Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • CENY STARŠÍCH BYTŮ V MSK MEZIROČNĚ VZROSTLY NEJVÍCE ZE VŠECH KRAJŮ
  • V NEMOCNICI KARVINÁ-RÁJ OTEVŘELI KURZY PRVNÍ POMOCI ZAMĚŘENÉ NA MALÉ DĚTI
  • U DOBRÉ (F-M) RÁNO ZEMŘELA MLADÁ ŘIDIČKA PO STŘETU S NÁKLADNÍM AUTEM
  • KARVINÁ CHYSTÁ PROMĚNU AREÁLU LODIČKY V PARKU BOŽENY NĚMCOVÉ
  • FRÝDEK-MÍSTEK PŘIPRAVUJE ARCHITEKTONICKOU SOUTĚŽ NA ČESKÝ DŮM
  • OBVOD SLEZSKÁ OSTRAVA SHÁNÍ VYUŽITÍ PRO BUDOVU NA CHITTUSSIHO ULICI
  • PODLE POVODÍ ODRY BYL BŘEZEN Z HYDROLOGICKÉHO POHLEDU SPÍŠE PODPRŮMĚRNÝ
  • REVOLUTION TRAIN JE V MS KRAJI, PRVNÍ ZASTÁVKOU BYLA STUDÉNKA
  • MENSTRUAČNÍ VLOŽKY JSOU DOSTUPNÉ NA VŠECH OSTRAVSKÝCH ZÁKLADNÍCH ŠKOLÁCH
  • TĚRLIČTÍ ODMÍTAJÍ STAVBU OBCHVATU S TUNELEM, KTERÝ DO OBCE PŘIVEDE KAMIONY
  • PRI NOČNÍM POŽÁRU BÝV. BISTRA BEDŘICH V OSTRAVĚ-PŘÍVOZE NEBYL NIKDO ZRANĚN
  • V OSTRAVĚ-HRABOVÉ VZNIKÁ MOKŘAD S TŮNĚMI
  • HASIČI Z JABLUNKOVA OSLAVILI 30 LET ČINNOSTI JEDNOTKY JPO II
  • VENKOVNÍ BAZÉN V NOVÉM JIČÍNĚ DOSLOUŽIL, KVŮLI REKONSTRUKCI V LÉTĚ NEOTEVŘE
  • CYKLISTICKÝ ZÁVOD PORUBAJK MĚNÍ START. ZAČÍNÁ SE NA ALŠOVĚ NÁMĚSTÍ
Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Magazín TV medicína je na svém začátku, jsem ráda, že jste si našli čas na jeho sledování. V dnešním díle zavítáme do Nemocnice Karviná-Ráj, která pro děti svých zaměstnanců zřídila dětskou skupinu. A s doktorem Romanem Lipkou probereme inkontinenci moči u žen a jaké jsou možnosti léčby.

      Nemocnice Karviná-Ráj zajišťuje péči o děti svých zaměstnanců, otevřela dětskou skupinu

      V Nemocnici Karviná-Ráj se slavnostně otevřela nová dětská skupina s názvem Děti Ráje. Jejím hlavním posláním je podpora zaměstnanců nemocnice, především žen s malými dětmi.

      Dětská skupina Děti ráje byla uvedena do provozu v prostorách budovy bývalého stravovacího komplexu. Využívat ji mohou lékařky, zdravotní sestry i další zaměstnanci nemocnice, kteří mají dítě ve věku od 6 měsíců do 6 let.

      Ivo Žolnerčík, ředitel Nemocnice Karviná-Ráj: "Otevřeli jsme dětskou skupiny, otevřeli jsme to pro zaměstnance první rok, uvidíme, jak to bude naplněné, v případě, že to nebude naplněno dětmi zaměstnanců, tak to nabídneme i veřejnosti."

      V současné době je dětská skupina otevřena ve všední dny od půl šesté ráno do půl sedmé večer. Nemocnice tak reaguje na potřeby svých zaměstnanců, kteří v nemocnici pracují.

      Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MSK: "Téměř ve všech našich nemocnicích je dětská skupina, tato je nejnovější, ale časem bude poskytovat i takové služby, které jiné nemocnice neposkytují.”

      Jde například o zavedení nočního provozu a fungování dětské skupiny o víkendech. Po zkušebním provozu a vyhodnocení zájmu je nemocnice připravena tyto služby nabídnout do budoucna i veřejnosti. Kapacitně je totiž dětská skupina připravena přijmout až 24 dětí. K dispozici mají děti útulný prostor pro spaní, nechybí sociální zařízení a šatna. Dominantou je velká herna vybavená moderními vzdělávacími pomůckami.

