Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • CENY STARŠÍCH BYTŮ V MSK MEZIROČNĚ VZROSTLY NEJVÍCE ZE VŠECH KRAJŮ
  • V NEMOCNICI KARVINÁ-RÁJ OTEVŘELI KURZY PRVNÍ POMOCI ZAMĚŘENÉ NA MALÉ DĚTI
  • U DOBRÉ (F-M) RÁNO ZEMŘELA MLADÁ ŘIDIČKA PO STŘETU S NÁKLADNÍM AUTEM
  • KARVINÁ CHYSTÁ PROMĚNU AREÁLU LODIČKY V PARKU BOŽENY NĚMCOVÉ
  • FRÝDEK-MÍSTEK PŘIPRAVUJE ARCHITEKTONICKOU SOUTĚŽ NA ČESKÝ DŮM
  • OBVOD SLEZSKÁ OSTRAVA SHÁNÍ VYUŽITÍ PRO BUDOVU NA CHITTUSSIHO ULICI
  • PODLE POVODÍ ODRY BYL BŘEZEN Z HYDROLOGICKÉHO POHLEDU SPÍŠE PODPRŮMĚRNÝ
  • REVOLUTION TRAIN JE V MS KRAJI, PRVNÍ ZASTÁVKOU BYLA STUDÉNKA
  • MENSTRUAČNÍ VLOŽKY JSOU DOSTUPNÉ NA VŠECH OSTRAVSKÝCH ZÁKLADNÍCH ŠKOLÁCH
  • TĚRLIČTÍ ODMÍTAJÍ STAVBU OBCHVATU S TUNELEM, KTERÝ DO OBCE PŘIVEDE KAMIONY
  • PRI NOČNÍM POŽÁRU BÝV. BISTRA BEDŘICH V OSTRAVĚ-PŘÍVOZE NEBYL NIKDO ZRANĚN
  • V OSTRAVĚ-HRABOVÉ VZNIKÁ MOKŘAD S TŮNĚMI
  • HASIČI Z JABLUNKOVA OSLAVILI 30 LET ČINNOSTI JEDNOTKY JPO II
  • VENKOVNÍ BAZÉN V NOVÉM JIČÍNĚ DOSLOUŽIL, KVŮLI REKONSTRUKCI V LÉTĚ NEOTEVŘE
  • CYKLISTICKÝ ZÁVOD PORUBAJK MĚNÍ START. ZAČÍNÁ SE NA ALŠOVĚ NÁMĚSTÍ
Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Dobrý den u sledování medicínských novinek z FN Ostrava. Tentokrát uvidíte unikátní operaci, laicky řečeno dvě operace v jednom uspání. Lékaři najednou vyměnili pacientovi oba kyčelní klouby. A to je také téma pro přednostu Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie docenta Pavla Doušu.

      Úspěšná výměna obou kyčelních kloubů najednou

      Na Kliniku rehabilitace a tělovýchovného lékařství se Rudolf Literák vrátil přesně tři měsíce po propuštění do klimkovických sanatorií. Těch 14 tady mi hodně pomohlo a vlastně hnedka potom lázně, tam to mělo úspěch.

      Oba kyčelní klouby najednou mu, jako prvnímu pacientovi ve Fakultní nemocnici Ostrava, vyměnil docent Douša v polovině srpna.

      doc. MUDr. Pavel Douša, CSc., přednosta, Klinika úrazové chirurgie a ortopedie FNO a LF OU:  Náhrady děláme stejné, jako když děláme jednostrannou. U těch mladších pacientů párujeme keramika-keramika. Sledování těch pacientů, kde se páruje keramika, keramika ještě není u konce, ale počítáme s tím, že to těm pacientům vydrží navždycky.

      Rudolf Literák, pacient: Jak jsem to s tím docentem Doušou probíral, tak on mi řekl, že to nebude nic lehkého. Já jsem se na to připravil. Hodně lidí mě od toho odrazovalo. Ses zbláznil? Obě naráz?

      Pan Literák se ale odradil nenechal. Bolesti, které mu zborcené hlavice obou stehenních kostí způsobovaly, byly podle něj několik let nesnesitelné. S rehabilitací začal čtvrtý den po operaci. Ještě na Klinice úrazové chirurgie a ortopedie, kde strávil 2 týdny.

      Ivana Kývalová, úseková fyzioterapeutka, Klinika rehabilitace a tělovýchovného lékařství FNO a LF OU: On měl limitovanou poloviční zátěž na obě dolní končetiny. Zpočátku se učil chodit v chodítku, ale postupně se naučil chodit o dvou francouzských holích.  Byl to veliký posun v rámci jeho diagnózy.

