Magazín TV medicína
- Slezská nemocnice Opava
- Dětské oddělení SNO dětem zajišťuje komplexní péči
- Dalibor Hudec, primář Dětského oddělení, SNO: Léčba a hospitalizace dětských pacientů
Dobrý den u nového dílu Magazínu TV Medicína Speciál, který tentokrát patří Dětskému oddělení Slezské nemocnice v Opavě. V reportáži představíme komplexní péči Dětského oddělení. A v besedě se s jeho primářem zaměříme na respirační a průjmová onemocnění u dětí i na průběh případné hospitalizace.
Dětské oddělení SNO dětem zajišťuje komplexní péči
Dětské oddělení SNO zajišťuje komplexní péči dětem od narození do 19 let věku na dvou standardních odděleních, JIP a novorozeneckém oddělení. Má také několik odborných ambulancí a jako novinku připravuje ambulanci endokrinologie.
Na Dětské oddělení opavské nemocnice mohou maminky přijít s čímkoliv, co jejich děti trápí. Už dlouhodobě tady fungují ambulance alergologie a klinické imunologie, kde lékaři vyšetřují především děti s astmatem a různými typy alergií. Gastroenterologická ambulance se zase zabývá problematikou zažívacího traktu.
Dalibor Hudec, primář, Dětské oddělení SNO: ,,Součástí je také ultrazvukové pracoviště, kde provádíme ultrazvuky břicha, měkkých tkání, hlavičky, případně smluvně i echo, to znamená, vyšetření srdce. Pak zde máme také ambulanci pro rizikové novorozence, kde sledujeme děti po komplikovaných porodech nebo nějakých problémech v porodnici a poměrně dlouhodobě tady funguje také ambulance praktického lékaře pro děti a dorost.”
O dětské pacienty rozhodně nemá nouzi, v současné chvíli má v databázi na 1200 dětí nejen z Opavy, ale i blízkého okolí.
Silvie Švidrnochová, lékařka, Dětské oddělení SNO: ,,Snažíme se tak vypomáhat kolegům tady v regionu, protože lékařů obvodních bylo vždycky tady málo. Máme tam 3 lékařky, což je drobná nevýhoda třeba pro maminky, protože nemají stabilně jednoho lékaře, ale musí počítat s tím, že se tam musíme vystřídat, protože potřebujeme zajistit i chod oddělení. Zas proti tomu mají ohromnou výhodu, že máme k dispozici celé spektrum vyšetření a konzilií v rámci nemocnice.”
Vnitřní prostory Dětského oddělení před dvěma lety prošly rekonstrukcí, díky které mohou lékaři současně s dětmi přijímat nejen rodiče, ale v případě nutnosti i sourozence. Samozřejmostí jsou také denní pobyty, nebo přijímání rodičů i k dětem hospitalizovaným na Jednotce intenzivní péče.
Jonáš Cihlář, pacient, Dětské oddělení SNO: ,,Já jsem hodně rád, já si někdy stavím lego, někdy spím a někdy si třeba lehnu a někdy s mamkou skládáme puzzle. Jsou tady hodně hodní.”
Jana Cihlářová, maminka pacienta, Dětské oddělení SNO: ,,Je to super, ale opravdu, protože tady ráno přijdu a můžu tady být až do večera až než on usne a pak jdu na ten pokoj, trávíme fakt spolu hodně času, víc než doma.”
Jednou týdně v rámci celorepublikového projektu Dětské oddělení navštěvují i Zdravotní klauni. Chodí tam studentky Slezské univerzity v Opavě, které dětem předčítají.
Dalibor Hudec, primář Dětského oddělení, SNO: Léčba a hospitalizace dětských pacientů
Jana Lipowská, TV POLAR: Dobrý den, u nového dílu magazínu TV Medicína Speciál, který tentokrát patří dětskému oddělení Slezské nemocnice v Opavě. V reportáži představíme komplexní péči Dětského oddělení a v besedě se s jeho primářem zaměříme na respirační a průjmová onemocnění u dětí i na průběh případné hospitalizace.
