Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Novojičínský expres

Novojičínský expres

  • Zpravodajství z Nového Jičína od P. Dorazilové a J. Plášila
  • Dům před nechtěnými nájemníky brání mříže
  • Sdílené elektrokoloběžky a skútry končí
  • Cyklobus vyveze do Beskyd s kolem i bez

Dům před nechtěnými nájemníky brání mříže

Město před několika dny řešilo situaci, kdy skupina lidí obsadila prázdný dům u náměstí. V objektu několikrát zasahovali strážníci a policisté. Přístupu do domu teď brání nové mříže.

Tento dvojdům v městské památkové rezervaci má jeden vstup z ulice 5. května a druhý z Jungmannovy. Je ve vlastnictví města. Uvnitř je několik bytů, které jsou prázdné a v přízemí komerční prostory. Neobydlená patra před několika dny obsadili nežádoucí nájemníci.

Marek Pavelka, technik bytového odboru, MěÚ Nový Jičín: “Vstoupili dovnitř dveřmi z boční ulice. Tím, že dům byl neobydlený, tak vylomili tyto dveře, zevnitř je zabarikádovali a usadili se v neobydlených bytech. Bylo tu zhruba čtyři až pět lidí.”

Nezvané obyvatele zaznamenala kamera městské policie, která je umístěna na ulici 5. května.

Marek Pavelka, technik bytového odboru, MěÚ Nový Jičín: “Městská policie viděla na kameře na balkoně nějakou slečnu a následně zde proběhl první zásah hned v noci. Policisté museli demontovat světlík a vlezli dovnitř.”

Ilona Majorošová, tisková mluvčí MP Nový Jičín: “Městská policie měla několik výjezdů na ulici Jungmannova, přímo do objektu, který je v majetku města. Vniknuly tam osoby, které tam neměly co dělat, a řešilo se to následně i ve spolupráci s Policií České republiky.”

Z domu na Jungmannově ulici se poslední dva oficiální nájemníci odstěhovali na konci dubna. Několika dnů poté se stal terčem vniknutí nezvaných hostů.

Město po těchto zkušenostech nechalo na vstupní dveře namontovat mříže, další kovové zábrany jsou nainstalovány i v průchozích částech uvnitř objektu.

Ilona Majorošová, tisková mluvčí MP Nový Jičín: “Dům, který je již zabezpečen mřížemi, sledujeme stále kamerovým systémem. Ale budeme vděčni i za poznatky lidí, kteří kolem procházejí nebo bydlí v okolních nemovitostech, a všimnou se, že by tam opět někdo nepovoleně vnikal. Pokud má někdo pocit, že se v nějakém opuštěném objektu nacházejí osoby a nemají tam co dělat, určitě ať do objektu nevstupují a a volají ať městskou nebo státní policii.”

Lidé, kteří do domu vnikli, tu po sobě nechali hromady odpadků, oděvy i matrace. Bytový odbor musí nechat prostory vyklidit. Údajně zde byly i některé věci, které pocházely z vloupání.
Co bude s domem dále je otázkou. U vstupu z ulice 5. května je cedulka, že se jedná o kulturní památku. Jak je ale vidět, interiér je v dezolátním stavu.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Dlouhé roky jsme se potýkali s tím, že v minulosti byla jedna bytová jednotka prodána soukromému vlastníkovi a město zde mělo ztíženou situaci, co se týče oprav a údržby tohoto objektu. Nakonec jsme se s vlastníkem domluvili a v březnu zastupitelstvo schválilo odkup této bytové jednotky. Čili v tuto chvíli je jediným a výlučným vlastníkem město Nový Jičín.”

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Stav obou objektů, na ulici Jungmannova i 5. května, je stavebně nevyhovující, čili v tomto případě ani není možné tyto prostory pronajímat, a bude na rozhodnutí města, jak s tímto objektem dál naložit.”

V úvahu přicházejí dvě varianty, buď kompletní rekonstrukce na náklady města, která by si vyžádala hrubým odhadem okolo 15 milionů korun, i s přihlédnutím k tomu, že domy stojí v městské památkové rezervaci, nebo prodej soukromému vlastníkovi.

