Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Magazín TV medicína

Magazín TV medicína

  • Fakultní nemocnice Ostrava
  • Onkolog Martin Palička napsal knihu
  • Peter Ihnát, Chirurgická klinika FNO: Včasná diagnóza je základem úspěšné léčby rakoviny
  • XVI. pediatrický kongres

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vítejte u televizních obrazovek. Právě startujeme s novinkami z Fakultní nemocnice Ostrava. Věnovat se budeme prevenci a léčbě rakoviny tlustého střeva. Představíme šestnáctý pediatrické kongres a také mladého onkologa Martina Paličku. Napsal knihu s názvem Africký zápisník mladého medika. Do Súdánu, který patří mezi největší africké země se Martin Palička vydal přesně v polovině studia medicíny na Ostravské univerzitě.

Onkolog Martin Palička napsal knihu

Moderátorka, TV Polar: Vážení hosté, já vás moc vítám v našem novém univerzitním obchodě a knihkupectví. Jsem moc ráda, že jste přijali pozvání na první křest, který se tady dnes koná.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Křest prvotiny Martina Paličky, který si titul MUDr. píše před jménem od roku 2021 představil nejen samotný Africký zápisník mladého medika, ale také jeho autora, budoucího onkologa osobně.

Jakub Cvek, přednosta, Klinika onkologická FNO: Určitě má ambice, určitě má schopnosti, určitě je talentovaný a já jsem hluboce přesvědčen, že jeho charakterové vlastnosti jsou na vysoké úrovni, a tak není důvod si myslet, že mu to nebude v životě klapat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Doktor Palička odjel do Súdánu po třetím ročníku medicíny na Lékařské fakultě Ostravské univerzity.

Martin Palička, autor knihy, Klinika onkologická FNO: Měl to být výstup z nějaké komfortní zóny a v průběhu studia mi to přišlo strašně zajímavé vidět i jiný typ zdravotnictví, než máme ten v ČR a mít potom aspoň to srovnání, což se podařilo.

Rastislav Maďar, děkan LF OU: Nepochybně už v té době byl kvalifikovaný víc než spousta afrických zdravotníků, kteří to denně dělají, jenom mu chyběla ta rutina. Takže musí se mu poděkovat, že tam jel s tím, aby tam pomáhal.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Všechny zážitky nejen ze súdánských nemocnic doktor Palička pečlivě zapisoval a doma uložil do šuplíku. Dostal se k nim náhodně při státnicích z vnitřního lékařství. Do knižní podoby pak začal hromadu ručně popsaných papírů dávat až po promoci.

Martin Palička, autor knihy, Klinika onkologická FNO: Je to v podstatě dvoudenník, kdy část je původní těma očima toho medika Zobáka a část je ta sebereflexe toho mladého lékaře.

Rastislav Maďar, děkan LF OU: Přejeme knížce, aby se jí dařilo a autorovi taky.

Peter Ihnát, Chirurgická klinika FNO: Včasná diagnóza je základem úspěšné léčby rakoviny

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ke včasnému odhalení rakoviny tlustého střeva vede prevence a také konzumace zdravého jídla, čili zeleniny, ovoce, bílého masa apod.. Téma pro profesora Petera Ihnáta z Chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava. Dobrý den, vítejte.

Peter Ihnát, Chirurgická klinika Fakultní nemocnice Ostrava:     Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Možná bychom tu zdravou stravu, kterou jsem řekla v úvodu, měli trošičku rozvinout. K tomu se určitě dostaneme. Ale jaké jsou spíš první příznaky tohoto onemocnění?

Peter Ihnát, Chirurgická klinika Fakultní nemocnice Ostrava:   První příznaky onemocnění, typické je, že velmi často to onemocnění nemá žádné příznaky vůbec. To znamená pacient dlouhou dobu, po mnoho měsíců, možná po mnoho let nemusí mít žádné příznaky. Pokud ano, tak takovým typickým je krvácení do stolice. To znamená příměs světlejší nebo tmavší krve ve stolici.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Znamená to, že v tu chvíli máme zvýšit pozornost a vyhledat lékaře?

