Vzhled města pomáhá vylepšovat nová technika
Technické služby města v loňském roce nakupily pro své středisko zeleně novou techniku za zhruba 4 a půl milionu korun, například traktorovou sekačku nebo pařezovou frézu. Nahradily zastaralé stroje s vysokou poruchovostí a vysokými náklady na údržbu.
Středisko veřejné zeleně technických služeb, které má své zázemí na Palackého ulici, prošlo v loňském roce revitalizací za zhruba 21 milionů korun bez DPH. Kromě nových skladovacích hal a garáží mají ovšem pracovníci k dispozici i nových pět kusů provozní techniky.
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “V roce 2023 do střediska zeleně město Nový Jičín investovalo bezmála 4 miliony 760 000 do nové techniky. Ta stávající je v nějakém stavu, který vyžaduje neustále opravy, tedy náklady, tak tento upgrade v roce 2023 již proběhl. Tu nepotřebnou techniku samozřejmě po schválení rady dál posouváme, tedy na těch veřejných portálech jdeme formou aukci.”
Z původně v rozpočtu plánovaných zhruba 4 a tři čtvrtě milionu korun se nakonec technickým službám podařilo realizovanými nákupy formou soutěží ušetřit zhruba 200 tisíc korun.
Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “Technické služby průběžně vyřazují techniku, která už je náročná na údržbu a zajišťují prostřednictvím fondu investic nákup nových strojů a nové mechanizace. V roce 2023 byli na středisko veřejné zeleně zakoupeny jednotlivé typy mechanizace, a to čelní kolový nakladač manipulátor, který je přednostně využívaný na kompostárně, slouží ke zmanipulování až 900 tun bioodpadu ročně. Dále jsme pořídili sedmimístnou dodávku, která má taky sklopný třístranný valník, a v neposlední řadě taktéž traktorovou sekačku pro kosení se sběrem. Obnovili jsme samojízdnou pařezovou frézu pro vyfrézování pařezu i o větší průměrech a pro zvýšení bezpečnosti práce u silnic jsme pořídili zabezpečovací signalizační vozík.”
Naďa Švrčinová, vedoucí úseku veřejná zeleň, TSM Nový Jičín: “Nově nakoupená technika už byla využita ve všech směrech, to znamená na jaře to začalo koupí pařezové frézy a sekačky, takže pařezy jsme frézovali vždycky v takovém mezidobí, kdy se nekosilo a teď na podzim než napadl sníh. Sekačka traktorová, ta byla využívaná v průběhu sečí a nový přívěsný vozík se signalizačním zařízením byl také využit v závěru roku při provádění ořezu a při provádění zimní údržby na ulici Císařská, kde jsme odstraňovali závěje a kde jsme aspoň takhle byli vidět a byla zajištěna bezpečnost lidí.”
Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “Průběžně investujeme napříč všemi úseky, v roce 2024 jednou z největších investic bude multifunkční vozidlo, které bude zajišťovat sběr smetků, to znamená zametač, a bude pořízeno i se zimní nástavbou, to znamená plužení sněhu a solení.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Obecně lze říci, že intenzivně a systematicky pracujeme na obměně této techniky, jelikož tím zvyšujeme produktivitu práce zaměstnanců technicky služeb a šetříme peníze zřizovateli, tedy městu Nový Jičín.”
---
Lidé překvapili, Charita může plnit své záměry
Pomoci lidem v krizové situaci, zaplatit dětem kroužky a spořit na nový charitní dům. Tam všude budou pomáhat peníze, kterými lidé z Nového Jičína a okolí přispěli do Tříkrálové sbírky. Jak byli štědří, prozradíme v reportáži.
Letošní Tříkrálová sbírka je u konce. Kasičky byly v sídle novojičínské Charity rozpečetěny a jejich obsah pod dohledem pracovníků finančního odboru městského úřadu spočítán.
Markéta Brožová, koordinátor Tříkrálové sbírky, Charita Nový Jičín: “Všechny skupinky, které se nám vracely, tak říkaly, že byli hodně mile přijati, což mě potěšilo. Mockrát děkuji všem dárcům, kteří otevřeli, všem dárcům, kteří přispěli a vzhledem k tomu, jaké počasí panovalo v sobotu 6. ledna, kdy pršelo, tak to považujeme za skvělý výsledek a mockrát děkujem všem.”
V součtu s online dary a se všemi okolními obcemi, které spadají pod zdejší Charitu, jsou letošní dary lidí opět rekordní.
Markéta Brožová, koordinátor Tříkrálové sbírky, Charita Nový Jičín: “Teď momentálně by ta částka měla dělat kolem 970 tisíc korun, ale k tomu je potřeba ještě připočíst Libhošť, který teritoriálně spadá pod naši Charitu, ale po nějaké domluvě s Charitou Kopřivnice se tam výtěžek dělí na dvě poloviny. Takže tam ještě kolem těch 30 tisíc většinou z toho Libhoště bývá, takže se dotýkáme hranice jednoho milionu korun.”
