Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Hysteroskopie je šetrná diagnostická a operační metoda, Pacientka může podstoupit zákrok ambulantně bez narkózy, Nový operační nástroj je velmi tenký, MUDr. Kovář gynekolog
  • Rekonstrukce polikliniky v Karviné-Mizerově

Vítejte u sledování magazínu o zdraví. Ambulantní hysteroskopie je velmi šetrná diagnostická a operační metoda v gynekologii bez nutnosti narkózy. Má ve světě již třicetiletou tradici, v ČR ji nabízí pouze několik pracovišť. Zákrok se provádí velice tenkým operačním nástrojem – tenčím, než když se zavádí nitroděložní tělísko. Vše o této metodě poví náš dnešní host doktor Petr Kovář, který se podílel na vývoji nového typu hysteroskopu v Německu.

Simona Součková, TV Polar: Jsem ráda, že se díváte na televizi Polar, začíná další díl pořadu o zdraví, TV medicína. Mým dnešním hostem je pan doktor Petr Kovář, gynekolog, který má skvělé téma. Bezesporu bude zajímat spoustu žen. Naše dnešní téma je hysteroskopie. Dobrý den.

Petr Kovář, gynekolog a vedoucí lékař Gynprenatal a Gynental: Dobrý den.

Simona Součková, TV Polar: Já ještě doplním, že jste vedoucím lékařem zdravotnických zařízení Gynprenatal a Gynental a že se dlouhá léta věnujete právě hysteroskopii a především ambulantní hysteroskopii. Můžete mi říct, komu je tato hysteroskopie určena nebo jaká je indikace k tomuto výkonu?

Petr Kovář, gynekolog a vedoucí lékař Gynprenatal a Gynental: Jsou v podstatě dvě základní indikace. Ta první je nepravidelnost menstruačního cyklu, ať už je to dlouhý, silný, nepravidelný v tom pravém slova smyslu, jakékoliv krvácení po přechodu jakékoliv. Druhá základní indikace je ultrazvukový nález gynekologa.

Simona Součková, TV Polar: Co potřebuje pacientka, aby se dostala k ambulantním výkonu do zařízení od jiného gynekologa k Vám?

Petr Kovář, gynekolog a vedoucí lékař Gynprenatal a Gynental: Gynekolog je lékař prvního kontaktu, takže buď doporučení vlastního gynekologa a ve své podstatě nepotřebuje doporučení žádné. Lze najít takováto pracoviště například na internetu a měly by pacientku přijmout.

Simona Součková, TV Polar: Co je vlastně hysteroskopie?

Petr Kovář, gynekolog a vedoucí lékař Gynprenatal a Gynental: Hysteroskopie je endoskopická metoda určena k prohlédnutí dutiny děložní a voperování právě v dutině děložní. Takže můžeme tím vyřešit spoustu problému.

Simona Součková, TV Polar: Komu to nemůžete udělat? Jsou tam nějaké kontraindikace?

Petr Kovář, gynekolog a vedoucí lékař Gynprenatal a Gynental: Jsou velice raritní a jsou. V podstatě se týkají pouze pacientek, kde to z nějakého důvodu technicky není možné. Anebo potom pacientek, kde výkon samotný pozbývá smysl.

Simona Součková, TV Polar: Vy jste vlastně propagátorem dlouholetým ambulantní hysteroskopie. My jsme na úvod neřekli, že se dá provádět buď ambulantně, nebo pod narkózou celkovou. My se dnes budeme věnovat té ambulantní, protože ve světě už přes 40 let se dělá ambulantně. U nás je to zatím pár zařízení. Můžete mi říci, proč to tak je?

Petr Kovář, gynekolog a vedoucí lékař Gynprenatal a Gynental: Ten vývoj ambulantní hysteroskopie je zde 40 let v té podobě, ve které se provádí dnes na špičkových zdejších pracovištích v ČR. Ten vývoj je zhruba 20 let zpátky, ale bohužel přesně o toto období my zůstáváme pozadu. Ta ambulantní forma výkonů má obrovskou výhodu, že na rozdíl od hysteroskopie provedené v nemocnici, nepotřebuje žádnou narkózu a vše kolem dokola. To znamená pacientka nepotřebuje předoperační vyšetření, nemusí být hospitalizovaná, nepotřebuje narkózu a v podstatě při ambulantním výkonu, jak jste nyní Vy, přijde pacientka v civilu, výkon během pěti až patnácti minut podstoupí a odchází domů s tím, že máme stejný adekvátní výsledek jako u výkonů v celkové anestezii.

