Magazín TV medicína
- Nemocnice ve F-M rekonstruuje JIP neoperačních sálů
- Ondřej Němeček, lékař, oddělení ORL, Nemocnice Třinec: Septoplastika - operace vybočené nosní přepážky
Začíná nový díl Magazínu TV Medicína, pohodlně se usaďte, tady jsou dnešní témata. Jednotka intenzivní péče Nemocnice ve Frýdku-Místku prochází rozsáhlou rekonstrukcí - mimo jiné se navýší kapacita lůžek. A s hostem dnes probereme Septoplastiku - operaci vybočené nosní přepážky.
Nemocnice ve F-M rekonstruuje JIP neoperačních sálů
Jednotka intenzivní péče Nemocnice ve Frýdku-Místku prochází zásadní rekonstrukcí. Ta přinese rozšíření kapacity lůžek a modernizaci oddělení po více než dvaceti letech. Projekt, na kterém se podíleli i zaměstnanci, by měl být dokončen na přelomu roku.
Už více než půl roku probíhá intenzivní stavební ruch na jednotce intenzivní péče neoperačních oborů Nemocnice ve Frýdku-Místku. Za několik měsíců sem personál přijde do úplně nových a moderních prostor.
Kamila Papugová, lékařka JIP Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Určitě to pro nás znamená velký krok dopředu. Je to prakticky modernizace po více než dvaceti letech působení JIP. Takže se na to velmi těšíme, až to celé proběhne. My jsme měli velkou výhodu v tom, že jsme byli jako personál i u zrodu celé té projektové dokumentace, takže jsme si mohli některé věci nadefinovat."
Zaměstnanci mohli nadefinovat některé stavební dispozice, přístrojové vybavení a podobně. Po dokončení se výrazně zvýší komfort pro personál i pro pacienty.
Kamila Papugová, lékařka JIP Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Určitě se zvýší kapacita stávající JIP, kdy jsme měli 10 lůžek, teď ta kapacita bude 13. Je to i v důsledku zvýšené potřeby intenzivní péče pro některé i jiné obory, protože my nesloužíme jenom JIP pro interní pacienty, ale prakticky pro pacienty těch neoperačních oborů, jako je například plicní nebo neurologické oddělení. A vzhledem k tomu, že tady dochází v nemocnici i k centralizaci péče o některé vybrané pacienty, tak je samozřejmě i vyšší poptávka po těch lůžkách intenzivní péče, tak jsme tady toto brali v potaz."
Tomáš Stejskal, ředitel nemocnice ve Frýdku-Místku: "JIP bude dokončena na přelomu roku, kde my teď rekonstruujeme dvě části toho oddělení. Je to JIP a lůžkové oddělení, lůžková interna jedna. Kdy tam už nechceme hospitalizovat pacienty na vícedenních hospitalizacích, ale chceme řešit takovou jednodenní péči pro pacienty, u kterých to je možné. To znamená co nejrychleji pacienta vyšetřit, vyřešit jeho problém, vesměs tam budou ležet pacienti s kardio problémy a ten den je ještě pouštět domů."
Kamila Papugová, lékařka JIP Nemocnice ve Frýdku-Místku: "To je taková inovativní věc, která není úplně běžná v rámci kraje. Tak je to takový nový projekt. Tak jsme zvědavi, jak to bude fungovat. Věříme, že dobře a že to určitě zlepší kvalitu té péče o naše pacienty. A určitě se i zrychlí některé procesy a odlehčí se těm akutním lůžkům."
Tomáš Stejskal, ředitel nemocnice ve Frýdku-Místku: "Pro příští rok chystáme také podobně velké investice. Chystá se rekonstrukce dětského oddělení, ta se bude pohybovat v částce do 100 milionů korun. Tam se také bude rekonstruovat JIP a standard. A samozřejmě budujeme další ambulance, ze kterých máme radost."
Rekonstrukce jednotky intenzivní péče vyjde na 48 milionů korun. Ještě větší investicí za 73 milionů je pak probíhající přístavba Centrálního urgentního příjmu, která má být také hotová příští rok.
Ondřej Němeček, lékař, oddělení ORL, Nemocnice Třinec: Septoplastika - operace vybočené nosní přepážky
Jana Lipowská, TV POLAR: Dnes si budeme povídat o septoplastice. Pokud vás zajímá, o co se jedná, tak podrobnosti prozradí doktor Ondřej Němeček z Nemocnice Třinec Sosna, kterého už vítám ve studiu. Dobrý den.