      Rudolf Literák, pacient: Zkoušel jsem, co to jde. Pak jsem přidával, přidával, až jsem všechny udivil, že jsem se z toho tak rychle dostal. Teď je to úplná fantazie. Chodím, bolest tam není. Je to zázrak.

      Docent Douša předpokládá, že Rudolfa Literáka budou následovat další pacienti.

      doc. MUDr. Pavel Douša, CSc., přednosta, Klinika úrazové chirurgie a ortopedie FNO a LF OU: Nebude to operace běžná, bude to operace spíš výjimečná, než že bychom ji dělali každý týden.

      Pavel Douša, přednosta Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO: Výměna obou kyčelních kloubů najednou

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Ve studiu vítám přednostou Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie docenta Pavla Douša a naším tématem bude výměna kyčelních kloubů. Dobrý den pane docente, vítejte u nás.

      Pavel Douša, přednosta, Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO: Dobrý den.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: V úvodu řeknu, že to nebude jenom takový rozhovor jednoduchý o výměně kyčelního kloubu, ale my se budeme bavit o výměně kyčelního kloubu během dvou operací, jak jste mě opravil, když jsme se připravovali, ale během jedné anestezie. Takže pacient přijede na sál a najednou odjede se dvěma vyměněnými klouby. Je to tak?

      Pavel Douša, přednosta, Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO: Ano.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak je častá tato operace v rámci třeba České republiky?

      Pavel Douša, přednosta, Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO: Je to operace, která se nedělá běžně. Je to spíš operace výjimečná. A když měníme dva ty kyčelní klouby, tak k tomu musíme mít jednak nějaký medicínský důvod a jednak musíme mít pacienta, který tu operaci zvládne a zvládne i tu rekonvalescenci po operaci a rehabilitaci.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Co to jsou tedy za důvody, kdy se rozhodnete, že u takového nějakého svého pacienta zvolíte tento typ operace?

      Pavel Douša, přednosta, Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO: Tuto operaci volíme u pacientů, kteří mají oboustrannou buď artrózu v tom kyčelním kloubu v takovém stádiu, že by nebyli schopni rehabilitovat, kdybychom udělali jenom jednu kyčel. Anebo jsou to hlavně pacienti, kteří mají oboustranně nekrózu té hlavice, což znamená, že odumře ta kost v té hlavici toho kyčelního kloubu a dojde tam pak ke zborcení té architektury kosti. Ti pacienti mají nesnesitelné bolesti, tak tam volíme pak tuto operaci, kdy vyměníme oba ty kyčelní klouby v jednom sezení, čili v jedné anestezii.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak je to náročné potom pro toho pacienta zvládnout takový zásah do těla?

      Pavel Douša, přednosta, Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO: Jak říkám, ty pacienty vybíráme pečlivě. Jenom pacienti, kteří jsou teda v dobré fyzické formě a je to náročné v tom, že tam je větší krevní ztráta, sčítají se dvě ty operace, takže je to určitě náročnější, než si nechat vyměnit jenom jeden kyčelní kloub, ale když je dobře vybraný pacient, tak si myslím, že to zase není veliké riziko.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak náročná operace je to pro Vás?

      Pavel Douša, přednosta, Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO: Tak my běžně děláme třeba tři, čtyři ty operace za den, tak tady to máme, jenom to jde v rychlejším sledu, protože jenom přerouškujeme tu druhou končetinu a jdeme hned. Nemáme tu přestávku mezi tím, když operujeme dva pacienty.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jenom pro představu, jak dlouho ta operace trvá? Asi to není pokaždé stejné. Nedá se říct, že to trvá hodinu, dvě, tři. Asi je to různé, ale nějaký průměr?

      Pavel Douša, přednosta, Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO: Záleží na tom, jak je ten pacient fyzicky indisponován, zda tam je třeba přítomna jak už jsem zmínil, ta obezita, ta je vždycky složitější, ten výkon mnohem. Když to všechno hezky jde, tak si myslím, že se to tak za tu hodinu stihne.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pojďme k náhradách. Jaké implantujete těm pacientům?

      Pavel Douša, přednosta, Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO: To zase záleží podle věku a fyzické kondice toho pacienta. Máme možnosti v kostce volit mezi implantáty, které jsou cementované kdy tam fixuje to kostním cementem, anebo implantáty necementované, které jsou určeny především pro ty mladší pacienty. A záleží na spoustě okolností, na kvalitě té kosti, takže vždycky pro každého pacienta individuálně vybereme to, co by se pro něj nejlépe hodilo. Ale u těch mladších pacientů preferujeme ty necementované implantáty.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Je to tak, že u pacientů rozhodnete o té náhradě, vy jako lékaři, nebo mu dáte možnost, aby si vybral. Má to vůbec cenu, taková otázka?

