Miniinvazivní operace zkracují dobu hospitalizace, v čem pomáhají dokonalejší přístroje přístroje operatérům a co z toho má pacient. V pořadu TV Medicína uslyšíte rozhovor s primářem chirurgie Zdeňkem Vojkůvkou z Nemocnice Karviná Ráj. A podíváme se na novou dětskou JIP v havířovské nemocnici.
Havířovská nemocnice otevřela novou dětskou JIP, s dětmi budou moci být po celou dobu i rodiče
Havířovská nemocnice otevírá novou dětskou JIP. Boxy jsou přizpůsobeny tak, aby po celou dobu hospitalizace mohli být u s svých dětí rodiče. Výhodou také je, že JIP se nachází v bezprostřední blízkosti dětského oddělení. Takto vypadaly ještě před rokem bývalé prostory již nevyužívané dětské JIP v havířovské nemocnici. Přestavbou a zároveň přístavbou nyní došlo k otevření zcela nového pracoviště. V pěti boxech může být hospitalizováno šest dětských pacientů.
Hynek Canibal, primář dětského oddělení Nemocnice Havířov: "JIP byla na druhém patře, kde byla úplně u operačních sálů. Z tohoto pohledu jsme ji malinko oddálili operativě, ale zase jsme ji přiblížili sanitkám, které do nemocnice vozí nemocné děti. A navíc je výborná dostupnost, kdy přímo navazuje na další naše oddělení, které je hned v sousedství.”
Dětská JIP hlavně umožňuje realizovat hlavní myšlenku a tou je zapojení rodičů do celého léčebného procesu.
Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Všechny ty boxy, které tady nyní vidíte, tak už jsou navrženy tak, aby tady byl vždy ten rodič, jsou tady přizpůsobena rozkládací křesla, aby tady mohli i spát." Přestavba stála 51 milionů korun a o financování se postaral Moravskoslezský kraj.
Jan Krkoška (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: "To prostředí hraje zásadní roli, aby se dítě cítilo bezpečně, aby tomu všemu věřilo, aby se rychleji uzdravilo. Proto já vnímám tuto rekonstrukci, jako jednu z velmi důležitých, přece se jedná o zdraví našich dětí. Nemocnice se rozhodla, že k nové JIP přestěhuje také babybox.
MUDr. Zdeněk Vojkůvka, primář chirurgie Nemocnice Karviná-Ráj: Miniinvazivní operace zkracují dobu hospitalizace
Simona Součková, TV Polar: Naším dnešním hostem je primář chirurgie Nemocnice Karviná-Ráj Zdeněk Vojkůvka. Dobrý den. Nemocnice Karviná-Ráj je poměrně velká nemocnice. Ročně je tam hospitalizováno kolem jedenácti tisíc pacientů. Má přes čtyři sta lůžek a z toho dvě stě patnáct, nebo tak nějak, pro akutní péči. Jak velká je samotná chirurgie?
Zdeněk Vojkůvka, primář chirurgie Nemocnice Karviná-Ráj: Chirurgické oddělení naší nemocnice má dvě standardní lůžková oddělení. Dohromady dělá padesát lůžek. Máme v rámci každého oddělení i nadstandardní pokoj. Kromě standardního oddělení máme i vlastní jednotku intenzivní péče. Ta má šest boxů. Možná zmíním, že to standardní oddělení bylo v nedávné době poměrně významně zrekonstruováno, takže je modernější, komfortnější pro pacienty a vlastně i pro personál.
Simona Součková, TV Polar: Doba hospitalizace se zkracuje díky šetrnějším zákrokům, které tolik nezatěžují pacienta. Možné je to i díky technice, která to umožňuje nebo spíš zjednodušuje lékařům. Vy máte těch přístrojů docela dost. Kdybychom to rozdělili na chirurgii, tak část těch přístrojů se věnuje operacím prsou. Nebo využíváte při operaci prsou?