---

Sdílené elektrokoloběžky a skútry končí

Sdílené koloběžky a skútry v Novém Jičíně po necelých třech měsících končí. Informaci radnici oznámila firma re.volt, která tuto ekologickou dopravu provozuje. Jako důvod společnost uvedla dlouhodobou ztrátu.

Sdílené koloběžky a skútry na elektropohon se v ulicích Nového Jičína objevily v březnu. Společnost re.volt přišla s projektem zavést tento druh ekologické dopravy i do menších měst. Po necelých třech měsících ale tento startup končí. Koloběžky a skútry z ulic města zmizí.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Sami jsme se to dozvěděli poměrně nešťastně, v podstatě z médií, s tím, že nám poslali nějakou informaci, dostali jsme tiskovou zprávu ve stejné chvíli, kdy to bylo publikováno. Takže i pro nás to byl šok, se přiznám.”

Radnice se ovšem na projektu nepodílela finančně, pouze poskytla svá prostranství k parkování strojů. Do přípravy systému sdílení město vložilo “pouze” energii pracovníků. Poptávka po této službě vzešla z veřejného fóra v roce 2019.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Je to samozřejmě velmi nešťastné. Byl to nový projekt, nejen pro Nový Jičín, ale i pro další města, protože jsme se do toho zapojili společně s Kopřivnicí a s Příborem. V tom jsem také viděl jeden z velkých bonusů, protože to naše města skrze tuto spolupráci propojilo. A myslím si, že si to našlo svou klientelu, a že to do budoucna mělo perspektivu. Nicméně, vypadá to, že firma krachuje a my jako město s tím teď nic neuděláme.”

Důvody ukončení projektu uvedl Pavel Kuchta ze společnosti re.volt v zaslané tiskové zprávě. Podle jeho vyjádření se jedná o mix faktorů, které vedly k dlouhodobé ztrátě. Jednou z příčin bylo omezení pohybu lidí v souvislosti covidem, a také špatné počasí na startu sezony 2021.

vyjádření společnosti re.volt: “Dle aktuálních statistik bychom potřebovali, aby lidé jezdili asi třikrát tolik. Jelikož stroje nyní nevydělají ani na provozní náklady a společníci již nejsou schopni dále financovat generovanou ztrátu, rozhodli jsme se po důkladných úvahách s těžkým srdcem ukončit provoz a činnost k 6. červnu.“

Lidé se zbývajícím kreditem v aplikaci mají čas k jeho vyčerpání do neděle 6. června. O vrácení peněz společnost ve zprávě nehovoří. 

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “My se pokoušíme s tou firmou kontaktovat, telefonujeme, ale nedaří se nám s ní spojit. S tím, že nám odepsali akový omluvný e-mail, že se omlouvají, že to takto proběhlo. takže snažíme se je kontatkovat, abychom se dozvěděli podrobnější informace.” 

Po 6. červnu tedy začne re.volt své elektrokoloběžky a skútry z ulic Nového Jičína, a také Kopřivnice, Příboru, Ostravy a Brna stahovat. Místostarosta Ondřej Syrovátka nevylučuje, že by se podobný projekt nemohl do města vrátit, nicméně nejdříve v příštím roce.

Podle statistik společnosti re.volt bylo za měsíc duben v Novém Jičíně evidováno denně zhruba 70 výpůjček. Ve městě bylo téměř 80 elektrokoloběžek a 13 skútrů.

---

Cyklobus vyveze do Beskyd s kolem i bez

Z Nového Jičína do Beskyd začal jezdit cyklobus. Zdejší radnice se spojila s dalšími městy a společně uzavřeli smlouvu s veřejným dopravcem. Nová linka jezdí od pátku do neděle, během prázdnin se vypraví i v pracovních dnech.

Cyklobus už před několika lety z Nového Jičína do Beskyd jezdil, jeho fungování ale přerušila výměna dopravce na příměstských linkách. Poslední dva roky zdejší radnice jednala s několika provozovateli autobusové přepravy, zda by bylo možné jej obnovit.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “S tím, že ze strany občanů Nového Jičína, Příbora, Kopřivnice, ale i Frenštátu pod Radhoštěm a Rožnova o to byl poměrně velký zájem, takže jsme se nakonec dohodli na spolupráci právě těchto měst, a společně se podílíme na financování této linky, kterou ale pořád z velké části provozuje na své podnikatelské riziko ČSAD Vsetín.”

