamená, že jednak plánujeme to, jaké další medicínské výkony a diagnostické výkony jsou pro toho člověka ještě přínosné, ať jej nezatěžujeme zbytečnými vyšetřeními, ať je nezatěžujeme dlouhou hospitalizací, ale ať tu péči přizpůsobíme jemu. Také plánujeme to, na jakém místě a jakou formou se o něho můžeme, co nejlépe postarat. Jestli by mu více vyhovovalo péče s rodinou v domácím prostředí anebo jestli by preferoval nějaké zdravotnické zařízení, které se na péči o nevyléčitelně nemocné pacienty specializuje.

      Simona Součková, TV Polar: Čili tady se nabízí odpověď, co je hospic? Hospic už je místo, které slouží pro toho člověka, který buď nechce už být doma nebo nemůže z jakýchkoliv důvodů a využívá se tedy služeb hospice.

      Jakub Seget, paliativní tým Slezské nemocnice Opava: Hospicová péče má dva druhy. Je to domácí neboli mobilní hospicová péče a péče v takzvaném kamenném hospicu, což je zdravotnické zařízení. Hospicová péče už se věnuje pacientům, kteří jsou v závěru života, kterým dejme tomu zbývají měsíce, týdny nebo dny poslední. Mobilní hospicová péče funguje tak, že se stará o pacienty doma rodina s pomocí mobilního hospicu, který zajíždí k pacientům domů a v podstatě jim vytvoří takovou dá se říci domácí hospitalizaci, kdy mohou využívat všech těch nástrojů, které má paliativní medicína ve svém arzenálu k tomu, aby byly v co největším pohodlí, ale nemusí kvůli toho ležet v nemocnici.

      Simona Součková, TV Polar: Jak pomůžete těm rodinám?

      Jakub Seget, paliativní tým Slezské nemocnice Opava: Pokud se bavíme o službách mobilního hospicu, což je služba, která je přímo zaměřena na to, aby umožnila rodinám pochovat své blízké doma. My máme celou řadu možností jak tady tuto složitou úlohu rodinám a pacientům ulehčit. Vy jste se ptala na pomůcky, můžeme zapůjčit všechno od polohovací lůžek, všech možných pomůcek pro hůře pohyblivé pacienty, po kyslíkové přístroje, můžeme doma pracovat s infuzními pumpami, s dávkovači, které podávají léky 24 hodin denně. V podstatě je to opravdu, jako bychom to nemocniční vybavení přenesli domů.

      Simona Součková, TV Polar: Teď konkrétní příklad, pacient nebo člověk, který je vážně nemocný je v ordinaci a slyší: "už pro vás nemůžeme nic udělat. Nemoc už pokročila do takového stádia, že žádná terapie už nebude účinná," člověk si vyslechne ten ortel, dostane lékařskou zprávu, kde má napsány kontakty na hospice, obdrží recept na léky tlumící bolest a jde domů. Co teď? Nikdy se s tím ani rodiny příslušných nesetkal. Co mají dělat tito lidé? na koho se mají obrátit? Kdo jim poradí? Kdo jim dá takový manuál, co udělat, když nastane tato situace?

      Jakub Seget, paliativní tým Slezské nemocnice Opava: Já si troufnu říct, že ten příklad, který jste popsala, ukazuje to, jak by to úplně nemělo fungovat v zařízení, kde je funkční paliativní péče nemocniční nebo i ambulantní. Právě proto fungují v nemocnicích i jako ambulantní provozy paliativní týmy, to znamená skupiny specialistů, kteří se paliativní medicíně věnují. Které v případě, že dojde k tomu, že se ukončí léčba nevyléčitelné onemocnění nebo už v případě, že je třeba to onemocnění zjištěno a víme, že nemá úplně dobrou prognózu do budoucna, tak se tomu pacientovi a jeho rodině začnou věnovat.

      Simona Součková, TV Polar: Jsem ráda, že můžeme našim divákům takhle zprostředkovat jakoby takovou krátkou kuchařku, jak a dál s pacientem, který vyžaduje takovou péči. Určitě ale stojí za to ještě zdůraznit, že v těch posledních dnech, týdnech nebo měsících života. Asi by člověk neměl jít proti rozhodnutí toho samotného pacienta, že by se mělo respektovat všechno to, co on si přeje, pokud je schopen ještě s námi reagovat a probírat ty záležitosti.

      Jakub Seget, paliativní tým Slezské nemocnice Opava: To je velké specifikum našeho oboru. My v tu chvíli, kdy už víme, že pacient je postaven do té situace, že mu řekneme, že už nedokážeme jeho onemocnění vyléčit, tak to neznamená, že bychom nad ním zlomili hůl a už se mu dál nevěnovali nebo mu něco přikázali nebo na kázali. On se v tu chvíli stane centrem našeho zájmu a my se snažíme celé naše další zásahy a léčbu přizpůsobit tomu, co on ve skutečnosti potřebuje. Jsou pacienti, kteří mají velmi nepříjemné bolesti a soustředí se na bolesti. Jsou pacienti, kteří řeší hlavně to, jak se vypořádat dejme tomu s rodinnou situací, s finanční situací. Když to není úplně ten klasický medicínský výkon, tak je to úkolem, který plníme, se kterým se mu snažíme pomoct. Vždycky je v centru zájmu to, co si ten pacient přeje a co je pro něho prioritou.

      Simona Součková, TV Polar: Děkuji za Vaši návštěvu. Snad jsme dali užitečné rady- Těším se s Vámi zase příště na viděnou a na slyšenou. Děkuji za návštěvu.

      Jakub Seget, paliativní tým Slezské nemocnice Opava: Děkuji za pozvání, na shledanou.


      Redakčně upraveno / zkráceno.

      Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-11-05-2022-17-43