Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Novojičínský expres

Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Odstrašující prevence dorazila na železniční nádraží
  • Lamberk je bez vody, bude mít nový požerák
  • Evropské školní projekty opět žijí v reálném světě

Odstrašující prevence dorazila na železniční nádraží

V novojičínské železniční stanici zastavil Protidrogový vlak. Odstrašující příběh varující před drogovou závislostí viděli žáci vyšších ročníků základních škol, odpoledne byly vagony otevřeny veřejnosti.

Příběh z Protidrogového vlaku oslovil mladé lidi v Novém Jičíně letos potřetí. Město za tuto odstrašující prevenci zaplatilo zhruba 100 tisíc korun a umožnilo tak svým školákům, a nejen jim, vstup zdarma.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Město Nový Jičín hradí ten první den, je to zhruba 100 tisíc korun. Ten druhý den, na to se skládají školy z okolních obcí. Pro veřejnost jsme zajistili návštěvu vlaku zcela zdarma. Co se týče preventivního smyslu, tak si myslím, že je to jedna z těch nejkrásnějších příkladových a edukačních pomůcek, co se protidrogové politiky.”

Šest stříbrných vagonů Revolution train, ve kterých se interaktivně v několika malých kinosálech a instalacích odehrává reálný příběh, který končí zmařeným životem, si například prošli osmáci Základní školy Komenského 68.

Vojtěch Hastík, ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Je to jako prevence velice dobrá věc, to rozhodně. Člověk se zamyslí, řekne si, jak to vůbec může člověka takto zničit.”

Lucie Dvorská, ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Měl jsem z toho zajímavý pocit, že to tak funguje a ti lidé se z toho nemohou dostat, že to pro ně musí být strašně těžké.”

Iveta Žemličková, výchovný poradce, ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Tady ta věc je bezvadná. Ze začátku, když děti vstupují, tak trochu očekávají, že to bude velká sranda, a potom, jak tím vlakem prochází, tak se ztiší a je vidět, jak o tom přemýšlí.”

Pavel Tůma, autor projektu Protidrogový vlak: “Spouštíme nový způsob prevence, máme rozšířenou expozici o strom života. Děti, nejen že ukončí náš příběh v té tmě a beznaději toho kluka, mého kamaráda, který se kdysi předávkoval, ale vstoupí do této pozitivní místnosti a u stromu života je chceme motivovat. Chceme, aby po této lávce odešly do klubovny tzv. RT Hub a je to inovativní klubovna, kterou chceme stavět v každé městě.”

Projekt inovativních kluboven bude spuštěn 1.1. 2022, půl roku bude fungovat virtuálně, a to tak, že mladí lidé pomocí aplikace budou moci vstoupit do Ligy dobrých skutků v sociální oblasti v rámci města.

Pavel Tůma, autor projektu Protidrogový vlak: “A když zjistíme, že i zde existuje dobré podhoubí mládeže, kterým není lhostejná starší generace, senioři, a půjdou jim pomoci, tak za to od našeho nadačního fondu dostanou kredity. A my ty děti už od 12 let chceme motivovat k práci a především je chceme vrátit trošku ke zdravému způsobu myšlení.”

Více informací najdou zájemci na webu Revolution train. Autor projektu ale připravuje i další novinku - akci Policejní pátračka, kterou by absolvovali děti se svými rodiči.

Z Nového Jičína Revolution train odjel do dalších měst Moravskoslezského kraje, celkem už se snažil svým tragickým příběhem narkomana zapůsobit na zhruba 200 tisíce dětí.

---

Lamberk je bez vody, bude mít nový požerák

Výlov rybníka, ne kvůli kaprům na vánoční stůl, ale kvůli stavbě nového vypouštěcího zařízení. Bez vody a bez ryb je žilinský Lamberk. Vodní nádrž provozují zdejší rybáři, majitelem je Státní pozemkový úřad.

Teno pohled na rybník Lamberk bez vody se naskytl během druhého listopadového týdne. Proces jeho vypouštění trval asi 14 dnů.

Petr Jorpalidis, hospodář MO Českého rybářského svazu Nový Jičín: “Lamberk se vypustil z toho důvodu, že tedy byl problém s výpustným zařízením, nedala se korigovat vodní hladina, takže vlastníci přistoupili k tomu, že se vybuduje nový požerák, a z toho důvodu se musel rybník vypustit, ryby slovit a převést někde jinde.”