Poměr financování vychází z počtu obyvatel každého z pěti zapojených měst. Pro letošní rok činí jejich celková spoluúčast 155 tisíc korun, Nový Jičín z toho uhradí 45 tisíc. Smlouva je podepsána na tři roky.

Cyklobus bude v provozu od 1. května do 28. září, a to o víkendech, v pátky a o svátcích. V době prázdnin pojede i ve všech pracovních dnech.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Trasy jsou dvě, jedna vede na Pustevny, druhá vede na Bumbálku. Na Pustevny jede cyklobus každý pátek ve dvě hodiny odpoledne. O víkendu pak brzy ráno v 6:55 hodin z Nového Jičína. Posléze ta linka na Bumbálku a potažmo na Bílou jede každou sobotu a neděli, a vyjíždí v 9:55 z Nového Jičína.”

Po páté hodině odpoledne pak jedou i zpáteční spoje.

cyklisté: 

Autobus s cyklopřívěsem pojme 24 jízdních kol. Je možné si místa i dopředu zamluvit.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Tu rezervaci spíše doporučujeme. Je to možné na stránkách buď ČSAD Vsetín, nebo přímo na stránkách města, kde jsme zřídili přímo odkaz. Je to v menu, v sekci Volný čas, kde je přímo Cyklobus Nový Jičín - Beskydy, a tam občané najdou veškeré informace, co se týče jízdního řádu, ceníku, odjezdu, i návrhy na nějaké trsy, které se dají chodit ať už po hřebenu z Bumbálky nebo případně okolo Pusteven.”

Přestože tento autobusový spoj nese názve cyklobus, může jej, v podstatě jako veřejný spoj, využít kdokoliv. Aby byla linka dostupnější i pro obyvatele Loučky a přilehlých sídlišť, začíná již na Palackého ulici u areálu ČSAD. A na závěr ještě pozvánka na speciální jízdu, v termínu 4. a ž 6. června bude v rámci Dne dětí věnována právě dětem, které budou moci cyklobusem vyrazit zdarma.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Novojičínský expres
28. května 2021, 16:25

Dům před nechtěnými nájemníky brání mříže

Město před několika dny řešilo situaci, kdy skupina lidí obsadila prázdný dům u náměstí. V objektu několikrát zasahovali strážníci a policisté. Přístupu do domu teď brání nové mříže.

Tento dvojdům v městské památkové rezervaci má jeden vstup z ulice 5. května a druhý z Jungmannovy. Je ve vlastnictví města. Uvnitř je několik bytů, které jsou prázdné a v přízemí komerční prostory. Neobydlená patra před několika dny obsadili nežádoucí nájemníci.

Marek Pavelka, technik bytového odboru, MěÚ Nový Jičín: “Vstoupili dovnitř dveřmi z boční ulice. Tím, že dům byl neobydlený, tak vylomili tyto dveře, zevnitř je zabarikádovali a usadili se v neobydlených bytech. Bylo tu zhruba čtyři až pět lidí.”

Nezvané obyvatele zaznamenala kamera městské policie, která je umístěna na ulici 5. května.

Marek Pavelka, technik bytového odboru, MěÚ Nový Jičín: “Městská policie viděla na kameře na balkoně nějakou slečnu a následně zde proběhl první zásah hned v noci. Policisté museli demontovat světlík a vlezli dovnitř.”

Ilona Majorošová, tisková mluvčí MP Nový Jičín: “Městská policie měla několik výjezdů na ulici Jungmannova, přímo do objektu, který je v majetku města. Vniknuly tam osoby, které tam neměly co dělat, a řešilo se to následně i ve spolupráci s Policií České republiky.”

Z domu na Jungmannově ulici se poslední dva oficiální nájemníci odstěhovali na konci dubna. Několika dnů poté se stal terčem vniknutí nezvaných hostů.

Město po těchto zkušenostech nechalo na vstupní dveře namontovat mříže, další kovové zábrany jsou nainstalovány i v průchozích částech uvnitř objektu.

