Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Novojičínský expres

Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Nápis na dlaždici označí Nádvoří Václava Havla
  • Staré dílny se mění v moderní učebnu s 3D tiskárnami
  • Online prostředí teď spojuje i lidi zrakově postižené

Nápis na dlaždici označí Nádvoří Václava Havla

Nedávno revitalizovaný prostor před Žerotínským zámkem ponese symbolický název Nádvoří Václava Havla. S iniciativou přišli manželé Janíkovi. Návrh schválila rada města, těsným rozdílem jednoho hlasu.

Manželé Věra a Ivan Janíkovi z Novojičínské otevřené společnosti zvažovali pojmenování určitého prostoru v Novém Jičíně po Václavu Havlovi delší dobu. Nakonec se zrodil nápad označit symbolicky po prvním polistopadovém prezidentovi prostranství před Žerotínským zámkem, které bylo v roce 2019 revitalizováno.

Ivan Janík, Novojičínská otevřená společnost: “Tak jsme tedy přišli na radnici se žádostí, že bychom rádi toto místo pojmenovali po našem prvním demokratickém prezidentu, který tady byl po roce 1989, po Václavu Havlovi. Nikde tady v Novém Jičíně, a vlastně ani v Moravskoslezském kraji, zatím nefiguruje takhle pojmenovaný prostor. Nový Jičín by tak byl první vlaštovkou, která by tady vylítla. A jde nám hlavně o to, aby hodnoty, se kterými Václav Havel přišel do naší společnosti, aby se neztrácely, aby demokratické principy byly připomínány.”

Návrh posvětila také Nadace Václava a Dagmar Havlových VIZE 97. Rada města o symbolickém pojmenování hlasovala v únoru. Pro se vyslovilo 5, proti 4 radní. S pojmenováním Nádvoří Václava Havla souhlasil místostarosta Ondřej Syrovátka.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Je to proto, že si myslím, že náš první porevoluční prezident si pojmenování nějaké lokality ve městě po sobě zaslouží. Co se týče hlasování na radě, tak tam je třeba přiznat, že ne všichni byli pro tento návrh. Nebylo to z toho důvodu, že by měli něco proti Václavu Havlovi, spíš řešili, zda to má být skutečně toto neoficiální pojmenování, nebo, jestli by nebylo lepší rovnou zvolit oficiální pojmenování prostranství. Nakonec se rada přiklonila k tomu neoficiálnímu pojmenování, i proto, že je to jednodušší proces. Výhledově, pokud se tento název ujme, tak může dojít i k oficiálnímu pojmenování.”

Lubomír Sazovský, Novojičínská otevřená společnost: “Po tom souhlasu města, že se tak může stát, jsme se sešli s pracovníky města a dohodli jsme se, že nejvhodnější by bylo, aby byl do prostranství co nejmenší zásah. Takže bychom nějaký reliéf nebo nápis, což bude předmětem neformální soutěže, přenesli na jednu z těch dlaždic před kašnou, kde by byl nápis Nádvoří Václava Havla.”

Na financování realizace se město podílet nebude. Novojičínská otevřená společnost ve spolupráci s Milion chvilek pro demokracii tak připravuje veřejnou sbírku, spoléhá na dárce a dobrovolníky. Někteří z nich už posílají i grafické návrhy na řešení nápisu na žulové dlaždici, případně její výměnu za mosaznou desku. Rozhodnutí o podobě by mělo padnout na přelomu května a června.

Téma symbolického pojmenování Nádvoří Václava Havla zaznělo i na březnovém zastupitelstvu, opozice se podivovala nad tím, že o tomto zastupitelé nejednali.

Jaroslav Dvořák (ČSSD), zastupitel Nového Jičína: “Já nemám s Václavem Havlem problém, naopak beru ho za jednu z největších osobností našich novodobých dějin. Na druhou stranu, když je něco adresované zastupitelstvu, tak by to mělo projít zastupitelstvem, a ne že si to rada odsouhlasila. Já věřím, že to přehodnotí, a že se o tom budeme bavit na zastupitelstvu.”

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Ono se v podstatě formálně jednalo o umístění dlaždice, kde bude jméno Václava Havla, a o umístění skutečně rozhoduje rada města. Kdyby to bylo oficiální pojmenování ulice, náměstí nebo jiného prostranství, tak by o tom rozhodovalo zastupitelstvo.”

