Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Nemocnice v Havířově dokončila modernizaci rehabilitace
  • Nová fixace zlomenin již nezabrání dovolené u vody
  • HOST: Tereza Rykrová, koordinátor poporodní péče, Nemocnice ve F-M - Nemocnice ve F-M nabízí poporodní návštěvy

Dobrý den, jsem ráda, že jste si nenechali ujít další díl Magazínu TV Medicína. Tentokrát představíme zrekonstruovanou rehabilitaci v Havířovské nemocnici. Ukážeme Vám nový způsob fixace zlomenin, který využívá Krnovská nemocnice a který je v době dovolených vhodný i do vody. A s hostem si budeme povídat o poporodních návštěvách, jsme rádi, že jste s námi.

Nemocnice v Havířově dokončila modernizaci rehabilitace

Třináct měsíců trvala komplexní rekonstrukce ambulantní rehabilitace v havířovské nemocnici. Kraj modernizaci podpořil 65 miliony korun. Součástí je i nový bazén.

Havířovská nemocnice byla postavena v roce 1969. Chyběla jí ale ambulantní rehabilitace. Ta byla nakonec provizorně umístěna do suterénu. Tam zůstala až do dnešní doby. Komplexní modernizací prošla až nyní.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Ono to provizorně skončilo na dalších 40 nebo 50 let. To odpovídalo i stavu, ve kterém jsme před rekonstrukci byli. Ty prostory byly neadekvátní k tomu, jaké procedury, jak šikovní jsou naši rehabilitační lékaři, fyzioterapeuti. Takže jsme strašně rádi, že kraj jako prioritní projekt vyhodnotil rekonstrukci naší rehabilitace. V celkové částce asi 71 milionů korun se nám podařilo veškeré prostory zrekonstruovat. Od vzduchotechniky, elektroinstalace, vodoinstalace, ale dát tomu i ten šmrnc, který pacienti ve 21. století od rehabilitace očekávají a potřebují. Denně tady chodí kolem 500 až 600 pacientů, kteří se tady v těch velkých prostorech absorbují, ztratí. Někdo jde na elektroléčbu, někdo na magnetoterapii, někdo na masáže a někdo právě zde na vodoléčbu.”

Kraj podpořil rekonstrukci 65 miliony korun.

Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: “Výsledek je úžasný, ta rekonstrukce se opět povedla. Prostory jsou opravdu nádherné oproti tomu, co tady bylo. Dokonce je zprovozněný bazén po více než deseti letech, takže z toho mám obrovskou radost.”

Nemocnice při modernizaci myslela i na detaily.

Mirka Crhánová, primářka rehabilitace: "Těšíme se všichni hodně, protože jsme se vrátili do našich domovských prostor. Jsou nádherné, jsem unešená. To byly staré oprýskané kachličky. Mnohdy na chodbách byly nerovnosti. V šatnách, kdo to pamatuje, tak ví, že tam vedly trubky, vypadalo to jak v kotelně. Takže teď je všechno čisté, nové, krásné. I výzdoba, co se týče výukových tapet, tak za to jsem strašně ráda, protože ráda ukazuji pacientům na obrázcích, ať ví, v čem je problém, co můžeme udělat, co už nemůžeme.”

Asi největší radost má nemocnice z nového bazénu, jehož součástí je i závěsný systém pro manipulaci.

anketa: "Je to tady super, rozhodně lepší, modernější, pohodlnější.”

Nová fixace zlomenin již nezabrání dovolené u vody

Dovolenou u vody nebo v zahraničí často ovlivňují akutní úrazy a zejména pak zlomeniny končetin. Pobyt u moře s nasazenou sádrou je velkým omezením pro pacienty. Toto vše odstraňuje nový způsob fixace zlomenin, který začali aplikovat v krnovské nemocnici.

Říká se jí sádra do vody, ve skutečnosti jde však o něco jiného.