      Adam Galgaňák, pedagog v dětské skupině: "Tady máme různé stavebnice, nástěnné didaktické pomůcky, máme i interaktivní tabuli, tady je stoleček na výtvarnou výchovu, takže s nimi bude probíhat i kresba, tady máme i bazén z kuliček nebo je tam i hrad."

      Do budoucna přibude pro děti i nové dětské hřiště, pro pobyt venku. Dětská skupina Děti ráje vznikla za podpory zřizovatele MSK, financována byla i prostřednictvím evropských dotací.

      Roman Lipka, urogynekolog, Nemocnice Karviná-Ráj: Inkontinence moči u žen a možnosti léčby

      Jana Lipowská, TV POLAR: Inkontinence moči, problém, který trápí řadu žen, a také téma dnešní besedy. Povídat si o něm budeme s panem doktorem Romanem Rybkou z Nemocnice Karviná Ráj. Vítejte ve studiu, pane doktore.

      Roman Lipka, urogynekolog, Nemocnice Karviná-Ráj: Dobrý den.

      Jana Lipowská, TV POLAR: Tak co si žena má pod pojmem úniku moči představit?

      Roman Lipka, urogynekolog, Nemocnice Karviná-Ráj: Obecně lze říci, že je to jakýkoliv stav, během kterého dochází k nechtěnému úniku moči. Striktně je to příznak, symptom poruchy souhry, funkce vyprazdňování a plnění močového měchýře a poruchy uzávěrové funkce močové trubice. Je to poměrně častá záležitost, ale zásadní problém je s tím, že ženy velice často o tom hovořit nechtějí, protože se stydí. Budeme hovořit, jestli to tak mohu říci, čili úniku moči močovou trubicí, jsou různé jiné formy inkontinence extrateritoriální, to znamená, kdy dochází z důvodu různých vývojových vad nebo operačních postupů k úniku moči močovým měchýřem do pochvy. Nás zajímá prostě 95 % inkontinence moči. Což je inkontinence močovou trubicí.

      Jana Lipowská, TV POLAR: Jaké procento žen tento typ inkontinence moči trápí?

      Roman Lipka, urogynekolog, Nemocnice Karviná-Ráj: Statistika se dělá velice těžce, protože ženy o tom hovořit nechtějí. Takové hrubé odhady celosvětové hovoří o tom, že zhruba 30 % dospělé populace žen trpí únikem moči. Narůstá to s věkem a můžeme říci, že asi 6 až 10 % trpí závažnou inkontinencí moči, kterou je třeba operovat nebo farmakologicky léčit, se kterým se žena přihlásí k lékaři.

      Jana Lipowská, TV POLAR: A jaké jsou tedy možnosti léčby?

      Roman Lipka, urogynekolog, Nemocnice Karviná-Ráj: Možnosti léčby, tak jak jsem hovořil, že budeme mluvit o inkontinenci močovou cévku. Takže tady bych jenom krátce to rozdělil na 3 základní typy inkontinence a podle toho se pak léčí ty pacientky. Takže máme inkontinenci stresovou námahou, kdy při námaze, zvýšením břišního tlaku a nedostatečném uzávěrovém mechanismu dochází k úniku moči. Tady doménou léčby je léčba operační + rehabilitace. Dále máme inkontinenci urgentní, kdy během urgence, čili takovou imperativního - náhlého neodolatelného nucení na močení, tomu musí žena vyhovět, nelze toto jaksi korigovat, kdežto fyziologická urgence fyziologické nucení na močení narůstá pomalu a ta žena má čas dojít prostě na toaletu. A třetím druhem je smíšená forma inkontinence moči, kdy je to kombinace stresové a urgentní inkontinence. Ta urgentní inkontinence se léčí farmakologicky, ta se naopak neoperuje. Čili základem je dobře diagnostikovat tuto nemoc a potom podle toho léčit buď operačně, nebo neoperačně farmakologicky.

      Jana Lipowská, TV POLAR: Jaká je úspěšnost té operační léčby?

      Roman Lipka, urogynekolog, Nemocnice Karviná-Ráj: Úspěšnost operační léčby v horizontu pěti deseti let je dosti vysoká, je to kolem 85 až 90 %. Pokud je to dobře diagnostikované onemocnění a pokud se jedná o primární operaci, ty opakované výkony nebo nějaké komplikace po dřívějších operacích, ta úspěšnost je o něco nižší, kolem 60 - 70 %. Záleží to případ od případu.

      Jana Lipowská, TV POLAR: A jsou případy, že ženy se stejným problémem jdou na operaci například 3x vícekrát po sobě?