      Pavel Douša, přednosta, Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO: Tak jistě, s tím pacientem se musíme pobavit o tom, co ho čeká. A ten pacient je ten nejdůležitější v tom rozhovoru a ten si řekne, co by chtěl, a my mu řekneme, jestli to lze nebo nelze. Dáme mu nějakou nabídku vždycky a většina těch pacientů poslechne, co mu řekneme.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Vysvětlete teda, co to znamená cementová a necementovaná?

      Pavel Douša, přednosta, Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO: Tam jde o tu fixaci v té kosti. My u těch necementových náhrad tam se nejčastěji teď používá teda metoda press fit. Kdy tedy vyfrézujete tu kost, jak tu jamku, nebo pak teda tu stehenní kost. A ta velikost je o maličko menší, to co vyfrézujete a netlučete do toho buď tu jamku anebo ten dřík té endoprotézy. A jak to tam dáváte, tak se to prostě potom roztáhne, a to je ta primární fixace té endoprotézy necementované. No a potom se to vhojí do kosti. Protože je to udělané z takového materiálu, aby se to vhojilo do kosti.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pojďme k rehabilitaci, kdy se pacient, když mu oba dva kyčelní klouby vyměníte, postaví na nohy?

      Pavel Douša, přednosta, Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO: My ty pacienty standardně stavíme vždycky první pooperační den po té operaci. Tak to probíhá úplně stejně. Jestli má jeden nebo dva, postaví se a začne rehabilitovat a cvičit chůzi.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Já si dokážu představit, když je vyměněný jeden kyčelní kloub, že asi potom úplně logicky ten pacient začne zatěžovat tu zdravou nohu, tak v tomto případě najednou dostávají zabrat obě dvě nohy, přestože jsou obě dvě po operaci.

      Pavel Douša, přednosta, Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO: Tady už jsou právě zdravé obě, takže ten pacient to může zatěžovat. Ty endoprotézy dneska jsou konstruované tak, že lze je zatížit hned po té operaci. I když já jsem v tomhle trochu konzervativní a když děláme jenom jednu, tak nechám toho pacienta poměrně delší čas odlehčovat, protože tu endoprotézu tam má na celý život, tak asi není kam spěchat. Ale když uděláme dvě, tak se nedá nic dělat, tak se zatěžují obě od začátku.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Když se pacient zpět vrátí do toho klasického svého života, čili kdy už odhodí asi veškeré rehabilitační pomůcky?

      Pavel Douša, přednosta, Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO: No tak většinou to bývá do těch třech měsíců. Těm pacientům dovolíme naprosto plnou zátěž, sportovní až za delší čas, ale vrátí se do normálního života.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane docente, já Vám děkuji za rozhovor a my se teď podíváme na příběh jednoho takového pacienta.

      Tolik od nás pro tentokrát, děkujeme, že jste s námi byli až do konce a už nyní vám mohu slíbit, že pro vás chystáme další díl, zaměříme se na péči o pacienty s domácí plicní ventilací.

      Redakčně upraveno / zkráceno.

      Mohlo by Vás také zajímat

      Pořad: Magazín TV medicína
      28. listopadu 2024, 18:45

      Dobrý den u sledování medicínských novinek z FN Ostrava. Tentokrát uvidíte unikátní operaci, laicky řečeno dvě operace v jednom uspání. Lékaři najednou vyměnili pacientovi oba kyčelní klouby. A to je také téma pro přednostu Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie docenta Pavla Doušu.

      Úspěšná výměna obou kyčelních kloubů najednou

      Na Kliniku rehabilitace a tělovýchovného lékařství se Rudolf Literák vrátil přesně tři měsíce po propuštění do klimkovických sanatorií. Těch 14 tady mi hodně pomohlo a vlastně hnedka potom lázně, tam to mělo úspěch.

      Oba kyčelní klouby najednou mu, jako prvnímu pacientovi ve Fakultní nemocnici Ostrava, vyměnil docent Douša v polovině srpna.

      doc. MUDr. Pavel Douša, CSc., přednosta, Klinika úrazové chirurgie a ortopedie FNO a LF OU:  Náhrady děláme stejné, jako když děláme jednostrannou. U těch mladších pacientů párujeme keramika-keramika. Sledování těch pacientů, kde se páruje keramika, keramika ještě není u konce, ale počítáme s tím, že to těm pacientům vydrží navždycky.