Radek Hanák Ficbauer, Milion chvilek pro demokracii: “Dle mého názoru je důležité, že tady máme vůbec možnost po někom takovém, jako byl Václav Havel, pojmenovat nějaké míst. Mám sice trošku obavy, že některým lidem se to nebude úplně líbit, ale to znamená, že jsme pořád ještě svobodní, pořád se můžeme bavit o politicích, můžeme říkat, že jsou dobří, že jsou špatní, a nebude nás nikdo popotahovat za to, co říkáme.”

Nové pojmenování prostoru by mělo být slavnostně odhaleno na podzim. Tím ale aktivita neskončí, iniciátoři zde plánují konání připomínek Václava Havla, Karla Kryla nebo Milady Horákové.

---

Staré dílny se mění v moderní učebnu s 3D tiskárnami

V základní škole Jubilejní se i za provozu, i když omezeného, mění staré kovo a dřevo dílny na moderní učebny technických předmětů.

Ladislav Gróf, ředitel ZŠ a MŠ Jubilejní a Dlouhá Nový Jičín: “Bude to spojení starého a moderního, jak tedy práce s materiálem, jako je dřevo, kov a plasty, tak práce s moderními technologiemi, jako jsou 3D tiskárny, laserové gravírování a podobně. Já si myslím, že to polytechnické vzdělávání je velmi důležité pro rozvoj technického myšlení. Často se setkávám s řediteli technických firem, kteří se stěžují na to, že nemají nejen řemeslníky, ale také lidi technicky vzdělané na vyšší úrovni.”

Nová multifunkční učebna bude rozdělena na dvě části – teoretickou a praktickou. Přestavba má být hotova během prázdnin. Sloužit bude od září žákům z obou pracovišť školy, Jubilejní i Dlouhá.

Ladislav Gróf, ředitel ZŠ a MŠ Jubilejní a Dlouhá Nový Jičín: ”Ty dílny, to byla naše slabá stránka, jinak máme školu velmi moderně vybavenou, interaktivní tabule, projektory, nicméně ty dílny byla taková Achillova pata. Žádali jsme o dotaci z projektu Ostravské aglomerace, kde jsme uspěli se žádostí, nicméně jsme byli zařazeni do pořadníku, kde ten projekt nebyl profinancován. Po několika žádostech se mi podařilo s představiteli města dohodnout, že toto nám zafinancuje přímo město Nový Jičín.”

Ve škole v budově na Jubilejní ulici se v posledních letech podařilo zrekonstruovat obě tělocvičny včetně zázemí, a také cvičné kuchyňky pro pracovní vyučování. Na obou pracovištích, tedy i na Dlouhé, škola dokončila velký projekt, jehož součástí bylo například kvalitní wifi pokrytí a venkovní učebny.

---

Online prostředí teď spojuje i lidi zrakově postižené

Online prostředí, do kterého se přesunula řada aktivit, není nedostupné ani zrakově postiženým lidem. V Novém Jičíně mohou prostřednictvím počítačové obrazovky absolvovat přednášky, třeba o historii.

Obvykle třetí čtvrtek v měsíci se mohou slabozrací a nevidomí lidé z Novojičínska usadit před počítačovou obrazovku a zaposlouchat se do vyprávění o regionální historii. Online přenosy pro ně připravuje Muzeum Novojičínska, se kterým Sjednocená organizace slabozrakých a nevidomých spolupracuje dlouhodobě. Tento nový projekt ale původně spočíval v tom, že lidé se zrakovou indispozicí budou expozice muzea s upraveným průvodcovským programem navštěvovat pravidelně.

Hana Petrová, pracovník v soc. službách, SONS Nový Jičín “My jsme se domluvili s muzeem, protože je tady pro nás dostupné a vstřícné, že bychom rádi, aby ty aktivity byly pravidelné. Spousta našich uživatelů jsou lidé vzdělaní, jsou to bývalí učitelé nebo studují univerzitu třetího věku, a rádi si rozšiřují povědomí. Současně je tyto aktivity udržují také v psychické pohodě.”

Nicméně vzhledem k situaci proběhlo osobní setkání v muzeu zatím jen jednou.