Loni to bylo 918 tisíc korun.
Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Je to obrovský zázrak, protože v dnešní době, kdy slyšíme všude okolo nás, jak jsme na tom špatně, tak přesto všechno lidé přispěli a přispěli velice vysokými částkami, to víme od těch koledníků. Takže děkujeme za to, že lidé mají otevřené srdce a naše koledníky přivítali. A nejde ani o tu velikost té částky, ale o to množství lidí, které se nám podařilo navštívit a do těch domácnosti přinést ten pokoj.”
Penězi Charita podpoří lidi v tíživé životní situaci, dětem z rodin z komplikovaného prostředí může zaplatit volnočasové kroužky, doplní invalidní vozíky a polohovací postele do půjčovny. Vše je podrobně popsáno na webu. Je tu ale i jeden nový cíl. Charita se potýká s nedostatkem prostoru. Využít by mohla budovu bývalého pivovaru U jezu v Žilině, která je majetkem města, a kde by mohla své služby rozšířit. Jedná se ovšem o památkově chráněný objekt a musí nechat dopředu zpracovat studii využitelnosti.
Marcel Brož, ředitel Charity Nový Jičín: “Tam jsou především obrovské prostory, které by nám umožnily sem přemístit sklad humanitární pomoci a vůbec naše skladovací prostory, které máme všude po městě, ať už kompenzačních pomůcek nebo sklad nábytníku a tak dále, ale samozřejmě to hlavní využití bude azylový dům pro matky s dětmi.”
Dozvukem Tříkrálové sbírky bude 11. února poděkování koledníkům v kině Květen, těšit se mohou na pohádku Přání a Charita jim přiblíží, kde peníze pomáhají i v rámci mezinárodních projektů.
---
Zástupci města a veřejnosti uctili Palachovu oběť
Zástupci novojičínské radnice a veřejnosti uctili oběť Jana Palacha.
Malý pietní akt se odehrál před Masarykovou bustou 16. ledna o půl třetí odpoledne, tedy v čase, kdy se student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy před 55 lety na Václavském náměstí upálil. Necelého půl roku po sovětské okupaci, v době nastupující normalizace, tak vyjádřil svůj protest a současně se snažil vyburcovat pasivní společnost k projevům nespokojenosti s nastoleným režimem.
---
Fokus otevírá kurzy s kreativním egyptským umělcem
Středisko volného času Fokus zahajuje v lednu tři nové kreativně zaměřené kurzy, určené i dospělým. Povede je zahraniční výtvarník, který střídavě působí v Egyptě a v Novém Jičíně.
Volnočasový Fokus organizuje více než stovku dlouhodobých kroužků a k tomu průběžně přidává i další nové kurzy. Teď v lednu začínají hned tři zaměřené na kreativitu a umění.
Michal Podžorný, ředitel SVČ Fokus Nový Jičín: “Tentokrát je to o tom, že jsem byl osloven manžely Mansour, kdy pan Ahmed Mansour nabídl své služby jakožto lektor výtvarného umění. Přišel s tím, jestli bychom společně nemohli rozjet kurzy umění.”
Ahmed Mansour studoval umění na univerzitě v Egyptě a později na Královské akademii umění v Londýně. Žije a tvoří střídavě v Novém Jičíně a v Egyptě. Vystavoval nejen v České republice, třeba v roce 2022 i na novojičínské Staré poště, ale i ve své rodné zemi a například ve Francii a Anglii.
Už před zhruba deseti lety vedl Ahmed Mansour pro novojičínské studenty ateliér svých speciálních výtvarných technik. Teď se vrací a ve Fokusu tedy zahájil tři kurzy.
Michal Podžorný, ředitel SVČ Fokus Nový Jičín: “Kresba - malba, to je jeden z kurzů, druhý Terapie uměním a třetí Kreativní učitel. Je to i pro děti, v podstatě ”
Tvůrčí setkání, které jsme hned z kraje roku navštívili s kamerou, bylo první seznamovací lekcí kurzu Kreativní učitel. Každá schůzka bude trvat dvě hodiny a probíhat bude dvakrát týdně. Všechny kurzy jsou rozplánovány na dobu tří měsíců.
A novinkám se Fokus nevyhýbá ani do budoucna.
Michal Podžorný, ředitel SVČ Fokus Nový Jičín: “Dnes zrovna shodou okolností jsem měl dva telefonáty od dvou nezávislých lektorů, kteří se ptali na to, jak to tady funguje a jestli mohou nabídnout své služby. To znamená, že s největší pravděpodobností budeme od nového školního roku nabízet hru na flétnu a čistě specializovaný kroužek pro grafiky.”
---