Simona Součková, TV Polar: K Vám jezdí na tento výkon pacientky z celé republiky, ale i ze zahraničí. Když jsem se podívala na webové stránky, tak se tam svěřují se svými pocity, že měly zbytečný strach a že to proběhlo všechno tak nějak komfortně a příjemně. Když cítily nějakou bolest, tak to spíš byl tlak.

Petr Kovář, gynekolog a vedoucí lékař Gynprenatal a Gynental: Ano, ale to je hlavně díky v podstatě vývoji technologií v hysteroskopické chirurgii. Ta metoda sama se dá nazvat svým způsobem koperníkovskou, revoluční technologií jako takovou. Za těch dvacet let, pětadvacet let, došlo k neuvěřitelnému zmenšení nástrojů, k zlepšení výkonu, k vylepšení operační techniky, k rozvoji různých operačních nástrojů jako takových.

Simona Součková, TV Polar: Vy jste moc skromný, protože já si myslím, že to není jenom díky těm nástrojům, ale je to i díky tomu, že jste empatický a že s těmi pacientkám Vy vlastně během toho zákroku komunikujete. Předpokládám, že jim asi všechno vysvětlujete. Mohou to sledovat třeba i na obrazovce?

Petr Kovář, gynekolog a vedoucí lékař Gynprenatal a Gynental: Přesně tak. Divila byste se, kolik pacientek je tak zvědavých, že po úvodním strachu se rozhodne do vlastní dělohy skutečně podívat.

Simona Součková, TV Polar: Víte co? Zkusme říct, co můžete díky těm nástrojům z té dělohy odstranit, co tam nemá být?

Petr Kovář, gynekolog a vedoucí lékař Gynprenatal a Gynental: Kromě vzorků, které potřebujeme, abychom vyloučili předrakovinné, rakovinné změny. Asi nejčastějším chlebem v uvozovkách pro nás je odstranění polypů. Polyp je něco takové jako bradavice na kůži. Když to roste na sliznicích, říkáme tomu polyp a v podstatě devadesát procent naší výkonů je odstranění polypů dutiny děložní. Mohou to být ale také různé srůsty. Mohou to být přepážky v děloze, vrozené vývojové vady, svalové uzly, myomy, pokud jsou malé a dost dobře uložené. Řešíme takto například komplikace při nitroděložních tělíscích anebo také komplikace v souvislosti s jizvou po císařském řezu.

Simona Součková, TV Polar: Čili to je velké spektrum těch zákroků. V tom je ten hlavní rozdíl, že když pacientka jde na, já to jenom zopakuju, na ambulantní, nemusí mít předoperační vyšetření, nemusí být v nemocnici, nemusí v té nemocnici zůstat do druhého dne a když přijede na ambulantní výkon, přijede a zase může odjet, protože je to lokální znecitlivění, nebo je to úplně bez nějakého znecitlivění?

Petr Kovář, gynekolog a vedoucí lékař Gynprenatal a Gynental: My jdeme do dělohy přirozeným otvorem, kterým ta žena má a ten přirozený otvor, který měsíc co měsíc menstruuje má 5 milimetrů. Nejtenčí nástroje, které používáme, mají pod tři milimetry, takže my v devadesáti pěti procentech nepotřebujeme nic jiného než pouhý brufen.

Simona Součková, TV Polar: Výborně, Vy se již roky podílíte na vývoji operačních nástrojů, které se prodávají pod vaším jménem po celém světě. V tomto měsíci jste navíc začal používat úplně nejmenší hysteroskop. To je vlastně název toho nástroje, kterým se díváte do dělohy a kterým vlastně díky němu provádíte ty výkony. Vy jste se podílel na tom vývoji s německými partnery. Řekněte ty výhody hlavní.

Petr Kovář, gynekolog a vedoucí lékař Gynprenatal a Gynental: Současná doba směřuje k tomu, aby bylo všechno co nejjednodušší, nejméně bolestivé, nejmenší, nejkratší, nejlevnější na použití. To je zadání. tímto směrem jsme šli, takže jsme skutečně zkusili vymyslet přístroj. Já si dovolím srovnání. Toto byl standardní nástroj, kterým jsme pracovali 13 let. Provádíme ambulantní hysteroskopii u nás a už pouhým pohledem je možno vidět, že v podstatě ten nástroj, který jsme vyvinuli, je výrazně kratší a také výrazně tenčí. Přitom oba dva nástroje mají skvělou viditelnost, dá se s ním skvěle pracovat a do obvodu nástrojů použijeme stejné operační nástroje proto, abychom mohli v děloze pracovat.

