Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Opavská porodnice nabízí nadstandardní péči
  • HOST: Marek Fabian, primář, Gynekologicko-porodnické odd., SNO - Screeningová vyšetření v těhotenství a možná rizika

Vítejte milí diváci u Magazínu TV medicína speciál. Dnešní díl je věnovaný Gynekologicko-porodnickému oddělení Slezské nemocnice v Opavě. V reportáži Vás například seznámíme s možnostmi porodu a ve studiu s primářem oddělení probereme důležitost screeningových vyšetření v těhotenství.

Opavská porodnice nabízí nadstandardní péči

Gynekologicko porodnické oddělení Slezské nemocnice v Opavě je mezi maminkami velmi oblíbeným místem. Nabízí totiž veškerý komfort. Moderní pokoje i nejrozmanitější způsoby vedení porodu. Vybavení porodních pokojů navíc odpovídá nejnáročnějším požadavkům na zajištění kvalitní péče.

Maminky se v opavské porodnici cítí jako v bavlnce. Snaží se jim tady plnit jejich přání i představy jak je to jen možné. Na prvním místě je ale vždy jejich zdraví a zdraví miminek.

Pavla Hradilíková, staniční sestra, Gynekologicko-porodnické oddělení SNO: “Nabízíme porody v různých polohách různými způsoby dle přání rodiček. Klasicky samozřejmě rodíme stále na porodní posteli ale momentálně je takovou velmi oblíbenou, dá se říct pomůckou porodní gauč a samozřejmě porodní vana. Ten porodní gauč je velmi často využívaný, je velmi oblíbený, rodičky si ho chválí, protože je tam velmi dobrá výhoda toho, že ty ženy tam mohou dvě hodiny po porodu pohodlně ležet s děťátkem a s partnerem. Jsou sami, nerušeni a je to takové příjemné.”

Od letošního března v porodnici zavedli i předporodní kurzy.

Pavla Hradilíková, staniční sestra, Gynekologicko-porodnické oddělení SNO: “Tam se je snažíme seznámit s předporodním obdobím a výhodou je to, že je zavedeme i na ty porodní sály, které si můžou prohlédnou ať mají trošičku představu o tom, jak to tady vypadá u nás. Potom máme ještě předporodní prohlídky, to je takové jakoby seznámení s tou porodnici a pak máme ještě jednu věc, a to jsou nově poporodní návštěvy přímo u maminek po porodu doma.”

Nikol Přikrylová, maminka Tea: “Rodila jsem na porodním gauči a všem bych ho chtěla doporučit. Bylo to super a samozřejmě personál byl úplně skvělý. Máme chlapečka Tea.”

David Rybka, otec Tea: “Vzalo mě to a byl jsem dojatý. Personál úplně výborný, jako rodina se o nás starali, takže za mě jednička a partnerka byla strašně šikovná a bojovala a zvládla to.”

Maminky mohou využít i služeb soukromých porodních asistentek.

Romana Gilíková, soukromá porodní asistentka, Gynekologicko-porodnické oddělení SNO: “Děláme to dvě kolegyňky a princip je ten, že maminky si nás nakontaktují, my s nimi celé těhotenství spolupracujeme, přijdeme jim k porodu a staráme se o ně i v tom šestinedělí. Zároveň předporodní příprava probíhá na porodních sálech, takže ty maminky už to tady dobře znají. Pokaždé se snažíme být na jiném porodním pokojíčku a ony mají potom pocit, že jdou vlastně domů, že to tady všechno dobře znají.”

Opavská porodnice se pyšní i zrekonstruovaným oddělením šestinedělí. Na celém oddělení jsou nové koupelny a 4 nadstandardní pokoje, kde může být maminka i s partnerem nebo jiným doprovodem.

HOST: Marek Fabian, primář, Gynekologicko-porodnické odd., SNO - Screeningová vyšetření v těhotenství a možná rizika

Jana Lipowská, TV POLAR: Ve studiu probereme s primářem gynekologicko-porodnického oddělení Slezské nemocnice v Opavě Markem Fabianem screeningové vyšetření v těhotenství a jejich význam. Hezký den pane primáři.

Marek Fabian, Gynekologicko-porodnické oddělení, SNO: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Jana Lipowská, TV POLAR: Pane primáři, tak představte, jaká screeningová vyšetření u Vás děláte těhotným maminkám.