      Rudolf Literák, pacient: Jak jsem to s tím docentem Doušou probíral, tak on mi řekl, že to nebude nic lehkého. Já jsem se na to připravil. Hodně lidí mě od toho odrazovalo. Ses zbláznil? Obě naráz?

      Pan Literák se ale odradil nenechal. Bolesti, které mu zborcené hlavice obou stehenních kostí způsobovaly, byly podle něj několik let nesnesitelné. S rehabilitací začal čtvrtý den po operaci. Ještě na Klinice úrazové chirurgie a ortopedie, kde strávil 2 týdny.

      Ivana Kývalová, úseková fyzioterapeutka, Klinika rehabilitace a tělovýchovného lékařství FNO a LF OU: On měl limitovanou poloviční zátěž na obě dolní končetiny. Zpočátku se učil chodit v chodítku, ale postupně se naučil chodit o dvou francouzských holích.  Byl to veliký posun v rámci jeho diagnózy.

      Rudolf Literák, pacient: Zkoušel jsem, co to jde. Pak jsem přidával, přidával, až jsem všechny udivil, že jsem se z toho tak rychle dostal. Teď je to úplná fantazie. Chodím, bolest tam není. Je to zázrak.

      Docent Douša předpokládá, že Rudolfa Literáka budou následovat další pacienti.

      doc. MUDr. Pavel Douša, CSc., přednosta, Klinika úrazové chirurgie a ortopedie FNO a LF OU: Nebude to operace běžná, bude to operace spíš výjimečná, než že bychom ji dělali každý týden.

      Pavel Douša, přednosta Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO: Výměna obou kyčelních kloubů najednou

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Ve studiu vítám přednostou Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie docenta Pavla Douša a naším tématem bude výměna kyčelních kloubů. Dobrý den pane docente, vítejte u nás.

      Pavel Douša, přednosta, Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO: Dobrý den.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: V úvodu řeknu, že to nebude jenom takový rozhovor jednoduchý o výměně kyčelního kloubu, ale my se budeme bavit o výměně kyčelního kloubu během dvou operací, jak jste mě opravil, když jsme se připravovali, ale během jedné anestezie. Takže pacient přijede na sál a najednou odjede se dvěma vyměněnými klouby. Je to tak?

      Pavel Douša, přednosta, Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO: Ano.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak je častá tato operace v rámci třeba České republiky?

      Pavel Douša, přednosta, Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO: Je to operace, která se nedělá běžně. Je to spíš operace výjimečná. A když měníme dva ty kyčelní klouby, tak k tomu musíme mít jednak nějaký medicínský důvod a jednak musíme mít pacienta, který tu operaci zvládne a zvládne i tu rekonvalescenci po operaci a rehabilitaci.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Co to jsou tedy za důvody, kdy se rozhodnete, že u takového nějakého svého pacienta zvolíte tento typ operace?

      Pavel Douša, přednosta, Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO: Tuto operaci volíme u pacientů, kteří mají oboustrannou buď artrózu v tom kyčelním kloubu v takovém stádiu, že by nebyli schopni rehabilitovat, kdybychom udělali jenom jednu kyčel. Anebo jsou to hlavně pacienti, kteří mají oboustranně nekrózu té hlavice, což znamená, že odumře ta kost v té hlavici toho kyčelního kloubu a dojde tam pak ke zborcení té architektury kosti. Ti pacienti mají nesnesitelné bolesti, tak tam volíme pak tuto operaci, kdy vyměníme oba ty kyčelní klouby v jednom sezení, čili v jedné anestezii.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak je to náročné potom pro toho pacienta zvládnout takový zásah do těla?

      Pavel Douša, přednosta, Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO: Jak říkám, ty pacienty vybíráme pečlivě. Jenom pacienti, kteří jsou teda v dobré fyzické formě a je to náročné v tom, že tam je větší krevní ztráta, sčítají se dvě ty operace, takže je to určitě náročnější, než si nechat vyměnit jenom jeden kyčelní kloub, ale když je dobře vybraný pacient, tak si myslím, že to zase není veliké riziko.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak náročná operace je to pro Vás?