Ondřej Němeček, lékař, oddělení ORL, Nemocnice Třinec: Dobrý den.
Jana Lipowská, TV POLAR: Pane doktore, tak představte divákům, o co se vlastně jedná, Co si pod septoplastikou představit?
Ondřej Němeček, lékař, oddělení ORL, Nemocnice Třinec: Ano, tak můžeme už vyjít z toho slova septoplastika, z čeho se skládá. Septom - znamená přepážka. Tady máme na mysli nosní přepážku, která tedy v ideálním případě nosní dutinu rozděluje na dvě symetrické poloviny. A plastika, tím se myslí charakter toho výkonu, kdy dříve se prováděla takzvaná resekce septa nosního, kdy se část toho septa odstraňovalo a nyní se už provádí plastická operace té přepážky a naopak chceme co nejvíce té tkáně tam ponechat.
Jana Lipowská, TV POLAR: U jakých pacientů se tento zákrok provádí?
Ondřej Němeček, lékař, oddělení ORL, Nemocnice Třinec: Tak suverénně nejčastější indikací je zhoršené dýchání nosem, kdy ta přepážka je křivá, je vybočená na jednu stranu, ale nejsou výjimkou i přepážky, které jsou například vpředu vybočené doleva a vzadu doprava. Čili tak, jak jsem na začátku říkal, že v ideálním případě rozděluje nos na dvě identické poloviny, tak tady tomu tak není. Čili nejčastějším příkladem je to zhoršené dýchání. Ale je i celá řada dalších indikací, například u takových apnoiků, u pacientů, kteří mají problémy s dýcháním v noci a je jim třeba přidělit přístroj na dýchání, tak se ta přepážka operuje u alergiků, kde k vybočené přepážce se připočte ještě otok nosní sliznice, jsou ty operace taky časté. Někdy při krvácení z nosu je třeba taky ošetřit nosní přepážku. U celé řady nádorů, může to být taky jen cesta k další operaci.
Jana Lipowská, TV POLAR: A kdy se teda už přikročí k tomu zákroku?
Ondřej Němeček, lékař, oddělení ORL, Nemocnice Třinec: Někdy je to úplně jasné. Předtím než se k té operaci přistoupí, tak ten pacient musí přijít do ambulance a ten lékař se na něj musí podívat, ideálně endoskopem. Ne pouze takovým tím klasickým nosním zrcátkem. No a někdy je to úplně jasné, protože ta přepážka je tak křivá, že žádná tabletka, žádný sprej s tím prostě nic neudělá a k té operaci se musí přistoupit. Na druhou stranu samozřejmě jsou stavy, kdy je vybočená méně a například jsou v té dutině nosní tzv. nosní polypy nebo je oteklá nosní sliznice a tam se nejprve zahajuje konzervativní léčbou je takové zlaté pravidlo. Nejprve bychom měli přistoupit ke konzervativní léčbě a teprve potom operovat.
Jana Lipowská, TV POLAR: Jak samotná operace pacientům uleví a jak probíhá?
Ondřej Němeček, lékař, oddělení ORL, Nemocnice Třinec: Tak samozřejmě záleží na tom, z jaké indikace operujeme. Ti, co krvácí, přestanou krvácet, tak těm uleví samozřejmě hodně. Ti, co mají tu nosní přepážku úplně křivou, tak se jim spraví dýchání. Čili samozřejmě to je účelem té operace, aby se pacientovi ulevilo. Nicméně je třeba podotknout, že k té úlevě nedochází okamžitě. To je velmi důležité. Já to všem svým pacientům před tou operací říkám, ať na mě nejsou naštvaní, když přijdou za týden na kontrolu a ptají se mě: "Doktore, co jste mi to udělal? Vždyť já stále nedýchám". Velmi často totiž po té operaci tam dojde k drobnému, nikoliv život ohrožujícímu, skutečně k drobnému krvácení, k otoku. Ten nos je ucpaný. Pacient má pořád v ruce kapesník a ten první týden třeba není spokojený. Čili tam je třeba vyčkat několik týdnů. Dokonce si troufnu říct, že ten definitivní efekt toho výkonu se dá posoudit tak za dva, za tři měsíce.