Marek Fabian, Gynekologicko-porodnické oddělení, SNO: U nás v opavské porodnici provádíme všechna potřebná screeningová vyšetření, které těhotná žena potřebuje absolvovat, aby měla maximální jistotu, že je to její miminko, bude v pořádku. Screeningová vyšetření začínají screeningem prvního trimestru, který je zaměřený zejména na genetické vady, jako je Downův syndrom a mnohé další. Podstupují ho v podstatě ve dvou fázích. Nejprve přicházejí na krevní testy, následně na ultrazvuk a jeho výsledky se zadávají do speciálního programu, který následně vyhodnocuje výsledky a zařadí ty ženy do rizikových skupin. Buď toto riziko je minimální, anebo je zvýšené a na základě toho je potom nějaký další postup. Druhé screeningové vyšetření, které absolvují, je ve dvacátém týdnu těhotenství, které je zaměřené na morfologické vady toho plodu. To znamená vady ve stavbě toho tělíčka, toho plodu, kdy už v tom dvacátém týdnu ten plod je natolik veliký, že se dá dokonale prohlédnout od hlavičky po paty. Součástí prvního screeningu je i screening na vyšetření preeklampsie, to je poměrně nebezpečné těhotenské onemocnění, takže to je ještě součástí screeningu toho prvního.

Jana Lipowská, TV POLAR: Možná jenom představte, co preeklampsie znamená.

Marek Fabian, Gynekologicko-porodnické oddělení, SNO: Preeklampsie je onemocnění, které vzniká pouze v těhotenství a zároveň těhotenstvím i zaniká v naprosté většině případů a je komplikováno zejména vysokým krevním tlakem, který může ohrožovat jak tu ženu, tak to dítě.

Jana Lipowská, TV POLAR: Pokud zjistíte u tady těch screeningů nějakou možnost vývojové vady, tak jak se postupuje?

Marek Fabian, Gynekologicko-porodnické oddělení, SNO: Pokud to riziko je opravdu zvýšené natolik, že je to významné číslo, tak ty ženy se odesílají na genetické vyšetření, kde jim jsou nabídnuty další možnosti. Jedna z možností je odběr krve matky, které ty vady buď potvrzuje, nebo vylučuje s poměrně velkou přesností. Anebo podstupují tyto ženy invazivní vyšetření a mezi ně patří odběr plodové vody, anebo odběr choriových klků, což znamená kousíčku placentární tkáně. Tyto vyšetření jsou prakticky, co se týče výsledků 100 % a dávají 100 % výsledek těm rodičům. Rizikovost toho vyšetření, byť se může zdát poměrně nebezpečné, tak ta rizikovost je velmi malá, asi jenom kolem 1 %.

Jana Lipowská, TV POLAR: Je rizikem u tady těch vad třeba vyšší věk matky?

Marek Fabian, Gynekologicko-porodnické oddělení, SNO: Rozhodně věk je hlavním bych řekl rizikovým faktorem. Souvisí to navíc i s fenoménem dnešní doby, kdy věk prvorodiček se pořád posouvá do vyšších a vyšších věkových skupin, takže není výjimkou, že rodí ženy ve věku kolem 40 let, kde to riziko na ty genetické vývojové vady je samo o sobě výrazným způsobem zvýšené.

Jana Lipowská, TV POLAR: Jaký způsob porodu je momentálně u maminek nejoblíbenější? Co preferují?

Marek Fabian, Gynekologicko-porodnické oddělení, SNO: V této době době je nejoblíbenější porod takový, který je co nejvíc přirozený, to znamená přirozený tělu té ženy, přání té ženy a pocitům té ženy. Takže v podstatě je takový trend poměrně co největšího ústupu od nějakého takzvaně lékařského vedení porodu a spíš je trend k tomu nechat to na té ženě, aby si sama zvolila, jakou cestu toho porodu si vybere. Mají k tomu už v dnešní době strašnou spoustu různých pomůcek a novinek. Třeba u nás na oddělení máme porodní vanu, to znamená můžou porodit dokonce do vody. Máme na oddělení porodní gauč, což je taková novinka z Anglie, kde ten gauč se může napolohovat do desítek různých poloh. Takže ta žena sama si může vybrat takovou pozici, která jí u toho porodu vyhovuje. Ať už na boku, v sedě, v kleče. Máme tento gauč jeden, dokonce v říjnu bychom měli přikoupit další, nebo už to máme takhle přislíbeno. Takže řekl bych, že ten gauč, to je takový asi největší boom.