Peter Ihnát, Chirurgická klinika Fakultní nemocnice Ostrava:   Určitě ano. V podstatě pokud jakýkoliv pacient zpozoruje krev ve stolici, mělo by to řešit. Na začátek asi pravděpodobně ideálně s jeho praktickým lékařem a následně vyšetření v podstatě v nějaké nějaké odborné ambulanci či školou proktologické, gastroenterologické.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jsou některá tato nebo druhy těchto onemocnění tady v Moravskoslezském kraji častější než jinde? A proč?

Peter Ihnát, Chirurgická klinika Fakultní nemocnice Ostrava:   Obecně řečeno, Moravskoslezský kraj i celá ČR má velmi vysokou incidenci zhoubných nádorů tlustého střeva a konečníku. Je to dáno asi životním stylem a v podstatě i na v celosvětovém měřítku patříme mezi kraji s nejvyšším výskytem tohoto onemocnění, takže rozhodně má smysl se tím zabývat a snažit se cíleně vyhledávat lidi, který mají toto onemocnění.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Věnujme se chvilku prevenci. Já jsem v úvodu řekla, že můžeme tomu předcházet, tomuto onemocnění předcházet nebo vzniku tohoto onemocnění můžeme předcházet také tím, že se budeme správně stravovat. Co by náš jídelníček měl hlavně tedy obsahovat?

Peter Ihnát, Chirurgická klinika Fakultní nemocnice Ostrava:   Jednoznačně bychom se měli snažit stravovat racionálně. To znamená racionální zdravá strava, která je propagovaná všude. Patří tam samozřejmě dostatek tekutin, pitný režim, co největší množství vlákniny přijímané v potravinách, to znamená to je zejména zelenina, ovesné vločky, müsli, tmavé pečivo. Samozřejmě, měli bychom se vyvarovat takových těch klasických nezdravých jídel, masných jídel, smažených věcí, uzenin, protože to všechno samozřejmě působí potom na vznik rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Řekl jste tmavé pečivo. Pečivo vůbec je takovým, jak to říct, možná nepřítelem našich střev. Je to tak?

Peter Ihnát, Chirurgická klinika Fakultní nemocnice Ostrava:   Asi ano, ale spíš bych si myslel, že to je pečivo v tom klasickém, to znamená ty klasické světle bíle rohlíčky, bíle chleby. To tmavé pečivo, naopak tmavý chléb je pro zdraví prospěšný, protože právě obsahuje dostatek vlákniny. Ta vláknina potom, když má tekutinu, nabobtná ve střevě a funguje jako takový kartáč, čímž se to tlusté střevo průběžně čistí a znemožňuje to, aby ty toxiny nebo karcinogeny v potravě mohly dlouho působit na sliznici tlustého střeva, čímž samozřejmě předchází nebo snižuje riziko vzniku rakoviny.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Říkal jste dostatek tekutin, kolik by to asi mělo být?

Peter Ihnát, Chirurgická klinika Fakultní nemocnice Ostrava:   U dospělého člověka bych očekával minimálně 3 litry tekutin denně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Doporučujete lidem, od kdy by měli i bez toho, aniž by měli jakékoliv známky toho, že by mohli být tímto onemocněním zasaženi, vyhledat lékaře nebo jít na nějaké odborné vyšetření třeba od nějaké věkové skupiny?

Peter Ihnát, Chirurgická klinika Fakultní nemocnice Ostrava:   V ČR už po mnoho let funguje preventivní program právě na odhalení včasných stádií kolorektálního karcinomu, ale je pravda, že tak dlouhodobě strádá mezi jeho efektivitou. Hodně lidí, i když dostane pozvánku cílenou, na toto vyšetření nepřijde. Takže samozřejmě smysl to má. Obvykle se uvádí v podstatě od padesáti let by člověk měl alespoň jednou za pět let přijít na vyšetření či na test na okultní krvácení ve stolici, anebo ještě lépe screeningu koloskopií.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tady tyhle informace se asi lidé dozví na preventivní akci ve fakultní nemocnici 10. listopadu. Je to tak?

