Simona Součková, TV Polar: Zdravím všechny příznivce pořadu TV Medicína. I když se může zdát, že se život v krajských nemocnicích zastavil, jejich zřizovatel Moravskoslezský kraj nadále pokračuje v plánovaných investicích. Věděli jste, že Slezská nemocnice v Opavě oslavila 120 let? Některé budovy jsou dokonce na seznamu kulturních památek. Podívejte se na reportáž.
Slezská nemocnice má 120 let
Simona Součková, TV Polar: Už 120 let slouží pacientům Slezská nemocnice v Opavě. Na svou dobu moderní pavilonový systém výstavby jednotlivých oddělení vznikl podle vzorů z rakouských a německých zemí. Během víc jak století byl mnohokrát doplňován o další budovy. Některé jsou na seznamu kulturních památek.
Simona Součková, TV Polar: Stavba Slezské nemocnice v Opavě byla zahájena v lednu r. 1899. Jednalo se o komplex budov za městem, které měly soustředit do jednoho místa jednotlivé lékařské obory, do té doby roztroušené na mnoha místech ve městě. Areál byl postavený za necelé dva roky. Na sklonku roku 1900 byl otevřený pro veřejnost.
David Váhala, historik, Slezské zemské muzeum v Opavě: V tom nejranějším období se vystavělo asi 10 velkých pavilonů. V následujících letech se další pavilony podle potřeby a financí dostavovaly.“
Simona Součková, TV Polar: Do prestižní nemocnice, kterou zřizovala zemská vláda, přijížděli pracovat ti nejlepší odborníci z široka daleka. Nejvýznačnější osobností byl profesor Alois Materna, který založil oddělení patologie a shromáždil zde významné množství exponátů určených pro vzdělávání lékařů. Dnes jsou vystaveny v malém muzeu, které je součástí nemocnice.
David Váhala, historik, Slezské zemské muzeum v Opavě: „Není zvláštností, že na tato místa se dostávali nejen lidé z rakouských zemí, ale i z uherské části monarchie, příp. i z německých zemí.“
Simona Součková, TV Polar: Nyní je zřizovatelem nemocnice Moravskoslezský kraj. K dispozici je tady 540 lůžek na 24 odděleních a počet pavilonů se rozrostl na 20. Letos v létě se dočkalo opravy 7 památkově chráněných budov nemocničního areálu.
Martin Gebauer, náměstek hejtmana MSK pro zdravotnictví: Novinky v investicích do krajských nemocnic, lůžková kapacita pro covidové pacienty, očkovací centra v kraji jsou připravena
Simona Součková, TV Polar: Já už zdravím náměstka hejtmana Martina Gebauer, dobrý den. Vy máte na starost zdravotnictví. A i když se vlastně v posledních měsících omezila operativa v nemocnicích na nezbytné minimum, tak život v nemocnicích jde dál. Ostatně v havířovské nemocnici dokončují rekonstrukci centrálního příjmu například. No a jak se chystá kraj podpořit své krajské nemocnice v letošním roce?
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje : Určitě jsme oddělili z rozpočtu peníze na investice do našich nemocnic. A když už jste začala Havířovem, tak samozřejmě ano. Buduje se tam další box ARO, který bude součástí urgentního příjmu, ale krom jiného třeba v Havířově jsme pořídili takovou řekněme laicky obrovskou mikrovlnku, která bude likvidovat nebezpečný odpad a tím se z nebezpečného odpadu stane normální komunální odpad. Takže tímto ušetříme náklady na provoz havířovské nemocnice, ale samozřejmě plánujeme jiné investice i ve všech ostatních námi zřizovaných organizacích.
Simona Součková, TV Polar: My když jsme spolu mluvili před koncem roku oba jsme věřili, že situace kolem covidu bude optimističtější. Jaká je realita dnes je pořád stejná. Musím konstatovat. Čili jak to vypadá v nemocnicích?
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje : Momentálně se to trošičku změnilo. Protože já bych řekl, že standardních lůžek máme relativně dost, ale zaplňují se nám JIP a ARO lůžka. Ti hospitalizováni se stávají mladšími a mladšími. Opravdu máme dneska na JIP a na umělé plicní ventilaci hospitalizované ročníky i 82, to znamená velmi mladé lidi a tudíž je jasné, že ten virus nebo respektive ty mutace viru, které sem přišly z celého světa, to je celkem jedno odkud, tak jsou opravdu infekčnější a jsou nebezpečnější. Takže dostáváme se do trošičku jiné situace, kdy ono už to v podstatě lidé ani nechtějí slyšet. Ale ty roušky a rozestupy jsou opravdu potřeba možná víc než kdy jindy.
Simona Součková, TV Polar: Já bych jenom připomněla, že Moravskoslezský kraj si myslím, že má nyní výhodu v tom, že má tolik nemocnic na svém území, protože nebo oproti jiným částem republiky má těch lůžek ještě pořád relativně volných dost a musíme uklidnit trošku naše obyvatele Moravskoslezského kraje.