Jana Lipowská, TV POLAR: Dětské oddělení Slezské nemocnice v Opavě zajišťuje komplexní péče dětem od narození do 19 let věku na dvou standardních odděleních, JIP a novorozeneckém oddělení. Má také několik odborných ambulancí a jako novinku připravuje ambulanci endokrinologie.
Tak dej do pusinky zase a zase zkus pomalinku, teď jo, hezky. Nádech a výdech.
Yvona Fajtová, TV POLAR: Na dětské oddělení opavské nemocnice mohou maminky přijít s čímkoli, co jejich děti trápí. Dlouhodobě tady fungují například ambulance alergologie a klinické imunologie, kde lékaři vyšetřují především děti s astmatem a různými typy alergií. Gastroenterologická ambulance se zase zabývá problematikou zažívacího traktu.
Dalibor Hudec, primář, Dětské oddělení SNO: Součástí je také ultrazvukové pracoviště, kde provádíme ultrazvuky břicha, měkkých tkání, hlavičky, případně smluvně i echo, to znamená vyšetření srdce. Pak zde máme také ambulanci pro rizikové novorozence, kde sledujeme děti po komplikovaných porodech nebo nějakých problémech v porodnici a poměrně dlouhodobě tady funguje také ambulance praktického lékaře pro děti a dorost
Yvona Fajtová, TV POLAR: O dětské pacienty rozhodně nemá nouzi. V současné chvíli má v databázi na 1200 dětí nejen z Opavy, ale i blízkého okolí.
Silvie Švidrnochová, lékařka, Dětské oddělení SNO: Snažíme se tak vypomáhat kolegům tady v regionu, protože obvodních lékařů tady bylo vždycky málo. Máme tam 3 lékařky, což je drobná nevýhoda třeba pro maminky, protože nemají stabilně jednoho lékaře, ale musí počítat s tím, že se tam musíme vystřídat, protože potřebujeme zajistit i chod oddělení. Zas proti tomu mají ohromnou výhodu, že máme k dispozici celé spektrum vyšetření a konzilií v rámci nemocnice.
Yvona Fajtová, TV POLAR: Vnitřní prostory dětského oddělení před dvěma lety prošly rekonstrukcí, díky které mohou lékaři současně s dětmi přijímat nejen rodiče, ale v případě nutnosti i sourozence. Samozřejmostí jsou také denní pobyty nebo přijímání rodičů i k dětem hospitalizovaným na jednotce intenzivní péče.
Jonáš Cihlář, pacient, Dětské oddělení SNO: Já jsem hodně rád, já si někdy stavím lego, někdy spím a někdy si třeba lehnu a někdy s mamkou skládáme puzzle. Jsou tady hodně hodní.
Jonáš Cihlář, pacient, Dětské oddělení SNO: Je to super. Je ale opravdu, protože tady ráno hnedka přijdu a můžu tady být až do večera, až než on usne a pak jdu na ten pokoj. Trávíme fakt spolu hodně času, víc než doma.
Yvona Fajtová, TV POLAR: Jednou týdně v rámci celorepublikového projektu Dětské oddělení navštěvují i Zdravotní klauni. Chodí tam studentky Slezské univerzity v Opavě, které dětem předčítají.
Jana Lipowská, TV POLAR: Ve studiu už vítám primáře Dětského oddělení Slezské nemocnice v Opavě Dalibora Hudce. Dobrý den pane primáři.
Dalibor Hudec, primář, Dětské oddělení SNO: Krásný dobrý den Vám i divákům.
Jana Lipowská, TV POLAR: My se i v besedě budeme věnovat dětským pacientům, jejich onemocnění a případné hospitalizaci. Tak představte na začátek Vaše oddělení.
Dalibor Hudec, primář, Dětské oddělení SNO: Naše dětské oddělení patří mezi středně velká dětská oddělení a máme dvě standardní oddělení pro děti menší od 0 do 6ti let a pro větší děti od šesti do devatenácti let. Potom jednotku intenzivní péče, kde přijímáme děti ve zhoršeným stavu a to je vlastně od 0 do 19 let. Spadá pod nás i novorozenecké oddělení, byť je teda umístěno u gynekologicko-porodnického, ale patří pod primariát náš, a samozřejmě také celá řada ambulancí.