Jana Lipowská, TV POLAR: Když se teda vrátíme k té operaci, tak na co se pacient musí připravit před zákrokem?
Ondřej Němeček, lékař, oddělení ORL, Nemocnice Třinec: Tak musí se připravit na návštěvu na lékaře ušního, nosního, krčního, na nosní endoskopii. Ta se provádí buďto rigidním endoskop, to znamená takovou tenkou tyčinkou anebo flexibilním, ty používám já. To je ohebný měkčí endoskop, tak to doporučuji, aby vydržel, byť si na to často stěžují. Ale v zásadě už se to dá udělat bez umrtvení a zvládnou to nakonec všichni. No pak se domluví tedy s lékařem, odsouhlasí ten výkon, objedná se a je třeba, aby před tou operací proběhlo předoperační vyšetření, jako před každou operací v celkové anestezii, protože tahle operace se mnohem lépe dělá lékaři, i tedy pro pacienta je mnohem lepší, když se dělá v celkové anestezii. My v Třinci už ho provádíme za hospitalizace, čili nemusí pacient utíkat za obvodním lékařem a jít na odběr a na rentgeny. Všechno se to zvládne v nemocnici. No a pak ho přivezou na sál, uspí, proběhne ten zákrok, ten trvá zhruba řekněme kolem 45 minut, až hodiny, když je ta přepážka složitější, tak trvá déle. Jsou i indikace, kdy ten nos je celý bohužel po úrazu rozbitý a může to trvat i déle, tedy například dvě hodiny, ale nejčastěji kolem 45 minut. No, probudí se a nos má úplně ucpaný. Má ho ucpaný proto, protože se do něj dává tamponáda a jsou v tom nose zavedeny nosní sprinty. Nosní sprinty jsou nosní dlahy. Tak jak jsem říkal, že to je septoplastika, tak ta plastika znamená, že se tam ta tkáň co nejvíce nechá, narovná se a aby srostla rovně, dávají se do nosu nosní dlahy. A ty nosní dlahy pochopitelně zmenší ten prostor na dýchání a vedle nich se zavede buďto rozpustná, anebo nerozpustná tamponáda. Pokud má tu rozpustnou, tak ta se následně následující den po jedné noci, která je trošku krušná, ale taky zvládnou to všichni, tak se vytáhne a dojde tam k tomu drobnému krvácení, no a potom alespoň u nás v Třinci většinou tam stráví ještě jednu noc. Snažíme se, aby ta hospitalizace byla co nejkratší. No a následně ho čeká takový šestý, sedmý den návštěva opět u toho lékaře, co ho tam odeslal a ten mu odstraní ty nosní dlahy. Ty jsou sešity přes nosní přepážku vstřebatelným stehem, ten se přestřihne, vytáhnou se dlahy, to je taková poslední nepříjemná věc, co toho pacienta čeká.
Jana Lipowská, TV POLAR: A jak dlouho tedy potom ještě trvá rekonvalescence? Co by třeba pacient neměl dělat? Čeho se vyvarovat?
Ondřej Němeček, lékař, oddělení ORL, Nemocnice Třinec: O tom už jsme trošku mluvili, že to dýchání ten první týden po operaci druhý týden není úplně ideální, tak na to je třeba se připravit. Například já mám odoperovány i nějaké špičkové hokejisty a ti už po týdnu chtěli vlézt na led a udělali to a zase rychle z toho ledu slezli, protože ten nos pochopitelně při nějaké větší fyzické námaze oteče. Může se objevit i krvácení a pak se to hojí mnohem déle. Čili když to zkrátím, většinou 14 dnů, lépe 3 týdny. Je třeba se připravit na to, že člověk bude mimo pracovní proces, mimo nějakou velkou fyzickou zátěž.
Jana Lipowská, TV POLAR: A odpočine si, konečně.
Ondřej Němeček, lékař, oddělení ORL, Nemocnice Třinec: Někdy si i odpočine.
Jana Lipowská, TV POLAR: Pane doktore, já Vám děkuji za návštěvu a za informace.
Ondřej Němeček, lékař, oddělení ORL, Nemocnice Třinec: Rádo se stalo. Já moc děkuju za pozvání.