Simona Součková, TV Polar: Vy jste s sebou přinesl ještě obrázky. My určitě je použijeme do rozhovoru. Je až neuvěřitelné, že takto úzkým nástrojem jste schopni odstranit a vyndat z dělohy například polypy nebo jiné výrůstky. Já to řeknu lidově, je to neuvěřitelné, co dnes ta medicína umí. Umíte ještě nám teď povědět laikům, kam se podle Vás řítí nebo kam směřuje svět právě v operacích dutiny děložní?

Petr Kovář, gynekolog a vedoucí lékař Gynprenatal a Gynental: Jsou to opět technologie, které posouvají ty naše lékařské kroky. Vynikající věc je elektro chirurgie, která dovolí v podstatě v té děloze řezat, rozřezat i velké útvary na malinké proužky, čipsy a ty čipsy vytáhnout. A ještě revolučnější je technologie shaveru. Já tomu říkám inteligentní mixér, protože tím jsme schopni rozmixovat útvary třeba o velikosti 5 cm v průměru a vytáhnout je přes 4 milimetrový otvor pryč, aniž by pacientka musela mít dokonce i lokální umrtvení.

Simona Součková, TV Polar: Víte co? Já si nejsem teď jistá, jestli my jsme zdůraznili přitom, jak jsme mluvili o těch nástrojích a o tom průměru toho nástroje, že je ten nový ještě tenčí, nebo je stejně jako když se zavádí nitroděložní tělísko?

Petr Kovář, gynekolog a vedoucí lékař Gynprenatal a Gynental: Je výrazně tenči.

Simona Součková, TV Polar: Je výrazně tenčí. Takže dámy, které to zažily...

Petr Kovář, gynekolog a vedoucí lékař Gynprenatal a Gynental: Přesně tak, je zhruba dvakrát tak tenký. Takže v podstatě každý gynekolog zavádí nitroděložní tělíska v ambulanci. Nikomu to není divné a my používáme nástroj, který má skoro poloviční průměr, než je zavaděč pro nitroděložní tělíska. To znamená jsme úplně někde jinde.

Simona Součková, TV Polar: Pane doktore, já Vám děkuju za návštěvu ve studiu. Věřím, že jsme pacientky potěšili, že určitě nemusí mít před takovým výkonem strach. Děkuju za návštěvu. Mějte se hezky a s Vámi, milí diváci se těším zase příště na viděnou. Mějte se hezky.

Petr Kovář, gynekolog a vedoucí lékař Gynprenatal a Gynental: Na shledanou zase.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
21. prosince 2022, 17:45

Vítejte u sledování magazínu o zdraví. Ambulantní hysteroskopie je velmi šetrná diagnostická a operační metoda v gynekologii bez nutnosti narkózy. Má ve světě již třicetiletou tradici, v ČR ji nabízí pouze několik pracovišť. Zákrok se provádí velice tenkým operačním nástrojem – tenčím, než když se zavádí nitroděložní tělísko. Vše o této metodě poví náš dnešní host doktor Petr Kovář, který se podílel na vývoji nového typu hysteroskopu v Německu.

Simona Součková, TV Polar: Jsem ráda, že se díváte na televizi Polar, začíná další díl pořadu o zdraví, TV medicína. Mým dnešním hostem je pan doktor Petr Kovář, gynekolog, který má skvělé téma. Bezesporu bude zajímat spoustu žen. Naše dnešní téma je hysteroskopie. Dobrý den.

Petr Kovář, gynekolog a vedoucí lékař Gynprenatal a Gynental: Dobrý den.

Simona Součková, TV Polar: Já ještě doplním, že jste vedoucím lékařem zdravotnických zařízení Gynprenatal a Gynental a že se dlouhá léta věnujete právě hysteroskopii a především ambulantní hysteroskopii. Můžete mi říct, komu je tato hysteroskopie určena nebo jaká je indikace k tomuto výkonu?

Petr Kovář, gynekolog a vedoucí lékař Gynprenatal a Gynental: Jsou v podstatě dvě základní indikace. Ta první je nepravidelnost menstruačního cyklu, ať už je to dlouhý, silný, nepravidelný v tom pravém slova smyslu, jakékoliv krvácení po přechodu jakékoliv. Druhá základní indikace je ultrazvukový nález gynekologa.

Simona Součková, TV Polar: Co potřebuje pacientka, aby se dostala k ambulantním výkonu do zařízení od jiného gynekologa k Vám?

Petr Kovář, gynekolog a vedoucí lékař Gynprenatal a Gynental: Gynekolog je lékař prvního kontaktu, takže buď doporučení vlastního gynekologa a ve své podstatě nepotřebuje doporučení žádné. Lze najít takováto pracoviště například na internetu a měly by pacientku přijmout.