Jana Lipowská, TV POLAR: Se změnou ročního období přibývá zase nemocných. Tak jak je to, pane primáři u dětí? Co je nejvíce trápí za nemoci?
Dalibor Hudec, primář, Dětské oddělení SNO: Tak určitě se zhoršením počasí máme za sebou povodně, takže deštivé období. Takže těch nemocí opravdu hodně přibylo. Nejčastěji děti trápí ty běžné respirační nákazy. Ty, které se k nám dostávají, protože je nutno říct, že většinu zvládnou děti doma v těch domácích podmínkách. Tak jsou děti hlavně se záněty průdušek, se záněty hrtanu a určitě poměrně častým problémem v dnešní době jsou i zápaly plic. Tam je problém v tom, že my samozřejmě, pokud to dítě hospitalizujeme, tak zjišťujeme i klasicky těmi vyšetřeními ty základní životní funkce, prokrvení tkání, tím kyslíkem. A právě u těch zápalů plic dochází velmi často k tomu, že mají tady ty problémy s tím sníženým okysličením. Pak musí být dlouhou dobu hospitalizované včetně kyslíku a to samozřejmě pak tu délku hospitalizace prodlužuje. Samozřejmě se snažíme trošku racionálně léčit i těmi antibiotiky. Nicméně zápaly plic a těžší infekty s horečkami a s vysokými zánětlivými parametry jiným způsobem řešit neumíme.
Jana Lipowská, TV POLAR: Jak je to v tomto období s průjmovými onemocněními u dětí?
Dalibor Hudec, primář, Dětské oddělení SNO: Největší problémy jsou zase v tom nejmladším věku. Kojenci, batolata a předškolní děti. Mnohem častěji jsou ty virové průjmy, ať už to jsou rotaviry, adenoviry, nebo jiné typy virů a nejčastěji pak trpí na zvracení, průjmy, horečky. U těch starších dětí je ta problematika i těch bakteriálních průjmů, jako jsou salmonella, campylobacter. Léčba je v podstatě obdobná u všech dětí. Tam je důležité, pokud jsou odůvodněné, tak zajistit správné zavodnění. U nás nutné do žíly v případě, že už to nezvládají doma a další podpůrná léčba.
Jana Lipowská, TV POLAR: Jak teda poradit rodičům, kdy už mají vyhledat vaši pomoc? Kdy nezůstávat doma?
Dalibor Hudec, primář, Dětské oddělení SNO: Tak ono je to samozřejmě hodně individuální a vždycky říkám, že nezáleží ani na tom konkrétním problému, ale hlavně na tom, jak to dítě celkově vypadá. Jestli je nějaké hodně alterované, schvácené, dehydratované, tak určitě ano. Pokud jenom dvakrát zvrací, je to větší dítě nebo má pár průjmů, tak určitě to zvládne mnohem déle doma než batole, které prostě po půldenním problému se může dostat do závažných potíží.
Jana Lipowská, TV POLAR: Zhoršuje se v tomto období také stav alergických nebo astmatických pacientů? A případně jsou potom projevy té jiné nemoci, toho nachlazení u nich horší?
Dalibor Hudec, primář, Dětské oddělení SNO: Obojí platí. Astma samozřejmě je chronické onemocnění dýchacích cest, takže jakýkoliv problém akutní zhoršuje astma a naopak astma samotné může zhoršovat i to akutní onemocnění. Takže ty děti, které mají astma, tak přichází v tomto období častěji a bývají častěji zhoršené. Většina astmatu se zhoršuje právě v té sezoně díky těm respiračním infektům.
Jana Lipowská, TV POLAR: Pokud je tedy onemocnění vážnější, jak je to u vás s hospitalizací? Může být s dítětem i doprovod?
Dalibor Hudec, primář, Dětské oddělení SNO: Ono samozřejmě ta doba se trošičku mění. Pořád sice platí, že pojišťovna hradí pobyt dětem od 0 do 6 let, tedy rodičům těchto dětí, ale v dnešní době opravdu umožňujeme pobyt i rodičům starších dětí. Co je novinkou? Určitě přijímáme i rodiče k dětem hospitalizovaným na jednotce intenzivní péče, což dřív úplně nebylo možné. Přijímáme nebo bereme na oddělení i třeba sourozence, protože v případě třeba maminky, která nemá třeba partnera nebo otce, má druhé dítě, nemá se kdo o něho starat, tak umožňujeme, že jsou na oddělení i s tím nemocným sourozencem i jeho sourozenec.
