Čítárna v parku je nápadem z participativního rozpočtu
Do Smetanových sadů byla na sklonku roku instalována malá knihovna. Projekt venkovní čítárny vzešel z návrhů veřejnosti v rámci participativního rozpočtu. Před pár dny město vyhlásilo jeho čtvrtý ročník.
Takzvané venkovní knihobudky jsou v poslední době trendem a vznikají v mnoha městech po celé republice. Inspirovala se jimi také Lucie Jančaříková z Nového Jičína a předložila myšlenku na pořízení venkovní čítárny v rámci participativního rozpočtu.
Lucie Jančaříková, autorka projektu: “Mně se líbila ta myšlenka toho, že ty knihy, co máme doma, tak když už je nevyužijeme, tak je nemusíme vyhazovat, ale mohou se líbit třeba někomu jinému, a mohou je tady donés, a zase si třeba nějakou knihu odnést domů.”
anketa: návštěvnice parku: “Je to perfektní nápad. Moc ráda to tu vidím. Doufám, že tu nějaké knížky přinesu a možná si i nějakou odnesu, pokud se mi zalíbí.”
Součástí nápadu byla také instalace několika míst k sezení, kolemjdoucí tu mohou jen tak zrelaxovat s knížkou v ruce.
Lucie Jančaříková, autorka projektu: “Vůbec jsem nečekala, že to bude naplněné tak rychle. S několika známými jsem se o nápadu bavila, říkali, že chodí nosit knížky třeba do Štramberku, takže uvítali, že máme takovou knihovničku i v Novém Jičíně.”
Lokalitu ve Smetanových sadech zvolila autorka projektu ve spolupráci s městem.
Lucie Jančaříková, autorka projektu: “Původně to mělo být někde trošičku někde jinde, ale vzhledem k tomu, že jsem to konzultovala s odborem majetku, s komisí architektury a podobně, tak jsem se nakonec dohodli na tomto místě. V současné době i vzniká projekt na revitalizaci parku, takže jsme požádali autorku projektu, aby knihobudku do svého návrhu zanesla, a vybrali jsme toto místo.”
Právě kvůli zapracování čítárny do připravované úpravy parku se realizace nápadu už z roku 2019 posunula až na konec roku 2020.
Během uplynulého roku se kromě knihobudky podařilo ještě realizovat například nápad na založení květnaté louky u kruhového objezdu u bývalého obchodního domu Meinl.
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Já jsem velice rád, že se nám v Novém Jičíně podařilo zavést tzv. participativní rozpočet, neboli Projekty pro Nový Jičín, jak tomu říkáme, kde mají občané možnost navrhovat věci, které oni považují za vhodné, aby se ve městě realizovaly, a to až do výše 100 tisíc korun. Celkem je na tento rozpočet vyhrazeno 200 tisíc, což znamená, že minimálně dvě akce mohou být realizovány.”
Čtvrtý ročník participativního rozpočtu už radnice vyhlásila 4. ledna. Vize veřejnosti, čím vylepšit život ve městě, očekává do 15. února. Základní podmínkou je, aby se nápady týkaly ploch, které jsou majetkem města.
---
Očkují už se také zdravotníci novojičínské nemocnice
Očkovací vakcína proti onemocnění covid-19 už dorazila také do novojičínské nemocnice. První zdravotníci ji dostali v pondělí. Přednost mají ti, kteří pracují na covidových odděleních. Veřejnost si zatím musí počkat.
První dávku očkovací vakcína proti onemocnění covid-19 přivezl do novojičínské nemocnice zástupce hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje v pondělí dopoledne. Zdravotníci převzali 6 ampulí s očkovací látkou.
Zuzana Válková, Odborný pracovník v ochraně veřejného zdraví, Nemocnice AGEL NJ: “Konkrétně se jednalo o 36 dávek, to znamená, bylo proočkováno prvních 36 zdravotnických pracovníků. Jednalo se o pracovníky, kteří přímo pečují o covid pozitivní pacienty.”
Další dodávky vakcíny by měla nemocnice dostávat pravidelně vždy každé pondělí, prioritně se budou dále očkovat pracovníci z covid jednotek a následně další zdravotnický personál, který projevil zájem. Celkem má nemocnice okolo 1100 těchto zaměstnanců. Ostatní lidé - zatím musí vyčkávat.
Zuzana Válková, Odborný pracovník v ochraně veřejného zdraví, Nemocnice AGEL NJ: “K očkování veřejnosti zatím nejsem schopná nic říct, zatím žádnou informaci nemáme.”
obyvatelé a návštěvníci Nového Jičína: “Zatím o tom neuvažuju, nevěřím tomu, že by to bylo tak dobré.” “Nevím, ještě na to nemám zásadní názor.” “Ještě si počkám, jaké budou výsledky.”
Co ale veřejnost může, je objednat se na bezplatné antigenní testy. Rezervační systém je spuštěn na webových stránkách nemocnice.