      Roman Lipka, urogynekolog, Nemocnice Karviná-Ráj: Samozřejmě že ano. A to je potom opravdu veliký problém. V některých případech se tento problém nedá vůbec vyřešit, že je postižená do konce života.

      Jana Lipowská, TV POLAR: A co jim tedy zbývá, jaké mají pomůcky k dispozici?

      Roman Lipka, urogynekolog, Nemocnice Karviná-Ráj: Co se týká těch základních pomůcek a ty inkontinentních, jsou to samozřejmě inkontinentní kalhotky, vložky, to jsou takové sekundární pomůcky. Je spousta pomůcek, které nám pomáhá tento problém léčit. Jako cvičební pomůcky, různé vaginální závaží, vaginální konusy. Pak jsou různé elektro stimulační pomůcky na posílení pánevního dna, což je později doménou té rehabilitace, fyzioterapie, cvičení pánevního dna.

      Jana Lipowská, TV POLAR: Co tedy ženy mají dělat, když je tento problém trápí? Kde začít?

      Roman Lipka, urogynekolog, Nemocnice Karviná-Ráj: Hlavně o tom musí pohovořit se svým lékařem, s gynekologem, s praktickým lékařem, s urologem. Jaksi "přiznat se", aby se tento celý proces diagnostiky, posléze léčby mohl nejrychleji začít. Od toho je třeba začít, "přiznat se" říct, jaký je problém přijít k tomu lékaři a on už potom bude řídit další postup. Když přijde k praktickému lékaři, k internistovi či ke gynekologovi, tak ti už vědí, že ty pacientky mají odesílat buď do gynekologické ambulance nebo k urologovi.

      Jana Lipowská, TV POLAR: Co je čeká na tom vyšetření?

      Roman Lipka, urogynekolog, Nemocnice Karviná-Ráj: Je to klasické standartní vyšetření jako odebírání anamnézy, fyzikální vyšetření, vyšetření přístrojové. Je to celkem rozsáhlý proces, takže to když pacientka přijde poprvé do naší ambulance, tak tam s ní můžeme strávit třeba i 45 - 60 minut. To není klasická návštěva u gynekologa, je to spíše delší.

      Jana Lipowská, TV POLAR: Existuje vůbec prevence proti úniku moči?

      Roman Lipka, urogynekolog, Nemocnice Karviná-Ráj: Vytvořit si stav, aby vůbec k inkontinenci moči nedošlo. Jestli to můžeme tak říci, začíná již na porodním sále. Jedním ze základních faktorů té stresové námahové inkontinence a sestupu pánevních orgánů je porodní traumatismus, to znamená porodní poranění. Čili už ten porodník musí a samozřejmě je to učí od začátku specializační přípravy chránit hráz musí postupovat tak, aby během toho vaginálního porodu k závažnému poranění nedošlo. A když již dojde, protože to se samozřejmě děje, aby ošetřil tato poranění, jak nejlépe to je taková prevence ze strany lékaře. Prevence ze strany pacientů, je cvičit pánevní dno, posilovat svalstvo pánevního dna, nezvedat, nezvedat a ještě jednu nezvedat.

      Jana Lipowská, TV POLAR: Pane doktore, já Vám moc děkuji za návštěvu.

      Roman Lipka, urogynekolog, Nemocnice Karviná-Ráj: Děkuji za pozvání.

      Jana Lipowská, TV POLAR: A vám, milí diváci, za pozornost. Uvidíme se zase příště.

      Redakčně upraveno / zkráceno.

      Mohlo by Vás také zajímat

      Pořad: Magazín TV medicína
      12. února 2025, 17:44

      Magazín TV medicína je na svém začátku, jsem ráda, že jste si našli čas na jeho sledování. V dnešním díle zavítáme do Nemocnice Karviná-Ráj, která pro děti svých zaměstnanců zřídila dětskou skupinu. A s doktorem Romanem Lipkou probereme inkontinenci moči u žen a jaké jsou možnosti léčby.

      Nemocnice Karviná-Ráj zajišťuje péči o děti svých zaměstnanců, otevřela dětskou skupinu

      V Nemocnici Karviná-Ráj se slavnostně otevřela nová dětská skupina s názvem Děti Ráje. Jejím hlavním posláním je podpora zaměstnanců nemocnice, především žen s malými dětmi.

      Dětská skupina Děti ráje byla uvedena do provozu v prostorách budovy bývalého stravovacího komplexu. Využívat ji mohou lékařky, zdravotní sestry i další zaměstnanci nemocnice, kteří mají dítě ve věku od 6 měsíců do 6 let.