Jana Lipowská, TV POLAR: A zpříjemňujete nějak dětem ten pobyt v nemocnici?
Dalibor Hudec, primář, Dětské oddělení SNO: Určitě, jak je známo, není to jenom o léčbě, o diagnostice, ale také o tom prostředí, o komunikaci. Takže my se snažíme pro děti dělat různé aktivity, chodí k nám Zdravotní klauni pravidelně, máme takové ty jednorázové akce, jako je Mikuláš, rozdávání dárků na Vánoce, hojně spolupracujeme se sponzory, kdy se snažíme vylepšovat nebo zlepšovat to prostředí po té estetické stránce. Protože nejenom léky léčí, ale u dětských pacientů, to prostředí a ta komunikace je určitě minimálně stejně tak důležitá.
Jana Lipowská, TV POLAR: Ještě na závěr možná nějaké tipy pro rodiče, jak udržet děti v tomto období fit?
Dalibor Hudec, primář, Dětské oddělení SNO: Tak já si myslím, že opravdu je to o té racionální výživě u těch menších dětí to znamená, jak známo, dostatek ovoce, zeleniny. Ale určitě bych nepodceňoval i tu vitaminoterapii v tomto období. Já s oblibou říkám takové to C, D. To znamená vitamín C, vitamín D, protože na vitamín D se celkem zapomíná a v naší populaci všichni, jak děti, tak dospělí nebo mají málo toho vitamínu D. Pak samozřejmě otužování a správný přístup k té nemoci a k životu.
Jana Lipowská, TV POLAR: Pane primáři, já Vám moc děkuji za cenné informace.
Dalibor Hudec, primář, Dětské oddělení SNO: Já také moc děkuji za pozvání a přeji krásný den Vám i divákům.
Jana Lipowská, TV POLAR: Děkujeme za pozornost, opatrujte se a uvidíme se zase příště. Na viděnou.
Redakčně upraveno / zkráceno.
Dobrý den u nového dílu Magazínu TV Medicína Speciál, který tentokrát patří Dětskému oddělení Slezské nemocnice v Opavě. V reportáži představíme komplexní péči Dětského oddělení. A v besedě se s jeho primářem zaměříme na respirační a průjmová onemocnění u dětí i na průběh případné hospitalizace.
Dětské oddělení SNO dětem zajišťuje komplexní péči
Dětské oddělení SNO zajišťuje komplexní péči dětem od narození do 19 let věku na dvou standardních odděleních, JIP a novorozeneckém oddělení. Má také několik odborných ambulancí a jako novinku připravuje ambulanci endokrinologie.
Na Dětské oddělení opavské nemocnice mohou maminky přijít s čímkoliv, co jejich děti trápí. Už dlouhodobě tady fungují ambulance alergologie a klinické imunologie, kde lékaři vyšetřují především děti s astmatem a různými typy alergií. Gastroenterologická ambulance se zase zabývá problematikou zažívacího traktu.
Dalibor Hudec, primář, Dětské oddělení SNO: ,,Součástí je také ultrazvukové pracoviště, kde provádíme ultrazvuky břicha, měkkých tkání, hlavičky, případně smluvně i echo, to znamená, vyšetření srdce. Pak zde máme také ambulanci pro rizikové novorozence, kde sledujeme děti po komplikovaných porodech nebo nějakých problémech v porodnici a poměrně dlouhodobě tady funguje také ambulance praktického lékaře pro děti a dorost.”
O dětské pacienty rozhodně nemá nouzi, v současné chvíli má v databázi na 1200 dětí nejen z Opavy, ale i blízkého okolí.
Silvie Švidrnochová, lékařka, Dětské oddělení SNO: ,,Snažíme se tak vypomáhat kolegům tady v regionu, protože lékařů obvodních bylo vždycky tady málo. Máme tam 3 lékařky, což je drobná nevýhoda třeba pro maminky, protože nemají stabilně jednoho lékaře, ale musí počítat s tím, že se tam musíme vystřídat, protože potřebujeme zajistit i chod oddělení. Zas proti tomu mají ohromnou výhodu, že máme k dispozici celé spektrum vyšetření a konzilií v rámci nemocnice.”