Lenka Juráčková, Muzeum Novojičínska: “V letošním roce ale nebylo možné tato setkávání realizovat osobně, proto jsme se zaměřili na setkávání online.”

Zatímco při návštěvě muzea si mohli lidé se zrakovým postižením exponáty osahat nebo si je prohlédnout z bezprostřední blízkosti mimo vitríny, teď se musí převážně spolehnout na jiný smysl.

Hana Petrová, pracovník v soc. službách, SONS Nový Jičín: “Někteří z našich klientů třeba jsou schopni i využít ten počítač k tomu, aby si zvětšili nějakou prezentaci, někteří opravdu čistě jen poslouchají.”

Lenka Juráčková, Muzeum Novojičínska: “Zájemci mají možnost komunikovat s přednášejícím, vstoupit do přednášky, položit konkrétní otázky, a my reagujeme na jejich zájem.”

Odkaz na přednášky lze získat prostřednictvím pobočky SONS v Novém Jičíně.

Realizované historické besedy už se dotkly například téma Hückelových vil a kloboučnické výroby, Hranické propasti nebo tradice masopustu. Organizace SONS ale zprostředkovává také besedy s nevidomými sportovci, cestovateli nebo teď má v plánu povídání online s nevidomou lektorkou Španělštiny, která studovala v Brazílii.

Hana Petrová, pracovník v soc. službách, SONS Nový Jičín: “Pro uživatele našich služeb je to motivace nevzdat to a znamená to, že život tím zrakovým postižením nekončí, že se jen musíme naučit ty věci dělat jinak.”

Martin Hyvnar, vedoucí pracoviště SONS Nový Jičín: “My se snažíme o to, aby to zrakové postižení toho člověka nevytrhlo z běžného života a dění, a měl možnost aktivně trávit svůj volná čas. Takže děláme výlety, exkurze, vzdělávací aktivity.”

Organizace slabozrakých a nevidomých pomáhá nejen lidem s vrozeným postiženým, ale také těm, kteří přicházejí o zrak postupem nemoci nebo jen s rostoucím věkem. Získají zde informace, mohou si vypůjčit a vyzkoušet různé pomůcky nebo se tu jen potkat s lidmi s podobnými problémy.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Novojičínský expres
23. dubna 2021, 16:20

Nápis na dlaždici označí Nádvoří Václava Havla

Nedávno revitalizovaný prostor před Žerotínským zámkem ponese symbolický název Nádvoří Václava Havla. S iniciativou přišli manželé Janíkovi. Návrh schválila rada města, těsným rozdílem jednoho hlasu.

Manželé Věra a Ivan Janíkovi z Novojičínské otevřené společnosti zvažovali pojmenování určitého prostoru v Novém Jičíně po Václavu Havlovi delší dobu. Nakonec se zrodil nápad označit symbolicky po prvním polistopadovém prezidentovi prostranství před Žerotínským zámkem, které bylo v roce 2019 revitalizováno.

Ivan Janík, Novojičínská otevřená společnost: “Tak jsme tedy přišli na radnici se žádostí, že bychom rádi toto místo pojmenovali po našem prvním demokratickém prezidentu, který tady byl po roce 1989, po Václavu Havlovi. Nikde tady v Novém Jičíně, a vlastně ani v Moravskoslezském kraji, zatím nefiguruje takhle pojmenovaný prostor. Nový Jičín by tak byl první vlaštovkou, která by tady vylítla. A jde nám hlavně o to, aby hodnoty, se kterými Václav Havel přišel do naší společnosti, aby se neztrácely, aby demokratické principy byly připomínány.”

Návrh posvětila také Nadace Václava a Dagmar Havlových VIZE 97. Rada města o symbolickém pojmenování hlasovala v únoru. Pro se vyslovilo 5, proti 4 radní. S pojmenováním Nádvoří Václava Havla souhlasil místostarosta Ondřej Syrovátka.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Je to proto, že si myslím, že náš první porevoluční prezident si pojmenování nějaké lokality ve městě po sobě zaslouží. Co se týče hlasování na radě, tak tam je třeba přiznat, že ne všichni byli pro tento návrh. Nebylo to z toho důvodu, že by měli něco proti Václavu Havlovi, spíš řešili, zda to má být skutečně toto neoficiální pojmenování, nebo, jestli by nebylo lepší rovnou zvolit oficiální pojmenování prostranství. Nakonec se rada přiklonila k tomu neoficiálnímu pojmenování, i proto, že je to jednodušší proces. Výhledově, pokud se tento název ujme, tak může dojít i k oficiálnímu pojmenování.”

