Magazín TV medicína
- Karviná podpořila další modernizaci nemocnice
- MUDr. Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Urologické potíže žen
Vítám vás u sledování pořadu o zdraví. Možná si muži občas říkají, proč ta moje ženská běhá pořád na toaletu. Močové ústrojí se totiž značně odlišuje od mužského. Pramení z toho i to, že ženy trpí na opakované záněty močových cest častěji než muži? Hostem bude primář urologie havířovské nemocnice Josef Kopecký.
Karviná podpořila další modernizaci nemocnice
Nemocnice Karviná-Ráj pořídila díky finanční podpoře města na své oční oddělení nový přístroj. A pro interní Jednotku intenzivní péče koupila šest nových moderních lůžek pro pacienty. Podívejte se na reportáž.
Na oční ambulanci Moravskoslezského očního centra slouží pacientům nový speciální přístroj zvaný Mikroperimetr, který slouží k vyšetření zorného pole v místě nejostřejšího vidění.
Jiří Slepánek, primář Moravskoslezského očního centra: "Tím přístrojem získáme vyšetření, které nám říká, jak to místo nejostřejšího vidění vypadá, protože při normálním vyšetření zorného pole jsou ty body, které ten pacient má vidět, příliš daleko od sebe a nevymapují přesně tu nejdůležitější část oka.” Personál na oddělení interní JIP si pochvaluje zakoupené nové lůžka pro hospitalizované pacienty.
Pavlína Konopková, staniční sestra interní JIP: "Tady tyto lůžka jsou plně polohovatelné a mají laterální náklon, což umožňuje sestrám toho pacienta naklonit a nemají takovou zátěž pro své tělo. " Lůžka i přístroj pořídila nemocnice díky finančnímu daru města.
Jan Wolf, primátor Karviné: “Jsem rád, že máme dvě špičkové nemocnice v našem městě, Ten standard v Karviné-4 a Karviná-6 jde pořád nahoru a jsem za to rád, že obě nemocnice hodně investují do modernizace a díky tomu se pak pacienti mohou cítit lépe."
MUDr. Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Urologické potíže žen
Simona Součková, TV Polar: Urologické potíže žen. Takové je dnešní téma pro mého hosta, primáře urologické oddělení havířovské nemocnice, pana doktora Josefa Kopeckého. Dobrý den.
Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Dobrý den.
Simona Součková, TV Polar: Proč chodí ženy na toaletu většinou častěji než muži?
Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Já bych neřekl, že musí chodit častěji na toaletu, někdy muži chodí častěji na toaletu. Je to otázkou velikosti močového měchýře. Je to otázkou spíše hyperaktivního močového měchýře, o kterém více ví ženy, ale není to úplně statisticky podloženo, že by ty ženy musely chodit častěji. Já myslím, že to je v populaci rozloženo půl na půl, akorát ta mužská část o tom nemluví.
Simona Součková, TV Polar: Myslím si, že mužská část chodí častěji na toaletu, když už začínají mít problémy s prostatou. Alespoň takové povědomí.
Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Takové je povědomí, ale ona to zase nemusí být prostata. Hyperaktivní močovým měchýřem trpí obě dvě pohlaví přibližně stejně a s narůstajícím věkem tato věc narůstá a obě dvě ty problematiky se dají poměrně úspěšně řešit.
Simona Součková, TV Polar: Záněty močového měchýře trápí více mladé ženy?
Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Samozřejmě, v statické populaci je stejný výskyt zánětu močového měchýře u malých chlapečků a holčiček. Bavíme se o věku šesti let, kde je poměrně vzácná tahle diagnóza. A potom, ve chvíli, kdy ženy začínají pohlavním životem, výrazně narůstá počet těch zánětlivých epizod. Dokonce na to máme termín líbánkový zánět, líbánková cystitida.
Simona Součková, TV Polar: Čili má to souvislost s pohlavním životem a s partnerem. Může také docházet k opakovaným zánětům i díky třeba střídání partnerů, než si žena zvykne na nového muže?
Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Může, protože samozřejmě dojde ke změně. Vlastně při tom pohlavním styku si lidé nevymění pouze pohlavní tekutiny, ale i své mikroby, a na ty si musí zvyknout. Další věc paradoxně, čím je žena čistotnější, tím má větší riziko těch zánětů, protože extrémní hygiena vede ke snižování našich přirozených bakterií. A tady je potřeba používat buďto čistou vodu nebo intimní mýdla speciálně k tomu určena není vhodné používat sprchové gely vůbec.
Simona Součková, TV Polar: To nucení na močení jste říkal, že může souviset i s velikostí močového měchýře, ale nicméně teďka mě napadá v souvislosti s těmi záněty takový ten příšerný stav. Kdo tím prošel, tak ví, o čem mluvím, kdy řeže, pálí a musím hned teď, jinak to skončí špatně a člověk má dvě kapky. Jak to udělat, když na něho přijde takový akutní zánět močového měchýře a je třeba na služební cestě anebo někde ve městě?
Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Pokud je to opakované, tak si s tím umíme poradit. Pokud to dostanete jednorázově, já poprvé jste s tím konfrontována, je to problém. Samozřejmě, když jste na služební cestě, jste někde mimo, můžete navštívit lékárnu, kde alespoň takové ty prostředky jako jsou brusinky, Uroval Manosa AKUT apod. Tam nebudu jmenovat preparáty, ale lékárníci vám rádi poradí. Ale jinak ty ženy, které tím trpí opakovaně, je možnost je vybavit tzv. samoléčbou, kdy ony už některá antibiotika můžou nosit opakovaně u sebe a ve chvíli, kdy ten zánět přijde, automaticky si ty léky nasadí sami. Také existují některé léky, které se dají používat v rámci prevence, které berou, jakési imuno-stimulaci a gymuno-modulaci toho systému.
Simona Součková, TV Polar: O inkontinenci se mluví v médiích především jako směrem k ženám, ale myslím si, že to není problém jenom žen, ale je to takový reklamní tahák. Dá se léčit šetrně, včas, aniž by si způsobovala trauma?
Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Inkontinence je velice bych řekl choulostivé téma, protože je to intimní oblast jako celé téma, o kterém se bavíme a pro ty lidi je to velmi nepříjemné. Proto je tam takové zkratkovité řešení, že přijdou vložky, koupím si vložky, vezmu si vložky. Nicméně řada těch potíží s inkontinencí se dá řešit. Pravda je v tom, že díky anatomii ženy, které rodily, mají větší riziko tzv. stresové inkontinence, což není to, že vás někdo rozčílí, ale to, že něco zvednete, kýchnete, proběhnete se a v tu chvíli je únik. U muže tento typ inkontinence je velmi vzácný a je víceméně souvislý s nějakou naší léčbou. Hlavně u rakoviny prostaty, kdy děláme operace, tam je větší riziko, že bude mít i tenhle typ inkontinence.
Simona Součková, TV Polar: Dobře, můžu do toho vstoupit, jak jste říkal při kýchnutí, třeba při běhání, při zvednutí. Co se s tím dá dělat tady v této fázi?
Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Nejlépe, pokud je to mladá, aktivní, sportující žena, která ještě má možnost cvičit, tak je vhodné speciální cvičení pod vedením fyzioterapeuta a další možnosti. Když toto nepomáhá, pak je operační řešení.
Simona Součková, TV Polar: Čili raději dřív než už pak tečou proudy vody?
Speaker6: Ano.
Simona Součková, TV Polar: Teď vliv tepla a chladu na chronické záněty i v souvislosti s tím, že se teď všude straší, že je všechno drahé a že budeme ubírat teplotu v místnostech.
Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Teplo samozřejmě lidskému organismu prospívá, protože se uvolní, ale na druhé straně ani ten chlad nemusí být špatný. Teď je velký trend se otužovat apod. Pokud je ten chlad krátkodobý, přiměřený a zvládnutý, samozřejmě problémy nedělá. Dlouhodobé vysedávání ve studené místnosti, na studených lavicích apod. může vést k ostuzení. Tady máme zkušenosti, že skutečně dlouhodobě působící chronický chlad zvyšuje riziko močových potíží.