Peter Ihnát, Chirurgická klinika Fakultní nemocnice Ostrava:   Ano, 10. listopadu pořádáme preventivní akci, na kterou samozřejmě zveme všechny obyvatele, aby se přišli, nechali vyšetřit a udělali tak něco pro svoje zdraví, protože ten zásadní rozdíl, proč prevence má smysl je, že tenhle ten typ onemocnění umíme my jako medicína léčit a vyléčit velmi často u většiny nemocných, ale musíme to zjistit dostatečně včas. Když pacient jde pozdě, pak už ty naše možnosti uspět se prudce snižují.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zkusme tedy některé formy léčby zmínit.

Peter Ihnát, Chirurgická klinika Fakultní nemocnice Ostrava:   Ten tradiční koncept léčby by měl spočívat v kombinaci tří léčebných modalit. Jinak je to chirurgické odstranění toho nádoru. Jednak je to možnost využití radioterapie čili záření, a potom samozřejmě systémová léčba neboli chemoterapie. Ideálně je to u každého pacienta, pokud má toto onemocnění v určitém stadiu tyhle ty tři modality smíchat a připravit individuální terapeutický plán tak, aby jejich souhrnné působení mělo co nejvyšší efekt.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jakou šanci na délku života má člověk, který prodělal tady tuto léčbu?

Peter Ihnát, Chirurgická klinika Fakultní nemocnice Ostrava:   To je právě ten rozdíl oproti mnoha jiným zhoubným onemocněním, že zhoubné onemocnění tlustého střeva a konečníku, pokud se zachytí včas, tak je nejenom léčitelné, ale vyléčitelné, to znamená určitě víc jak polovinu našich pacientů dosud dokážeme vyléčit kompletně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane profesore, já Vám děkuji za informace pro diváky TV medicíny a my pokračujeme dále.

XVI. pediatrický kongres

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Osmnáct let si musela moravskoslezská metropole počkat na mezinárodní setkání pediatrů napříč obory.

Jiří Bronský, předseda České pediatrické společnosti ŠLS JEP: Pediatrický kongres má pro českou pediatrii význam naprosto zásadní, protože se jedná vlastně o nejlepší vzdělávací akci, která v průběhu roku v pediatrii v ČR probíhá.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Prezidentem 16. kongresu, na který se přihlásilo přes 460 zdravotníků od nás i ze zahraničí, byl přednosta Kliniky dětského lékařství Fakultní nemocnice Ostrava.

Jan Pavliček, prezident kongresu: Důležité je, že kromě takového toho standardního programu pro všechny je tady sekce mladých pediatrů, která začíná vždycky ten první den. Takže mladí pediatři do pětatřiceti let mají svůj prostor.

Jiří Bronský, předseda České pediatrické společnosti ŠLS JEP: Každoročně se na sestavování toho programu podílíme společně s praktickými lékaři pro děti a dorost, takže skutečně se jedná o nějaký konsensus témat, které jsou zajímavé jak pro nemocniční pediatry, tak pro praktické lékaře.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Bohatá a různorodá témata nabídla i část, kterou připravili ne lékaři.

Michaela Hlávková, garantka sesterské sekce: Jsme rádi, že jsme tu ve spojení i s lékaři, takže i na naší sekci se chodí mnoho lékařů dívat. Je to pro ně velmi zajímavé.