Lubomír Sazovský, Novojičínská otevřená společnost: “Po tom souhlasu města, že se tak může stát, jsme se sešli s pracovníky města a dohodli jsme se, že nejvhodnější by bylo, aby byl do prostranství co nejmenší zásah. Takže bychom nějaký reliéf nebo nápis, což bude předmětem neformální soutěže, přenesli na jednu z těch dlaždic před kašnou, kde by byl nápis Nádvoří Václava Havla.”

Na financování realizace se město podílet nebude. Novojičínská otevřená společnost ve spolupráci s Milion chvilek pro demokracii tak připravuje veřejnou sbírku, spoléhá na dárce a dobrovolníky. Někteří z nich už posílají i grafické návrhy na řešení nápisu na žulové dlaždici, případně její výměnu za mosaznou desku. Rozhodnutí o podobě by mělo padnout na přelomu května a června.

Téma symbolického pojmenování Nádvoří Václava Havla zaznělo i na březnovém zastupitelstvu, opozice se podivovala nad tím, že o tomto zastupitelé nejednali.

Jaroslav Dvořák (ČSSD), zastupitel Nového Jičína: “Já nemám s Václavem Havlem problém, naopak beru ho za jednu z největších osobností našich novodobých dějin. Na druhou stranu, když je něco adresované zastupitelstvu, tak by to mělo projít zastupitelstvem, a ne že si to rada odsouhlasila. Já věřím, že to přehodnotí, a že se o tom budeme bavit na zastupitelstvu.”

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Ono se v podstatě formálně jednalo o umístění dlaždice, kde bude jméno Václava Havla, a o umístění skutečně rozhoduje rada města. Kdyby to bylo oficiální pojmenování ulice, náměstí nebo jiného prostranství, tak by o tom rozhodovalo zastupitelstvo.”

Radek Hanák Ficbauer, Milion chvilek pro demokracii: “Dle mého názoru je důležité, že tady máme vůbec možnost po někom takovém, jako byl Václav Havel, pojmenovat nějaké míst. Mám sice trošku obavy, že některým lidem se to nebude úplně líbit, ale to znamená, že jsme pořád ještě svobodní, pořád se můžeme bavit o politicích, můžeme říkat, že jsou dobří, že jsou špatní, a nebude nás nikdo popotahovat za to, co říkáme.”

Nové pojmenování prostoru by mělo být slavnostně odhaleno na podzim. Tím ale aktivita neskončí, iniciátoři zde plánují konání připomínek Václava Havla, Karla Kryla nebo Milady Horákové.

---

Staré dílny se mění v moderní učebnu s 3D tiskárnami

V základní škole Jubilejní se i za provozu, i když omezeného, mění staré kovo a dřevo dílny na moderní učebny technických předmětů.

Ladislav Gróf, ředitel ZŠ a MŠ Jubilejní a Dlouhá Nový Jičín: “Bude to spojení starého a moderního, jak tedy práce s materiálem, jako je dřevo, kov a plasty, tak práce s moderními technologiemi, jako jsou 3D tiskárny, laserové gravírování a podobně. Já si myslím, že to polytechnické vzdělávání je velmi důležité pro rozvoj technického myšlení. Často se setkávám s řediteli technických firem, kteří se stěžují na to, že nemají nejen řemeslníky, ale také lidi technicky vzdělané na vyšší úrovni.”

Nová multifunkční učebna bude rozdělena na dvě části – teoretickou a praktickou. Přestavba má být hotova během prázdnin. Sloužit bude od září žákům z obou pracovišť školy, Jubilejní i Dlouhá.

Ladislav Gróf, ředitel ZŠ a MŠ Jubilejní a Dlouhá Nový Jičín: ”Ty dílny, to byla naše slabá stránka, jinak máme školu velmi moderně vybavenou, interaktivní tabule, projektory, nicméně ty dílny byla taková Achillova pata. Žádali jsme o dotaci z projektu Ostravské aglomerace, kde jsme uspěli se žádostí, nicméně jsme byli zařazeni do pořadníku, kde ten projekt nebyl profinancován. Po několika žádostech se mi podařilo s představiteli města dohodnout, že toto nám zafinancuje přímo město Nový Jičín.”