Jana Lipowská, TV POLAR: Děkujeme za pozornost, milí diváci. Uvidíme se u dalšího dílu magazínu TV Medicína.
Redakčně upraveno / zkráceno.
Začíná nový díl Magazínu TV Medicína, pohodlně se usaďte, tady jsou dnešní témata. Jednotka intenzivní péče Nemocnice ve Frýdku-Místku prochází rozsáhlou rekonstrukcí - mimo jiné se navýší kapacita lůžek. A s hostem dnes probereme Septoplastiku - operaci vybočené nosní přepážky.
Nemocnice ve F-M rekonstruuje JIP neoperačních sálů
Jednotka intenzivní péče Nemocnice ve Frýdku-Místku prochází zásadní rekonstrukcí. Ta přinese rozšíření kapacity lůžek a modernizaci oddělení po více než dvaceti letech. Projekt, na kterém se podíleli i zaměstnanci, by měl být dokončen na přelomu roku.
Už více než půl roku probíhá intenzivní stavební ruch na jednotce intenzivní péče neoperačních oborů Nemocnice ve Frýdku-Místku. Za několik měsíců sem personál přijde do úplně nových a moderních prostor.
Kamila Papugová, lékařka JIP Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Určitě to pro nás znamená velký krok dopředu. Je to prakticky modernizace po více než dvaceti letech působení JIP. Takže se na to velmi těšíme, až to celé proběhne. My jsme měli velkou výhodu v tom, že jsme byli jako personál i u zrodu celé té projektové dokumentace, takže jsme si mohli některé věci nadefinovat."
Zaměstnanci mohli nadefinovat některé stavební dispozice, přístrojové vybavení a podobně. Po dokončení se výrazně zvýší komfort pro personál i pro pacienty.
Kamila Papugová, lékařka JIP Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Určitě se zvýší kapacita stávající JIP, kdy jsme měli 10 lůžek, teď ta kapacita bude 13. Je to i v důsledku zvýšené potřeby intenzivní péče pro některé i jiné obory, protože my nesloužíme jenom JIP pro interní pacienty, ale prakticky pro pacienty těch neoperačních oborů, jako je například plicní nebo neurologické oddělení. A vzhledem k tomu, že tady dochází v nemocnici i k centralizaci péče o některé vybrané pacienty, tak je samozřejmě i vyšší poptávka po těch lůžkách intenzivní péče, tak jsme tady toto brali v potaz."
Tomáš Stejskal, ředitel nemocnice ve Frýdku-Místku: "JIP bude dokončena na přelomu roku, kde my teď rekonstruujeme dvě části toho oddělení. Je to JIP a lůžkové oddělení, lůžková interna jedna. Kdy tam už nechceme hospitalizovat pacienty na vícedenních hospitalizacích, ale chceme řešit takovou jednodenní péči pro pacienty, u kterých to je možné. To znamená co nejrychleji pacienta vyšetřit, vyřešit jeho problém, vesměs tam budou ležet pacienti s kardio problémy a ten den je ještě pouštět domů."
Kamila Papugová, lékařka JIP Nemocnice ve Frýdku-Místku: "To je taková inovativní věc, která není úplně běžná v rámci kraje. Tak je to takový nový projekt. Tak jsme zvědavi, jak to bude fungovat. Věříme, že dobře a že to určitě zlepší kvalitu té péče o naše pacienty. A určitě se i zrychlí některé procesy a odlehčí se těm akutním lůžkům."
Tomáš Stejskal, ředitel nemocnice ve Frýdku-Místku: "Pro příští rok chystáme také podobně velké investice. Chystá se rekonstrukce dětského oddělení, ta se bude pohybovat v částce do 100 milionů korun. Tam se také bude rekonstruovat JIP a standard. A samozřejmě budujeme další ambulance, ze kterých máme radost."
Rekonstrukce jednotky intenzivní péče vyjde na 48 milionů korun. Ještě větší investicí za 73 milionů je pak probíhající přístavba Centrálního urgentního příjmu, která má být také hotová příští rok.
Ondřej Němeček, lékař, oddělení ORL, Nemocnice Třinec: Septoplastika - operace vybočené nosní přepážky
Jana Lipowská, TV POLAR: Dnes si budeme povídat o septoplastice. Pokud vás zajímá, o co se jedná, tak podrobnosti prozradí doktor Ondřej Němeček z Nemocnice Třinec Sosna, kterého už vítám ve studiu. Dobrý den.