      Pavel Douša, přednosta, Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO: Tak my běžně děláme třeba tři, čtyři ty operace za den, tak tady to máme, jenom to jde v rychlejším sledu, protože jenom přerouškujeme tu druhou končetinu a jdeme hned. Nemáme tu přestávku mezi tím, když operujeme dva pacienty.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jenom pro představu, jak dlouho ta operace trvá? Asi to není pokaždé stejné. Nedá se říct, že to trvá hodinu, dvě, tři. Asi je to různé, ale nějaký průměr?

      Pavel Douša, přednosta, Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO: Záleží na tom, jak je ten pacient fyzicky indisponován, zda tam je třeba přítomna jak už jsem zmínil, ta obezita, ta je vždycky složitější, ten výkon mnohem. Když to všechno hezky jde, tak si myslím, že se to tak za tu hodinu stihne.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pojďme k náhradách. Jaké implantujete těm pacientům?

      Pavel Douša, přednosta, Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO: To zase záleží podle věku a fyzické kondice toho pacienta. Máme možnosti v kostce volit mezi implantáty, které jsou cementované kdy tam fixuje to kostním cementem, anebo implantáty necementované, které jsou určeny především pro ty mladší pacienty. A záleží na spoustě okolností, na kvalitě té kosti, takže vždycky pro každého pacienta individuálně vybereme to, co by se pro něj nejlépe hodilo. Ale u těch mladších pacientů preferujeme ty necementované implantáty.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Je to tak, že u pacientů rozhodnete o té náhradě, vy jako lékaři, nebo mu dáte možnost, aby si vybral. Má to vůbec cenu, taková otázka?

      Pavel Douša, přednosta, Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO: Tak jistě, s tím pacientem se musíme pobavit o tom, co ho čeká. A ten pacient je ten nejdůležitější v tom rozhovoru a ten si řekne, co by chtěl, a my mu řekneme, jestli to lze nebo nelze. Dáme mu nějakou nabídku vždycky a většina těch pacientů poslechne, co mu řekneme.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Vysvětlete teda, co to znamená cementová a necementovaná?

      Pavel Douša, přednosta, Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO: Tam jde o tu fixaci v té kosti. My u těch necementových náhrad tam se nejčastěji teď používá teda metoda press fit. Kdy tedy vyfrézujete tu kost, jak tu jamku, nebo pak teda tu stehenní kost. A ta velikost je o maličko menší, to co vyfrézujete a netlučete do toho buď tu jamku anebo ten dřík té endoprotézy. A jak to tam dáváte, tak se to prostě potom roztáhne, a to je ta primární fixace té endoprotézy necementované. No a potom se to vhojí do kosti. Protože je to udělané z takového materiálu, aby se to vhojilo do kosti.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pojďme k rehabilitaci, kdy se pacient, když mu oba dva kyčelní klouby vyměníte, postaví na nohy?

      Pavel Douša, přednosta, Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO: My ty pacienty standardně stavíme vždycky první pooperační den po té operaci. Tak to probíhá úplně stejně. Jestli má jeden nebo dva, postaví se a začne rehabilitovat a cvičit chůzi.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Já si dokážu představit, když je vyměněný jeden kyčelní kloub, že asi potom úplně logicky ten pacient začne zatěžovat tu zdravou nohu, tak v tomto případě najednou dostávají zabrat obě dvě nohy, přestože jsou obě dvě po operaci.

      Pavel Douša, přednosta, Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO: Tady už jsou právě zdravé obě, takže ten pacient to může zatěžovat. Ty endoprotézy dneska jsou konstruované tak, že lze je zatížit hned po té operaci. I když já jsem v tomhle trochu konzervativní a když děláme jenom jednu, tak nechám toho pacienta poměrně delší čas odlehčovat, protože tu endoprotézu tam má na celý život, tak asi není kam spěchat. Ale když uděláme dvě, tak se nedá nic dělat, tak se zatěžují obě od začátku.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Když se pacient zpět vrátí do toho klasického svého života, čili kdy už odhodí asi veškeré rehabilitační pomůcky?

      Pavel Douša, přednosta, Kliniky úrazové chirurgie a ortopedie FNO: No tak většinou to bývá do těch třech měsíců. Těm pacientům dovolíme naprosto plnou zátěž, sportovní až za delší čas, ale vrátí se do normálního života.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane docente, já Vám děkuji za rozhovor a my se teď podíváme na příběh jednoho takového pacienta.

      Tolik od nás pro tentokrát, děkujeme, že jste s námi byli až do konce a už nyní vám mohu slíbit, že pro vás chystáme další díl, zaměříme se na péči o pacienty s domácí plicní ventilací.

      Redakčně upraveno / zkráceno.

      Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/magazin-tv-medicina/magazin-tv-medicina-28-11-2024-18-45