Vnitřní prostory Dětského oddělení před dvěma lety prošly rekonstrukcí, díky které mohou lékaři současně s dětmi přijímat nejen rodiče, ale v případě nutnosti i sourozence. Samozřejmostí jsou také denní pobyty, nebo přijímání rodičů i k dětem hospitalizovaným na Jednotce intenzivní péče.
Jonáš Cihlář, pacient, Dětské oddělení SNO: ,,Já jsem hodně rád, já si někdy stavím lego, někdy spím a někdy si třeba lehnu a někdy s mamkou skládáme puzzle. Jsou tady hodně hodní.”
Jana Cihlářová, maminka pacienta, Dětské oddělení SNO: ,,Je to super, ale opravdu, protože tady ráno přijdu a můžu tady být až do večera až než on usne a pak jdu na ten pokoj, trávíme fakt spolu hodně času, víc než doma.”
Jednou týdně v rámci celorepublikového projektu Dětské oddělení navštěvují i Zdravotní klauni. Chodí tam studentky Slezské univerzity v Opavě, které dětem předčítají.
Dalibor Hudec, primář Dětského oddělení, SNO: Léčba a hospitalizace dětských pacientů
Jana Lipowská, TV POLAR: Dobrý den, u nového dílu magazínu TV Medicína Speciál, který tentokrát patří dětskému oddělení Slezské nemocnice v Opavě. V reportáži představíme komplexní péči Dětského oddělení a v besedě se s jeho primářem zaměříme na respirační a průjmová onemocnění u dětí i na průběh případné hospitalizace.
Jana Lipowská, TV POLAR: Dětské oddělení Slezské nemocnice v Opavě zajišťuje komplexní péče dětem od narození do 19 let věku na dvou standardních odděleních, JIP a novorozeneckém oddělení. Má také několik odborných ambulancí a jako novinku připravuje ambulanci endokrinologie.
Tak dej do pusinky zase a zase zkus pomalinku, teď jo, hezky. Nádech a výdech.
Yvona Fajtová, TV POLAR: Na dětské oddělení opavské nemocnice mohou maminky přijít s čímkoli, co jejich děti trápí. Dlouhodobě tady fungují například ambulance alergologie a klinické imunologie, kde lékaři vyšetřují především děti s astmatem a různými typy alergií. Gastroenterologická ambulance se zase zabývá problematikou zažívacího traktu.
Dalibor Hudec, primář, Dětské oddělení SNO: Součástí je také ultrazvukové pracoviště, kde provádíme ultrazvuky břicha, měkkých tkání, hlavičky, případně smluvně i echo, to znamená vyšetření srdce. Pak zde máme také ambulanci pro rizikové novorozence, kde sledujeme děti po komplikovaných porodech nebo nějakých problémech v porodnici a poměrně dlouhodobě tady funguje také ambulance praktického lékaře pro děti a dorost
Yvona Fajtová, TV POLAR: O dětské pacienty rozhodně nemá nouzi. V současné chvíli má v databázi na 1200 dětí nejen z Opavy, ale i blízkého okolí.
Silvie Švidrnochová, lékařka, Dětské oddělení SNO: Snažíme se tak vypomáhat kolegům tady v regionu, protože obvodních lékařů tady bylo vždycky málo. Máme tam 3 lékařky, což je drobná nevýhoda třeba pro maminky, protože nemají stabilně jednoho lékaře, ale musí počítat s tím, že se tam musíme vystřídat, protože potřebujeme zajistit i chod oddělení. Zas proti tomu mají ohromnou výhodu, že máme k dispozici celé spektrum vyšetření a konzilií v rámci nemocnice.
Yvona Fajtová, TV POLAR: Vnitřní prostory dětského oddělení před dvěma lety prošly rekonstrukcí, díky které mohou lékaři současně s dětmi přijímat nejen rodiče, ale v případě nutnosti i sourozence. Samozřejmostí jsou také denní pobyty nebo přijímání rodičů i k dětem hospitalizovaným na jednotce intenzivní péče.