Rostislav Kocián, lékař ortoped SZZ Krnov: „Ne, sádra to není, je to speciální materiál, uvnitř jsou karbonová vlákna, obložená plastovým korpusem. Je to, říká se tomu správně fixace, je to „open cast“. Výhody má zejména ty, že se dá použít i ve vodě, dá se s ním koupat, na to je primárně určený, je výrazně prodyšný a dá se opakovaně využít, což je tedy obrovská výhoda. Dá se jakkoli upravit ta fixace, pokud se tedy přiloží špatně nebo pokud po zlomenině naroste otok končetiny, dá se ta fixace sejmout, znovu nahřát v troubě a vymodelovat."

Prakticky jsme novou fixaci vyzkoušeli s figurantem se zkušeností s klasickou sádrou.

Edgar Kosař, figurant: „Za mě tady ta sádra je mnohonásobně lepší, než ta klasické. Protože jednak cítím, že ta ruka dýchá a taky mě moc neomezuje v tom pohybu. Samozřejmě, v sádře by ruka měla zůstat v klidu, když je zlomena, ale zásadně mi to nijak nevadí. Můžu se snadno poškrábat – takhle bych to asi řekl.“

I přes velký zájem o novou fixaci je velkou brzdou nutnost doplácení pacientem.

Prakticky si po konzultaci s lékařem může novou fixaci pořídit každý v nemocniční lékárně.

Lékárnice: „Takhle to vypadá. Takhle si pro to vlastně přijde třeba rodina nebo klient, přijde k nám, koupí si, musí už přijít s velikostí, musíme vědět, jakou velikost, odchází.“

HOST: Tereza Rykrová, koordinátor poporodní péče, Nemocnice ve F-M - Nemocnice ve F-M nabízí poporodní návštěvy

Jana Lipowská, TV Polar: Porodnice ve frýdecko-místecké nemocnici nabízí ženám od roku 2023 poporodní návštěvy, hrazené ze zdravotního pojištění. Podrobnosti nám už prozradí tamní koordinátorka poporodní péče paní Tereza Rykrová. Hezký den.

Tereza Rykrová, koordinátorka poporodní péče, Nemocnice ve F-M: Dobrý den, děkuji za pozvání,

Jana Lipowská, TV Polar: Paní Rykrová, jak probíhá poporodní návštěva? Co všechno ženám nabízíte?

Tereza Rykrová, koordinátorka poporodní péče, Nemocnice ve F-M: Tady ta služba už u nás probíhá rok. Takže my jsme si za tu dobu vytvořili takový systém, kdy každou ženu, která je propuštěna z porodnice a je po porodu, tak telefonicky kontaktujeme a zjišťujeme, zda má nějaké dotazy, nebo jestli potřebuje přímo konkrétně naši návštěvu doma. Pokud zjistíme, že ano, že by jí tato návštěva prospěla, tak v tom případě vysíláme přímo k ní naši porodní asistentku, a s ní už řeší konkrétní problém nebo to, s čím paní potřebuje pomoci.

Jana Lipowská, TV Polar: A poporodní návštěvu může využít maminka hned po odchodu z porodnice domů?

Tereza Rykrová, koordinátorka poporodní péče, Nemocnice ve F-M: Ano, může. Někdy se stává, že nás ty maminky i samy od sebe kontaktují, protože v jejich propouštěcí zprávě ten kontakt na nás je. A může tu návštěvu využít v rámci celého šestinedělí, takže po dobu šesti týdnů po porodu.

Jana Lipowská, TV Polar: A jak často tedy může návštěvu porodní asistentky využít?

Tereza Rykrová, koordinátorka poporodní péče, Nemocnice ve F-M: Může ji využít až 3x, pokud má nějaký problém. A v případě, že my na návštěvě zjistíme, že ta maminka má nějaký akutní problém, který potřebuje třeba lékařské ošetření, tak samozřejmě spolupracujeme s našimi lékaři z porodnice nebo také s gynekology. Pokud se ten problém týká novorozence, tak s pediatry nebo s fyzioterapeuty. Stává se, že maminka potřebuje i psychickou pomoc, takže máme kontakty na tuto pomoc. Spolupracujeme s Úsměvem mámy. No a pokud ta maminka ještě potřebuje návštěvu nad rámec těch tří návštěv, tedy návštěvu porodní asistentky, tak po té nabízíme naše soukromé porodní asistentky, které pracují v porodnici a které v balíčku tady tu službu mají.

