Magazín TV medicína
- Nemocnice v Havířově začala operovat nádory prsu u žen novou metodou
- "Host: Michaela Gabzdylová, lékařka, Mamologická poradna, Nemocnice Havířov - Rakovina prsu a její léčba"
Dobrý den, jsem ráda, že jste si nenechali ujít další díl Magazínu TV Medicína. Dnešní díl se bude věnovat rakovině prsu. V reportáži Vám představíme novou operační metodu, kterou využívají v Havířovské nemocnici. A s paní doktorkou Michaelou Gabzdylovou toto onemocnění a léčbu probereme podrobněji.
Nemocnice v Havířově začala operovat nádory prsu u žen novou metodou
Karcinom prsu je nejčastějším onkologickým onemocněním u žen. Nyní se nemocnice seznamují s metodou, díky které jsou operační výkony přesnější a hlavně šetrnější. První pozitivní zkušenosti už mají i v Havířově.
Toto jen pár milimetrů velké magnetické zrno bude zřejmě znamenat průlom při operacích rakoviny prsu. Havířovská nemocnice je jednou z mála v České republice, která začala novou metodu používat.
Michaela Gabzdylová, lékařka Nemocnice Havířov: "Zavede se do centra nádoru a my si potom na operačním sále můžeme pomocí speciální sondy vyhledat toto zrníčko. A tudíž vyhledat i ten nádor. Hlavní přínos je u nehmatných nádorů, které nemůžeme vyhledat podle pohmatu a touto sondou můžeme nádor bezpečně v prsu nalézt.”
Díky označení lékaři nemusí odstranit celé prso, ale jen nádor a nezbytný lem zdravé tkáně. Zavedené magnetické zrno může zůstat v nádoru až šest měsíců. Takto se aplikuje u pacientek, kterým byla primárně indikována onkologická léčba. Nádor se může natolik zmenšit, že je pak nehmatný. Nemocnice bude chtít přístroj zakoupit.
Silvie Skotnicová, marketingový a PR manažer Nemocnice Havířov: "Díky tomu, že doteď si přístroj půjčujeme, tak máme v plánu ho v příštím roce zahrnout do investic a chtěli bychom si ho zakoupit, abychom ho měli k dispozici trvale."
Rakovina prsu postihuje stále více žen a to i v nižším věku. Včasný záchyt vede až v 90% k úplnému vyléčení.
"Host: Michaela Gabzdylová, lékařka, Mamologická poradna, Nemocnice Havířov - Rakovina prsu a její léčba"
Jana Lipowská, TV POLAR: Ve studiu dnes vítám paní doktorku z Mamologické poradny nemocnice v Havířově Michaelu Gabzdylovou. Dobrý den, paní doktorko.
Michaela Gabzdylová, lékařka, Mamologická poradna, Nemocnice Havířov: Dobrý den.
Jana Lipowská, TV POLAR: My navážeme na reportáž a budeme se i v besedě věnovat rakovině a její léčbě. Tak paní doktorko, kolik žen v Česku ročně onemocní?
Michaela Gabzdylová, lékařka, Mamologická poradna, Nemocnice Havířov: Ročně onemocní v České republice na karcinom prsu přibližně sedm a půl tisíce žen. Bohužel to teda vychází, že v podstatě každá desátá žena se během svého života s touto diagnózou setká.
Jana Lipowská, TV POLAR: Představme si mamologickou poradnu u vás v nemocnici. Co vše nabízíte pacientkám?
Michaela Gabzdylová, lékařka, Mamologická poradna, Nemocnice Havířov: Tak v havířovské nemocnici, v mamologické poradně se věnujeme ženám, ale samozřejmě také mužům, případně dětem, kteří mají nějaké potíže v oblasti prsu. Nejčastěji je přivádějí potíže jako bolesti, zánětlivé změny a zejména hmatové bulky, které ve spolupráci s radiodiagnostickým oddělením s kolegy došetřujeme, abychom vyloučili případnou přítomnost zhoubných nádorových buněk. A druhá skupina těch pacientek jsou ženy, které přicházejí v rámci prevence rakoviny prsu.
Jana Lipowská, TV POLAR: Paní doktorko, jak důležitá je včasná diagnóza a prevence u tohoto onemocnění?
Michaela Gabzdylová, lékařka, Mamologická poradna, Nemocnice Havířov: Podobně jako u ostatních onkologických onemocnění, tak u karcinomu prsu obzvlášť platí, že základem úspěšné léčby je včasná diagnóza. Abychom karcinom prsu zachytili včas pomáhá nám k tomu prevence. To znamená, že pacientky docházejí v určitých intervalech na preventivní vyšetření.