Jana Lipowská, TV POLAR: Když třeba zjistíte nebo zjistí se u maminek, že je miminko natočeno koncem pánevním. Jak toto řešíte ve vaší nemocnici?

Marek Fabian, Gynekologicko-porodnické oddělení, SNO: V podstatě tato žena má tři možnosti. Víceméně u těch konců pánevních je to hodně na rozhodnutí té rodičky. My jí všechno vysvětlíme. Nějaká rizika pro a proti. Ten plod si změříme, zkontrolujeme si pánev té ženy atd. a řekneme jí, co si myslíme, že z našeho pohledu se nám jeví jako nejrozumnější varianta. V zásadě to necháváme na té ženě. Má možnost rodit samozřejmě přirozeně konec pánevní, pokud tam jsou vhodné podmínky. Ale tam je asi nejzásadnější ta chuť té ženy, aby opravdu to chtěla takhle prožít a aby měla to odhodlání do toho jít opravdu přirozeným způsobem. Stejně tak si může vybrat porod císařským řezem. Je to asi jediná indikace, kdy ta žena si opravdu ten císařský řez může sama zvolit v podstatě na přání v případě, že má konec pánevní. No a potom je jakési takové něco mezi. Když ta žena třeba se bojí císařského řezu i přirozeného porodu, tak ještě nabízíme možnost alternativy obratu toho konce pánevního zevními hmaty. To znamená, že to miminko přes břicho zevně se pokoušíme otočit z toho konce pánevní na hlavičku, aby to bylo tak jako tou nejvýhodnější možnou polohou. Ta úspěšnost samozřejmě tam není 100 %. Nicméně je to pokus navíc, kdy ta žena prostě může zkusit ho dostat do té nejvýhodnější polohy a rodit přirozeně.

Jana Lipowská, TV POLAR: Pane primáři, já Vám děkuji za návštěvu. Ať se Vám daří.

Marek Fabian, Gynekologicko-porodnické oddělení, SNO: Děkuji moc.

Jana Lipowská, TV POLAR: Vám také, milí diváci a děkujeme za pozornost.

Marek Fabian, Gynekologicko-porodnické oddělení, SNO: Na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
26. září 2024, 18:45

Vítejte milí diváci u Magazínu TV medicína speciál. Dnešní díl je věnovaný Gynekologicko-porodnickému oddělení Slezské nemocnice v Opavě. V reportáži Vás například seznámíme s možnostmi porodu a ve studiu s primářem oddělení probereme důležitost screeningových vyšetření v těhotenství.

Opavská porodnice nabízí nadstandardní péči

Gynekologicko porodnické oddělení Slezské nemocnice v Opavě je mezi maminkami velmi oblíbeným místem. Nabízí totiž veškerý komfort. Moderní pokoje i nejrozmanitější způsoby vedení porodu. Vybavení porodních pokojů navíc odpovídá nejnáročnějším požadavkům na zajištění kvalitní péče.

Maminky se v opavské porodnici cítí jako v bavlnce. Snaží se jim tady plnit jejich přání i představy jak je to jen možné. Na prvním místě je ale vždy jejich zdraví a zdraví miminek.

Pavla Hradilíková, staniční sestra, Gynekologicko-porodnické oddělení SNO: “Nabízíme porody v různých polohách různými způsoby dle přání rodiček. Klasicky samozřejmě rodíme stále na porodní posteli ale momentálně je takovou velmi oblíbenou, dá se říct pomůckou porodní gauč a samozřejmě porodní vana. Ten porodní gauč je velmi často využívaný, je velmi oblíbený, rodičky si ho chválí, protože je tam velmi dobrá výhoda toho, že ty ženy tam mohou dvě hodiny po porodu pohodlně ležet s děťátkem a s partnerem. Jsou sami, nerušeni a je to takové příjemné.”

Od letošního března v porodnici zavedli i předporodní kurzy.

Pavla Hradilíková, staniční sestra, Gynekologicko-porodnické oddělení SNO: “Tam se je snažíme seznámit s předporodním obdobím a výhodou je to, že je zavedeme i na ty porodní sály, které si můžou prohlédnou ať mají trošičku představu o tom, jak to tady vypadá u nás. Potom máme ještě předporodní prohlídky, to je takové jakoby seznámení s tou porodnici a pak máme ještě jednu věc, a to jsou nově poporodní návštěvy přímo u maminek po porodu doma.”