Antigenní testování, které plošně v celé republice zatím trvá do 15. ledna, provádí nemocnice v úterky, čtvrtky a soboty od 11:00 do 15:00 hodin. Odběrové místo na COVID-19 slouží dále především pro lékařem nebo hygienikem určené testování pacientů. Z kapacitních důvodů zde není možné přijímat samoplátce.
---
Vítání nového roku se obešlo bez větších kolizí
Nový rok letos poprvé nemohl Nový Jičín přivítat slavnostním ohňostrojem a na náměstí se tak 1. ledna nesešly tisícovky lidí, aby hvězdnou podívanou shlédli. Samotná silvestrovská noc proběhla ve městě poměrně poklidně.
Ilona Majorošová, tisková mluvčí MP Nový Jičín: “Po půlnoci jsme řešili neshody v Loučce, kde byla odpalována zábavní pyrotechnika a došlo tam k nějakým drobným neshodám, které se okamžitě vyřešily. Poté jsme vyjížděli na Dvořákovu ulici, kde docházelo k rušení nočního klidu z jednoho bytu, kde byla nahlas puštěná hudba. to se nám podařilo okamžitě vyřešit. nakonec jsme vyjížděli na ulici Revoluční, kde docházelo k občanským neshodám v rodině.”
Strážníci v noci ze Silvestra na Nový rok zaznamenali celkem 6 porušení vládních nařízení omezujících volný pohyb.
---
Kamenné divadlo po obnově označkoval vandal
Díky zákroku dobrovolníků a města se podařilo obnovit kamenné divadlo na Skalkách. Cílem záchovných prací bylo udržet jeho přirozené kouzlo. Několik týdnů po jejich dokončení amfiteátr neunikl pozornosti vandala. Fixem označkoval nově instalované lavičky.
Záchovné práce na obnově lesního divadla na Skalkách skončily 1. prosince. Rekonstrukce kamenných zídek, zpevnění schodiště, obnova laviček a další práce přišly na více než 700 tisíc korun. 29. prosince tu neznámý vandal lihovým fixem počmáral desky tří nových lavic.
Ilona Majorošová, tisková mluvčí MP Nový Jičín: “Událost nám byla oznámena prostřednictvím naší facebookové stránky. A my jsme celou věc předali Policii České republiky pro podezření z trestného činu.”
Pachatel sice nezpůsobil na majetku ve vlastnictví města velkou škodu, nápisy půjdou odstranit, ovšem představitele radnice mrzí tato neohleduplnost k místu, které patří k oblíbeným cílům procházek Novojičínských. A vlastně sami občané, dobrovolníci začali před čtyřmi lety s jeho údržbou, kdy hrozilo, že se kamenné divadlo působením náletových dřevin rozpadne.
Projekt obnovy kamenného divadla počítal s tím, že na lavičkách budou nápisy, ale budou to citáty významných osobností a budou na kovových tabulkách
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Mně to osobně velmi mrzí, protože jsem si myslel, že toto je místo, které Novojičíňáci považují tak trošičku za svaté, jestli to tak mohu říci, a přiznám se, že mě ani nenapadlo, že by to někdo mohl poškodit.”
Případem se zabývá obvodní oddělení policie ČR. Ta vyzývá veřejnost k poskytnutí jakýchkoliv informací, které by vedly ke zjištění pachatele.
Jak už zaznělo, strážníci byli o vandalství informováni prostřednictvím sdělení a fotografií, které oznamovatel zaslal na jejich facebook. Tisková mluvčí ovšem apeluje na to, aby lidé takové události, kvůli rychlosti reakce, sdělovali jinými způsoby.
Ilona Majorošová, tisková mluvčí MP Nový Jičín: “Chtěli bychom upozornit občany, aby nám tyto informace neposílali na facebookovou stránku do zpráv, lepší je, když nám událost oznámí na linku 156, protože můžeme na místo okamžitě vyjet a věc řešit.”
Připomeňme ještě, že na renovaci přírodního amfiteátru získalo město dotaci ve výši 600 tisíc korun, a to díky členství v Místní akční skupině Laško ze Státního zemědělského intervenčního fondu. Kromě obnovy stávajících prvků tu přibylo i několik novinek. Jednou z nich jsou právě lavice, které zde ale v minulosti byly, ovšem zanikly zubem času. Při konání akcí, především divadelní dílny, se zde proto musely lavičky navážet. Teď jsou zde nové instalována napevno.
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Další takovou novinkou, která tu je, jsou stolky, které jsou posazeny na torza stromů, které musely být pokáceny ze zdravotních důvodů. Už hrozilo, že spadnou na plochu divadla. Na vyšších pařezech tedy byly umístěny stoly.”
Jeden z nich byl upraven na šachové pole a lidé si zde mohou zahrát, třeba s použitím kamenů a šišek místo figurek.
---