Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Novojičínský expres

Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Stromy na náměstí nakonec budou
  • Přijďte říct svůj názor na Veřejné fórum
  • Branný den na Skalkách

Stromy na náměstí nakonec budou

Stromy na Masarykově náměstí přece jen porostou. Národní památkový ústav s jejich umístěním v centru města nakonec souhlasí. Budou čtyři a zastíní plochu kolem kašny.

Záměr umístit na Masarykově náměstí stromy projednávala radnice s Národním památkovým ústavem už na podzim. Tehdy město souhlas nezískalo. Na dalším jednání, které se uskutečnilo na jaře tohoto roku, se ale podařilo dosáhnout průlomu.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “My jsme se pokusili vyvolat ještě jedno jednání, právě i ve spolupráci s architektem Pekárem a jeho kolegou Holánem, kteří byli autory rekonstrukce náměstí v nultých letech tohoto tisíciletí. Spolu s nimi se nám podařilo Národní památkový ústav, nechci říci přímo přesvědčit, ale po tom jednání s tím souhlasili. I s ohledem na to, že se celkově mění pohled na takzvanou modrozelenou infrastrukturu, což jsou právě stromy, zeleň i vodní prvky.”

Andrea Miczková, Národní památkový ústav Ostrava: “V nedávné době vyšel metodický list, který vydalo Metodické centrum zahradní kultury v Kroměříži, a ten se věnuje modrozelené infrastruktuře. Je zde tedy řečeno, že je nutno přihlédnout k potřebě zvyšování podílu vegetace v památkově chráněných územích, a to i v místech, kde není historicky doložena výsadba. Protože se teď potýkáme s klimatickými změnami, s větším suchem a horkem v centrech měst, tak je nutné k těmto potřebám občanů přihlížet.”

Město a památkáři se tedy dohodli na vysazení čtyř stromů poblíž kašny. V místě, kde za první republiky už stromy jednou byly, i když jen krátce. Rostly zde čtyři lípy republiky. Kromě toho vyslovil Národní památkový ústav i další podmínky.

Andrea Miczková, Národní památkový ústav Ostrava: “Je tedy nutné zajistit dostatečný prostor pro prokořenitelnost, tam jsem se bavili například o prokořenitelných buňkách, což ovšem sebou nese nároky na provedení archeologického výzkumu.”

Úkolem pro město bude i výběr vhodného druhu stromu tak, aby nebyl v kolizi s mariánským sloupem a s průhledy na jednotlivé části náměstí.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Necháme zpracovat projekt, ten zadáme architektu Pekárovi, autorovi rekonstrukce náměstí, a v rámci projektu se bude konzultovat, jaké stromy budou vhodné. Budeme to konzultovat i s Národním památkovým ústavem. Zvažujeme také, že bychom přímo pod ty stromy umístili nové lavičky, které by tam umístily posezení ve stínu těch stromů.”

Samotná výsadba by měla proběhnout v příštím roce.

Požadavek, aby na náměstí byly stromy, vzešel od občanů na Veřejných fórech a také od odborníků, kteří pro město zpracovali adaptační strategii na změny klimatu. Důvodem bylo poskytnout více stínu, vytvořit lepší mikroklima a zlepšit zachytávání prachových částic.

---

Přijďte říct svůj názor na Veřejné fórum

Novojičínská veřejnost bude moci opět diskutovat s vedením radnice a úředníky o dalším směřování města. V sále Střediska volného času Fokus se bude konat Veřejné fórum.

Po dvouleté pauze se v úterý 10. května opět koná Veřejné fórum. V sále Střediska volného času Fokus budou moci lidé od 16 hodin diskutovat se zástupci vedení města a s vedoucími úředníky.

Ondřej Syrovátka (Zelení), 2. místostarosta Nového Jičína: “Veřejná fóra konáme proto, aby občané mohli ovlivnit to, co se ve městě uskuteční, opraví, vybuduje a podobně, i mimo volby, kdy volí strany, které je potom reprezentují v zastupitelstvu.”

Diskuzních stolů, různě tematicky zaměřených, bude 8, například o sociálních a zdravotnických službách, bydlení, životním prostředí, školství, kultuře, dopravě, podpoře podnikání a volnočasových aktivitách.

Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “U těch jednotlivých stolů se sejde různý počet nápadů, někde mohou přijít na pět nápadů, jinde jich může být i dvacet. Za každý ten stůl postoupí do finále dva a budou mít zastoupení ve finálové šestnáctce.”

Na místě pak účastníci fóra dalším hlasování vybranou skupinu priorit seřadí od jedničky do šestnáctky. Následovat bude ve druhé polovině května hlasování občanů prostřednictvím elektronické ankety na webu města.

Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Občané mohou přidělovat dva kladné a jeden záporný hlas, což se nám v minulosti osvědčilo. Protože, co třeba chce menší skupina na fóra, tak třeba mnohem větší skupina nechce. Vzpomínám si, že výrazně bylo třeba zápornými hlasy odsunuto níže v pořadí parkování aut na náměstí.”

Podněty dále vyhodnotí příslušné odbory města a finálním seznam, zhruba 10 priorit, se bude zabývat rada města.

Dosud radnice organizovala tři Veřejná fóra, první v roce 2017. Nápady, které z nich vzešly a podařilo se je realizovat nebo jsou v přípravě, jsou na webu města v sekci Veřejná fóra. Účastníci diskuzní akce se je dozví v jejím úvodu. Jsou to například tyto:

Ondřej Syrovátka (Zelení), 2. místostarosta Nového Jičína: “Teď aktuálně se podařilo prosadit, že na náměstí budou vysazeny stromy. Dále třeba kruhový objezd u Čedoku, který bude realizován letos. Nedávno byl také podnět, abychom propojili cyklostezku s Čerťákem, to už bylo realizováno loni v prosinci.”

Veřejné fórum také radnice využije k tomu, aby účastníkům představila městského architekta, jeho funkci a přínos pro veřejnost, v Novém Jičíně působí necelý rok.

---

Branný den na Skalkách

Novojičínský klub vojenské historie pořádal v areálu Skalek Branný den. Kluci a holky si mohli vyzkoušet zdravovědu, střelbu ze vzduchovky nebo projít v plynové masce zamořeným územím.

S myšlenkou uspořádat Branný den si Klub vojenské historie FENIX pohrával více než dva roky. Svým zaměřením se klub věnuje především období od 1. do 2. světové války, pořádá různé bitevní ukázky a účastní se rekonstrukcí bojů, ovšem smyslem Branného dne bylo hlavně aktivně pobavit děti a jejich rodiče.

Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: “Nejsme zaměřeni jen na tu historii, chtěli jsme veřejnosti ukázat v rámci toho Branného dne, že můžeme dělat i věci, se kterými se už dlouho nesetkali. A hlavně, je to akce pro rodiny s dětmi. historické ukázky, které děláme, tak většinou se přijdou podívat ti tatínkové, ty malé děti moc ne, protože je to na ně moc velký hluk, a proto jsme chtěli i malé děti zapojit do nějaké naší akce, proto Branný den.”

Připravená trasa obsahovala 8 stanovišť, začalo se zdravovědou.

Adriana Plášilová, KVH FÉNIX Nový Jičín: “Učíme tady děti, na jaká čísla v akutních případech volat nebo, když se poraní, jak si obvázat ruku, jak zastavit krvácení a ty starší, jak poskytnout první pomoc.”

Pak následovaly další úkoly - plazit se pod překážkou, práce s mapou, střelba ze vzduchovky nebo průchod zamořeným územím v plynové masce.

účastníci akce:

“Nejvíce se mi líbilo střílení ze vzduchovek.”

“Šplhání po laně a střílení z pušky.”

“Mně se ani nejvíce líbilo běhání v maskách a střílení ze vzduchovky a airsoftky.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Každé město, každá vesnice žije nějakým osobitým způsobem a právě kořením jsou tyto zapsané spolky, různé organizace, kluby, ale i sportovní oddíly. Jsem rád, že dnes vojenský klub FENIX pořádá tuto akci, protože s tímto klubem město Nový Jičín již několik let spolupracuje. Jestli si dobře vzpomínám, tak ta nejkrásnější akce byla oslava 17. listopadu, ale i přivítání Masaryka u příležitosti stého výročí založení republiky.”

Projít si, pro mnohé, dobrodružnou trasu přišli i někteří noví novojičínští spoluobčané, tedy ti z Ukrajiny. Akci brali především jako rozptýlení.

Taťána, Ukrajinka žijící v Novém Jičíně: “Dnes nás starosta města Stanislav Kopecký pozval na tuto akci, mám dvě dcery, kterým se to moc líbilo.”

Branný den se konal za podpory města Nový Jičín a České obce legionářské, ve spolupráci se střední odbornou školou Educa. Na jednotlivých stanovištích se účastníkům věnovali studenti oboru cestovní ruch.

Tomáš Vacula, student SOŠ Educa: “Já jsem tady na stanovišti, kde pomáhám se vzduchovkama, ukazují dětem, jak mají střílet.

Lenka Ševčíková, učitelka SOŠ Educa: “Tahle akce je zaměřena na děti, takže je to zase naše parketa, protože součástí toho oboru jsou i animační služby.”

Během absolvování stanovišť s úkoly si mohli účastníci prohlédnout historickou vojenskou techniku a výzbroj a v závěru spokojeně doplnit energii gulášem z várnice nebo opečeným špekáčkem.