Nikol Přikrylová, maminka Tea: “Rodila jsem na porodním gauči a všem bych ho chtěla doporučit. Bylo to super a samozřejmě personál byl úplně skvělý. Máme chlapečka Tea.”

David Rybka, otec Tea: “Vzalo mě to a byl jsem dojatý. Personál úplně výborný, jako rodina se o nás starali, takže za mě jednička a partnerka byla strašně šikovná a bojovala a zvládla to.”

Maminky mohou využít i služeb soukromých porodních asistentek.

Romana Gilíková, soukromá porodní asistentka, Gynekologicko-porodnické oddělení SNO: “Děláme to dvě kolegyňky a princip je ten, že maminky si nás nakontaktují, my s nimi celé těhotenství spolupracujeme, přijdeme jim k porodu a staráme se o ně i v tom šestinedělí. Zároveň předporodní příprava probíhá na porodních sálech, takže ty maminky už to tady dobře znají. Pokaždé se snažíme být na jiném porodním pokojíčku a ony mají potom pocit, že jdou vlastně domů, že to tady všechno dobře znají.”

Opavská porodnice se pyšní i zrekonstruovaným oddělením šestinedělí. Na celém oddělení jsou nové koupelny a 4 nadstandardní pokoje, kde může být maminka i s partnerem nebo jiným doprovodem.

HOST: Marek Fabian, primář, Gynekologicko-porodnické odd., SNO - Screeningová vyšetření v těhotenství a možná rizika

Jana Lipowská, TV POLAR: Ve studiu probereme s primářem gynekologicko-porodnického oddělení Slezské nemocnice v Opavě Markem Fabianem screeningové vyšetření v těhotenství a jejich význam. Hezký den pane primáři.

Marek Fabian, Gynekologicko-porodnické oddělení, SNO: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Jana Lipowská, TV POLAR: Pane primáři, tak představte, jaká screeningová vyšetření u Vás děláte těhotným maminkám.

Marek Fabian, Gynekologicko-porodnické oddělení, SNO: U nás v opavské porodnici provádíme všechna potřebná screeningová vyšetření, které těhotná žena potřebuje absolvovat, aby měla maximální jistotu, že je to její miminko, bude v pořádku. Screeningová vyšetření začínají screeningem prvního trimestru, který je zaměřený zejména na genetické vady, jako je Downův syndrom a mnohé další. Podstupují ho v podstatě ve dvou fázích. Nejprve přicházejí na krevní testy, následně na ultrazvuk a jeho výsledky se zadávají do speciálního programu, který následně vyhodnocuje výsledky a zařadí ty ženy do rizikových skupin. Buď toto riziko je minimální, anebo je zvýšené a na základě toho je potom nějaký další postup. Druhé screeningové vyšetření, které absolvují, je ve dvacátém týdnu těhotenství, které je zaměřené na morfologické vady toho plodu. To znamená vady ve stavbě toho tělíčka, toho plodu, kdy už v tom dvacátém týdnu ten plod je natolik veliký, že se dá dokonale prohlédnout od hlavičky po paty. Součástí prvního screeningu je i screening na vyšetření preeklampsie, to je poměrně nebezpečné těhotenské onemocnění, takže to je ještě součástí screeningu toho prvního.

Jana Lipowská, TV POLAR: Možná jenom představte, co preeklampsie znamená.

Marek Fabian, Gynekologicko-porodnické oddělení, SNO: Preeklampsie je onemocnění, které vzniká pouze v těhotenství a zároveň těhotenstvím i zaniká v naprosté většině případů a je komplikováno zejména vysokým krevním tlakem, který může ohrožovat jak tu ženu, tak to dítě.

Jana Lipowská, TV POLAR: Pokud zjistíte u tady těch screeningů nějakou možnost vývojové vady, tak jak se postupuje?

Marek Fabian, Gynekologicko-porodnické oddělení, SNO: Pokud to riziko je opravdu zvýšené natolik, že je to významné číslo, tak ty ženy se odesílají na genetické vyšetření, kde jim jsou nabídnuty další možnosti. Jedna z možností je odběr krve matky, které ty vady buď potvrzuje, nebo vylučuje s poměrně velkou přesností. Anebo podstupují tyto ženy invazivní vyšetření a mezi ně patří odběr plodové vody, anebo odběr choriových klků, což znamená kousíčku placentární tkáně. Tyto vyšetření jsou prakticky, co se týče výsledků 100 % a dávají 100 % výsledek těm rodičům. Rizikovost toho vyšetření, byť se může zdát poměrně nebezpečné, tak ta rizikovost je velmi malá, asi jenom kolem 1 %.