Jana Lipowská, TV Polar: S jakými nejčastěji problémy se na vás maminky obracejí? Co je trápí?

Tereza Rykrová, koordinátorka poporodní péče, Nemocnice ve F-M: Nejčastěji to bývají problémy s kojením, kdy maminky trápí bolest při kojení. Většinou je to teda z důvodu špatné techniky kojení, takže tam máme velké pole působnosti v tom laktačním poradenství. Někdy to jsou retence mléka, mastitidy. A právě u takových těch akutních problémů, jako je třeba ten zánět toho prsa, tak tam my musíme vyjet hned akutně ještě ten den. Pokud teda je to něco méně akutního, tam vyjíždíme třeba do těch dvou, tří dnů k mamince. Takže ta péče je poměrně rychlá a dostupná. Také maminky často trápí problém s porodním poraněním, nebo spíš s tou péčí o poporodní poranění, kdy si neví rady. Takže toto také řešíme, nebo zjistí u pediatra, že miminko nepřibírá na váze. Takže i toto je téma, se kterým se často potýkáme.

Jana Lipowská, TV Polar: A ohledně toho kojení je třeba vysoký počet těch maminek, třeba konkrétně u vás, které s tím mají problém a kterým třeba pomůžete a opravdu ta návštěva je důležitá té poporodní asistentky?

Tereza Rykrová, koordinátorka poporodní péče, Nemocnice ve F-M: Ono doba té hospitalizace v porodnici se zkracuje, takže se mnohdy stává, že se prsa nalijí mamince až když přijde domů do toho domácího prostředí a v té chvíli, když na to není sama a ta porodní asistentka jí pomůže, někdy stačí i takové jako ujištění i v té nové roli.

Jana Lipowská, TV Polar: Ta psychologická pomoc.

Tereza Rykrová, koordinátorka poporodní péče, Nemocnice ve F-M: Tak to pomůže určitě. Býváme s těmi maminkami i dále v telefonickém kontaktu a ony si opravdu tu službu chválí a vlastně si ji vyžádaly. Protože ona to není nová služba. Generace starší určitě pamatují, že naše babičky, možná ještě i maminky porodní asistentky normálně navštěvovaly, kontrolovaly jejich stav a nebyla to nadstandardní služba, byla to služba běžná.

Jana Lipowská, TV Polar: Takže se vracíme.

Tereza Rykrová, koordinátorka poporodní péče, Nemocnice ve F-M: Takže my se vracíme k tomu, co bylo dobré.

Jana Lipowská, TV Polar: A co teda plánujete ještě například zavést v poporodní péči?

Tereza Rykrová, koordinátorka poporodní péče, Nemocnice ve F-M: Tak my se snažíme pořád držet i v těch trendech té poporodní péče, která se nějak jako vyvíjí, takže naše porodní asistentky dojíždí na různé kurzy. Momentálně se snažíme o tejpování maminek. Dá se to využít jak při kojení, tak i jsou kolegyně které tejpujou miminka. Dále vzděláváme porodní asistentky v handlingu novorozence, takže tady ty dovednosti taky postupně budeme předávat maminkám. A co máme úplně novinku, tak to je návštěva těhotné ženy na konci těhotenství, kdy porodní asistentka, která je navštíví na konci těhotenství, je navštíví i potom v případě potřeby v tom šestinedělí. Takže ta péče by měla být taková komplexnější, ale i osobnější. A já myslím, že se to maminkám bude dost líbit.

Jana Lipowská, TV Polar: Určitě budou mít pomoc v průběhu celé té přípravy na ten porod a po porodu. Můžu se ještě zeptat, co si představit pod handlingem?

Tereza Rykrová, koordinátorka poporodní péče, Nemocnice ve F-M: Manipulaci.

Jana Lipowská, TV Polar: Takže učíte maminky, jak manipulovat s dětmi při běžných úkonech?

Tereza Rykrová, koordinátorka poporodní péče, Nemocnice ve F-M: Ano.

Jana Lipowská, TV Polar: Paní Rykrová já Vám děkuji za návštěvu. Ať se Vám daří.

Tereza Rykrová, koordinátorka poporodní péče, Nemocnice ve F-M: Děkuju.

