Začíná pořad o zdraví, jsem ráda, že jste o obrazovek televize Polar.
V krnovské nemocnici mají nový operační přístroj za 600 tisíc korun. Vyniká přesností, výrazně snižuje riziko poškození okolní tkáně, je mnohem šetrnější při zastavení krvácení a uzavření rány. Nový generátor využijí nejen urologové, ale také chirurgové.
Nemocnice Karviná – Ráj má pracoviště magnetické rezonance, kde budou vyšetřovat kromě dospělých také děti od šesti měsíců věku. Stavba a pořízení přístroje stály více než 57 miliónů korun, veškeré náklady uhradil jako zřizovatel nemocnice Moravskoslezský kraj.
SOS tlačítko tísňové péče, zařízení pro sledování zdravotního stavu nebo dotyková polohovací obrazovka. Nejen tyto moderní technologie přináší do života seniorů, jejich rodin a poskytovatelů sociální péče organizace Dohled na dosah. Ostravské centrum má navíc vzdělávací potenciál, bude sloužit jako vzdělávací středisko pro výuku sociální péče.
Tolik novinky, nyní už rozhovor s naším hostem.
MUDr. Marián Starý, zástupce primáře odd. následné péče, Bílovecká nemocnice: Praxe v oboru neurochirurgie je na následné péči výhodou
Simona Součková, TV Polar: Hostem dnešního studia je zástupce primáře oddělení následné péče Bílovecké nemocnice pan Dr. Marián Starý. Dobrý den. Pane doktore, Vy máte za sebou praxi v oboru neurochirurgie. V posledních letech ale pečujete o pacienty na oddělení následné péče. Je vaše specializace v tomto případě výhodou?
Marián Starý, zástupce primáře odd. následné péče, Bílovecké nemocnice: Já si myslím, že ano, protože mám jiný pohled než lékaři, kteří jsou vzděláni v interních nebo neurologických oborech. I když k neurologii jsem měl taky svého času blízko, protože mám atestaci z neurologie. Mám prostě trošku jiný pohled, méně konzervativní. Umím si poradit s operačními rány a umím je převazovat. Když se něco stane, jsem schopný nějaké poranění ošetřit, ránu eventuálně zašít a starat se o ni delší dobu. Protože u těch starších lidí, které tam máme, jsou pády velice časté nebo jsou úrazy po operacích, takže v tomto směru je to určitě moje výhoda.
Simona Součková, TV Polar: Jezdíte ještě operovat?
Marián Starý, zástupce primáře odd. následné péče, Bílovecké nemocnice: Jezdím operovat pacienty z Frýdku Místku, kde působím v Centrum zdraví Sagena, kde operuji karpální tunely. To je moje převážná činnost. V poslední době jsme se domluvili s vedením nemocnice v Bílovci, protože je tam šikovná neurologická ambulance a dělají velice kvalitně EMG a lidé z Bílovce s karpálními tunely museli jezdit do Ostravy, že budeme operovat karpální tunely nově od září loňského roku v Bílovci.
Simona Součková, TV Polar: Na oddělení následné péče v Bílovecké nemocnici přichází už pacient se stanovenou diagnózou, ale jeho zdravotní stav vyžaduje ještě doléčení. Jaké je konkrétní zaměření následné péče v Bílovci?
Marián Starý, zástupce primáře odd. následné péče, Bílovecké nemocnice: Ta onemocnění, se kterými lidi přicházejí, jsou velmi pestrá skupina. Jsou to jednak nejrůznější interní onemocnění. Nejčastěji to bývají srdeční selhání, selhání ledvin, komplikace diabetu. Potom tam bývají lidé po mozkové mrtvici, takže neurologické záležitosti. Dále tam bývají, a to je smutná kapitola, lidé, kterým, jak se říká, začíná pomalu dohořívat svíce. Jsou těžce nemocní, neléčitelní, mají třeba i projevy těžké demence. Skupina lidí, o které se staráme, je opravdu pestrá. V pozdějším věku dochází třeba ke ztrátě koordinace pohybu a i když jsou motoricky hlavou v pořádku, můžou zakopnout, může se jim zatočit hlava. Často mívají zlomeniny dolních končetin a jsou po operacích a to jsou ještě lidé vesměs perspektivní k návratu domů. U nich probíhá rehabilitace a u těch hodně šikovných navazujeme třeba lázněmi nebo odborným léčebným ústavem a oni se v pořádku pak vracejí domů.