Jana Lipowská, TV POLAR: Jak často je dobré tedy chodit na preventivní vyšetření?
Michaela Gabzdylová, lékařka, Mamologická poradna, Nemocnice Havířov: Od 45 let jsou pacientky zařazeny do takzvaného screeningového programu, takže každá žena by se měla jednou za dva roky dostavit na preventivní screeningové mamografické vyšetření. Ráda bych zdůraznila to, že logická poradna není určená jenom pro pacientky od 45 let věku, ale zejména pro ty mladší. Obzvlášť pokud mají pozitivní rodinnou anamnézu. To znamená, že v blízké rodině u maminky, babičky, tety se objevil karcinom prsu. Je vhodné, aby navštívili mamologickou prevenci mnohem dříve.
Jana Lipowská, TV POLAR: Chodí častěji na kontroly ženy, které mají takové predispozice?
Michaela Gabzdylová, lékařka, Mamologická poradna, Nemocnice Havířov: Určitě chodí častěji. Myslím si, že není úplně od věci, aby přišla případně i dívka již v době dospívání, abychom ji poučili o principech samovyšetření prsu. A potom samozřejmě kolem toho třicátého roku věku už je vhodné, aby ta pacientka docházela na ty prevence mnohem častěji. Já bych ráda zdůraznila, že i muži mohou onemocnět karcinomem prsu. Ta čísla jsou samozřejmě mnohem nižší, ale je třeba na to myslet tak, že pokud si muži nahmatala nějakou bulku v prsu, je potřeba ji také došetřit. Takže sice se bavíme o ženách, o pacientkách, ale i mužů se může tato diagnóza týkat.
Jana Lipowská, TV POLAR: A co ženu, nebo tedy i muže čeká po tom, co objevíte nález? Co vše musí podstoupit?
Michaela Gabzdylová, lékařka, Mamologická poradna, Nemocnice Havířov: Pokud odebereme z toho nádoru příslušnou tkáň a zjistíme, že jsou v ní přítomny zhoubné nádorové buňky, odesíláme okamžitě pacientku na další vyšetření. Jako je rentgen plic, ultrazvuk břicha, odběry krve na nádorové markery a objednáváme scintigrafické vyšetření kostí, abychom zjistili, zda jsou někde v těle přítomny metastázy. Všechny tyto výsledky se potom hodnotí individuálně s onkology, kteří nám doporučí další postup léčby.
Michaela Gabzdylová, lékařka, Mamologická poradna, Nemocnice Havířov: Paní doktorko, jak se vyvíjí způsoby léčby?
Jana Lipowská, TV POLAR: Tak, jak se vyvíjí onkologická léčba, tak mnohem častěji přistupujeme k takzvaně, prs šetřícím výkonům. To znamená, že neodstraňujeme celý prs pacientce, ale pouze část té prsní žlázy s nádorem a nezbytným lemem té zdravé tkáně. Základem úspěšně provedené operace je to, aby ty resekční linie, tzn. okraje toho odstraněné preparátu, již neobsahovaly nádorové buňky. Toto je fakt, který se dozvíme až z definitivního histologického vyšetření od patologů. Takže si pomáháme na operačním sále novými přístroji, které nám pomáhají snížit riziko pozitivity těch resekčních okrajů.
Jana Lipowská, TV POLAR: Vy jste v reportáži uvedla, že havířovská nemocnice má k dispozici Magnetické zrno, které je šetrnější. A já se zeptám dá se použít u každé pacientky?
Michaela Gabzdylová, lékařka, Mamologická poradna, Nemocnice Havířov: Tak tento princip značení nádoru spočívá v tom, že do centra nádoru zavedeme pod ultrazvukovou kontrolou speciální jehlou malé magnetické zrno. Tato metoda je v České republice používána až od března letošního roku a rozdíl oproti těm předchozím metodám je v tom, že speciální sondou můžeme na operačním sále zjistit polohu toho magnetického zrna. Protože ta sonda nám ukazuje nejen směr, ve kterém je to zrno ve vztahu k sondě uloženo, ale také vzdálenost v milimetrech. Takže velice přesně můžeme určit, kde se to magnetické zrno a ten samotný nádor nachází. Na operačním sále používáme ještě další přístroj, a to je mobilní mamograf, do kterého vkládáme odstraněný preparát. Vytvoříme si jednak fotku a jednak mamografický snímek. Na tom snímku my zase vidíme hezky, jednak to magnetické zrno a taky samotný nádor. A můžeme si zhodnotit, zda ta okolní tkáň kolem toho nádoru je dostatečná, abychom zabránili těm pozitivním resekčním okrajům. Takže pokud máme podezření, že by mohlo v té tkáni toho prsu zůstat ještě nějaká nádorová buňka, tak odebíráme ještě část té prsní tkáně.