Jonáš Cihlář, pacient, Dětské oddělení SNO: Já jsem hodně rád, já si někdy stavím lego, někdy spím a někdy si třeba lehnu a někdy s mamkou skládáme puzzle. Jsou tady hodně hodní.
Jonáš Cihlář, pacient, Dětské oddělení SNO: Je to super. Je ale opravdu, protože tady ráno hnedka přijdu a můžu tady být až do večera, až než on usne a pak jdu na ten pokoj. Trávíme fakt spolu hodně času, víc než doma.
Yvona Fajtová, TV POLAR: Jednou týdně v rámci celorepublikového projektu Dětské oddělení navštěvují i Zdravotní klauni. Chodí tam studentky Slezské univerzity v Opavě, které dětem předčítají.
Jana Lipowská, TV POLAR: Ve studiu už vítám primáře Dětského oddělení Slezské nemocnice v Opavě Dalibora Hudce. Dobrý den pane primáři.
Dalibor Hudec, primář, Dětské oddělení SNO: Krásný dobrý den Vám i divákům.
Jana Lipowská, TV POLAR: My se i v besedě budeme věnovat dětským pacientům, jejich onemocnění a případné hospitalizaci. Tak představte na začátek Vaše oddělení.
Dalibor Hudec, primář, Dětské oddělení SNO: Naše dětské oddělení patří mezi středně velká dětská oddělení a máme dvě standardní oddělení pro děti menší od 0 do 6ti let a pro větší děti od šesti do devatenácti let. Potom jednotku intenzivní péče, kde přijímáme děti ve zhoršeným stavu a to je vlastně od 0 do 19 let. Spadá pod nás i novorozenecké oddělení, byť je teda umístěno u gynekologicko-porodnického, ale patří pod primariát náš, a samozřejmě také celá řada ambulancí.
Jana Lipowská, TV POLAR: Se změnou ročního období přibývá zase nemocných. Tak jak je to, pane primáři u dětí? Co je nejvíce trápí za nemoci?
Dalibor Hudec, primář, Dětské oddělení SNO: Tak určitě se zhoršením počasí máme za sebou povodně, takže deštivé období. Takže těch nemocí opravdu hodně přibylo. Nejčastěji děti trápí ty běžné respirační nákazy. Ty, které se k nám dostávají, protože je nutno říct, že většinu zvládnou děti doma v těch domácích podmínkách. Tak jsou děti hlavně se záněty průdušek, se záněty hrtanu a určitě poměrně častým problémem v dnešní době jsou i zápaly plic. Tam je problém v tom, že my samozřejmě, pokud to dítě hospitalizujeme, tak zjišťujeme i klasicky těmi vyšetřeními ty základní životní funkce, prokrvení tkání, tím kyslíkem. A právě u těch zápalů plic dochází velmi často k tomu, že mají tady ty problémy s tím sníženým okysličením. Pak musí být dlouhou dobu hospitalizované včetně kyslíku a to samozřejmě pak tu délku hospitalizace prodlužuje. Samozřejmě se snažíme trošku racionálně léčit i těmi antibiotiky. Nicméně zápaly plic a těžší infekty s horečkami a s vysokými zánětlivými parametry jiným způsobem řešit neumíme.
Jana Lipowská, TV POLAR: Jak je to v tomto období s průjmovými onemocněními u dětí?
Dalibor Hudec, primář, Dětské oddělení SNO: Největší problémy jsou zase v tom nejmladším věku. Kojenci, batolata a předškolní děti. Mnohem častěji jsou ty virové průjmy, ať už to jsou rotaviry, adenoviry, nebo jiné typy virů a nejčastěji pak trpí na zvracení, průjmy, horečky. U těch starších dětí je ta problematika i těch bakteriálních průjmů, jako jsou salmonella, campylobacter. Léčba je v podstatě obdobná u všech dětí. Tam je důležité, pokud jsou odůvodněné, tak zajistit správné zavodnění. U nás nutné do žíly v případě, že už to nezvládají doma a další podpůrná léčba.
