Dobrý den, vítejte u dalšího dílu pořadu TV Medicína. Studenti zubního lékařství OU si v laboratořích Fakultní nemocnice Ostrava zkouší i digitální skenování a 3D tisk. A porodní asistentky FNO oslavily svůj den edukační akcí pro nastávající rodiče. Ve studiu uvítám lékařku a pedagožku Janu Altovou – dobrý den.
Zubní laboratoře FN Ostrava plně slouží k výuce budoucích stomatologů
Výukovou část laboratoří Oddělení zubního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava už naplno využívají studenti 2.ročníku Lékařské fakulty Ostravské univerzity.
doc. MUDr. Martin Starosta, Ph.D., primář Odd. zubního lékařství FNO a LF OU: Tady si vyzkouší všechny ty základní kroky, aby si to trošku osahali a aby věděli, co dělají ti laboranti a jednat taky to, aby když se dostanou do praxe věděli, co si na tom protetickém výrobku mají zkontrolovat, jestli je to uděláno dobře.
MDDr. Jana Altová, vyučující lékařka, Katedra zubního lékařství LF OU: Měli by teda znát celý ten postup výroby náhrad. Ať už korunkových, pevných nebo snímatelných.
S budoucími zubaři pracují také laboranti Fakultní nemocnice Ostrava.
Tomáš Pravda, student 2. ročníku, Katedra zubního lékařství, LF OU: Je to zas nějaká jiná práce, než pracovat s fantomy a vrtat zuby, je to takové trošku zábavnější než se učit teoreticky nebo jenom s mikroskopem.
Kateřina Romanová, studentka 2.ročníku, Katedra zubního lékařství, LF OU: Určitě se to nedá porovnat s našima laborantama, kteří to dělají celý život. Těm to jde úplně od ruky a my na to koukáme občas jakože, jak jste to udělal pane laborante? Ale snažíme se. Musíme!
Jednosemestrální předmět je totiž zakončený nejen teoretickou, ale i praktickou zkouškou.
MDDr. Jana Altová, vyučující lékařka Katedra zubního lékařství LF OU: Jednak budeme kontrolovat ten výstup, což už děláme v průběhu, v podstatě, jestli jim to jde, jestli jsou manuálně zruční, jestli pochopili ten systém toho procesu té výroby, a pak budou i co se týče těch teoretických znalostí, jestli to budou umět všechno ovládat.
Aktuálně studuje na katedře zubního lékařství v 1. a 2. ročníku dohromady 41 budoucích stomatologů. V září by mělo nastoupit dalších 20.
Jana Altová, zubní lékařka a pedagožka: Praxe ve FNO už od 2. ročníku studia stomatologie
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: TV medicína pokračuje rozhovorem. Ve studiu už vítám Janu Altovou, zubní lékařku a vyučující na katedře zubního lékařství a Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Dobrý den paní doktorko, vítejte u nás.
Jana Altová, zubní lékařka, Katedra zubního lékařství LF: Dobrý den a děkuji za pozvání.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pojďme v úvodu našim divákům představit předmět protetická technologie, protože ne každý z naší třeba laické divácké veřejnosti si dokáže představit, co to je.
Jana Altová, zubní lékařka, Katedra zubního lékařství LF: Protetická technologie čeká naše studenty zubního lékařství, kteří druhým rokem studují v Ostravě a v druhém ročníku, tedy v nově otevřené laboratoři ve fakultní nemocnici, za kterou jsme velice rádi a protetická technologie je učí pracovat s materiály, které jsou potřebné k zhotovení snímatelných náhrad, fixních náhrad, materiály pomocné, které pomáhají zhotovit ty náhrady a pak ty samotné materiály, ze kterých jsou náhrady zhotoveny. Protože když ví charakteristiku těch materiálů. Ví, jak se chovají, tak potom můžou docílit co nejlepších výsledků.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pro ty studenty asi to nejvíc ta praxe, že můžou být rovnou ve fakultní nemocnici. Představuju si to dobře, že už vidí i živé pacienty?
Jana Altová, zubní lékařka, Katedra zubního lékařství LF: Živé pacienty v této fázi viděli jednoho, kterého jenom byl jako tam demonstrační, jinak s ním v kontaktu ještě nebyli, že by ho přímo ošetřovali. Ale každopádně čím více praxe, tím pro ně určitě lépe. V momentální situaci my se snažíme ty praktické věci naučit především na sobě navzájem. Nedělají teďka žádné invazivní zákroky. Veškerou tu invazivitu, jako je vrtání do zubů, si zkoušeli na plastových fantomech na fakultě preklinicky, ale ty praktické věci si zkouší doopravdy na sobě, to znamená otiskování, myslím si, že už i aplikovali anestezii.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: My jsme se před natáčením bavili o tom, jaké výplně se používají, které už se používat nebudou. I to je pro ty studenty důležité vidět a učit se to, co teprve bude.