Jana Lipowská, TV Polar: A vám, milí diváci, děkuji za pozornost. Uvidíme se zase příště.


Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
17. července 2024, 17:43

Dobrý den, jsem ráda, že jste si nenechali ujít další díl Magazínu TV Medicína. Tentokrát představíme zrekonstruovanou rehabilitaci v Havířovské nemocnici. Ukážeme Vám nový způsob fixace zlomenin, který využívá Krnovská nemocnice a který je v době dovolených vhodný i do vody. A s hostem si budeme povídat o poporodních návštěvách, jsme rádi, že jste s námi.

Nemocnice v Havířově dokončila modernizaci rehabilitace

Třináct měsíců trvala komplexní rekonstrukce ambulantní rehabilitace v havířovské nemocnici. Kraj modernizaci podpořil 65 miliony korun. Součástí je i nový bazén.

Havířovská nemocnice byla postavena v roce 1969. Chyběla jí ale ambulantní rehabilitace. Ta byla nakonec provizorně umístěna do suterénu. Tam zůstala až do dnešní doby. Komplexní modernizací prošla až nyní.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Ono to provizorně skončilo na dalších 40 nebo 50 let. To odpovídalo i stavu, ve kterém jsme před rekonstrukci byli. Ty prostory byly neadekvátní k tomu, jaké procedury, jak šikovní jsou naši rehabilitační lékaři, fyzioterapeuti. Takže jsme strašně rádi, že kraj jako prioritní projekt vyhodnotil rekonstrukci naší rehabilitace. V celkové částce asi 71 milionů korun se nám podařilo veškeré prostory zrekonstruovat. Od vzduchotechniky, elektroinstalace, vodoinstalace, ale dát tomu i ten šmrnc, který pacienti ve 21. století od rehabilitace očekávají a potřebují. Denně tady chodí kolem 500 až 600 pacientů, kteří se tady v těch velkých prostorech absorbují, ztratí. Někdo jde na elektroléčbu, někdo na magnetoterapii, někdo na masáže a někdo právě zde na vodoléčbu.”

Kraj podpořil rekonstrukci 65 miliony korun.

Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: “Výsledek je úžasný, ta rekonstrukce se opět povedla. Prostory jsou opravdu nádherné oproti tomu, co tady bylo. Dokonce je zprovozněný bazén po více než deseti letech, takže z toho mám obrovskou radost.”

Nemocnice při modernizaci myslela i na detaily.

Mirka Crhánová, primářka rehabilitace: "Těšíme se všichni hodně, protože jsme se vrátili do našich domovských prostor. Jsou nádherné, jsem unešená. To byly staré oprýskané kachličky. Mnohdy na chodbách byly nerovnosti. V šatnách, kdo to pamatuje, tak ví, že tam vedly trubky, vypadalo to jak v kotelně. Takže teď je všechno čisté, nové, krásné. I výzdoba, co se týče výukových tapet, tak za to jsem strašně ráda, protože ráda ukazuji pacientům na obrázcích, ať ví, v čem je problém, co můžeme udělat, co už nemůžeme.”

Asi největší radost má nemocnice z nového bazénu, jehož součástí je i závěsný systém pro manipulaci.

anketa: "Je to tady super, rozhodně lepší, modernější, pohodlnější.”

Nová fixace zlomenin již nezabrání dovolené u vody

Dovolenou u vody nebo v zahraničí často ovlivňují akutní úrazy a zejména pak zlomeniny končetin. Pobyt u moře s nasazenou sádrou je velkým omezením pro pacienty. Toto vše odstraňuje nový způsob fixace zlomenin, který začali aplikovat v krnovské nemocnici.

Říká se jí sádra do vody, ve skutečnosti jde však o něco jiného.

Rostislav Kocián, lékař ortoped SZZ Krnov: „Ne, sádra to není, je to speciální materiál, uvnitř jsou karbonová vlákna, obložená plastovým korpusem. Je to, říká se tomu správně fixace, je to „open cast“. Výhody má zejména ty, že se dá použít i ve vodě, dá se s ním koupat, na to je primárně určený, je výrazně prodyšný a dá se opakovaně využít, což je tedy obrovská výhoda. Dá se jakkoli upravit ta fixace, pokud se tedy přiloží špatně nebo pokud po zlomenině naroste otok končetiny, dá se ta fixace sejmout, znovu nahřát v troubě a vymodelovat."