Ilona Majorošová, tisková mluvčí MP Nový Jičín: “Dům, který je již zabezpečen mřížemi, sledujeme stále kamerovým systémem. Ale budeme vděčni i za poznatky lidí, kteří kolem procházejí nebo bydlí v okolních nemovitostech, a všimnou se, že by tam opět někdo nepovoleně vnikal. Pokud má někdo pocit, že se v nějakém opuštěném objektu nacházejí osoby a nemají tam co dělat, určitě ať do objektu nevstupují a a volají ať městskou nebo státní policii.”

Lidé, kteří do domu vnikli, tu po sobě nechali hromady odpadků, oděvy i matrace. Bytový odbor musí nechat prostory vyklidit. Údajně zde byly i některé věci, které pocházely z vloupání.
Co bude s domem dále je otázkou. U vstupu z ulice 5. května je cedulka, že se jedná o kulturní památku. Jak je ale vidět, interiér je v dezolátním stavu.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Dlouhé roky jsme se potýkali s tím, že v minulosti byla jedna bytová jednotka prodána soukromému vlastníkovi a město zde mělo ztíženou situaci, co se týče oprav a údržby tohoto objektu. Nakonec jsme se s vlastníkem domluvili a v březnu zastupitelstvo schválilo odkup této bytové jednotky. Čili v tuto chvíli je jediným a výlučným vlastníkem město Nový Jičín.”

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Stav obou objektů, na ulici Jungmannova i 5. května, je stavebně nevyhovující, čili v tomto případě ani není možné tyto prostory pronajímat, a bude na rozhodnutí města, jak s tímto objektem dál naložit.”

V úvahu přicházejí dvě varianty, buď kompletní rekonstrukce na náklady města, která by si vyžádala hrubým odhadem okolo 15 milionů korun, i s přihlédnutím k tomu, že domy stojí v městské památkové rezervaci, nebo prodej soukromému vlastníkovi.

---

Sdílené elektrokoloběžky a skútry končí

Sdílené koloběžky a skútry v Novém Jičíně po necelých třech měsících končí. Informaci radnici oznámila firma re.volt, která tuto ekologickou dopravu provozuje. Jako důvod společnost uvedla dlouhodobou ztrátu.

Sdílené koloběžky a skútry na elektropohon se v ulicích Nového Jičína objevily v březnu. Společnost re.volt přišla s projektem zavést tento druh ekologické dopravy i do menších měst. Po necelých třech měsících ale tento startup končí. Koloběžky a skútry z ulic města zmizí.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Sami jsme se to dozvěděli poměrně nešťastně, v podstatě z médií, s tím, že nám poslali nějakou informaci, dostali jsme tiskovou zprávu ve stejné chvíli, kdy to bylo publikováno. Takže i pro nás to byl šok, se přiznám.”

Radnice se ovšem na projektu nepodílela finančně, pouze poskytla svá prostranství k parkování strojů. Do přípravy systému sdílení město vložilo “pouze” energii pracovníků. Poptávka po této službě vzešla z veřejného fóra v roce 2019.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Je to samozřejmě velmi nešťastné. Byl to nový projekt, nejen pro Nový Jičín, ale i pro další města, protože jsme se do toho zapojili společně s Kopřivnicí a s Příborem. V tom jsem také viděl jeden z velkých bonusů, protože to naše města skrze tuto spolupráci propojilo. A myslím si, že si to našlo svou klientelu, a že to do budoucna mělo perspektivu. Nicméně, vypadá to, že firma krachuje a my jako město s tím teď nic neuděláme.”

Důvody ukončení projektu uvedl Pavel Kuchta ze společnosti re.volt v zaslané tiskové zprávě. Podle jeho vyjádření se jedná o mix faktorů, které vedly k dlouhodobé ztrátě. Jednou z příčin bylo omezení pohybu lidí v souvislosti covidem, a také špatné počasí na startu sezony 2021.

vyjádření společnosti re.volt: “Dle aktuálních statistik bychom potřebovali, aby lidé jezdili asi třikrát tolik. Jelikož stroje nyní nevydělají ani na provozní náklady a společníci již nejsou schopni dále financovat generovanou ztrátu, rozhodli jsme se po důkladných úvahách s těžkým srdcem ukončit provoz a činnost k 6. červnu.“

Lidé se zbývajícím kreditem v aplikaci mají čas k jeho vyčerpání do neděle 6. června. O vrácení peněz společnost ve zprávě nehovoří. 