Ondřej Němeček, lékař, oddělení ORL, Nemocnice Třinec: Dobrý den.
Jana Lipowská, TV POLAR: Pane doktore, tak představte divákům, o co se vlastně jedná, Co si pod septoplastikou představit?
Ondřej Němeček, lékař, oddělení ORL, Nemocnice Třinec: Ano, tak můžeme už vyjít z toho slova septoplastika, z čeho se skládá. Septom - znamená přepážka. Tady máme na mysli nosní přepážku, která tedy v ideálním případě nosní dutinu rozděluje na dvě symetrické poloviny. A plastika, tím se myslí charakter toho výkonu, kdy dříve se prováděla takzvaná resekce septa nosního, kdy se část toho septa odstraňovalo a nyní se už provádí plastická operace té přepážky a naopak chceme co nejvíce té tkáně tam ponechat.
Jana Lipowská, TV POLAR: U jakých pacientů se tento zákrok provádí?
Ondřej Němeček, lékař, oddělení ORL, Nemocnice Třinec: Tak suverénně nejčastější indikací je zhoršené dýchání nosem, kdy ta přepážka je křivá, je vybočená na jednu stranu, ale nejsou výjimkou i přepážky, které jsou například vpředu vybočené doleva a vzadu doprava. Čili tak, jak jsem na začátku říkal, že v ideálním případě rozděluje nos na dvě identické poloviny, tak tady tomu tak není. Čili nejčastějším příkladem je to zhoršené dýchání. Ale je i celá řada dalších indikací, například u takových apnoiků, u pacientů, kteří mají problémy s dýcháním v noci a je jim třeba přidělit přístroj na dýchání, tak se ta přepážka operuje u alergiků, kde k vybočené přepážce se připočte ještě otok nosní sliznice, jsou ty operace taky časté. Někdy při krvácení z nosu je třeba taky ošetřit nosní přepážku. U celé řady nádorů, může to být taky jen cesta k další operaci.
Jana Lipowská, TV POLAR: A kdy se teda už přikročí k tomu zákroku?
Ondřej Němeček, lékař, oddělení ORL, Nemocnice Třinec: Někdy je to úplně jasné. Předtím než se k té operaci přistoupí, tak ten pacient musí přijít do ambulance a ten lékař se na něj musí podívat, ideálně endoskopem. Ne pouze takovým tím klasickým nosním zrcátkem. No a někdy je to úplně jasné, protože ta přepážka je tak křivá, že žádná tabletka, žádný sprej s tím prostě nic neudělá a k té operaci se musí přistoupit. Na druhou stranu samozřejmě jsou stavy, kdy je vybočená méně a například jsou v té dutině nosní tzv. nosní polypy nebo je oteklá nosní sliznice a tam se nejprve zahajuje konzervativní léčbou je takové zlaté pravidlo. Nejprve bychom měli přistoupit ke konzervativní léčbě a teprve potom operovat.
Jana Lipowská, TV POLAR: Jak samotná operace pacientům uleví a jak probíhá?
Ondřej Němeček, lékař, oddělení ORL, Nemocnice Třinec: Tak samozřejmě záleží na tom, z jaké indikace operujeme. Ti, co krvácí, přestanou krvácet, tak těm uleví samozřejmě hodně. Ti, co mají tu nosní přepážku úplně křivou, tak se jim spraví dýchání. Čili samozřejmě to je účelem té operace, aby se pacientovi ulevilo. Nicméně je třeba podotknout, že k té úlevě nedochází okamžitě. To je velmi důležité. Já to všem svým pacientům před tou operací říkám, ať na mě nejsou naštvaní, když přijdou za týden na kontrolu a ptají se mě: "Doktore, co jste mi to udělal? Vždyť já stále nedýchám". Velmi často totiž po té operaci tam dojde k drobnému, nikoliv život ohrožujícímu, skutečně k drobnému krvácení, k otoku. Ten nos je ucpaný. Pacient má pořád v ruce kapesník a ten první týden třeba není spokojený. Čili tam je třeba vyčkat několik týdnů. Dokonce si troufnu říct, že ten definitivní efekt toho výkonu se dá posoudit tak za dva, za tři měsíce.