Vypouštění, vzhledem k nefunkčnosti starého zařízení, muselo proběhnout přes výkop, který už je připraven pro nově budovaný odtok vody. Novojičínští rybáři Lamberk provozují, jeho majitelem, a tedy investorem stavby, je Státní pozemkový úřad.

Petra Kazdová, tisková mluvčí, Státní pozemkový úřad: “Předmětem stavebního záměru je oprava výpustného zařízení a odtokového potrubí. Přesněji to bude obnášet vybudování nové spodní výpusti, nové odtokové potrubí v délce 213,9 metrů a sanaci stávající spodní výpusti. Aktuální napojení na nefunkční potrubí neumožnilo rybník vypouštět. Dle smlouvy o dílo na zhotovení stavby počítáme s částkou 1 788 636 korun včetně DPH a předpokládaný termín dokončení stavby byl naplánován na 7. prosince 2021.”

Rybáři z Lamberku, po vypuštění vody, odlovili ryby a převezli je do nádrže Čerťák. Převážně to byli kapři, těch bylo asi tři sta kilogramů, dále amuři, candáti, štiky a tolstolobici.

Rybník bez vody ovšem odkryl pohled na jeho neutěšený stav.

Petr Jorpalidis, hospodář MO Českého rybářského svazu Nový Jičín: “Určitě by stálo za to opravit břehy, to osazení kamenem, to je celé ujeté. A určitě by také stálo za zvážení, když už se něco takového dělá, tak to odbahnit. Když se podívám také na ty oschlé topoly kolem rybníka, ty jsou napadené jmelím, ohrožují nejen rybáře, ale i místní, takže by stálo za zvážení udělat tady celkovou rekonstrukci.”

Petra Kazdová, tisková mluvčí, Státní pozemkový úřad: “Po vypuštění rybníka byl Odbor správy majetku státu Státního pozemkového úřadu informován o silném zabahnění. Zhotovitel stavby byl proto požádán o výpočet objemu, který bude nutno odtěžit a o dalším postupu bude následně rozhodnuto.”

Důležité je, že vybudování nového vypouštěcího zařízení by mělo znamenat konec problémům pro fotbalové hřiště, které je pod rybníkem a bylo často podmáčené. Nový odtok vody už totiž nepovede kolem něj, ale bokem do Křivého potoka.

Petr Frous, předseda MO Českého rybářského svazu Nový Jičín: “Původně se tady těžil jíl, byla tady cihelna. Ta zřejmě pracovala možná i chvíli po válce. Rybářský spolek to pravděpodobně dostal do využívání v roce 1956. Já jsem začal chytat ryby v roce 1959 a asi v roce 1962 jsem tu byla na rybářských závodech.”

Lamberk, jehož plocha hladiny je necelý jeden hektar, je tak zvaný “nebeský rybník”, to znamená, že nemá stabilní přítok vody, ale napouští se jen díky spodním vodám a dešti.

Vypuštěn, ale jen částečně, byl v roce 1987. Tehdy byl odbahněn kolem břehů.

---

Evropské školní projekty opět žijí v reálném světě

Mezinárodní projekty škol v rámci programu Erasmus + už se zase rozjely naplno. Mendelova střední škola teď na své půdě přivítala zahraniční kolegy. Společně se věnovali propojení tradičních řemesel a IT technologií.

Mendelova střední škola, konkrétně její součást Ekonomika, je zapojena do tři dvouletých projektů v rámci programu Erasmus +. Začaly v roce 2019, ale téměř na rok byly přerušeny. Pokračovat reálným setkáváním mohou až v letošním školním roce, a tak zdejší škola nyní hostí pedagogy a studenty v rámci dvou projektů najednou.

Svatava Olbrechtová, Mendelova střední škola: “Jeden se týká výpočetní techniky a jejího využití k ochraně tradičních řemesel. Druhý jsou soutěže v programování.”

V projektu, který kombinuje využití výpočetní techniky a tradiční řemesla, si účastníci vyzkoušeli i pletení košíků, pečení Štramberských uší a vyjeli se podívat třeba na výrobu piva nebo do skláren na klasické foukání skla.