Jana Lipowská, TV POLAR: Máme před sebou měsíc říjen, to je měsíc boje proti rakovině prsu. Chystá i vaše poradna nějaké akce pro pacientky?
Michaela Gabzdylová, lékařka, Mamologická poradna, Nemocnice Havířov: My jsme se rozhodli v rámci této celosvětové akce pacientkám připomenout, jak je důležitá prevence rakoviny prsu. A rozhodli jsme se kromě běžné ordinační doby ve třech termínech ještě prodloužit ordinační dobu mamologické poradny, abychom mohli vyhovět všem pacientkám i pracujícím. Pacientky tyto informace najdou na webových stránkách, můžou se informovat v rezervační kanceláři, kde se případně i můžou objednat na konkrétní čas.
Jana Lipowská, TV POLAR: Jak hodnotíte osvětu u nás v České republice ohledně rakoviny prsu?
Michaela Gabzdylová, lékařka, Mamologická poradna, Nemocnice Havířov: Myslím si, že jsme na dobré cestě, ale nějaké rezervy určitě ještě jsou. Máme to štěstí, že u nás probíhá screeningový program, což není ve všech zemích úplně standardní věc. Zvlášť co dva roky. Někdy je to ten interval delší. Takže si myslím, že by měly všechny ženy využít té šance, že se můžou v případě pozitivního nálezu léčit úspěšně a nezanedbávat prevenci, protože je to věc, která jim opravdu může zachránit život.
Jana Lipowská, TV POLAR: Paní doktorko, já Vám děkuji za návštěvu.
Michaela Gabzdylová, lékařka, Mamologická poradna, Nemocnice Havířov: Já taky děkuji za pozvání.
Jana Lipowská, TV POLAR: A vám, milí diváci, děkuji za pozornost. Budu se těšit u dalšího dílu magazínu TV Medicína.
Redakčně upraveno / zkráceno.
Dobrý den, jsem ráda, že jste si nenechali ujít další díl Magazínu TV Medicína. Dnešní díl se bude věnovat rakovině prsu. V reportáži Vám představíme novou operační metodu, kterou využívají v Havířovské nemocnici. A s paní doktorkou Michaelou Gabzdylovou toto onemocnění a léčbu probereme podrobněji.
Nemocnice v Havířově začala operovat nádory prsu u žen novou metodou
Karcinom prsu je nejčastějším onkologickým onemocněním u žen. Nyní se nemocnice seznamují s metodou, díky které jsou operační výkony přesnější a hlavně šetrnější. První pozitivní zkušenosti už mají i v Havířově.
Toto jen pár milimetrů velké magnetické zrno bude zřejmě znamenat průlom při operacích rakoviny prsu. Havířovská nemocnice je jednou z mála v České republice, která začala novou metodu používat.
Michaela Gabzdylová, lékařka Nemocnice Havířov: "Zavede se do centra nádoru a my si potom na operačním sále můžeme pomocí speciální sondy vyhledat toto zrníčko. A tudíž vyhledat i ten nádor. Hlavní přínos je u nehmatných nádorů, které nemůžeme vyhledat podle pohmatu a touto sondou můžeme nádor bezpečně v prsu nalézt.”
Díky označení lékaři nemusí odstranit celé prso, ale jen nádor a nezbytný lem zdravé tkáně. Zavedené magnetické zrno může zůstat v nádoru až šest měsíců. Takto se aplikuje u pacientek, kterým byla primárně indikována onkologická léčba. Nádor se může natolik zmenšit, že je pak nehmatný. Nemocnice bude chtít přístroj zakoupit.
Silvie Skotnicová, marketingový a PR manažer Nemocnice Havířov: "Díky tomu, že doteď si přístroj půjčujeme, tak máme v plánu ho v příštím roce zahrnout do investic a chtěli bychom si ho zakoupit, abychom ho měli k dispozici trvale."
Rakovina prsu postihuje stále více žen a to i v nižším věku. Včasný záchyt vede až v 90% k úplnému vyléčení.