Simona Součková, TV Polar: Čili kdo je k tomu náchylný, měla by se více oblékat nebo si nosit třeba do studovny něco pod zadeček. Nebo takové dlouhodobé sezení u počítače ve dvaceti stupních v místnosti určitě také není to pravé ořechové.
Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Ano, ty ženy, které s tím mají problémy, už chodí a říkají, že si vzaly prádlo po babičce.
Simona Součková, TV Polar: Pane primáři, záněty trpí ženy častěji než muži. Co platí o těch zhoubných nádorech? Je to stejné, nebo máme štěstí, že v tomto se mužům nevyrovnáváme?
Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Tam u těch nádorů, u R traktu, to znamená ledviny a močového měchýře, je to v některých případech vyrovnané a některým trošičku, ale nepatrně vedou muži. U nádorů močového měchýře je zase zásadní problém s kouřením a vlivem vnějšího prostředí. Kuřáci mají první etaáž až plíce, kde jde ten kouř, takže tam je to jednoznačný. Ve chvíli, kdy ty aromatický uhlovodíky a látky z kouře se vstřebávají do krve, potom se koncentrují v močových cestách, a proto je tam vysoké riziko nádoru močového měchýře. A tam je to především pro kuřáky závažné bez ohledu na to, jestli jsem žena nebo muž.
Simona Součková, TV Polar: A ledviny?
Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Ledviny máme v ČR poměrně vysoký výskyt nádorů ledvin, ale tady nevíme, jestli je to dáno geografií, podložím, protože jsme druzí v Evropě, nebo se tak střídáme tuším se Švédskem, se skandinávskými zeměmi a tady není jednoznačně rizikový faktor.
Simona Součková, TV Polar: Pane primáři, já Vám moc děkuji za Vaši návštěvu ve studiu. Věřím, že těch témat by bylo ještě hodně. Uvidíme v některých z dalších našich besed. Děkuji za návštěvu. Mějte se hezky.
Redakčně upraveno / zkráceno.
Vítám vás u sledování pořadu o zdraví. Možná si muži občas říkají, proč ta moje ženská běhá pořád na toaletu. Močové ústrojí se totiž značně odlišuje od mužského. Pramení z toho i to, že ženy trpí na opakované záněty močových cest častěji než muži? Hostem bude primář urologie havířovské nemocnice Josef Kopecký.
Karviná podpořila další modernizaci nemocnice
Nemocnice Karviná-Ráj pořídila díky finanční podpoře města na své oční oddělení nový přístroj. A pro interní Jednotku intenzivní péče koupila šest nových moderních lůžek pro pacienty. Podívejte se na reportáž.
Na oční ambulanci Moravskoslezského očního centra slouží pacientům nový speciální přístroj zvaný Mikroperimetr, který slouží k vyšetření zorného pole v místě nejostřejšího vidění.
Jiří Slepánek, primář Moravskoslezského očního centra: "Tím přístrojem získáme vyšetření, které nám říká, jak to místo nejostřejšího vidění vypadá, protože při normálním vyšetření zorného pole jsou ty body, které ten pacient má vidět, příliš daleko od sebe a nevymapují přesně tu nejdůležitější část oka.” Personál na oddělení interní JIP si pochvaluje zakoupené nové lůžka pro hospitalizované pacienty.
Pavlína Konopková, staniční sestra interní JIP: "Tady tyto lůžka jsou plně polohovatelné a mají laterální náklon, což umožňuje sestrám toho pacienta naklonit a nemají takovou zátěž pro své tělo. " Lůžka i přístroj pořídila nemocnice díky finančnímu daru města.
Jan Wolf, primátor Karviné: “Jsem rád, že máme dvě špičkové nemocnice v našem městě, Ten standard v Karviné-4 a Karviná-6 jde pořád nahoru a jsem za to rád, že obě nemocnice hodně investují do modernizace a díky tomu se pak pacienti mohou cítit lépe."