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje : JIP lůžka se nám plní, ale opravdu nejsme na to tak jako třeba v západní části České republiky, kde se musí převážet ti pacienti a je pravda, že opravdu těch lůžek máme momentálně naštěstí dost. To jde ruku v ruce s tím, že stále testujeme. Například tento týden v pátek budeme otevírat respektive město Mosty u Jablunkova budou otevírat odběrové místo pro své občany. S čímž jsme jim vlastně pomohli. Máme očkovací místa, máme v podstatě nějakých 35 nahlášených očkovacích míst. Z toho je 25 aktivních, kde se očkuje a čekáme na dodávky vakcín, abychom mohli opravdu začít masivně testovat. Samozřejmě se ozývají ti lidé starší osmdesáti let, co jsou registrováni dlouho a nikdo se jim ještě neozval. Ale ty musím opravdu uklidnit v tom, že není to o tom, že by na ně někdo zapomněl, ale opravdu ty počty vakcín které nám stát potažmo dodavatel dodává neplní své podmínky. Takže tam dochází ke skluzu, ale rozhodně na ně nikdo nezapomene a určitě budou spokojeni v co nejbližší době.
Simona Součková, TV Polar: Čili když bych to shrnula, co jste teď řekl, takže i když ta vakcinace probíhá pomalu, neznamená to, že neprobíhá. Naopak chystají se očkovací centra a začnou fungovat velmi brzy. Čili v brzkých dnech a na obyvatele, kteří se zaregistrovali už třeba před měsícem a je jim více než 80 let a dosud nedostali konkrétní termín, tak se na ně nezapomnělo, čili mohou očekávat, že v nejbližších dnech nebo v řádu týdne jim přijde konkrétní termín těm nad 80 let. Co myslíte?
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje : Určitě, navíc dobrá zpráva je, že vlastně od příštího týdne by mohli očkovat i samotní praktici své registrované pacienty. Takže tam půjde taky o velkou pomoc. Ale samozřejmě to záleží na tom kolik těch vakcín dostáváme. A všechny opravdu můžu ubezpečit v tom, že u nás v Moravskoslezském kraji nikde v žádném skladu žádné vakcíny neleží. Všechny v momentě, kdy je dostaneme do té lednice, tak rozvážíme na očkovací místa a průběžně se opravdu očkuje.
Simona Součková, TV Polar: Pane náměstku, já vám děkuju za pozitivní slova a těším se s vámi zase příště na viděnou. Děkuju.
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana MS kraje : Krásný den.
V roce 2020 se v Karvinské porodnici narodilo 785 dětí
Od loňského března zde platí přísná opatření. Jaký dopad to má pro rodičky? Za jakých podmínek mohou být otcové u porodu?
Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná.Ráj: “My jsme chod porodnice přizpůsobili těm epidemiologickým podmínkám, tatínek měl respirátor, byla mu změřena teplota, což platí i aktuálně, včetně podpisu informačního dotazníku, kde tatínek svým podpisem stvrzuje, že není v karanténě ani infekční.
Simona Součková, TV Polar: My umožňujeme a velmi standardně rodíme maminky, které jsou covid pozitivní a tatínek je v karanténě. Celá ta opatření se dějí proto, abychom tu informaci měli a věděli. my se na ten porod připravíme, personál má ochranné osobní pomůcky, pro rodičku a jejího partnera se nic nemění, maminka rodí bez respirátoru.
Jaký je postup při porodu matky, která byla pozitivní?
BARBARA WIDENKOVÁ, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NsP Karviná-Ráj: Péče o matku a novorozence se nemění. Takže pokud to zdravotní stav maminky a děťátka dovoluje, jsou po celou dobu spolu, od narození až po dobu propuštění z porodnice. Nezaznamenali jsme žádný případ, že bychom je museli oddělit. Samozřejmě platí hygienická opatření, to je sólo pokoj a ochranné pomůcky.
Centrální příjem v havířovské nemocnici bude mít prosklenou recepci a vyvolávací systém. Hotovo by mělo být do konce měsíce.
Norbert Schellong, ředitel NsP Havířov: “V těch prostorech za mnou, tak vznikne kontaktní recepce, skleněná, ve které, když pacient přijde, vezme si lístek z vyvolávacího systému. Sestry, specialisté si ho přerozdělí podle toho, kam ten pacient patří a v dané ambulanci už uvidí, že takového pacienta mají na čekačce. Slibujeme si od toho větší transparentnost, větší bezpečnost, co se týče přijmu pacienta, zrychlení těch procesů. Teď v covidovém režimu se to obnažilo v celé nahotě. I z důvodu izolace těch pacientů v rámci covidového režimu, musíme tu akci provést v tuto chvíli, která není optimální, to přiznávám, ale musíme to udělat teď.”
Redakčně upraveno / zkráceno.