Svatava Olbrechtová, Mendelova střední škola: “Z toho všeho se potom budeme snažit udělat virtuální muzeum evropských řemesel, samozřejmě založený i na těch jiných schůzkách, a také třeba deskovou hru, kterou vytiskneme na 3D tiskárně u nás ve škole."

Do projektu jsou zapojeny školy z Islandu, Španělska, Estonska, Litvy a Velké Británie, takže se snažíme prozkoumat tradiční řemesla ve všech těch zemích. Snažíme se také rozvíjet dovednosti v IT technologiích, třeba dneska probíhají workshopy v těch nejrůznějších softwarech.”

Projekt má ale i další základní cíle - rozvíjet u studentů komunikaci v cizím jazyce a umožnit jim poznat jiné kultury v Evropě.

Adéla Adamcová, studentka Mendelovy střední školy: “Podařilo se mi v prvním nebo druhém ročníku vycestovat do Velké Británie a byla to skvělá zkušenost. Mohla jsem si povídat anglicky s hodně lidmi.”

Václav Pobořil, student Mendelovy střední školy: “Tak rozhodně zlepšení v anglickém jazyce a navázání nových kontaktů.”

Tito dva studenti třetího ročníku ekonomického lycea se ujali zahraničních hostů také de facto jako průvodci, po škole i po Novém Jičíně.

Václav Pobořil, student Mendelovy střední školy: “Já jsem si vlastně připravil pro cizince prezentaci, kterou jsem prezentoval v angličtině. Prezentace byla na téma o naší škole a poté jsme je provedl po Novém Jičíně, kde jsem jim ukázal památky a nejzajímavější místa.”

Adéla Adamcová, studentka Mendelovy střední školy: “Právě za chvíli je budu provázet po naší škole ukážu jim, co naše škola nabízí.”

V České republice trvala práce v rámci projektů pět dní. Před tímto setkáním se podařilo uskutečnit tři schůzky, v roce 2019 ve Velké Británii, pak ve Španělsku a před měsícem na Islandu. Projekt by měly v letošním školním roce uzavřít pobyty v Estonsku a Litvě.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Novojičínský expres
19. listopadu 2021, 16:20

Odstrašující prevence dorazila na železniční nádraží

V novojičínské železniční stanici zastavil Protidrogový vlak. Odstrašující příběh varující před drogovou závislostí viděli žáci vyšších ročníků základních škol, odpoledne byly vagony otevřeny veřejnosti.

Příběh z Protidrogového vlaku oslovil mladé lidi v Novém Jičíně letos potřetí. Město za tuto odstrašující prevenci zaplatilo zhruba 100 tisíc korun a umožnilo tak svým školákům, a nejen jim, vstup zdarma.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Město Nový Jičín hradí ten první den, je to zhruba 100 tisíc korun. Ten druhý den, na to se skládají školy z okolních obcí. Pro veřejnost jsme zajistili návštěvu vlaku zcela zdarma. Co se týče preventivního smyslu, tak si myslím, že je to jedna z těch nejkrásnějších příkladových a edukačních pomůcek, co se protidrogové politiky.”

Šest stříbrných vagonů Revolution train, ve kterých se interaktivně v několika malých kinosálech a instalacích odehrává reálný příběh, který končí zmařeným životem, si například prošli osmáci Základní školy Komenského 68.

Vojtěch Hastík, ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Je to jako prevence velice dobrá věc, to rozhodně. Člověk se zamyslí, řekne si, jak to vůbec může člověka takto zničit.”

Lucie Dvorská, ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Měl jsem z toho zajímavý pocit, že to tak funguje a ti lidé se z toho nemohou dostat, že to pro ně musí být strašně těžké.”

Iveta Žemličková, výchovný poradce, ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Tady ta věc je bezvadná. Ze začátku, když děti vstupují, tak trochu očekávají, že to bude velká sranda, a potom, jak tím vlakem prochází, tak se ztiší a je vidět, jak o tom přemýšlí.”