Jana Lipowská, TV POLAR: Když se teda vrátíme k té operaci, tak na co se pacient musí připravit před zákrokem?
Ondřej Němeček, lékař, oddělení ORL, Nemocnice Třinec: Tak musí se připravit na návštěvu na lékaře ušního, nosního, krčního, na nosní endoskopii. Ta se provádí buďto rigidním endoskop, to znamená takovou tenkou tyčinkou anebo flexibilním, ty používám já. To je ohebný měkčí endoskop, tak to doporučuji, aby vydržel, byť si na to často stěžují. Ale v zásadě už se to dá udělat bez umrtvení a zvládnou to nakonec všichni. No pak se domluví tedy s lékařem, odsouhlasí ten výkon, objedná se a je třeba, aby před tou operací proběhlo předoperační vyšetření, jako před každou operací v celkové anestezii, protože tahle operace se mnohem lépe dělá lékaři, i tedy pro pacienta je mnohem lepší, když se dělá v celkové anestezii. My v Třinci už ho provádíme za hospitalizace, čili nemusí pacient utíkat za obvodním lékařem a jít na odběr a na rentgeny. Všechno se to zvládne v nemocnici. No a pak ho přivezou na sál, uspí, proběhne ten zákrok, ten trvá zhruba řekněme kolem 45 minut, až hodiny, když je ta přepážka složitější, tak trvá déle. Jsou i indikace, kdy ten nos je celý bohužel po úrazu rozbitý a může to trvat i déle, tedy například dvě hodiny, ale nejčastěji kolem 45 minut. No, probudí se a nos má úplně ucpaný. Má ho ucpaný proto, protože se do něj dává tamponáda a jsou v tom nose zavedeny nosní sprinty. Nosní sprinty jsou nosní dlahy. Tak jak jsem říkal, že to je septoplastika, tak ta plastika znamená, že se tam ta tkáň co nejvíce nechá, narovná se a aby srostla rovně, dávají se do nosu nosní dlahy. A ty nosní dlahy pochopitelně zmenší ten prostor na dýchání a vedle nich se zavede buďto rozpustná, anebo nerozpustná tamponáda. Pokud má tu rozpustnou, tak ta se následně následující den po jedné noci, která je trošku krušná, ale taky zvládnou to všichni, tak se vytáhne a dojde tam k tomu drobnému krvácení, no a potom alespoň u nás v Třinci většinou tam stráví ještě jednu noc. Snažíme se, aby ta hospitalizace byla co nejkratší. No a následně ho čeká takový šestý, sedmý den návštěva opět u toho lékaře, co ho tam odeslal a ten mu odstraní ty nosní dlahy. Ty jsou sešity přes nosní přepážku vstřebatelným stehem, ten se přestřihne, vytáhnou se dlahy, to je taková poslední nepříjemná věc, co toho pacienta čeká.
Jana Lipowská, TV POLAR: A jak dlouho tedy potom ještě trvá rekonvalescence? Co by třeba pacient neměl dělat? Čeho se vyvarovat?
Ondřej Němeček, lékař, oddělení ORL, Nemocnice Třinec: O tom už jsme trošku mluvili, že to dýchání ten první týden po operaci druhý týden není úplně ideální, tak na to je třeba se připravit. Například já mám odoperovány i nějaké špičkové hokejisty a ti už po týdnu chtěli vlézt na led a udělali to a zase rychle z toho ledu slezli, protože ten nos pochopitelně při nějaké větší fyzické námaze oteče. Může se objevit i krvácení a pak se to hojí mnohem déle. Čili když to zkrátím, většinou 14 dnů, lépe 3 týdny. Je třeba se připravit na to, že člověk bude mimo pracovní proces, mimo nějakou velkou fyzickou zátěž.
Jana Lipowská, TV POLAR: A odpočine si, konečně.
Ondřej Němeček, lékař, oddělení ORL, Nemocnice Třinec: Někdy si i odpočine.
Jana Lipowská, TV POLAR: Pane doktore, já Vám děkuji za návštěvu a za informace.
Ondřej Němeček, lékař, oddělení ORL, Nemocnice Třinec: Rádo se stalo. Já moc děkuju za pozvání.
Jana Lipowská, TV POLAR: Děkujeme za pozornost, milí diváci. Uvidíme se u dalšího dílu magazínu TV Medicína.
Redakčně upraveno / zkráceno.