Jsem ráda, že jste si udělali čas na sledování magazínu o zdraví. A o čem bude? Můžete se těšit na rozhovor s náměstkem pro léčebnou péči havířovské nemocnice Martinem Sedláčkem, který je zároveň primářem chirurgie. Upozorníme na nebezpečí chronického chrapotu a podíváme se do krnovské nemocnice, kde zažili krušné chvilky zdravotníci. Následuje reportáž.
Kradl po celém území, zadržen byl v krnovské nemocnici
Krnovskou nemocnici si za jeden ze svých mnoha cílů vybral pětašedesátiletý recidivista z Přerova. Vnikl do uzavřené části oddělení magnetické rezonance a pokusil se okrást zdravotníky o finance a osobní věci. Zadržen byl díky jejich spolupráci a mimořádné duchapřítomnosti.
Pracovník oddělení magnetické rezonance naštěstí neuvěřil výmluvám neznámého muže, že se ztratil. Ten se snažil utéct a v potyčce ohrožoval zdravotníka i nožem.
Jan Migulski, radiologický asistent: „Já jsem za ním vběhl, dostihl jsem ho v kuchyňce, tam jsme se nějakým způsobem začali prát a kolegyně proběhla kolem nás a běžela pro pomoc. My jsme se dostali za kuchyňku do chodbičky, on prohlásil „Pusť mě nebo tě píchnu“ a vytáhl otevírací nůž. Jak se ho snažil otevřít, tak jsem šel po tom noži, ten nůž jsem vypáčil.“
Michaela Čerová, vedoucí radiologická asistentka: „Já jsem se vrátila, když se zrovna začlo bojovat o ten nůž, ten jsem teda sebrala.“
Ivo Labónek, lékař RDG oddělení: „Muž měl poměrně velkou sílu, i ve dvou osobách jsme měli poměrně dost práce ho zvládnout.“ K zadržení přispěla zásadním způsobem i pracovnice úklidové firmy Ilona Pavlacká, která pachateli postavila do cesty úklidový vozík. Teprve následným prověřováním po příjezdu policie se ukázalo, že muž je rekordmanem v páchání trestné činnosti.
Ladislav Václavec, ředitel krnovské nemocnice: „Já jsem moc rád, že to takhle dobře dopadlo, my se snažíme, abychom nemocnici co nejvíce ochránili, protože nemocnice je opravdu měkký cíl.“
Petr Franěc, zástupce ředitele Územního odboru PČR Bruntál: „Všichni pracovníci nemocnice si zaslouží velké poděkování za jejich zákrok proti pachateli.“
Všichni odvážní pracovníci byli oceněni vedením nemocnice i policie ČR. Pachatel na své ocenění čeká v ostravské vazební věznici.
MEDICÍNA NA DOSAH
Tento měsíc si lidé připomínají na celém světě význam hlasu, o který bychom měli také pečovat. Podstatný rozdíl je mezi chrapotem z nachlazení a chronickým chrapotem. Podrobnosti přináší rubrika Medicína na dosah.
Medicína na dosah: Dlouhotrvající chrapot může signalizovat rakovinu
Poruchou hlasu je chrapot. Aktuální trvá dva až čtyři týdny a bývá příznakem akutních zánětů.
Naděžda Kodytková, lékařka ORL NsP Karviná-Ráj: "Dojde k poškození hlasivek infekčním agens a další příčinou může být přetěžování hlasu při nadměrném křiku, zpívání, oslavách, sportovních přenosech, kdy přetěžujeme hlasivky."
Většinou tyto akutní stavy vymizí bez následků. Závažnější je pak chrapot chronický, ten může signalizovat rakovinu hrtanu.
Naděžda Kodytková, lékařka ORL NsP Karviná-Ráj: "Pokud se to chytne v začátku, lékaři používají laserové přístroje, ten hlas bývá trochu jiný, ale člověk se domluví, pokud se rakovina rozjede hodně, musí při operaci dojít k odstranění hrtanu a pacienti mají kanylu, takzvaného slavíka. Ten hlas už je potom jiný."
Plánované výkony se posuzují individuálně, lidé by neměli odkládat vyšetření: prim. Martin Sedláček, chirurgie a náměstek pro léčebnou péči, NsP Havířov
Simona Součková, TV Polar: Já už ve studiu vítám našeho hosta, pana primáře Martina Sedláčka z Havířovské nemocnice, který je zároveň náměstkem pro léčebnou péči. Dobrý den.
Martin Sedláček, náměstek pro léčebnou péči, NsP Havířov: Dobrý den Vám i všem divákům.
Simona Součková, TV Polar: Pane primáři, jaká je aktuální situace v Havířovské nemocnici? Jak to vypadá s Covidovými pacienty, a jak to vypadá s operativou?
Martin Sedláček, náměstek pro léčebnou péči, NsP Havířov: Tak k našemu nemilému překvapeni, počet pacientů nakažených Covidem a hospitalizovaných nám nějak zásadně neubývá. Ta čísla, zhruba před čtyřmi týdny, vypadala poněkud optimističtěji, ale teď jsme na takovém setrvalém stavu, takže můžu říct, že za poslední tři týdny máme v průměru hospitalizovaných asi 60 pacientů, celkově v nemocnici, počítám do toho jak intenzivní péči tak standardní lůžka. Jenom pro zajímavost, nechal jsem si vytáhnout takovou statistiku, tak od začátku pandemie bylo v nemocnici v Havířově již hospitalizováno s potvrzenou diagnózou Covid 1100 pacientů.
