Frýdek-Místek podpoří záchrannou službu
Záchranáři mají na to, aby přijeli k pacientovi ze zákona 20 minut. Díky husté síti výjezdových stanovišť to ale zvládají i výrazně rychleji. Důležitá je pro ně také výbava sanitek. Město Frýdek-Místek se proto rozhodlo tamní záchranku podpořit.
Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Město spolupracuje dlouhodobě s nemocnicí, ale zdravotnická záchranná služba je samostatná organizace. A nyní od města dostane finanční prostředky 200 tisíc korun na nákup mobilního ultrazvukového přístroje. Díky tomu se město zapojí do fungování záchranky a přispějeme k záchraně životů občanů Frýdku-Místku."
Jan Karczmarczyk, ZZS MSK, ředitel ÚO Frýdek-Místek: "Již v minulosti jsme od města nějaké dotace dostali. Máme nějaká zařízení, která jsme koupili. Ale teď přišla nabídka nová a my jsme ji samozřejmě bryskně využili, protože peníze jsou potřebné v naší organizaci, zvláště pro nákup přístrojů."
Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "První kontakt jsme navázali prostřednictvím Zdeňka Blechy, předsedy finančního výboru, který je dobrovolným hasičem a ten nás propojil se záchrannou zdravotnickou službou, a tak jsme přišli na to, že bychom zdravotníkům takto mohli pomoci."
Díky této podpoře se frýdecko-místecká záchranka posune mezi jedny z nejlépe vybavených stanovišť.
Jan Karczmarczyk, ZZS MSK, ředitel ÚO Frýdek-Místek: "Jsme jedni z nejlépe vybavených zařízení v České republice, protože Moravskoslezský kraj v tuto chvíli bude mít minimálně tři ultrazvuky, což na krajské záchranky jsme asi jedni z nejlepších." Ultrazvuk záchranářům pomůže k lepší a rychlejší diagnostice většinou u vážných zranění.
Jan Karczmarczyk, ZZS MSK, ředitel ÚO Frýdek-Místek: "Je to potřeba při závažných úrazech, dopravních, při pádech, především při úrazových dějích, ale nejenom. Takže dá se využít i k jiným věcem, jako k zajištění vstupu do žil a tak dále. Ale především to nejdůležitější, ten nosný program je ten, že je využíváno k zjištění, zda není krvácení do hrudníku, do břichu, zda není poraněno srdce, zda tam není krvácení do toho srdečníku a tak dále."
Zdravotnická záchranná služba v Moravskoslezském kraji je druhá největší v celé zemi. V okrese Frýdek-Místek má šest výjezdových stanovišť.
Rekordy handicapovaných hrdinů jsou výzvou pro ostatní
Radim Řehůřek z Radošova trpí Usherovým syndromem, což je choroba, při které postižený člověk ztrácí zrak, sluch i rovnováhu. Přesto je držitelem světového rekordu v poměrně unikátní disciplíně. Je totiž jedlík pálivých papriček.
Radim Řehúřek, oceněný: "Když se mi začal zhoršovat zdravotní stav, že jsem byl vyloučen z běžných činností, tak jsem začal hledat jiný způsob adrenalinu a našel jsem ho v čili. Začal jsem pojídat čili na soutěžích a jak jsem toho jedl víc, tak jsem udělal světový rekord a letos ho budu překonávat."
Radim Řehúřek je jedním z vítězů ankety Rekordy handicapovaných hrdinů, kteří si na krajském úřadě převzali ocenění.
Jiří Muradi, autor projektu: "Cílem je upozornit netradičními formami na handicapované lidi a zároveň jim trochu pomoct a ocenit jejich úsilí."
Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: "Já jsem rád, že v MS kraji něco takového pořádáme. Jsme jediný kraj, který rekordy handicapovaných hrdinů pořádá a řekněme si každý z nich je hrdina, protože se nějakým způsobem vypořádal se svým postižením."
Oceněných bylo celkem deset a je mezi nimi i jeden tým. Jde o parahokejisty, kteří Českou republiku v letošním roce reprezentovali na mistrovství světa v Ostravě
Redakčně upraveno / zkráceno.