Přinášíme další dávku zdravotnických témat z FNO, dobrý den, jsme rádi, že jste si udělali čas sledovat náš pořad. Tentokrát se dozvíte, že krevní centrum začíná za dárci zajíždět do firem, poprvé zdravotníci zavítali na krajský úřad. Do studia jsme si pozvali ředitele Jiřího Havrlanta a připomeneme zásadní momenty z kardiologického kongresu.
Odběrový tým Krevního centra FNO přijel poprvé za dárci
Historicky první výjezd odběrového týmu Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava dopadl výborně. Do zasedací místnosti Krajského úřadu Moravskoslezského kraje přišla darovat krev zhruba třicítka zaměstnanců. Takovéto výjezdy za dárci chce Krevní centrum organizovat každý týden.
Zdravotnický tým Krevní centra přivezl do budovy Krajského úřadu Moravskoslezského kraje vše, co je k odběru krve zapotřebí. Přípravy na historicky první výjezd trvaly téměř půl roku.
„Museli jsem požádat Státní ústav pro kontrolu léčiv, aby nám vůbec tuto aktivitu schválil. K tomu bylo potřeba vypracovat řadu standardních operačních postupů, protože my musíme deklarovat, že odebraná krev bude pro pacienta v pořádku,“ přiblížila přípravy na první výjezd za dárci doc. MUDr. Zuzana Čermáková, Ph.D., MHA, náměstkyně ředitele FNO pro léčebnou péči a primářka Krevního centra FN Ostrava.
Zasedací místnost krajského úřadu se na několik hodin proměnila v odběrovou i vyšetřovací místnost. Dárcovskou premiéru tady zažila i Miroslava Majtánová. „Přesvědčilo mě především to, že jsem nemusela nikam jezdit, a vy jste přijeli jste za námi. Proběhlo to rychleji, než jsem čekala.“ I na druhé odběrové křeslo usedl prvodárce Václav Palička: „Já jsem vždycky chtěl krev darovat, ale nikdy jsem k tomu nenašel čas. Určitě to nebylo naposledy.“
Tým Krevního centra je připravený vyjíždět za dárci každý týden. Najednou zvládne odebrat 35 dárců. „Pro nás není nic problém. Ideální je místnost, která jde nějakým způsobem rozdělit. Může to být i více místností. Potřebujeme dostupnost pitné vody a toalet. Jinak se vždycky umíme přizpůsobit danému prostředí,“ vzkazuje Mgr. Zuzana Jurčeková, pracovnice marketingu Krevního centra FN Ostrava.
„Krevní centrum funguje i dnes ve standardním režimu. Ale naše filozofie je taková, že půjdeme dárcům naproti,“ dodala docentka Čermáková. Z dnes odebrané krve na krajském úřadě se v laboratořích centra vyrobí 45 krevních přípravků.
Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: FNO letos do rozvoje investovala stovky milionů korun
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Ve studiu vítám ředitele Fakultní nemocnice Ostrava Jiřího Havrlanta. Dobrý den, pane řediteli, vítejte u nás.
Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Dobrý den vám i televizním divákům.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A hned v úvodu se vás zeptám, jaké aktuální investiční projekty máte rozjeté nebo dokončeny z letošního roku?
Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Tak je to poměrně hodně. Já přiblížím ty, které jsou teď ve fázi buď ukončeny, anebo by měly být v dohledné době dokončeny. První z nich, který bych jmenoval, je zprovoznění nové angiolinky na ústavu radiodiagnostickém, který je důležitý pro pacienty s onemocněním cév a dalšími nemocemi. Měli bychom do konce listopadu zprovoznit po technické stránce nový přístroj CyberKnife, což je Kybernetický nůž s tím, že by byl použitelný pro pacienty od Nového roku, to znamená od roku 2025. Máme rozpracovaný projekt totální rekonstrukce naší centrální kuchyně a dvou jídelen. Tady cílíme někdy na červen příštího roku a tak bych mohl pokračovat.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Úhrnem v jaké finanční výši jsou ty investice?
Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Teď, o kterých jsem teď mluvil. A ještě bych k tomu možná přidal rekonstrukci nového oddělení nebo rekonstruovaného oddělení Kliniky tělovýchovného lékařství a rehabilitace. Jedná se o investice v řádu stovek milionů korun.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane řediteli, jak vnímáte iniciativu Krevního centra, které začíná zajíždět za svými budoucími klienty? Podařilo už se to, že byli za pracujícími zaměstnanci na Krajském úřadě? Tak jak to vnímáte? Co by to mohlo přinést?
Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Tak určitě jsem rád, že se nám podařilo tuto iniciativu spustit. Víte dobře, že krev je nenahraditelná tekutina a je ji potřeba v podstatě v průběhu celého kalendářního roku. Takže jsme ve spolupráci s naším Krevním centrem připravili podmínky tak, abychom mohli za těmi potenciálními novými anebo už stávajícími dárci vyjet za nimi, protože může se někdy stát, že ta cesta je komplikací. Je to možná daleko, nebo prostě to nějakým způsobem nevyhovuje. Takže jsme vyřídili veškeré potřebné administrativní záležitosti, které k tomu jsou nutné. V žádném případě nemusí mít nikdo z dárců potenciálních nebo těch stávajících strach. Samozřejmě je všechno v těch místech připraveno tak, aby to splňovalo veškeré standardy, aby to bylo kvalitní a bezpečné. Patří k tomu také předodběrové vyšetření, které náš tým, tzn. lékař a sestřičky provedou na místě tak, aby ten dárce mohl ulehnout do toho odběrové křesla. Podařilo se nám udělat první výjezd, který se týkal Úřadu Moravskoslezského kraje, kde bylo celkem 28 odběrů. I prvodárců i dárců opakovaných. A teď se chystáme ještě v letošním roce do firmy Innogy.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pojďme ještě zmínit Kardiologický kongres. Vraťme se k němu, ale ve smyslu tom, jak vnímáte úroveň kardiologie ve Fakultní nemocnici Ostrava?
Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Je to pracoviště, které má poměrně vysoké renomé. Pracují v něm skvělí odborníci. Je to týmová záležitost. Jsou tam zavedeny postupy, které sledují ty nejmodernější trendy v medicíně. Odrazem tady toho je, že i na tom proběhlém třetím ročníku kongresu, který probíhal v minulém týdnu, tak mohu říci, že jeden z takových momentů nových, který je teď na tomto oddělení, je možnost provádění lokální trombolýzy, což je v podstatě odstranění krevní sraženiny u rizikových pacientů, kde nemůže fungovat systémová trombolýza, rozpuštění těch krevních sraženin. Takže to se nám daří třeba pro plíce a pro plicní embolii. A máme nové arytmologické sály, které byly také otevřeny v letošním roce. A tým kolem docenta Pláška, který na těchto sálech pracuje, tak pomocí umělé inteligence vytvořili mobilní aplikaci pro pacienty, která umí zachycovat a vyhodnocovat poruchy rytmu.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pojďme k dalšímu tématu. Před několika týdny byl Rastislav Maďar inaugurován, je znovu děkanem lékařské fakulty. Jaká je spolupráce s ním a s lékařskou fakultou?
Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: Tak já jsem rád, že můžeme navázat na první období pana děkana docenta Maďara, který stál již to první období čtyřleté v čele Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Myslím si, že ta spolupráce za tu dobu je na vysoké úrovni, protože my víme, že jedna instituce bez druhé být nemůže a my to tak ani nehodnotíme, ale spíše to bereme, že jsme dvě sestry. A jakékoliv projekty, které se dělají, tak jsou v podstatě komunikovány na denní bázi.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane řediteli, já vám děkuji za rozhovor. A my pokračujeme dále.
V Ostravě se konal třetí ročník Colours of Cardiology
V jedné z úvodních přednášek kongresu Colours of Cardiology byla řeč o optimální péči o pacienta po infarktu myokardu. Organizátoři z řad Interní a kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava sestavili pro posluchače velice zajímavý program.
Prof. MUDr. Jan Václavík, Ph.D., FESC, FEFIM, MHA, přednosta Interní a kardiologické kliniky FNO: Kongres Colours of cardiology byl v počátku zaměřen na praktické informace, na praktické znalosti, které jsou potřebné jak pro lékaře v nemocničních odděleních, tak také pro ambulantní lékaře. A to nejen pro specialisty kardiology, internisty, ale také pro praktické lékaře. Ti všichni společně s nemocničními lékaři tvoří základ našich posluchačů.
O kongres byl velký zájem. Dorazilo 340 účastníků, z toho 50 studentů nejen z Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Pro některé možná bude kardiologie hlavním oborem.
Jan Stebel, student Lékařské fakulty Ostravské univerzity: Je to kardio a jsem tady dobrovolně, takže kardiologie, ale nechám si dveře otevřené ještě pro jiné obory.
Kateřina Fialová, studentka Lékařské fakulty Ostravské univerzity: Tak já jsem si vybrala obor ARO, ale tam se snoubí ARO i s kardiologií, takže je velmi přínosný tento kongres.
Součástí konference byl i sesterský blok, který byl zaměřen na mezigenerační spolupráci. Jedním z cílů bylo přilákat do oboru nové sestry.
Mgr. Ludmila Klemsová, Ph.D., vrchní sestra Kardiovaskulárního oddělení FNO: Já si myslím ,že kolegyně se nebojí našich pacientů nebo našich diagnóz, ale spíše té vysoké obrátkovosti, protože kardiologie je tak zvané rychloobrátkové oddělení. Je to ten proces, kdy pacient přijde a další den jde domů. A běžně máme 20 – 25 výkonů a musíme si zvyknout na trošku jinou a zrychlenou ošetřovatelskou péči.
Program konference Colours of Cardiology byl doplněn také o praktické workshopy.
Redakčně upraveno / zkráceno.