Zdeněk Vojkůvka, primář chirurgie Nemocnice Karviná-Ráj: Já možná řeknu, že my jsme všeobecná chirurgie, to znamená spektrum těch výkonů, které provádíme, je poměrně rozsáhlé. Převážně se zabýváme břišní chirurgií. Nejčastějšími výkony jsou třeba operace žlučníku, pro kameny, zánět a podobně. Máme poměrně mnoho výkonů, při kterých se odstraňují břišní kýly. Ročně kolem dvou set padesáti až tři sta operací. Dále operujeme například potíže pacientů v oblasti konečníku, oblasti střev, to znamená různé záněty, nádory. Máme i poměrně rozsáhlý prsní program. Děláme některé výkony cévní chirurgie, především se týkající varixů. A co určitě děláme hodně, jsou i traumatologie. To znamená operace pro různé úrazy, především úrazy kostí, ale nejenom je, třeba i operace pro různé poškození měkkých tkání jako jsou vazy, šlachy apod.
Simona Součková, TV Polar: Čili k tomu máte, předpokládám, jak jsem se zmínila, moderní techniku. Novinkou v podstatě mezi přístroji je robotické rameno, které využíváte v laparoskopických výkonech. Jakých především?
Zdeněk Vojkůvka, primář chirurgie Nemocnice Karviná-Ráj: Robotické rameno je takový pomocník při těchto operacích. Není to velký robotický systém, který mají třeba fakultní nemocnice, ale je to, když to zjednoduším, sofistikovaný robotický držák laparoskopické kamery. Při těch operacích, abychom mohli dobře vidět, používáme při laparoskopiích tu kameru, tu optiku. Obvykle to drží asistent při operacích, ale pokud je ta operace dlouhá, třeba i několik hodin, tak samozřejmě přichází únava. Ta ruka asistenta se třepe a tohle právě dokáže eliminovat držák kamery, ten robotický asistent. On umožní uvolnit tu ruku asistentovi, takže robot drží kameru a asistent má volnou ruku. Eliminuje se právě ten třes, únava a navíc můžu využít volnou ruku asistenta k operacím.
Simona Součková, TV Polar: Já jsem si myslela, že to znamená, že robotické rameno znamená mínus jeden člověk na sále, není to tak?
Zdeněk Vojkůvka, primář chirurgie Nemocnice Karviná-Ráj: Ano, taky to tak může být. Samozřejmě jsou operace, které třeba děláme ve třech, takže v tomto případě já můžu místo jednoho asistenta použít právě robotický systém.
Simona Součková, TV Polar: Ty výhody pro operatéra jste řekl, pozná to nějak pacient?
Zdeněk Vojkůvka, primář chirurgie Nemocnice Karviná-Ráj: Pacient to v zásadě ani nepozná. Možná to za určitých okolností může zkrátit operační výkon, ale v zásadě že by to poznal, to asi ne. To spíš pozná lékař a asistent, který se v podstatě v tuhle chvíli může věnovat třeba jiným pacientům. Pokud ušetřím jednoho lékaře, protože některé výkony jsem schopný s tím robotem dělat sám a u některých operací mi stačí místo dvou asistentů pouze jeden.
Simona Součková, TV Polar: Zkuste konkrétně.
Zdeněk Vojkůvka, primář chirurgie Nemocnice Karviná-Ráj: Třeba kýla. Jsem schopný dělat pouze sám, případně mít v rezervě asistenta nebo v případě operaci žlučníku totéž, nebo u operací střev. Mně stačí jeden asistent a Soloassist, to znamená ten robot.
Simona Součková, TV Polar: Pojem jednodenní chirurgie už lidé znají, to znamená vlastně během jednoho dne jít na operaci nebo na nějaký výkon, trošku se vyspat po narkóze a ještě tentýž den být propuštěn domů. Já jsem si doteď myslela, že je to běžné už i ve všech nemocnicích, ale ono tomu tak není. Proč?