"Host: Michaela Gabzdylová, lékařka, Mamologická poradna, Nemocnice Havířov - Rakovina prsu a její léčba"
Jana Lipowská, TV POLAR: Ve studiu dnes vítám paní doktorku z Mamologické poradny nemocnice v Havířově Michaelu Gabzdylovou. Dobrý den, paní doktorko.
Michaela Gabzdylová, lékařka, Mamologická poradna, Nemocnice Havířov: Dobrý den.
Jana Lipowská, TV POLAR: My navážeme na reportáž a budeme se i v besedě věnovat rakovině a její léčbě. Tak paní doktorko, kolik žen v Česku ročně onemocní?
Michaela Gabzdylová, lékařka, Mamologická poradna, Nemocnice Havířov: Ročně onemocní v České republice na karcinom prsu přibližně sedm a půl tisíce žen. Bohužel to teda vychází, že v podstatě každá desátá žena se během svého života s touto diagnózou setká.
Jana Lipowská, TV POLAR: Představme si mamologickou poradnu u vás v nemocnici. Co vše nabízíte pacientkám?
Michaela Gabzdylová, lékařka, Mamologická poradna, Nemocnice Havířov: Tak v havířovské nemocnici, v mamologické poradně se věnujeme ženám, ale samozřejmě také mužům, případně dětem, kteří mají nějaké potíže v oblasti prsu. Nejčastěji je přivádějí potíže jako bolesti, zánětlivé změny a zejména hmatové bulky, které ve spolupráci s radiodiagnostickým oddělením s kolegy došetřujeme, abychom vyloučili případnou přítomnost zhoubných nádorových buněk. A druhá skupina těch pacientek jsou ženy, které přicházejí v rámci prevence rakoviny prsu.
Jana Lipowská, TV POLAR: Paní doktorko, jak důležitá je včasná diagnóza a prevence u tohoto onemocnění?
Michaela Gabzdylová, lékařka, Mamologická poradna, Nemocnice Havířov: Podobně jako u ostatních onkologických onemocnění, tak u karcinomu prsu obzvlášť platí, že základem úspěšné léčby je včasná diagnóza. Abychom karcinom prsu zachytili včas pomáhá nám k tomu prevence. To znamená, že pacientky docházejí v určitých intervalech na preventivní vyšetření.
Jana Lipowská, TV POLAR: Jak často je dobré tedy chodit na preventivní vyšetření?
Michaela Gabzdylová, lékařka, Mamologická poradna, Nemocnice Havířov: Od 45 let jsou pacientky zařazeny do takzvaného screeningového programu, takže každá žena by se měla jednou za dva roky dostavit na preventivní screeningové mamografické vyšetření. Ráda bych zdůraznila to, že logická poradna není určená jenom pro pacientky od 45 let věku, ale zejména pro ty mladší. Obzvlášť pokud mají pozitivní rodinnou anamnézu. To znamená, že v blízké rodině u maminky, babičky, tety se objevil karcinom prsu. Je vhodné, aby navštívili mamologickou prevenci mnohem dříve.
Jana Lipowská, TV POLAR: Chodí častěji na kontroly ženy, které mají takové predispozice?
Michaela Gabzdylová, lékařka, Mamologická poradna, Nemocnice Havířov: Určitě chodí častěji. Myslím si, že není úplně od věci, aby přišla případně i dívka již v době dospívání, abychom ji poučili o principech samovyšetření prsu. A potom samozřejmě kolem toho třicátého roku věku už je vhodné, aby ta pacientka docházela na ty prevence mnohem častěji. Já bych ráda zdůraznila, že i muži mohou onemocnět karcinomem prsu. Ta čísla jsou samozřejmě mnohem nižší, ale je třeba na to myslet tak, že pokud si muži nahmatala nějakou bulku v prsu, je potřeba ji také došetřit. Takže sice se bavíme o ženách, o pacientkách, ale i mužů se může tato diagnóza týkat.
Jana Lipowská, TV POLAR: A co ženu, nebo tedy i muže čeká po tom, co objevíte nález? Co vše musí podstoupit?
Michaela Gabzdylová, lékařka, Mamologická poradna, Nemocnice Havířov: Pokud odebereme z toho nádoru příslušnou tkáň a zjistíme, že jsou v ní přítomny zhoubné nádorové buňky, odesíláme okamžitě pacientku na další vyšetření. Jako je rentgen plic, ultrazvuk břicha, odběry krve na nádorové markery a objednáváme scintigrafické vyšetření kostí, abychom zjistili, zda jsou někde v těle přítomny metastázy. Všechny tyto výsledky se potom hodnotí individuálně s onkology, kteří nám doporučí další postup léčby.