Simona Součková, TV Polar: Už jste začali brát na plánované výkony alespoň někoho a nebo ještě pořád lidé musejí počkat?
Martin Sedláček, náměstek pro léčebnou péči, NsP Havířov: My jsme celou dobu se snažili vycházet našim pacientům co nejvíce vstříc, ale bylo období, kdy jsme museli plánovanou operativu opravdu razantně omezit až tak, že vlastně jsme odvolali veškeré plánované operace s určitými výjimkami, a ty výjimky zejména byli pacienti s nádorovým onemocněním, tam jsme žádnou prodlevu v operativě nepřipustili. Dneska je situace taková, že máme samozřejmě zásobník pacientů, které jsme odvolali na takové ty běžnější zákroky, které postupně obvoláváme a doplňujeme tím operační programy. Ale ani v dnešní době, bohužel, nemůžeme takzvaně operovat naplno. A ten důvod zejména je ten, že máme omezené kapacity, jak lůžkové tak personální a za tím vším opět stojí Covid. Bohužel, protože máme velkou část personálu alokovanou na jednotkách Covidových, a zejména jsou to naši anesteziologové, kteří jsou velmi vytížení. Takže i byť bychom si přáli rozjet operativu mnohem lépe, mnohem více, tak nejsme schopni. Ale víte ono totiž rozdělit plánovanou operaci, která je odložitelná od akutní, není někdy úplně jednoduché, protože i plánovaný zákrok může být pro dotyčného velmi limitující a pokud se něco, co se plánuje bude odkládat delší dobu, tak kolikrát se může stát, že pak z toho je operace akutní.
Simona Součková, TV Polar: Já bych do toho ještě vstoupila k tomuto tématu, to znamená, že budete posuzovat z toho čekacího listu i podle toho v jakém stavu ten pacient je, že dejme tomu to potřebuje více tu operaci, ale ještě třeba by musel čekat, protože před ním je řada dalších pacientů?
Martin Sedláček, náměstek pro léčebnou péči, NsP Havířov: My se snažíme postupovat tak, že jak ti pacienti byli postupně rušení nebo odvoláváni, tak jsou následně zase zváni tak, aby nedocházelo, když to řeknu laicky, k nějakému předbíhání, ale pochopitelně pokud se někomu přitížilo tak svého lékaře může kdykoliv kontaktovat a znova ten stav se posoudí. Já ještě se jenom malinko, jestli můžu, vrátím k těm číslům proč jsme omezeni. Ta nemocnice, díky Covidu, který stojí dneska úplně za vším, někteří se, přiznám se, na Covid docela dobře vymlouvají, ale není to náš případ. Chci jenom říci, že ta nemocnice musí svými zaměstnanci zabezpečovat nejenom péči o ty hospitalizované, ale provádí rutinně PCR testy ve svém odběrovém centru, druhý den provádí antigenní testování ve svém centru. Rozjeli jsme očkovací centrum velkokapacitní ve spolupráci s městem Havířovem, očkujeme domovy seniorů... To všechno děláme pouze a jenom s naším personálem. Jistě když si toto všecko vyslechnete, tak pochopíte, že těch sestřiček prostě nemáme nazbyt, tak musíme velmi bedlivě vážit, která lůžka otevřeme a které činnosti budeme delegovat na ty sestřičky, aby nebyly v nemocnici.
Simona Součková, TV Polar: Pane primáři, já si dovolím ještě připomenout nebo říci, že Havířovská nemocnice sdílí na svých webových stránkách děkovné dopisy pacientů i v této době. Je to velmi příjemné číst. Jsou to lidé, kteří podstoupili zákrok v uplynulých měsících, například po operaci žaludku nebo za vedení porodu hendikepované rodičky, pochvala také mířila na mezioborovou jednotku intenzivní péče. To znamená, že opravdu v nemocnici není jenom Covid, ale děje se i to, co lidé od nemocnice očekávají, že jim v akutním stádiu nebo v tom stádiu, kdy potřebují pomoc, pomůže.
Martin Sedláček, náměstek pro léčebnou péči, NsP Havířov: Určitě ano. Nás takové pochvaly opravdu velmi těší a musím říct, že náš personál to velmi povzbudí. My samozřejmě jsme se nemohli zavřít před jinými chorobami a opravdu pečovat jenom o nemocné s Covidem, to téma je poměrně velmi opomíjeno i ve sdělovacích prostředcích, protože jiné nemoci samozřejmě nezmizely, ti lidé si nepřestali lámat ruce, nohy, maminky nepřestaly rodit, akorát se to všecko musí bedlivě vážit. Ale co se týká akutní operativy, akutní péče, tu jsme dělali vždycky bez jakéhokoliv omezení. Nemocnice je otevřená pro všecky s akutními potížemi nebo s různými potížemi, ambulantní sektor jede zcela bez omezení. Pokud máte problémy, nezůstávejte doma a přijďte do nemocnice na vyšetření.
Simona Součková, TV Polar: To byla krásná tečka za naším rozhovorem s panem primářem Martinem Sedláčkem z Havířovské nemocnice. Mějte se hezky. Zdravíme všechny zdravotníky a držíme palce ať to všechno šlape. Mějte hezký den. Na shledanou.
Martin Sedláček, náměstek pro léčebnou péči, NsP Havířov: Děkujeme mockrát a mějte se krásně. Na shledanou.
Redakčně upraveno / zkráceno.