Simona Součková, TV Polar: Vy jste naznačil, že část pacientů rehabilituje. To znamená, že akutní rehabilitace je v Bílovecké nemocnici. Takže je to všechno jednoduše pod jednou střechou.
Marián Starý, zástupce primáře odd. následné péče, Bílovecké nemocnice: Je to všechno pod jednou střechou a je to jednoduché. Není to někde osamocené pracoviště na zelené louce. K dispozici je tam rehabilitace, která je velice dobře vybavená a před třemi roky kompletně zrekonstruovaná. Na oddělení následné péče dvakrát týdně dochází profesionální rehabilitační pracovník, který pečuje o perspektivní výrazné pacienty a určuje našimi ošetřovatelskými rehabilitačními pracovními postupy. Takže není to lůžková rehabilitace, ale využíváme to hlavně teda my, oddělení následné péče, nebo interna.
Simona Součková, TV Polar: Rehabilitační oddělení. Vy jste říkal, že je dobře vybavené a máte teď nějakou novinku. Je to laser, nebo co tam máte?
Marián Starý, zástupce primáře odd. následné péče, Bílovecké nemocnice: Ten přístroj se jmenuje Icoone. Je to komplexní rehabilitační přístroj. Není to jenom laser. Laser je jedna z jeho součástí. Je v provozu od konce ledna 2023. Principem jsou motorizované hlavice, které provádějí masáž. Rehabilitační pracovník má k dispozici spoustu hlavic od mikro po makro, aby se dostal třeba do nějakých tenkých částí těla, k některým šlachám nebo svalům, nebo na ruku nebo něco takového. Na záda, na břicho jsou velké hlavice a ty jsou některé vybaveny právě tím laserem, ale nejen jím, ale i LED světlem. Hlavice provádějí změny včetně podtlaku s kůží a nemusí se vynakládat taková energie jako třeba u masáže. Navíc se hlavice používají většinou po dvou, takže jako kdyby měl člověk dva maséry nebo dvě masérky. Laser a LED světlo připravuje tepelně kůži, podkoží, svaly a šlachy pro lepší výsledek rehabilitace. Dá se to užít jako, jednak v estetické medicíně, kdy si ženy chtějí něco zkrášlit, něco zpevnit. Obličej, vrásky, celulitida, povolená kůže. Používá se to třeba po těhotenství, zlepšuje krevní oběh. Takže takový syndrom těžkých nohou, to mívají lidé s různými zdravotními poruchami, interními nebo v tom těhotenství. Zlepšuje se cévní okruh a je to lepší třeba než lymfodrenáž, je to komplexnější. Ale třeba s těžkým interními poruchami to neindikujeme, protože to může způsobit nějaké zdravotní komplikace, potíže. Z dalších zdravotních indikací jsou důležité stavy po operacích, to znamená jizvy, protože vám to změkčí tkáň okolo a jizva je méně bolestivá. Hlavně v zimě bývá třeba jizva pružnější, je méně vidět. Já se to někdy snažím používat u lidí, kteří přijeli s karpálními tunely. Snažím se to dělat po karpálech, protože jizva a i regenerace celé tkáně a urychlení vedení středového nervu je lepší a rychlejší.
Simona Součková, TV Polar: Já Vás přeruším, může na to přijít člověk i mimo nemocnici nebo region na doporučení lékaře?
Marián Starý, zástupce primáře odd. následné péče, Bílovecké nemocnice: Samozřejmě. Na doporučení odborného nebo praktického lékaře. Pokud tam jsou nějaké zdravotní komplikace, posoudí se to a řekne se, jestli ano nebo ne. Zdravotní indikace jsou některé hrazené pojišťovnami a kosmetické věci se samozřejmě hradí. Doporučujeme 10 sezení.
Simona Součková, TV Polar: Více už se nám do dnešního pořadu nevejde. Já Vám děkuji za Vaši návštěvu.
Marián Starý, zástupce primáře odd. následné péče, Bílovecké nemocnice: Já Vám děkuji taky.
Simona Součková, TV Polar: S Vámi, milí diváci, se zase těším někdy příště, na viděnou. Mějte se hezky.
Redakčně upraveno / zkráceno.