Jana Lipowská, TV POLAR: Je rizikem u tady těch vad třeba vyšší věk matky?

Marek Fabian, Gynekologicko-porodnické oddělení, SNO: Rozhodně věk je hlavním bych řekl rizikovým faktorem. Souvisí to navíc i s fenoménem dnešní doby, kdy věk prvorodiček se pořád posouvá do vyšších a vyšších věkových skupin, takže není výjimkou, že rodí ženy ve věku kolem 40 let, kde to riziko na ty genetické vývojové vady je samo o sobě výrazným způsobem zvýšené.

Jana Lipowská, TV POLAR: Jaký způsob porodu je momentálně u maminek nejoblíbenější? Co preferují?

Marek Fabian, Gynekologicko-porodnické oddělení, SNO: V této době době je nejoblíbenější porod takový, který je co nejvíc přirozený, to znamená přirozený tělu té ženy, přání té ženy a pocitům té ženy. Takže v podstatě je takový trend poměrně co největšího ústupu od nějakého takzvaně lékařského vedení porodu a spíš je trend k tomu nechat to na té ženě, aby si sama zvolila, jakou cestu toho porodu si vybere. Mají k tomu už v dnešní době strašnou spoustu různých pomůcek a novinek. Třeba u nás na oddělení máme porodní vanu, to znamená můžou porodit dokonce do vody. Máme na oddělení porodní gauč, což je taková novinka z Anglie, kde ten gauč se může napolohovat do desítek různých poloh. Takže ta žena sama si může vybrat takovou pozici, která jí u toho porodu vyhovuje. Ať už na boku, v sedě, v kleče. Máme tento gauč jeden, dokonce v říjnu bychom měli přikoupit další, nebo už to máme takhle přislíbeno. Takže řekl bych, že ten gauč, to je takový asi největší boom.

Jana Lipowská, TV POLAR: Když třeba zjistíte nebo zjistí se u maminek, že je miminko natočeno koncem pánevním. Jak toto řešíte ve vaší nemocnici?

Marek Fabian, Gynekologicko-porodnické oddělení, SNO: V podstatě tato žena má tři možnosti. Víceméně u těch konců pánevních je to hodně na rozhodnutí té rodičky. My jí všechno vysvětlíme. Nějaká rizika pro a proti. Ten plod si změříme, zkontrolujeme si pánev té ženy atd. a řekneme jí, co si myslíme, že z našeho pohledu se nám jeví jako nejrozumnější varianta. V zásadě to necháváme na té ženě. Má možnost rodit samozřejmě přirozeně konec pánevní, pokud tam jsou vhodné podmínky. Ale tam je asi nejzásadnější ta chuť té ženy, aby opravdu to chtěla takhle prožít a aby měla to odhodlání do toho jít opravdu přirozeným způsobem. Stejně tak si může vybrat porod císařským řezem. Je to asi jediná indikace, kdy ta žena si opravdu ten císařský řez může sama zvolit v podstatě na přání v případě, že má konec pánevní. No a potom je jakési takové něco mezi. Když ta žena třeba se bojí císařského řezu i přirozeného porodu, tak ještě nabízíme možnost alternativy obratu toho konce pánevního zevními hmaty. To znamená, že to miminko přes břicho zevně se pokoušíme otočit z toho konce pánevní na hlavičku, aby to bylo tak jako tou nejvýhodnější možnou polohou. Ta úspěšnost samozřejmě tam není 100 %. Nicméně je to pokus navíc, kdy ta žena prostě může zkusit ho dostat do té nejvýhodnější polohy a rodit přirozeně.

Jana Lipowská, TV POLAR: Pane primáři, já Vám děkuji za návštěvu. Ať se Vám daří.

Marek Fabian, Gynekologicko-porodnické oddělení, SNO: Děkuji moc.

Jana Lipowská, TV POLAR: Vám také, milí diváci a děkujeme za pozornost.

Marek Fabian, Gynekologicko-porodnické oddělení, SNO: Na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-26-09-2024-18-45