Michaela Gabzdylová, lékařka, Mamologická poradna, Nemocnice Havířov: Paní doktorko, jak se vyvíjí způsoby léčby?
Jana Lipowská, TV POLAR: Tak, jak se vyvíjí onkologická léčba, tak mnohem častěji přistupujeme k takzvaně, prs šetřícím výkonům. To znamená, že neodstraňujeme celý prs pacientce, ale pouze část té prsní žlázy s nádorem a nezbytným lemem té zdravé tkáně. Základem úspěšně provedené operace je to, aby ty resekční linie, tzn. okraje toho odstraněné preparátu, již neobsahovaly nádorové buňky. Toto je fakt, který se dozvíme až z definitivního histologického vyšetření od patologů. Takže si pomáháme na operačním sále novými přístroji, které nám pomáhají snížit riziko pozitivity těch resekčních okrajů.
Jana Lipowská, TV POLAR: Vy jste v reportáži uvedla, že havířovská nemocnice má k dispozici Magnetické zrno, které je šetrnější. A já se zeptám dá se použít u každé pacientky?
Michaela Gabzdylová, lékařka, Mamologická poradna, Nemocnice Havířov: Tak tento princip značení nádoru spočívá v tom, že do centra nádoru zavedeme pod ultrazvukovou kontrolou speciální jehlou malé magnetické zrno. Tato metoda je v České republice používána až od března letošního roku a rozdíl oproti těm předchozím metodám je v tom, že speciální sondou můžeme na operačním sále zjistit polohu toho magnetického zrna. Protože ta sonda nám ukazuje nejen směr, ve kterém je to zrno ve vztahu k sondě uloženo, ale také vzdálenost v milimetrech. Takže velice přesně můžeme určit, kde se to magnetické zrno a ten samotný nádor nachází. Na operačním sále používáme ještě další přístroj, a to je mobilní mamograf, do kterého vkládáme odstraněný preparát. Vytvoříme si jednak fotku a jednak mamografický snímek. Na tom snímku my zase vidíme hezky, jednak to magnetické zrno a taky samotný nádor. A můžeme si zhodnotit, zda ta okolní tkáň kolem toho nádoru je dostatečná, abychom zabránili těm pozitivním resekčním okrajům. Takže pokud máme podezření, že by mohlo v té tkáni toho prsu zůstat ještě nějaká nádorová buňka, tak odebíráme ještě část té prsní tkáně.
Jana Lipowská, TV POLAR: Máme před sebou měsíc říjen, to je měsíc boje proti rakovině prsu. Chystá i vaše poradna nějaké akce pro pacientky?
Michaela Gabzdylová, lékařka, Mamologická poradna, Nemocnice Havířov: My jsme se rozhodli v rámci této celosvětové akce pacientkám připomenout, jak je důležitá prevence rakoviny prsu. A rozhodli jsme se kromě běžné ordinační doby ve třech termínech ještě prodloužit ordinační dobu mamologické poradny, abychom mohli vyhovět všem pacientkám i pracujícím. Pacientky tyto informace najdou na webových stránkách, můžou se informovat v rezervační kanceláři, kde se případně i můžou objednat na konkrétní čas.
Jana Lipowská, TV POLAR: Jak hodnotíte osvětu u nás v České republice ohledně rakoviny prsu?
Michaela Gabzdylová, lékařka, Mamologická poradna, Nemocnice Havířov: Myslím si, že jsme na dobré cestě, ale nějaké rezervy určitě ještě jsou. Máme to štěstí, že u nás probíhá screeningový program, což není ve všech zemích úplně standardní věc. Zvlášť co dva roky. Někdy je to ten interval delší. Takže si myslím, že by měly všechny ženy využít té šance, že se můžou v případě pozitivního nálezu léčit úspěšně a nezanedbávat prevenci, protože je to věc, která jim opravdu může zachránit život.
Jana Lipowská, TV POLAR: Paní doktorko, já Vám děkuji za návštěvu.
Michaela Gabzdylová, lékařka, Mamologická poradna, Nemocnice Havířov: Já taky děkuji za pozvání.
Jana Lipowská, TV POLAR: A vám, milí diváci, děkuji za pozornost. Budu se těšit u dalšího dílu magazínu TV Medicína.
Redakčně upraveno / zkráceno.