Andrea Polanská, náměstkyně ředitele FNO: Náplň toho programu ukazuje, jaký je velký zájem o toto téma, o pediatrii, ale samozřejmě i o vzdělávání, které s tím souvisí. Součástí kongresu bylo také předání ocenění zdravotníkům za jejich celoživotní práci v oblasti léčebně preventivní péče o děti.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tolik deset medicínských minut. Díky, že jste je strávili v naší společnosti. Mějte pohodové dny plné zdraví.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Magazín TV medicína
27. října 2022, 18:45

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vítejte u televizních obrazovek. Právě startujeme s novinkami z Fakultní nemocnice Ostrava. Věnovat se budeme prevenci a léčbě rakoviny tlustého střeva. Představíme šestnáctý pediatrické kongres a také mladého onkologa Martina Paličku. Napsal knihu s názvem Africký zápisník mladého medika. Do Súdánu, který patří mezi největší africké země se Martin Palička vydal přesně v polovině studia medicíny na Ostravské univerzitě.

Onkolog Martin Palička napsal knihu

Moderátorka, TV Polar: Vážení hosté, já vás moc vítám v našem novém univerzitním obchodě a knihkupectví. Jsem moc ráda, že jste přijali pozvání na první křest, který se tady dnes koná.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Křest prvotiny Martina Paličky, který si titul MUDr. píše před jménem od roku 2021 představil nejen samotný Africký zápisník mladého medika, ale také jeho autora, budoucího onkologa osobně.

Jakub Cvek, přednosta, Klinika onkologická FNO: Určitě má ambice, určitě má schopnosti, určitě je talentovaný a já jsem hluboce přesvědčen, že jeho charakterové vlastnosti jsou na vysoké úrovni, a tak není důvod si myslet, že mu to nebude v životě klapat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Doktor Palička odjel do Súdánu po třetím ročníku medicíny na Lékařské fakultě Ostravské univerzity.

Martin Palička, autor knihy, Klinika onkologická FNO: Měl to být výstup z nějaké komfortní zóny a v průběhu studia mi to přišlo strašně zajímavé vidět i jiný typ zdravotnictví, než máme ten v ČR a mít potom aspoň to srovnání, což se podařilo.

Rastislav Maďar, děkan LF OU: Nepochybně už v té době byl kvalifikovaný víc než spousta afrických zdravotníků, kteří to denně dělají, jenom mu chyběla ta rutina. Takže musí se mu poděkovat, že tam jel s tím, aby tam pomáhal.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Všechny zážitky nejen ze súdánských nemocnic doktor Palička pečlivě zapisoval a doma uložil do šuplíku. Dostal se k nim náhodně při státnicích z vnitřního lékařství. Do knižní podoby pak začal hromadu ručně popsaných papírů dávat až po promoci.

Martin Palička, autor knihy, Klinika onkologická FNO: Je to v podstatě dvoudenník, kdy část je původní těma očima toho medika Zobáka a část je ta sebereflexe toho mladého lékaře.

Rastislav Maďar, děkan LF OU: Přejeme knížce, aby se jí dařilo a autorovi taky.

Peter Ihnát, Chirurgická klinika FNO: Včasná diagnóza je základem úspěšné léčby rakoviny

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ke včasnému odhalení rakoviny tlustého střeva vede prevence a také konzumace zdravého jídla, čili zeleniny, ovoce, bílého masa apod.. Téma pro profesora Petera Ihnáta z Chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava. Dobrý den, vítejte.

Peter Ihnát, Chirurgická klinika Fakultní nemocnice Ostrava:     Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Možná bychom tu zdravou stravu, kterou jsem řekla v úvodu, měli trošičku rozvinout. K tomu se určitě dostaneme. Ale jaké jsou spíš první příznaky tohoto onemocnění?

Peter Ihnát, Chirurgická klinika Fakultní nemocnice Ostrava:   První příznaky onemocnění, typické je, že velmi často to onemocnění nemá žádné příznaky vůbec. To znamená pacient dlouhou dobu, po mnoho měsíců, možná po mnoho let nemusí mít žádné příznaky. Pokud ano, tak takovým typickým je krvácení do stolice. To znamená příměs světlejší nebo tmavší krve ve stolici.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Znamená to, že v tu chvíli máme zvýšit pozornost a vyhledat lékaře?