      Ivo Žolnerčík, ředitel Nemocnice Karviná-Ráj: "Otevřeli jsme dětskou skupiny, otevřeli jsme to pro zaměstnance první rok, uvidíme, jak to bude naplněné, v případě, že to nebude naplněno dětmi zaměstnanců, tak to nabídneme i veřejnosti."

      V současné době je dětská skupina otevřena ve všední dny od půl šesté ráno do půl sedmé večer. Nemocnice tak reaguje na potřeby svých zaměstnanců, kteří v nemocnici pracují.

      Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MSK: "Téměř ve všech našich nemocnicích je dětská skupina, tato je nejnovější, ale časem bude poskytovat i takové služby, které jiné nemocnice neposkytují.”

      Jde například o zavedení nočního provozu a fungování dětské skupiny o víkendech. Po zkušebním provozu a vyhodnocení zájmu je nemocnice připravena tyto služby nabídnout do budoucna i veřejnosti. Kapacitně je totiž dětská skupina připravena přijmout až 24 dětí. K dispozici mají děti útulný prostor pro spaní, nechybí sociální zařízení a šatna. Dominantou je velká herna vybavená moderními vzdělávacími pomůckami.

      Adam Galgaňák, pedagog v dětské skupině: "Tady máme různé stavebnice, nástěnné didaktické pomůcky, máme i interaktivní tabuli, tady je stoleček na výtvarnou výchovu, takže s nimi bude probíhat i kresba, tady máme i bazén z kuliček nebo je tam i hrad."

      Do budoucna přibude pro děti i nové dětské hřiště, pro pobyt venku. Dětská skupina Děti ráje vznikla za podpory zřizovatele MSK, financována byla i prostřednictvím evropských dotací.

      Roman Lipka, urogynekolog, Nemocnice Karviná-Ráj: Inkontinence moči u žen a možnosti léčby

      Jana Lipowská, TV POLAR: Inkontinence moči, problém, který trápí řadu žen, a také téma dnešní besedy. Povídat si o něm budeme s panem doktorem Romanem Rybkou z Nemocnice Karviná Ráj. Vítejte ve studiu, pane doktore.

      Roman Lipka, urogynekolog, Nemocnice Karviná-Ráj: Dobrý den.

      Jana Lipowská, TV POLAR: Tak co si žena má pod pojmem úniku moči představit?

      Roman Lipka, urogynekolog, Nemocnice Karviná-Ráj: Obecně lze říci, že je to jakýkoliv stav, během kterého dochází k nechtěnému úniku moči. Striktně je to příznak, symptom poruchy souhry, funkce vyprazdňování a plnění močového měchýře a poruchy uzávěrové funkce močové trubice. Je to poměrně častá záležitost, ale zásadní problém je s tím, že ženy velice často o tom hovořit nechtějí, protože se stydí. Budeme hovořit, jestli to tak mohu říci, čili úniku moči močovou trubicí, jsou různé jiné formy inkontinence extrateritoriální, to znamená, kdy dochází z důvodu různých vývojových vad nebo operačních postupů k úniku moči močovým měchýřem do pochvy. Nás zajímá prostě 95 % inkontinence moči. Což je inkontinence močovou trubicí.

      Jana Lipowská, TV POLAR: Jaké procento žen tento typ inkontinence moči trápí?

      Roman Lipka, urogynekolog, Nemocnice Karviná-Ráj: Statistika se dělá velice těžce, protože ženy o tom hovořit nechtějí. Takové hrubé odhady celosvětové hovoří o tom, že zhruba 30 % dospělé populace žen trpí únikem moči. Narůstá to s věkem a můžeme říci, že asi 6 až 10 % trpí závažnou inkontinencí moči, kterou je třeba operovat nebo farmakologicky léčit, se kterým se žena přihlásí k lékaři.

      Jana Lipowská, TV POLAR: A jaké jsou tedy možnosti léčby?

      Roman Lipka, urogynekolog, Nemocnice Karviná-Ráj: Možnosti léčby, tak jak jsem hovořil, že budeme mluvit o inkontinenci močovou cévku. Takže tady bych jenom krátce to rozdělil na 3 základní typy inkontinence a podle toho se pak léčí ty pacientky. Takže máme inkontinenci stresovou námahou, kdy při námaze, zvýšením břišního tlaku a nedostatečném uzávěrovém mechanismu dochází k úniku moči. Tady doménou léčby je léčba operační + rehabilitace. Dále máme inkontinenci urgentní, kdy během urgence, čili takovou imperativního - náhlého neodolatelného nucení na močení, tomu musí žena vyhovět, nelze toto jaksi korigovat, kdežto fyziologická urgence fyziologické nucení na močení narůstá pomalu a ta žena má čas dojít prostě na toaletu. A třetím druhem je smíšená forma inkontinence moči, kdy je to kombinace stresové a urgentní inkontinence. Ta urgentní inkontinence se léčí farmakologicky, ta se naopak neoperuje. Čili základem je dobře diagnostikovat tuto nemoc a potom podle toho léčit buď operačně, nebo neoperačně farmakologicky.