Pavel Tůma, autor projektu Protidrogový vlak: “Spouštíme nový způsob prevence, máme rozšířenou expozici o strom života. Děti, nejen že ukončí náš příběh v té tmě a beznaději toho kluka, mého kamaráda, který se kdysi předávkoval, ale vstoupí do této pozitivní místnosti a u stromu života je chceme motivovat. Chceme, aby po této lávce odešly do klubovny tzv. RT Hub a je to inovativní klubovna, kterou chceme stavět v každé městě.”

Projekt inovativních kluboven bude spuštěn 1.1. 2022, půl roku bude fungovat virtuálně, a to tak, že mladí lidé pomocí aplikace budou moci vstoupit do Ligy dobrých skutků v sociální oblasti v rámci města.

Pavel Tůma, autor projektu Protidrogový vlak: “A když zjistíme, že i zde existuje dobré podhoubí mládeže, kterým není lhostejná starší generace, senioři, a půjdou jim pomoci, tak za to od našeho nadačního fondu dostanou kredity. A my ty děti už od 12 let chceme motivovat k práci a především je chceme vrátit trošku ke zdravému způsobu myšlení.”

Více informací najdou zájemci na webu Revolution train. Autor projektu ale připravuje i další novinku - akci Policejní pátračka, kterou by absolvovali děti se svými rodiči.

Z Nového Jičína Revolution train odjel do dalších měst Moravskoslezského kraje, celkem už se snažil svým tragickým příběhem narkomana zapůsobit na zhruba 200 tisíce dětí.

---

Lamberk je bez vody, bude mít nový požerák

Výlov rybníka, ne kvůli kaprům na vánoční stůl, ale kvůli stavbě nového vypouštěcího zařízení. Bez vody a bez ryb je žilinský Lamberk. Vodní nádrž provozují zdejší rybáři, majitelem je Státní pozemkový úřad.

Teno pohled na rybník Lamberk bez vody se naskytl během druhého listopadového týdne. Proces jeho vypouštění trval asi 14 dnů.

Petr Jorpalidis, hospodář MO Českého rybářského svazu Nový Jičín: “Lamberk se vypustil z toho důvodu, že tedy byl problém s výpustným zařízením, nedala se korigovat vodní hladina, takže vlastníci přistoupili k tomu, že se vybuduje nový požerák, a z toho důvodu se musel rybník vypustit, ryby slovit a převést někde jinde.”

Vypouštění, vzhledem k nefunkčnosti starého zařízení, muselo proběhnout přes výkop, který už je připraven pro nově budovaný odtok vody. Novojičínští rybáři Lamberk provozují, jeho majitelem, a tedy investorem stavby, je Státní pozemkový úřad.

Petra Kazdová, tisková mluvčí, Státní pozemkový úřad: “Předmětem stavebního záměru je oprava výpustného zařízení a odtokového potrubí. Přesněji to bude obnášet vybudování nové spodní výpusti, nové odtokové potrubí v délce 213,9 metrů a sanaci stávající spodní výpusti. Aktuální napojení na nefunkční potrubí neumožnilo rybník vypouštět. Dle smlouvy o dílo na zhotovení stavby počítáme s částkou 1 788 636 korun včetně DPH a předpokládaný termín dokončení stavby byl naplánován na 7. prosince 2021.”

Rybáři z Lamberku, po vypuštění vody, odlovili ryby a převezli je do nádrže Čerťák. Převážně to byli kapři, těch bylo asi tři sta kilogramů, dále amuři, candáti, štiky a tolstolobici.

Rybník bez vody ovšem odkryl pohled na jeho neutěšený stav.

Petr Jorpalidis, hospodář MO Českého rybářského svazu Nový Jičín: “Určitě by stálo za to opravit břehy, to osazení kamenem, to je celé ujeté. A určitě by také stálo za zvážení, když už se něco takového dělá, tak to odbahnit. Když se podívám také na ty oschlé topoly kolem rybníka, ty jsou napadené jmelím, ohrožují nejen rybáře, ale i místní, takže by stálo za zvážení udělat tady celkovou rekonstrukci.”

Petra Kazdová, tisková mluvčí, Státní pozemkový úřad: “Po vypuštění rybníka byl Odbor správy majetku státu Státního pozemkového úřadu informován o silném zabahnění. Zhotovitel stavby byl proto požádán o výpočet objemu, který bude nutno odtěžit a o dalším postupu bude následně rozhodnuto.”