Jana Lipowská, TV POLAR: Jak teda poradit rodičům, kdy už mají vyhledat vaši pomoc? Kdy nezůstávat doma?
Dalibor Hudec, primář, Dětské oddělení SNO: Tak ono je to samozřejmě hodně individuální a vždycky říkám, že nezáleží ani na tom konkrétním problému, ale hlavně na tom, jak to dítě celkově vypadá. Jestli je nějaké hodně alterované, schvácené, dehydratované, tak určitě ano. Pokud jenom dvakrát zvrací, je to větší dítě nebo má pár průjmů, tak určitě to zvládne mnohem déle doma než batole, které prostě po půldenním problému se může dostat do závažných potíží.
Jana Lipowská, TV POLAR: Zhoršuje se v tomto období také stav alergických nebo astmatických pacientů? A případně jsou potom projevy té jiné nemoci, toho nachlazení u nich horší?
Dalibor Hudec, primář, Dětské oddělení SNO: Obojí platí. Astma samozřejmě je chronické onemocnění dýchacích cest, takže jakýkoliv problém akutní zhoršuje astma a naopak astma samotné může zhoršovat i to akutní onemocnění. Takže ty děti, které mají astma, tak přichází v tomto období častěji a bývají častěji zhoršené. Většina astmatu se zhoršuje právě v té sezoně díky těm respiračním infektům.
Jana Lipowská, TV POLAR: Pokud je tedy onemocnění vážnější, jak je to u vás s hospitalizací? Může být s dítětem i doprovod?
Dalibor Hudec, primář, Dětské oddělení SNO: Ono samozřejmě ta doba se trošičku mění. Pořád sice platí, že pojišťovna hradí pobyt dětem od 0 do 6 let, tedy rodičům těchto dětí, ale v dnešní době opravdu umožňujeme pobyt i rodičům starších dětí. Co je novinkou? Určitě přijímáme i rodiče k dětem hospitalizovaným na jednotce intenzivní péče, což dřív úplně nebylo možné. Přijímáme nebo bereme na oddělení i třeba sourozence, protože v případě třeba maminky, která nemá třeba partnera nebo otce, má druhé dítě, nemá se kdo o něho starat, tak umožňujeme, že jsou na oddělení i s tím nemocným sourozencem i jeho sourozenec.
Jana Lipowská, TV POLAR: A zpříjemňujete nějak dětem ten pobyt v nemocnici?
Dalibor Hudec, primář, Dětské oddělení SNO: Určitě, jak je známo, není to jenom o léčbě, o diagnostice, ale také o tom prostředí, o komunikaci. Takže my se snažíme pro děti dělat různé aktivity, chodí k nám Zdravotní klauni pravidelně, máme takové ty jednorázové akce, jako je Mikuláš, rozdávání dárků na Vánoce, hojně spolupracujeme se sponzory, kdy se snažíme vylepšovat nebo zlepšovat to prostředí po té estetické stránce. Protože nejenom léky léčí, ale u dětských pacientů, to prostředí a ta komunikace je určitě minimálně stejně tak důležitá.
Jana Lipowská, TV POLAR: Ještě na závěr možná nějaké tipy pro rodiče, jak udržet děti v tomto období fit?
Dalibor Hudec, primář, Dětské oddělení SNO: Tak já si myslím, že opravdu je to o té racionální výživě u těch menších dětí to znamená, jak známo, dostatek ovoce, zeleniny. Ale určitě bych nepodceňoval i tu vitaminoterapii v tomto období. Já s oblibou říkám takové to C, D. To znamená vitamín C, vitamín D, protože na vitamín D se celkem zapomíná a v naší populaci všichni, jak děti, tak dospělí nebo mají málo toho vitamínu D. Pak samozřejmě otužování a správný přístup k té nemoci a k životu.
Jana Lipowská, TV POLAR: Pane primáři, já Vám moc děkuji za cenné informace.
Dalibor Hudec, primář, Dětské oddělení SNO: Já také moc děkuji za pozvání a přeji krásný den Vám i divákům.
Jana Lipowská, TV POLAR: Děkujeme za pozornost, opatrujte se a uvidíme se zase příště. Na viděnou.
Redakčně upraveno / zkráceno.