Prakticky jsme novou fixaci vyzkoušeli s figurantem se zkušeností s klasickou sádrou.

Edgar Kosař, figurant: „Za mě tady ta sádra je mnohonásobně lepší, než ta klasické. Protože jednak cítím, že ta ruka dýchá a taky mě moc neomezuje v tom pohybu. Samozřejmě, v sádře by ruka měla zůstat v klidu, když je zlomena, ale zásadně mi to nijak nevadí. Můžu se snadno poškrábat – takhle bych to asi řekl.“

I přes velký zájem o novou fixaci je velkou brzdou nutnost doplácení pacientem.

Prakticky si po konzultaci s lékařem může novou fixaci pořídit každý v nemocniční lékárně.

Lékárnice: „Takhle to vypadá. Takhle si pro to vlastně přijde třeba rodina nebo klient, přijde k nám, koupí si, musí už přijít s velikostí, musíme vědět, jakou velikost, odchází.“

HOST: Tereza Rykrová, koordinátor poporodní péče, Nemocnice ve F-M - Nemocnice ve F-M nabízí poporodní návštěvy

Jana Lipowská, TV Polar: Porodnice ve frýdecko-místecké nemocnici nabízí ženám od roku 2023 poporodní návštěvy, hrazené ze zdravotního pojištění. Podrobnosti nám už prozradí tamní koordinátorka poporodní péče paní Tereza Rykrová. Hezký den.

Tereza Rykrová, koordinátorka poporodní péče, Nemocnice ve F-M: Dobrý den, děkuji za pozvání,

Jana Lipowská, TV Polar: Paní Rykrová, jak probíhá poporodní návštěva? Co všechno ženám nabízíte?

Tereza Rykrová, koordinátorka poporodní péče, Nemocnice ve F-M: Tady ta služba už u nás probíhá rok. Takže my jsme si za tu dobu vytvořili takový systém, kdy každou ženu, která je propuštěna z porodnice a je po porodu, tak telefonicky kontaktujeme a zjišťujeme, zda má nějaké dotazy, nebo jestli potřebuje přímo konkrétně naši návštěvu doma. Pokud zjistíme, že ano, že by jí tato návštěva prospěla, tak v tom případě vysíláme přímo k ní naši porodní asistentku, a s ní už řeší konkrétní problém nebo to, s čím paní potřebuje pomoci.

Jana Lipowská, TV Polar: A poporodní návštěvu může využít maminka hned po odchodu z porodnice domů?

Tereza Rykrová, koordinátorka poporodní péče, Nemocnice ve F-M: Ano, může. Někdy se stává, že nás ty maminky i samy od sebe kontaktují, protože v jejich propouštěcí zprávě ten kontakt na nás je. A může tu návštěvu využít v rámci celého šestinedělí, takže po dobu šesti týdnů po porodu.

Jana Lipowská, TV Polar: A jak často tedy může návštěvu porodní asistentky využít?

Tereza Rykrová, koordinátorka poporodní péče, Nemocnice ve F-M: Může ji využít až 3x, pokud má nějaký problém. A v případě, že my na návštěvě zjistíme, že ta maminka má nějaký akutní problém, který potřebuje třeba lékařské ošetření, tak samozřejmě spolupracujeme s našimi lékaři z porodnice nebo také s gynekology. Pokud se ten problém týká novorozence, tak s pediatry nebo s fyzioterapeuty. Stává se, že maminka potřebuje i psychickou pomoc, takže máme kontakty na tuto pomoc. Spolupracujeme s Úsměvem mámy. No a pokud ta maminka ještě potřebuje návštěvu nad rámec těch tří návštěv, tedy návštěvu porodní asistentky, tak po té nabízíme naše soukromé porodní asistentky, které pracují v porodnici a které v balíčku tady tu službu mají.

Jana Lipowská, TV Polar: S jakými nejčastěji problémy se na vás maminky obracejí? Co je trápí?