      Jana Lipowská, TV POLAR: Jaká je úspěšnost té operační léčby?

      Roman Lipka, urogynekolog, Nemocnice Karviná-Ráj: Úspěšnost operační léčby v horizontu pěti deseti let je dosti vysoká, je to kolem 85 až 90 %. Pokud je to dobře diagnostikované onemocnění a pokud se jedná o primární operaci, ty opakované výkony nebo nějaké komplikace po dřívějších operacích, ta úspěšnost je o něco nižší, kolem 60 - 70 %. Záleží to případ od případu.

      Jana Lipowská, TV POLAR: A jsou případy, že ženy se stejným problémem jdou na operaci například 3x vícekrát po sobě?

      Roman Lipka, urogynekolog, Nemocnice Karviná-Ráj: Samozřejmě že ano. A to je potom opravdu veliký problém. V některých případech se tento problém nedá vůbec vyřešit, že je postižená do konce života.

      Jana Lipowská, TV POLAR: A co jim tedy zbývá, jaké mají pomůcky k dispozici?

      Roman Lipka, urogynekolog, Nemocnice Karviná-Ráj: Co se týká těch základních pomůcek a ty inkontinentních, jsou to samozřejmě inkontinentní kalhotky, vložky, to jsou takové sekundární pomůcky. Je spousta pomůcek, které nám pomáhá tento problém léčit. Jako cvičební pomůcky, různé vaginální závaží, vaginální konusy. Pak jsou různé elektro stimulační pomůcky na posílení pánevního dna, což je později doménou té rehabilitace, fyzioterapie, cvičení pánevního dna.

      Jana Lipowská, TV POLAR: Co tedy ženy mají dělat, když je tento problém trápí? Kde začít?

      Roman Lipka, urogynekolog, Nemocnice Karviná-Ráj: Hlavně o tom musí pohovořit se svým lékařem, s gynekologem, s praktickým lékařem, s urologem. Jaksi "přiznat se", aby se tento celý proces diagnostiky, posléze léčby mohl nejrychleji začít. Od toho je třeba začít, "přiznat se" říct, jaký je problém přijít k tomu lékaři a on už potom bude řídit další postup. Když přijde k praktickému lékaři, k internistovi či ke gynekologovi, tak ti už vědí, že ty pacientky mají odesílat buď do gynekologické ambulance nebo k urologovi.

      Jana Lipowská, TV POLAR: Co je čeká na tom vyšetření?

      Roman Lipka, urogynekolog, Nemocnice Karviná-Ráj: Je to klasické standartní vyšetření jako odebírání anamnézy, fyzikální vyšetření, vyšetření přístrojové. Je to celkem rozsáhlý proces, takže to když pacientka přijde poprvé do naší ambulance, tak tam s ní můžeme strávit třeba i 45 - 60 minut. To není klasická návštěva u gynekologa, je to spíše delší.

      Jana Lipowská, TV POLAR: Existuje vůbec prevence proti úniku moči?

      Roman Lipka, urogynekolog, Nemocnice Karviná-Ráj: Vytvořit si stav, aby vůbec k inkontinenci moči nedošlo. Jestli to můžeme tak říci, začíná již na porodním sále. Jedním ze základních faktorů té stresové námahové inkontinence a sestupu pánevních orgánů je porodní traumatismus, to znamená porodní poranění. Čili už ten porodník musí a samozřejmě je to učí od začátku specializační přípravy chránit hráz musí postupovat tak, aby během toho vaginálního porodu k závažnému poranění nedošlo. A když již dojde, protože to se samozřejmě děje, aby ošetřil tato poranění, jak nejlépe to je taková prevence ze strany lékaře. Prevence ze strany pacientů, je cvičit pánevní dno, posilovat svalstvo pánevního dna, nezvedat, nezvedat a ještě jednu nezvedat.

      Jana Lipowská, TV POLAR: Pane doktore, já Vám moc děkuji za návštěvu.

      Roman Lipka, urogynekolog, Nemocnice Karviná-Ráj: Děkuji za pozvání.

      Jana Lipowská, TV POLAR: A vám, milí diváci, za pozornost. Uvidíme se zase příště.

      Redakčně upraveno / zkráceno.

      Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-12-02-2025-17-44