Zdeněk Vojkůvka, primář chirurgie Nemocnice Karviná-Ráj: Já na úvod řeknu, jak to bylo kdysi. Já, když jsem nastupoval na chirurgické oddělení, pacienti byli většinou přijímáni k operacím den před operací a potom, když to byla třeba operace žlučníku, leželi zhruba šest, sedm dní až do vytažení stehů. Dnes je ta situace úplně jiná. V podstatě některé výkony se dají dělat v rámci jednodenní chirurgie. Asi už to opravdu, jak říkáte, lidi znají, ale v nemocnici to úplně běžné není, protože je někdy problematické přijímat pacienta třeba hned v den operace a pacienta pouštět večer. Chceme to těm pacientům nabídnout, protože oni to i od nás chtějí. Občas se ptají, cítí se dobře po operaci, v ten den operace, večer, ale v tuhle chvíli to nebylo úplně možné, protože jsme byli kráceni. Bylo to pro nás ekonomicky nepříznivé, protože jsme byli kráceni na úhradách, pokud jsme pacienta pustili předčasně. To nebylo výhodné, ale pacienti si to žádali, takže chceme toho dosáhnout.
Simona Součková, TV Polar: Víte, co mě napadá? Otázka. Když jde člověk do soukromého zařízení, tak tam třeba i něco zaplatí, nějaký poplatek, a nikomu to nevadí. Bude si moci dovolit nemocnice třeba v rámci jednodenní chirurgie taky toto nastavit?
Zdeněk Vojkůvka, primář chirurgie Nemocnice Karviná-Ráj: Požadovat nějaké peníze?
Simona Součková, TV Polar: Ne požadovat, je to poplatek za, dejme tomu, péči na tom lůžku.
Zdeněk Vojkůvka, primář chirurgie Nemocnice Karviná-Ráj: My jsme takhle o tom neuvažovali. Zatím to chceme brát jako benefit pro toho pacienta. Chceme jim vycházet vstříc, neuvažovali jsme, že bychom to nějak zpeněžili.
Simona Součková, TV Polar: Kdybychom se jenom stručně zastavili u toho, jakým způsobem jste si tedy rozdělili to pole působnosti s Orlovou? Čili Vy jste říkal, že do Orlové se přesouvá nebo?
Zdeněk Vojkůvka, primář chirurgie Nemocnice Karviná-Ráj: V tuhle chvíli je to tak, že jednodenní chirurgie v Orlové, tam se věnují spíše jednodenní ortopedii, to znamená výkony spíše na těch kloubech, artroskopie apod. Ty jednodenní výkony chirurgické bychom si představili spíš dělat u nás, protože tam máme kompletní zázemí. Já ještě možná zmíním, jestli můžu krátce. V soukromých zařízeních, to jsou zařízení, které se samozřejmě věnují pouze nějakým krátkým výkonům a nemají to kompletní zázemí velké nemocnice. To znamená, že pro některé pacienty nejsou vhodné. Někteří pacienti, kteří si uvědomují, že je ten výkon určitým způsobem nebezpečný, tak oni jsou rádi, když můžou být u nás v tom zázemí velké nemocnice, protože u nás je nonstop anesteziolog, nonstop internista, kdyby se něco zkomplikovalo. Takže i tohle je výhoda. Prostě jednodenní chirurgie u nás v nemocnici.
Simona Součková, TV Polar: Já jsem ráda, že jste to zdůraznil, protože opravdu lidé si to nepřipouštějí, že ne každý výkon je možné dělat jako na běžícím páse. Samozřejmě je příjemné jít ten den domů už do domácí péče, když se o vás má kdo starat.
Zdeněk Vojkůvka, primář chirurgie Nemocnice Karviná-Ráj: My jim to můžeme nabídnout, ale pokud je jakýkoliv důvod, proč by k tomu nemělo dojít, tak ho necháme ještě třeba jeden den.
Simona Součková, TV Polar: Pane primáři, ať se Vám daří, ať máte spokojené pacienty na chirurgii v Nemocnici Karviná-Ráj. A vám, milí diváci, děkuji za přízeň a zase příště někdy na viděnou.
Redakčně upraveno / zkráceno.