Jana Altová, zubní lékařka, Katedra zubního lékařství LF: My je ještě učíme trošičku i narážíte samozřejmě na amalgámové plomby, které budou od příštího léta zakázané, nebudou se už používat a my je učíme určitě zacházet i s těmi starými materiály nebo s těmi klasickými materiály, klasickými postupy. Ale je pravda, že oni to teďka budou mít jako velice složité i v tom, že to zubní lékařství v této době je rozkročené mezi klasickými zavedenými postupy, analogovými cestami a hodně se do toho teďka promítá právě digitalizace. Takže to je taky věc, kterou je učíme v podstatě se s nimi učíme za chodu. Řeknu to na rovinu.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: U studentů nebo absolventů stomatologie je rozdíl od těch studentů klasické medicíny to, že můžou hned skočit do praxe. Je to tak?
Jana Altová, zubní lékařka, Katedra zubního lékařství LF: Je to tak. Kdyby někdo z nich měl tužku, tak si může založit vlastní praxi a může hned po škole začít pracovat takzvaně sám na sebe. Ale myslím si, že většina z nich touto cestou se nevydá, protože sic se snažíme o velké množství praxe, aby doopravdy ošetřili co největší možné množství pacientů, tak to hození po té promoci do vody a běžné praxe a ošetřování několika, někdy i desítek pacientů denně není vůbec jednoduché.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Ještě mě zajímá co nebo s čím možná nejvíc studenti bojují nebo co je takový problém při tom studiu stomatologie?
Jana Altová, zubní lékařka, Katedra zubního lékařství LF: Celkově asi pro ně zkombinovat tu praktickou stránku s tou teoretickou. To znamená naučit se doopravdy ten velký objem informací a potom to převést nějakým způsobem do praxe. Ale pokud bychom se vrátili konkrétně k té protetické technologii, kterou absolvují ve fakultní nemocnici, tak tam musím říct, že jsme je letos velice potrápili při jednom úkonu a to je kroucení spon u částečných náhrad. Oni to jako nebudou v praxi vyloženě dělat, ale potřebovali jsme, ať si zase osahají ten materiál, ať se toho potom nebojí, protože ty samotné spony, které právě u částečných snímatelných náhrad drží ty náhrady na místech budou oni upravovat v ordinacích. Ony občas potřebují střihnout trošičku nebo právě povolit, jinak nakroutit. Takže to samotné kroucení dělají laboranti, to je laboratorní fáze. Ale my jsme chtěli právě, ať si zkusí i tu těžkou záležitost. Tam jsme potom vytahovali ty náplasti na prsty, tekla u toho krev. Nejenom pot a slzy, ale i krev.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Paní doktorko, já Vám děkuji za Vaše odpovědi a přeji Vám hodně spokojených studentů a hlavně hodně absolventů stomatologie tady u nás v Ostravě.
Jana Altová, zubní lékařka, Katedra zubního lékařství LF: Doufám, že budou.
Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A my pokračujeme dále.
Porodní asistentky FN Ostrava uspořádaly akci pro nastávající maminky
Několik stanovišť a zhruba padesát nastávajících maminek. Svůj mezinárodní den, který letos připadl na pondělí 5. května, se porodní asistentky ostravské fakultní nemocnice rozhodly oslavit tím, že poskytnou cenné rady budoucím rodičkám.
Mgr. Jana Dlugoš Němečková, vrchní sestra Gynekologicko-porodnické kliniky FNO: Toto jsme pojali jako edukační den, vysvětlíme si spoustu věcí. Máme spoustu stanovišť, takže si řekneme něco o registraci do porodnice, řekneme si něco o samotném porodu, řekneme si, jak pracují komunitní porodní asistentky, jak se pracuje s rebozem, aromaterapie, je toho hodně.
O setkání s odborníky v Respiriu fakultní nemocnice byl velký zájem. Důvodů, proč si ženy, které v dohledné době čeká porod, akci nenechaly ujít, bylo hned několik.
Tereza, nastávající maminka: Tak určitě se seznámit s prostředím, jelikož jsem prvorodička. Poznat tady porodní asistentky, dozvědět se nějaké informace o porodu a být ještě více připravena.
Některé maminky ale do Respiria doprovodily i jejich drahé polovičky. Nové poznatky tak na místě načerpávali také tatínci. A to třeba proto, že se svou partnerkou chtějí být u porodu.
Dominik, nastávající tatínek: No, tak chceme se dozvědět, jak to celé bude probíhat a chceme zjistit, jaká bude péče.
Jedním z cílů akce bylo, aby se těhotné ženy seznámily s personálem porodnice a před porodem se cítily komfortně.
Doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FNO: Potom už nevstupují do cizího prostředí. Mnohé ty naše porodní asistentky už znají od pohledu, mohly se s nimi bavit, a to je velmi důležité pro to, aby žena mohla v bezpečí prožít svůj porod. Aby se cítila bezpečně, aby se necítila v cizím prostředí, aby cítila, že personál, který je kolem ní, tak jednak ji zná a jednak k němu může cítit důvěru a může se na cokoliv zeptat, takže to jsou základní podmínky úspěšného porodu a o to se snažíme.
Tolik dnešní dávka medicínských témat z MS kraje, děkujeme za vaši pozornost a přejeme vám hodně zdraví.
Redakčně upraveno / zkráceno.