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “My se pokoušíme s tou firmou kontaktovat, telefonujeme, ale nedaří se nám s ní spojit. S tím, že nám odepsali akový omluvný e-mail, že se omlouvají, že to takto proběhlo. takže snažíme se je kontatkovat, abychom se dozvěděli podrobnější informace.” 

Po 6. červnu tedy začne re.volt své elektrokoloběžky a skútry z ulic Nového Jičína, a také Kopřivnice, Příboru, Ostravy a Brna stahovat. Místostarosta Ondřej Syrovátka nevylučuje, že by se podobný projekt nemohl do města vrátit, nicméně nejdříve v příštím roce.

Podle statistik společnosti re.volt bylo za měsíc duben v Novém Jičíně evidováno denně zhruba 70 výpůjček. Ve městě bylo téměř 80 elektrokoloběžek a 13 skútrů.

---

Cyklobus vyveze do Beskyd s kolem i bez

Z Nového Jičína do Beskyd začal jezdit cyklobus. Zdejší radnice se spojila s dalšími městy a společně uzavřeli smlouvu s veřejným dopravcem. Nová linka jezdí od pátku do neděle, během prázdnin se vypraví i v pracovních dnech.

Cyklobus už před několika lety z Nového Jičína do Beskyd jezdil, jeho fungování ale přerušila výměna dopravce na příměstských linkách. Poslední dva roky zdejší radnice jednala s několika provozovateli autobusové přepravy, zda by bylo možné jej obnovit.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “S tím, že ze strany občanů Nového Jičína, Příbora, Kopřivnice, ale i Frenštátu pod Radhoštěm a Rožnova o to byl poměrně velký zájem, takže jsme se nakonec dohodli na spolupráci právě těchto měst, a společně se podílíme na financování této linky, kterou ale pořád z velké části provozuje na své podnikatelské riziko ČSAD Vsetín.”

Poměr financování vychází z počtu obyvatel každého z pěti zapojených měst. Pro letošní rok činí jejich celková spoluúčast 155 tisíc korun, Nový Jičín z toho uhradí 45 tisíc. Smlouva je podepsána na tři roky.

Cyklobus bude v provozu od 1. května do 28. září, a to o víkendech, v pátky a o svátcích. V době prázdnin pojede i ve všech pracovních dnech.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Trasy jsou dvě, jedna vede na Pustevny, druhá vede na Bumbálku. Na Pustevny jede cyklobus každý pátek ve dvě hodiny odpoledne. O víkendu pak brzy ráno v 6:55 hodin z Nového Jičína. Posléze ta linka na Bumbálku a potažmo na Bílou jede každou sobotu a neděli, a vyjíždí v 9:55 z Nového Jičína.”

Po páté hodině odpoledne pak jedou i zpáteční spoje.

cyklisté: 

Autobus s cyklopřívěsem pojme 24 jízdních kol. Je možné si místa i dopředu zamluvit.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Tu rezervaci spíše doporučujeme. Je to možné na stránkách buď ČSAD Vsetín, nebo přímo na stránkách města, kde jsme zřídili přímo odkaz. Je to v menu, v sekci Volný čas, kde je přímo Cyklobus Nový Jičín - Beskydy, a tam občané najdou veškeré informace, co se týče jízdního řádu, ceníku, odjezdu, i návrhy na nějaké trsy, které se dají chodit ať už po hřebenu z Bumbálky nebo případně okolo Pusteven.”

Přestože tento autobusový spoj nese názve cyklobus, může jej, v podstatě jako veřejný spoj, využít kdokoliv. Aby byla linka dostupnější i pro obyvatele Loučky a přilehlých sídlišť, začíná již na Palackého ulici u areálu ČSAD. A na závěr ještě pozvánka na speciální jízdu, v termínu 4. a ž 6. června bude v rámci Dne dětí věnována právě dětem, které budou moci cyklobusem vyrazit zdarma.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/novojicinsky-expres/novojicinsky-expres-28-05-2021-16-25