Peter Ihnát, Chirurgická klinika Fakultní nemocnice Ostrava:   Určitě ano. V podstatě pokud jakýkoliv pacient zpozoruje krev ve stolici, mělo by to řešit. Na začátek asi pravděpodobně ideálně s jeho praktickým lékařem a následně vyšetření v podstatě v nějaké nějaké odborné ambulanci či školou proktologické, gastroenterologické.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jsou některá tato nebo druhy těchto onemocnění tady v Moravskoslezském kraji častější než jinde? A proč?

Peter Ihnát, Chirurgická klinika Fakultní nemocnice Ostrava:   Obecně řečeno, Moravskoslezský kraj i celá ČR má velmi vysokou incidenci zhoubných nádorů tlustého střeva a konečníku. Je to dáno asi životním stylem a v podstatě i na v celosvětovém měřítku patříme mezi kraji s nejvyšším výskytem tohoto onemocnění, takže rozhodně má smysl se tím zabývat a snažit se cíleně vyhledávat lidi, který mají toto onemocnění.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Věnujme se chvilku prevenci. Já jsem v úvodu řekla, že můžeme tomu předcházet, tomuto onemocnění předcházet nebo vzniku tohoto onemocnění můžeme předcházet také tím, že se budeme správně stravovat. Co by náš jídelníček měl hlavně tedy obsahovat?

Peter Ihnát, Chirurgická klinika Fakultní nemocnice Ostrava:   Jednoznačně bychom se měli snažit stravovat racionálně. To znamená racionální zdravá strava, která je propagovaná všude. Patří tam samozřejmě dostatek tekutin, pitný režim, co největší množství vlákniny přijímané v potravinách, to znamená to je zejména zelenina, ovesné vločky, müsli, tmavé pečivo. Samozřejmě, měli bychom se vyvarovat takových těch klasických nezdravých jídel, masných jídel, smažených věcí, uzenin, protože to všechno samozřejmě působí potom na vznik rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Řekl jste tmavé pečivo. Pečivo vůbec je takovým, jak to říct, možná nepřítelem našich střev. Je to tak?

Peter Ihnát, Chirurgická klinika Fakultní nemocnice Ostrava:   Asi ano, ale spíš bych si myslel, že to je pečivo v tom klasickém, to znamená ty klasické světle bíle rohlíčky, bíle chleby. To tmavé pečivo, naopak tmavý chléb je pro zdraví prospěšný, protože právě obsahuje dostatek vlákniny. Ta vláknina potom, když má tekutinu, nabobtná ve střevě a funguje jako takový kartáč, čímž se to tlusté střevo průběžně čistí a znemožňuje to, aby ty toxiny nebo karcinogeny v potravě mohly dlouho působit na sliznici tlustého střeva, čímž samozřejmě předchází nebo snižuje riziko vzniku rakoviny.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Říkal jste dostatek tekutin, kolik by to asi mělo být?

Peter Ihnát, Chirurgická klinika Fakultní nemocnice Ostrava:   U dospělého člověka bych očekával minimálně 3 litry tekutin denně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Doporučujete lidem, od kdy by měli i bez toho, aniž by měli jakékoliv známky toho, že by mohli být tímto onemocněním zasaženi, vyhledat lékaře nebo jít na nějaké odborné vyšetření třeba od nějaké věkové skupiny?

Peter Ihnát, Chirurgická klinika Fakultní nemocnice Ostrava:   V ČR už po mnoho let funguje preventivní program právě na odhalení včasných stádií kolorektálního karcinomu, ale je pravda, že tak dlouhodobě strádá mezi jeho efektivitou. Hodně lidí, i když dostane pozvánku cílenou, na toto vyšetření nepřijde. Takže samozřejmě smysl to má. Obvykle se uvádí v podstatě od padesáti let by člověk měl alespoň jednou za pět let přijít na vyšetření či na test na okultní krvácení ve stolici, anebo ještě lépe screeningu koloskopií.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tady tyhle informace se asi lidé dozví na preventivní akci ve fakultní nemocnici 10. listopadu. Je to tak?