Ve škole v budově na Jubilejní ulici se v posledních letech podařilo zrekonstruovat obě tělocvičny včetně zázemí, a také cvičné kuchyňky pro pracovní vyučování. Na obou pracovištích, tedy i na Dlouhé, škola dokončila velký projekt, jehož součástí bylo například kvalitní wifi pokrytí a venkovní učebny.

---

Online prostředí teď spojuje i lidi zrakově postižené

Online prostředí, do kterého se přesunula řada aktivit, není nedostupné ani zrakově postiženým lidem. V Novém Jičíně mohou prostřednictvím počítačové obrazovky absolvovat přednášky, třeba o historii.

Obvykle třetí čtvrtek v měsíci se mohou slabozrací a nevidomí lidé z Novojičínska usadit před počítačovou obrazovku a zaposlouchat se do vyprávění o regionální historii. Online přenosy pro ně připravuje Muzeum Novojičínska, se kterým Sjednocená organizace slabozrakých a nevidomých spolupracuje dlouhodobě. Tento nový projekt ale původně spočíval v tom, že lidé se zrakovou indispozicí budou expozice muzea s upraveným průvodcovským programem navštěvovat pravidelně.

Hana Petrová, pracovník v soc. službách, SONS Nový Jičín “My jsme se domluvili s muzeem, protože je tady pro nás dostupné a vstřícné, že bychom rádi, aby ty aktivity byly pravidelné. Spousta našich uživatelů jsou lidé vzdělaní, jsou to bývalí učitelé nebo studují univerzitu třetího věku, a rádi si rozšiřují povědomí. Současně je tyto aktivity udržují také v psychické pohodě.”

Nicméně vzhledem k situaci proběhlo osobní setkání v muzeu zatím jen jednou.

Lenka Juráčková, Muzeum Novojičínska: “V letošním roce ale nebylo možné tato setkávání realizovat osobně, proto jsme se zaměřili na setkávání online.”

Zatímco při návštěvě muzea si mohli lidé se zrakovým postižením exponáty osahat nebo si je prohlédnout z bezprostřední blízkosti mimo vitríny, teď se musí převážně spolehnout na jiný smysl.

Hana Petrová, pracovník v soc. službách, SONS Nový Jičín: “Někteří z našich klientů třeba jsou schopni i využít ten počítač k tomu, aby si zvětšili nějakou prezentaci, někteří opravdu čistě jen poslouchají.”

Lenka Juráčková, Muzeum Novojičínska: “Zájemci mají možnost komunikovat s přednášejícím, vstoupit do přednášky, položit konkrétní otázky, a my reagujeme na jejich zájem.”

Odkaz na přednášky lze získat prostřednictvím pobočky SONS v Novém Jičíně.

Realizované historické besedy už se dotkly například téma Hückelových vil a kloboučnické výroby, Hranické propasti nebo tradice masopustu. Organizace SONS ale zprostředkovává také besedy s nevidomými sportovci, cestovateli nebo teď má v plánu povídání online s nevidomou lektorkou Španělštiny, která studovala v Brazílii.

Hana Petrová, pracovník v soc. službách, SONS Nový Jičín: “Pro uživatele našich služeb je to motivace nevzdat to a znamená to, že život tím zrakovým postižením nekončí, že se jen musíme naučit ty věci dělat jinak.”

Martin Hyvnar, vedoucí pracoviště SONS Nový Jičín: “My se snažíme o to, aby to zrakové postižení toho člověka nevytrhlo z běžného života a dění, a měl možnost aktivně trávit svůj volná čas. Takže děláme výlety, exkurze, vzdělávací aktivity.”

Organizace slabozrakých a nevidomých pomáhá nejen lidem s vrozeným postiženým, ale také těm, kteří přicházejí o zrak postupem nemoci nebo jen s rostoucím věkem. Získají zde informace, mohou si vypůjčit a vyzkoušet různé pomůcky nebo se tu jen potkat s lidmi s podobnými problémy.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/novojicinsky-expres/novojicinsky-expres-23-04-2021-16-24