Simona Součková, TV Polar: Co je vlastně hysteroskopie?

Petr Kovář, gynekolog a vedoucí lékař Gynprenatal a Gynental: Hysteroskopie je endoskopická metoda určena k prohlédnutí dutiny děložní a voperování právě v dutině děložní. Takže můžeme tím vyřešit spoustu problému.

Simona Součková, TV Polar: Komu to nemůžete udělat? Jsou tam nějaké kontraindikace?

Petr Kovář, gynekolog a vedoucí lékař Gynprenatal a Gynental: Jsou velice raritní a jsou. V podstatě se týkají pouze pacientek, kde to z nějakého důvodu technicky není možné. Anebo potom pacientek, kde výkon samotný pozbývá smysl.

Simona Součková, TV Polar: Vy jste vlastně propagátorem dlouholetým ambulantní hysteroskopie. My jsme na úvod neřekli, že se dá provádět buď ambulantně, nebo pod narkózou celkovou. My se dnes budeme věnovat té ambulantní, protože ve světě už přes 40 let se dělá ambulantně. U nás je to zatím pár zařízení. Můžete mi říci, proč to tak je?

Petr Kovář, gynekolog a vedoucí lékař Gynprenatal a Gynental: Ten vývoj ambulantní hysteroskopie je zde 40 let v té podobě, ve které se provádí dnes na špičkových zdejších pracovištích v ČR. Ten vývoj je zhruba 20 let zpátky, ale bohužel přesně o toto období my zůstáváme pozadu. Ta ambulantní forma výkonů má obrovskou výhodu, že na rozdíl od hysteroskopie provedené v nemocnici, nepotřebuje žádnou narkózu a vše kolem dokola. To znamená pacientka nepotřebuje předoperační vyšetření, nemusí být hospitalizovaná, nepotřebuje narkózu a v podstatě při ambulantním výkonu, jak jste nyní Vy, přijde pacientka v civilu, výkon během pěti až patnácti minut podstoupí a odchází domů s tím, že máme stejný adekvátní výsledek jako u výkonů v celkové anestezii.

Simona Součková, TV Polar: K Vám jezdí na tento výkon pacientky z celé republiky, ale i ze zahraničí. Když jsem se podívala na webové stránky, tak se tam svěřují se svými pocity, že měly zbytečný strach a že to proběhlo všechno tak nějak komfortně a příjemně. Když cítily nějakou bolest, tak to spíš byl tlak.

Petr Kovář, gynekolog a vedoucí lékař Gynprenatal a Gynental: Ano, ale to je hlavně díky v podstatě vývoji technologií v hysteroskopické chirurgii. Ta metoda sama se dá nazvat svým způsobem koperníkovskou, revoluční technologií jako takovou. Za těch dvacet let, pětadvacet let, došlo k neuvěřitelnému zmenšení nástrojů, k zlepšení výkonu, k vylepšení operační techniky, k rozvoji různých operačních nástrojů jako takových.

Simona Součková, TV Polar: Vy jste moc skromný, protože já si myslím, že to není jenom díky těm nástrojům, ale je to i díky tomu, že jste empatický a že s těmi pacientkám Vy vlastně během toho zákroku komunikujete. Předpokládám, že jim asi všechno vysvětlujete. Mohou to sledovat třeba i na obrazovce?

Petr Kovář, gynekolog a vedoucí lékař Gynprenatal a Gynental: Přesně tak. Divila byste se, kolik pacientek je tak zvědavých, že po úvodním strachu se rozhodne do vlastní dělohy skutečně podívat.

Simona Součková, TV Polar: Víte co? Zkusme říct, co můžete díky těm nástrojům z té dělohy odstranit, co tam nemá být?

Petr Kovář, gynekolog a vedoucí lékař Gynprenatal a Gynental: Kromě vzorků, které potřebujeme, abychom vyloučili předrakovinné, rakovinné změny. Asi nejčastějším chlebem v uvozovkách pro nás je odstranění polypů. Polyp je něco takové jako bradavice na kůži. Když to roste na sliznicích, říkáme tomu polyp a v podstatě devadesát procent naší výkonů je odstranění polypů dutiny děložní. Mohou to být ale také různé srůsty. Mohou to být přepážky v děloze, vrozené vývojové vady, svalové uzly, myomy, pokud jsou malé a dost dobře uložené. Řešíme takto například komplikace při nitroděložních tělíscích anebo také komplikace v souvislosti s jizvou po císařském řezu.