Peter Ihnát, Chirurgická klinika Fakultní nemocnice Ostrava:   Ano, 10. listopadu pořádáme preventivní akci, na kterou samozřejmě zveme všechny obyvatele, aby se přišli, nechali vyšetřit a udělali tak něco pro svoje zdraví, protože ten zásadní rozdíl, proč prevence má smysl je, že tenhle ten typ onemocnění umíme my jako medicína léčit a vyléčit velmi často u většiny nemocných, ale musíme to zjistit dostatečně včas. Když pacient jde pozdě, pak už ty naše možnosti uspět se prudce snižují.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zkusme tedy některé formy léčby zmínit.

Peter Ihnát, Chirurgická klinika Fakultní nemocnice Ostrava:   Ten tradiční koncept léčby by měl spočívat v kombinaci tří léčebných modalit. Jinak je to chirurgické odstranění toho nádoru. Jednak je to možnost využití radioterapie čili záření, a potom samozřejmě systémová léčba neboli chemoterapie. Ideálně je to u každého pacienta, pokud má toto onemocnění v určitém stadiu tyhle ty tři modality smíchat a připravit individuální terapeutický plán tak, aby jejich souhrnné působení mělo co nejvyšší efekt.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jakou šanci na délku života má člověk, který prodělal tady tuto léčbu?

Peter Ihnát, Chirurgická klinika Fakultní nemocnice Ostrava:   To je právě ten rozdíl oproti mnoha jiným zhoubným onemocněním, že zhoubné onemocnění tlustého střeva a konečníku, pokud se zachytí včas, tak je nejenom léčitelné, ale vyléčitelné, to znamená určitě víc jak polovinu našich pacientů dosud dokážeme vyléčit kompletně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane profesore, já Vám děkuji za informace pro diváky TV medicíny a my pokračujeme dále.

XVI. pediatrický kongres

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Osmnáct let si musela moravskoslezská metropole počkat na mezinárodní setkání pediatrů napříč obory.

Jiří Bronský, předseda České pediatrické společnosti ŠLS JEP: Pediatrický kongres má pro českou pediatrii význam naprosto zásadní, protože se jedná vlastně o nejlepší vzdělávací akci, která v průběhu roku v pediatrii v ČR probíhá.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Prezidentem 16. kongresu, na který se přihlásilo přes 460 zdravotníků od nás i ze zahraničí, byl přednosta Kliniky dětského lékařství Fakultní nemocnice Ostrava.

Jan Pavliček, prezident kongresu: Důležité je, že kromě takového toho standardního programu pro všechny je tady sekce mladých pediatrů, která začíná vždycky ten první den. Takže mladí pediatři do pětatřiceti let mají svůj prostor.

Jiří Bronský, předseda České pediatrické společnosti ŠLS JEP: Každoročně se na sestavování toho programu podílíme společně s praktickými lékaři pro děti a dorost, takže skutečně se jedná o nějaký konsensus témat, které jsou zajímavé jak pro nemocniční pediatry, tak pro praktické lékaře.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Bohatá a různorodá témata nabídla i část, kterou připravili ne lékaři.

Michaela Hlávková, garantka sesterské sekce: Jsme rádi, že jsme tu ve spojení i s lékaři, takže i na naší sekci se chodí mnoho lékařů dívat. Je to pro ně velmi zajímavé.

Andrea Polanská, náměstkyně ředitele FNO: Náplň toho programu ukazuje, jaký je velký zájem o toto téma, o pediatrii, ale samozřejmě i o vzdělávání, které s tím souvisí. Součástí kongresu bylo také předání ocenění zdravotníkům za jejich celoživotní práci v oblasti léčebně preventivní péče o děti.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tolik deset medicínských minut. Díky, že jste je strávili v naší společnosti. Mějte pohodové dny plné zdraví.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-27-10-2022-18-45