Tereza Rykrová, koordinátorka poporodní péče, Nemocnice ve F-M: Nejčastěji to bývají problémy s kojením, kdy maminky trápí bolest při kojení. Většinou je to teda z důvodu špatné techniky kojení, takže tam máme velké pole působnosti v tom laktačním poradenství. Někdy to jsou retence mléka, mastitidy. A právě u takových těch akutních problémů, jako je třeba ten zánět toho prsa, tak tam my musíme vyjet hned akutně ještě ten den. Pokud teda je to něco méně akutního, tam vyjíždíme třeba do těch dvou, tří dnů k mamince. Takže ta péče je poměrně rychlá a dostupná. Také maminky často trápí problém s porodním poraněním, nebo spíš s tou péčí o poporodní poranění, kdy si neví rady. Takže toto také řešíme, nebo zjistí u pediatra, že miminko nepřibírá na váze. Takže i toto je téma, se kterým se často potýkáme.

Jana Lipowská, TV Polar: A ohledně toho kojení je třeba vysoký počet těch maminek, třeba konkrétně u vás, které s tím mají problém a kterým třeba pomůžete a opravdu ta návštěva je důležitá té poporodní asistentky?

Tereza Rykrová, koordinátorka poporodní péče, Nemocnice ve F-M: Ono doba té hospitalizace v porodnici se zkracuje, takže se mnohdy stává, že se prsa nalijí mamince až když přijde domů do toho domácího prostředí a v té chvíli, když na to není sama a ta porodní asistentka jí pomůže, někdy stačí i takové jako ujištění i v té nové roli.

Jana Lipowská, TV Polar: Ta psychologická pomoc.

Tereza Rykrová, koordinátorka poporodní péče, Nemocnice ve F-M: Tak to pomůže určitě. Býváme s těmi maminkami i dále v telefonickém kontaktu a ony si opravdu tu službu chválí a vlastně si ji vyžádaly. Protože ona to není nová služba. Generace starší určitě pamatují, že naše babičky, možná ještě i maminky porodní asistentky normálně navštěvovaly, kontrolovaly jejich stav a nebyla to nadstandardní služba, byla to služba běžná.

Jana Lipowská, TV Polar: Takže se vracíme.

Tereza Rykrová, koordinátorka poporodní péče, Nemocnice ve F-M: Takže my se vracíme k tomu, co bylo dobré.

Jana Lipowská, TV Polar: A co teda plánujete ještě například zavést v poporodní péči?

Tereza Rykrová, koordinátorka poporodní péče, Nemocnice ve F-M: Tak my se snažíme pořád držet i v těch trendech té poporodní péče, která se nějak jako vyvíjí, takže naše porodní asistentky dojíždí na různé kurzy. Momentálně se snažíme o tejpování maminek. Dá se to využít jak při kojení, tak i jsou kolegyně které tejpujou miminka. Dále vzděláváme porodní asistentky v handlingu novorozence, takže tady ty dovednosti taky postupně budeme předávat maminkám. A co máme úplně novinku, tak to je návštěva těhotné ženy na konci těhotenství, kdy porodní asistentka, která je navštíví na konci těhotenství, je navštíví i potom v případě potřeby v tom šestinedělí. Takže ta péče by měla být taková komplexnější, ale i osobnější. A já myslím, že se to maminkám bude dost líbit.

Jana Lipowská, TV Polar: Určitě budou mít pomoc v průběhu celé té přípravy na ten porod a po porodu. Můžu se ještě zeptat, co si představit pod handlingem?

Tereza Rykrová, koordinátorka poporodní péče, Nemocnice ve F-M: Manipulaci.

Jana Lipowská, TV Polar: Takže učíte maminky, jak manipulovat s dětmi při běžných úkonech?

Tereza Rykrová, koordinátorka poporodní péče, Nemocnice ve F-M: Ano.

Jana Lipowská, TV Polar: Paní Rykrová já Vám děkuji za návštěvu. Ať se Vám daří.

Tereza Rykrová, koordinátorka poporodní péče, Nemocnice ve F-M: Děkuju.

Jana Lipowská, TV Polar: A vám, milí diváci, děkuji za pozornost. Uvidíme se zase příště.


Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-17-07-2024-17-43