---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Novojičínský expres
06. května 2022, 16:20

Stromy na náměstí nakonec budou

Stromy na Masarykově náměstí přece jen porostou. Národní památkový ústav s jejich umístěním v centru města nakonec souhlasí. Budou čtyři a zastíní plochu kolem kašny.

Záměr umístit na Masarykově náměstí stromy projednávala radnice s Národním památkovým ústavem už na podzim. Tehdy město souhlas nezískalo. Na dalším jednání, které se uskutečnilo na jaře tohoto roku, se ale podařilo dosáhnout průlomu.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “My jsme se pokusili vyvolat ještě jedno jednání, právě i ve spolupráci s architektem Pekárem a jeho kolegou Holánem, kteří byli autory rekonstrukce náměstí v nultých letech tohoto tisíciletí. Spolu s nimi se nám podařilo Národní památkový ústav, nechci říci přímo přesvědčit, ale po tom jednání s tím souhlasili. I s ohledem na to, že se celkově mění pohled na takzvanou modrozelenou infrastrukturu, což jsou právě stromy, zeleň i vodní prvky.”

Andrea Miczková, Národní památkový ústav Ostrava: “V nedávné době vyšel metodický list, který vydalo Metodické centrum zahradní kultury v Kroměříži, a ten se věnuje modrozelené infrastruktuře. Je zde tedy řečeno, že je nutno přihlédnout k potřebě zvyšování podílu vegetace v památkově chráněných územích, a to i v místech, kde není historicky doložena výsadba. Protože se teď potýkáme s klimatickými změnami, s větším suchem a horkem v centrech měst, tak je nutné k těmto potřebám občanů přihlížet.”

Město a památkáři se tedy dohodli na vysazení čtyř stromů poblíž kašny. V místě, kde za první republiky už stromy jednou byly, i když jen krátce. Rostly zde čtyři lípy republiky. Kromě toho vyslovil Národní památkový ústav i další podmínky.

Andrea Miczková, Národní památkový ústav Ostrava: “Je tedy nutné zajistit dostatečný prostor pro prokořenitelnost, tam jsem se bavili například o prokořenitelných buňkách, což ovšem sebou nese nároky na provedení archeologického výzkumu.”

Úkolem pro město bude i výběr vhodného druhu stromu tak, aby nebyl v kolizi s mariánským sloupem a s průhledy na jednotlivé části náměstí.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Necháme zpracovat projekt, ten zadáme architektu Pekárovi, autorovi rekonstrukce náměstí, a v rámci projektu se bude konzultovat, jaké stromy budou vhodné. Budeme to konzultovat i s Národním památkovým ústavem. Zvažujeme také, že bychom přímo pod ty stromy umístili nové lavičky, které by tam umístily posezení ve stínu těch stromů.”

Samotná výsadba by měla proběhnout v příštím roce.

Požadavek, aby na náměstí byly stromy, vzešel od občanů na Veřejných fórech a také od odborníků, kteří pro město zpracovali adaptační strategii na změny klimatu. Důvodem bylo poskytnout více stínu, vytvořit lepší mikroklima a zlepšit zachytávání prachových částic.

---

Přijďte říct svůj názor na Veřejné fórum

Novojičínská veřejnost bude moci opět diskutovat s vedením radnice a úředníky o dalším směřování města. V sále Střediska volného času Fokus se bude konat Veřejné fórum.

Po dvouleté pauze se v úterý 10. května opět koná Veřejné fórum. V sále Střediska volného času Fokus budou moci lidé od 16 hodin diskutovat se zástupci vedení města a s vedoucími úředníky.

Ondřej Syrovátka (Zelení), 2. místostarosta Nového Jičína: “Veřejná fóra konáme proto, aby občané mohli ovlivnit to, co se ve městě uskuteční, opraví, vybuduje a podobně, i mimo volby, kdy volí strany, které je potom reprezentují v zastupitelstvu.”

Diskuzních stolů, různě tematicky zaměřených, bude 8, například o sociálních a zdravotnických službách, bydlení, životním prostředí, školství, kultuře, dopravě, podpoře podnikání a volnočasových aktivitách.

Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “U těch jednotlivých stolů se sejde různý počet nápadů, někde mohou přijít na pět nápadů, jinde jich může být i dvacet. Za každý ten stůl postoupí do finále dva a budou mít zastoupení ve finálové šestnáctce.”

Na místě pak účastníci fóra dalším hlasování vybranou skupinu priorit seřadí od jedničky do šestnáctky. Následovat bude ve druhé polovině května hlasování občanů prostřednictvím elektronické ankety na webu města.

Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Občané mohou přidělovat dva kladné a jeden záporný hlas, což se nám v minulosti osvědčilo. Protože, co třeba chce menší skupina na fóra, tak třeba mnohem větší skupina nechce. Vzpomínám si, že výrazně bylo třeba zápornými hlasy odsunuto níže v pořadí parkování aut na náměstí.”

Podněty dále vyhodnotí příslušné odbory města a finálním seznam, zhruba 10 priorit, se bude zabývat rada města.

Dosud radnice organizovala tři Veřejná fóra, první v roce 2017. Nápady, které z nich vzešly a podařilo se je realizovat nebo jsou v přípravě, jsou na webu města v sekci Veřejná fóra. Účastníci diskuzní akce se je dozví v jejím úvodu. Jsou to například tyto:

Ondřej Syrovátka (Zelení), 2. místostarosta Nového Jičína: “Teď aktuálně se podařilo prosadit, že na náměstí budou vysazeny stromy. Dále třeba kruhový objezd u Čedoku, který bude realizován letos. Nedávno byl také podnět, abychom propojili cyklostezku s Čerťákem, to už bylo realizováno loni v prosinci.”

Veřejné fórum také radnice využije k tomu, aby účastníkům představila městského architekta, jeho funkci a přínos pro veřejnost, v Novém Jičíně působí necelý rok.

---

Branný den na Skalkách

Novojičínský klub vojenské historie pořádal v areálu Skalek Branný den. Kluci a holky si mohli vyzkoušet zdravovědu, střelbu ze vzduchovky nebo projít v plynové masce zamořeným územím.

S myšlenkou uspořádat Branný den si Klub vojenské historie FENIX pohrával více než dva roky. Svým zaměřením se klub věnuje především období od 1. do 2. světové války, pořádá různé bitevní ukázky a účastní se rekonstrukcí bojů, ovšem smyslem Branného dne bylo hlavně aktivně pobavit děti a jejich rodiče.

Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: “Nejsme zaměřeni jen na tu historii, chtěli jsme veřejnosti ukázat v rámci toho Branného dne, že můžeme dělat i věci, se kterými se už dlouho nesetkali. A hlavně, je to akce pro rodiny s dětmi. historické ukázky, které děláme, tak většinou se přijdou podívat ti tatínkové, ty malé děti moc ne, protože je to na ně moc velký hluk, a proto jsme chtěli i malé děti zapojit do nějaké naší akce, proto Branný den.”

Připravená trasa obsahovala 8 stanovišť, začalo se zdravovědou.

Adriana Plášilová, KVH FÉNIX Nový Jičín: “Učíme tady děti, na jaká čísla v akutních případech volat nebo, když se poraní, jak si obvázat ruku, jak zastavit krvácení a ty starší, jak poskytnout první pomoc.”

Pak následovaly další úkoly - plazit se pod překážkou, práce s mapou, střelba ze vzduchovky nebo průchod zamořeným územím v plynové masce.

účastníci akce:

“Nejvíce se mi líbilo střílení ze vzduchovek.”

“Šplhání po laně a střílení z pušky.”

“Mně se ani nejvíce líbilo běhání v maskách a střílení ze vzduchovky a airsoftky.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Každé město, každá vesnice žije nějakým osobitým způsobem a právě kořením jsou tyto zapsané spolky, různé organizace, kluby, ale i sportovní oddíly. Jsem rád, že dnes vojenský klub FENIX pořádá tuto akci, protože s tímto klubem město Nový Jičín již několik let spolupracuje. Jestli si dobře vzpomínám, tak ta nejkrásnější akce byla oslava 17. listopadu, ale i přivítání Masaryka u příležitosti stého výročí založení republiky.”

Projít si, pro mnohé, dobrodružnou trasu přišli i někteří noví novojičínští spoluobčané, tedy ti z Ukrajiny. Akci brali především jako rozptýlení.

Taťána, Ukrajinka žijící v Novém Jičíně: “Dnes nás starosta města Stanislav Kopecký pozval na tuto akci, mám dvě dcery, kterým se to moc líbilo.”

Branný den se konal za podpory města Nový Jičín a České obce legionářské, ve spolupráci se střední odbornou školou Educa. Na jednotlivých stanovištích se účastníkům věnovali studenti oboru cestovní ruch.

Tomáš Vacula, student SOŠ Educa: “Já jsem tady na stanovišti, kde pomáhám se vzduchovkama, ukazují dětem, jak mají střílet.

Lenka Ševčíková, učitelka SOŠ Educa: “Tahle akce je zaměřena na děti, takže je to zase naše parketa, protože součástí toho oboru jsou i animační služby.”

Během absolvování stanovišť s úkoly si mohli účastníci prohlédnout historickou vojenskou techniku a výzbroj a v závěru spokojeně doplnit energii gulášem z várnice nebo opečeným špekáčkem.



---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/novojicinsky-expres/novojicinsky-expres-06-05-2022-16-23