MUDr. Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Urologické potíže žen
Simona Součková, TV Polar: Urologické potíže žen. Takové je dnešní téma pro mého hosta, primáře urologické oddělení havířovské nemocnice, pana doktora Josefa Kopeckého. Dobrý den.
Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Dobrý den.
Simona Součková, TV Polar: Proč chodí ženy na toaletu většinou častěji než muži?
Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Já bych neřekl, že musí chodit častěji na toaletu, někdy muži chodí častěji na toaletu. Je to otázkou velikosti močového měchýře. Je to otázkou spíše hyperaktivního močového měchýře, o kterém více ví ženy, ale není to úplně statisticky podloženo, že by ty ženy musely chodit častěji. Já myslím, že to je v populaci rozloženo půl na půl, akorát ta mužská část o tom nemluví.
Simona Součková, TV Polar: Myslím si, že mužská část chodí častěji na toaletu, když už začínají mít problémy s prostatou. Alespoň takové povědomí.
Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Takové je povědomí, ale ona to zase nemusí být prostata. Hyperaktivní močovým měchýřem trpí obě dvě pohlaví přibližně stejně a s narůstajícím věkem tato věc narůstá a obě dvě ty problematiky se dají poměrně úspěšně řešit.
Simona Součková, TV Polar: Záněty močového měchýře trápí více mladé ženy?
Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Samozřejmě, v statické populaci je stejný výskyt zánětu močového měchýře u malých chlapečků a holčiček. Bavíme se o věku šesti let, kde je poměrně vzácná tahle diagnóza. A potom, ve chvíli, kdy ženy začínají pohlavním životem, výrazně narůstá počet těch zánětlivých epizod. Dokonce na to máme termín líbánkový zánět, líbánková cystitida.
Simona Součková, TV Polar: Čili má to souvislost s pohlavním životem a s partnerem. Může také docházet k opakovaným zánětům i díky třeba střídání partnerů, než si žena zvykne na nového muže?
Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Může, protože samozřejmě dojde ke změně. Vlastně při tom pohlavním styku si lidé nevymění pouze pohlavní tekutiny, ale i své mikroby, a na ty si musí zvyknout. Další věc paradoxně, čím je žena čistotnější, tím má větší riziko těch zánětů, protože extrémní hygiena vede ke snižování našich přirozených bakterií. A tady je potřeba používat buďto čistou vodu nebo intimní mýdla speciálně k tomu určena není vhodné používat sprchové gely vůbec.
Simona Součková, TV Polar: To nucení na močení jste říkal, že může souviset i s velikostí močového měchýře, ale nicméně teďka mě napadá v souvislosti s těmi záněty takový ten příšerný stav. Kdo tím prošel, tak ví, o čem mluvím, kdy řeže, pálí a musím hned teď, jinak to skončí špatně a člověk má dvě kapky. Jak to udělat, když na něho přijde takový akutní zánět močového měchýře a je třeba na služební cestě anebo někde ve městě?
Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Pokud je to opakované, tak si s tím umíme poradit. Pokud to dostanete jednorázově, já poprvé jste s tím konfrontována, je to problém. Samozřejmě, když jste na služební cestě, jste někde mimo, můžete navštívit lékárnu, kde alespoň takové ty prostředky jako jsou brusinky, Uroval Manosa AKUT apod. Tam nebudu jmenovat preparáty, ale lékárníci vám rádi poradí. Ale jinak ty ženy, které tím trpí opakovaně, je možnost je vybavit tzv. samoléčbou, kdy ony už některá antibiotika můžou nosit opakovaně u sebe a ve chvíli, kdy ten zánět přijde, automaticky si ty léky nasadí sami. Také existují některé léky, které se dají používat v rámci prevence, které berou, jakési imuno-stimulaci a gymuno-modulaci toho systému.
Simona Součková, TV Polar: O inkontinenci se mluví v médiích především jako směrem k ženám, ale myslím si, že to není problém jenom žen, ale je to takový reklamní tahák. Dá se léčit šetrně, včas, aniž by si způsobovala trauma?
Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Inkontinence je velice bych řekl choulostivé téma, protože je to intimní oblast jako celé téma, o kterém se bavíme a pro ty lidi je to velmi nepříjemné. Proto je tam takové zkratkovité řešení, že přijdou vložky, koupím si vložky, vezmu si vložky. Nicméně řada těch potíží s inkontinencí se dá řešit. Pravda je v tom, že díky anatomii ženy, které rodily, mají větší riziko tzv. stresové inkontinence, což není to, že vás někdo rozčílí, ale to, že něco zvednete, kýchnete, proběhnete se a v tu chvíli je únik. U muže tento typ inkontinence je velmi vzácný a je víceméně souvislý s nějakou naší léčbou. Hlavně u rakoviny prostaty, kdy děláme operace, tam je větší riziko, že bude mít i tenhle typ inkontinence.
Simona Součková, TV Polar: Dobře, můžu do toho vstoupit, jak jste říkal při kýchnutí, třeba při běhání, při zvednutí. Co se s tím dá dělat tady v této fázi?
Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Nejlépe, pokud je to mladá, aktivní, sportující žena, která ještě má možnost cvičit, tak je vhodné speciální cvičení pod vedením fyzioterapeuta a další možnosti. Když toto nepomáhá, pak je operační řešení.
Simona Součková, TV Polar: Čili raději dřív než už pak tečou proudy vody?
Speaker6: Ano.
Simona Součková, TV Polar: Teď vliv tepla a chladu na chronické záněty i v souvislosti s tím, že se teď všude straší, že je všechno drahé a že budeme ubírat teplotu v místnostech.
Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Teplo samozřejmě lidskému organismu prospívá, protože se uvolní, ale na druhé straně ani ten chlad nemusí být špatný. Teď je velký trend se otužovat apod. Pokud je ten chlad krátkodobý, přiměřený a zvládnutý, samozřejmě problémy nedělá. Dlouhodobé vysedávání ve studené místnosti, na studených lavicích apod. může vést k ostuzení. Tady máme zkušenosti, že skutečně dlouhodobě působící chronický chlad zvyšuje riziko močových potíží.
Simona Součková, TV Polar: Čili kdo je k tomu náchylný, měla by se více oblékat nebo si nosit třeba do studovny něco pod zadeček. Nebo takové dlouhodobé sezení u počítače ve dvaceti stupních v místnosti určitě také není to pravé ořechové.
Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Ano, ty ženy, které s tím mají problémy, už chodí a říkají, že si vzaly prádlo po babičce.
Simona Součková, TV Polar: Pane primáři, záněty trpí ženy častěji než muži. Co platí o těch zhoubných nádorech? Je to stejné, nebo máme štěstí, že v tomto se mužům nevyrovnáváme?
Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Tam u těch nádorů, u R traktu, to znamená ledviny a močového měchýře, je to v některých případech vyrovnané a některým trošičku, ale nepatrně vedou muži. U nádorů močového měchýře je zase zásadní problém s kouřením a vlivem vnějšího prostředí. Kuřáci mají první etaáž až plíce, kde jde ten kouř, takže tam je to jednoznačný. Ve chvíli, kdy ty aromatický uhlovodíky a látky z kouře se vstřebávají do krve, potom se koncentrují v močových cestách, a proto je tam vysoké riziko nádoru močového měchýře. A tam je to především pro kuřáky závažné bez ohledu na to, jestli jsem žena nebo muž.
Simona Součková, TV Polar: A ledviny?
Josef Kopecký, primář urologie Nemocnice Havířov: Ledviny máme v ČR poměrně vysoký výskyt nádorů ledvin, ale tady nevíme, jestli je to dáno geografií, podložím, protože jsme druzí v Evropě, nebo se tak střídáme tuším se Švédskem, se skandinávskými zeměmi a tady není jednoznačně rizikový faktor.
Simona Součková, TV Polar: Pane primáři, já Vám moc děkuji za Vaši návštěvu ve studiu. Věřím, že těch témat by bylo ještě hodně. Uvidíme v některých z dalších našich besed. Děkuji za návštěvu. Mějte se hezky.
Redakčně upraveno / zkráceno.