Simona Součková, TV Polar: Čili to je velké spektrum těch zákroků. V tom je ten hlavní rozdíl, že když pacientka jde na, já to jenom zopakuju, na ambulantní, nemusí mít předoperační vyšetření, nemusí být v nemocnici, nemusí v té nemocnici zůstat do druhého dne a když přijede na ambulantní výkon, přijede a zase může odjet, protože je to lokální znecitlivění, nebo je to úplně bez nějakého znecitlivění?

Petr Kovář, gynekolog a vedoucí lékař Gynprenatal a Gynental: My jdeme do dělohy přirozeným otvorem, kterým ta žena má a ten přirozený otvor, který měsíc co měsíc menstruuje má 5 milimetrů. Nejtenčí nástroje, které používáme, mají pod tři milimetry, takže my v devadesáti pěti procentech nepotřebujeme nic jiného než pouhý brufen.

Simona Součková, TV Polar: Výborně, Vy se již roky podílíte na vývoji operačních nástrojů, které se prodávají pod vaším jménem po celém světě. V tomto měsíci jste navíc začal používat úplně nejmenší hysteroskop. To je vlastně název toho nástroje, kterým se díváte do dělohy a kterým vlastně díky němu provádíte ty výkony. Vy jste se podílel na tom vývoji s německými partnery. Řekněte ty výhody hlavní.

Petr Kovář, gynekolog a vedoucí lékař Gynprenatal a Gynental: Současná doba směřuje k tomu, aby bylo všechno co nejjednodušší, nejméně bolestivé, nejmenší, nejkratší, nejlevnější na použití. To je zadání. tímto směrem jsme šli, takže jsme skutečně zkusili vymyslet přístroj. Já si dovolím srovnání. Toto byl standardní nástroj, kterým jsme pracovali 13 let. Provádíme ambulantní hysteroskopii u nás a už pouhým pohledem je možno vidět, že v podstatě ten nástroj, který jsme vyvinuli, je výrazně kratší a také výrazně tenčí. Přitom oba dva nástroje mají skvělou viditelnost, dá se s ním skvěle pracovat a do obvodu nástrojů použijeme stejné operační nástroje proto, abychom mohli v děloze pracovat.

Simona Součková, TV Polar: Vy jste s sebou přinesl ještě obrázky. My určitě je použijeme do rozhovoru. Je až neuvěřitelné, že takto úzkým nástrojem jste schopni odstranit a vyndat z dělohy například polypy nebo jiné výrůstky. Já to řeknu lidově, je to neuvěřitelné, co dnes ta medicína umí. Umíte ještě nám teď povědět laikům, kam se podle Vás řítí nebo kam směřuje svět právě v operacích dutiny děložní?

Petr Kovář, gynekolog a vedoucí lékař Gynprenatal a Gynental: Jsou to opět technologie, které posouvají ty naše lékařské kroky. Vynikající věc je elektro chirurgie, která dovolí v podstatě v té děloze řezat, rozřezat i velké útvary na malinké proužky, čipsy a ty čipsy vytáhnout. A ještě revolučnější je technologie shaveru. Já tomu říkám inteligentní mixér, protože tím jsme schopni rozmixovat útvary třeba o velikosti 5 cm v průměru a vytáhnout je přes 4 milimetrový otvor pryč, aniž by pacientka musela mít dokonce i lokální umrtvení.

Simona Součková, TV Polar: Víte co? Já si nejsem teď jistá, jestli my jsme zdůraznili přitom, jak jsme mluvili o těch nástrojích a o tom průměru toho nástroje, že je ten nový ještě tenčí, nebo je stejně jako když se zavádí nitroděložní tělísko?

Petr Kovář, gynekolog a vedoucí lékař Gynprenatal a Gynental: Je výrazně tenči.

Simona Součková, TV Polar: Je výrazně tenčí. Takže dámy, které to zažily...

Petr Kovář, gynekolog a vedoucí lékař Gynprenatal a Gynental: Přesně tak, je zhruba dvakrát tak tenký. Takže v podstatě každý gynekolog zavádí nitroděložní tělíska v ambulanci. Nikomu to není divné a my používáme nástroj, který má skoro poloviční průměr, než je zavaděč pro nitroděložní tělíska. To znamená jsme úplně někde jinde.

Simona Součková, TV Polar: Pane doktore, já Vám děkuju za návštěvu ve studiu. Věřím, že jsme pacientky potěšili, že určitě nemusí mít před takovým výkonem strach. Děkuju za návštěvu. Mějte se hezky a s Vámi, milí diváci se těším zase příště na viděnou. Mějte se hezky.

Petr Kovář, gynekolog a vedoucí lékař Gynprenatal a Gynental: Na shledanou zase.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-21-12-2022-17-45