Důležité je, že vybudování nového vypouštěcího zařízení by mělo znamenat konec problémům pro fotbalové hřiště, které je pod rybníkem a bylo často podmáčené. Nový odtok vody už totiž nepovede kolem něj, ale bokem do Křivého potoka.

Petr Frous, předseda MO Českého rybářského svazu Nový Jičín: “Původně se tady těžil jíl, byla tady cihelna. Ta zřejmě pracovala možná i chvíli po válce. Rybářský spolek to pravděpodobně dostal do využívání v roce 1956. Já jsem začal chytat ryby v roce 1959 a asi v roce 1962 jsem tu byla na rybářských závodech.”

Lamberk, jehož plocha hladiny je necelý jeden hektar, je tak zvaný “nebeský rybník”, to znamená, že nemá stabilní přítok vody, ale napouští se jen díky spodním vodám a dešti.

Vypuštěn, ale jen částečně, byl v roce 1987. Tehdy byl odbahněn kolem břehů.

---

Evropské školní projekty opět žijí v reálném světě

Mezinárodní projekty škol v rámci programu Erasmus + už se zase rozjely naplno. Mendelova střední škola teď na své půdě přivítala zahraniční kolegy. Společně se věnovali propojení tradičních řemesel a IT technologií.

Mendelova střední škola, konkrétně její součást Ekonomika, je zapojena do tři dvouletých projektů v rámci programu Erasmus +. Začaly v roce 2019, ale téměř na rok byly přerušeny. Pokračovat reálným setkáváním mohou až v letošním školním roce, a tak zdejší škola nyní hostí pedagogy a studenty v rámci dvou projektů najednou.

Svatava Olbrechtová, Mendelova střední škola: “Jeden se týká výpočetní techniky a jejího využití k ochraně tradičních řemesel. Druhý jsou soutěže v programování.”

V projektu, který kombinuje využití výpočetní techniky a tradiční řemesla, si účastníci vyzkoušeli i pletení košíků, pečení Štramberských uší a vyjeli se podívat třeba na výrobu piva nebo do skláren na klasické foukání skla.

Svatava Olbrechtová, Mendelova střední škola: “Z toho všeho se potom budeme snažit udělat virtuální muzeum evropských řemesel, samozřejmě založený i na těch jiných schůzkách, a také třeba deskovou hru, kterou vytiskneme na 3D tiskárně u nás ve škole."

Do projektu jsou zapojeny školy z Islandu, Španělska, Estonska, Litvy a Velké Británie, takže se snažíme prozkoumat tradiční řemesla ve všech těch zemích. Snažíme se také rozvíjet dovednosti v IT technologiích, třeba dneska probíhají workshopy v těch nejrůznějších softwarech.”

Projekt má ale i další základní cíle - rozvíjet u studentů komunikaci v cizím jazyce a umožnit jim poznat jiné kultury v Evropě.

Adéla Adamcová, studentka Mendelovy střední školy: “Podařilo se mi v prvním nebo druhém ročníku vycestovat do Velké Británie a byla to skvělá zkušenost. Mohla jsem si povídat anglicky s hodně lidmi.”

Václav Pobořil, student Mendelovy střední školy: “Tak rozhodně zlepšení v anglickém jazyce a navázání nových kontaktů.”

Tito dva studenti třetího ročníku ekonomického lycea se ujali zahraničních hostů také de facto jako průvodci, po škole i po Novém Jičíně.

Václav Pobořil, student Mendelovy střední školy: “Já jsem si vlastně připravil pro cizince prezentaci, kterou jsem prezentoval v angličtině. Prezentace byla na téma o naší škole a poté jsme je provedl po Novém Jičíně, kde jsem jim ukázal památky a nejzajímavější místa.”

Adéla Adamcová, studentka Mendelovy střední školy: “Právě za chvíli je budu provázet po naší škole ukážu jim, co naše škola nabízí.”

V České republice trvala práce v rámci projektů pět dní. Před tímto setkáním se podařilo uskutečnit tři schůzky, v roce 2019 ve Velké Británii, pak ve Španělsku a před měsícem na Islandu. Projekt by měly v letošním školním roce uzavřít pobyty v Estonsku a Litvě.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/novojicinsky-expres/novojicinsky-expres-19-11-2021-16-24