Nadstavba Fokusu začala, dostane zelenou střechu
Středisko volného času Fokus realizuje projekt svého rozšíření. Nad vstupní částí začalo budování nadstavby s multifunkčními sály. Součástí bude i terasa se zelenou střechou, první na městské budově.
V budově Střediska volného času Fokus je už několik měsíců naprostý klid, kroužky nefungují. Zato venku je kolem tohoto objektu poměrně rušno. Zahájena byla realizace nadstavby nad vstupní části.
Michal Podžorný, ředitel SVČ Fokus Nový Jičín: “Práce byly zahájeny tím, že je demontovaná stávající střecha plus atika a v současné době je ve výrobě dílec ocelové konstrukce, který dorovná podlahy.”
Nástavba bude odlehčenou dřevostavbou. Patro pod ní bude zatepleno. Propojena se stávající budovou bude zvětšením okenního otvoru ve druhém podlaží.
Michal Podžorný, ředitel SVČ Fokus Nový Jičín: “Fokus tím získává nový prostor o velikosti 220 metrů čtverečních. Bude to o tom, že tam budou dvě nové multifunkční klubovny, díky kterým budeme moci otevřít i nové zájmové útvary v oblasti polytechniky.”
Stavební práce byly plánovány tak, aby až na výjimky nenarušily provoz kroužků Fokusu. To je teď v době pozastavení činnosti bezpředmětné. Obnovení aktivit předpokládají až na podzim s tím, že zatím zvažují, kdy rozjet nově plánované kroužky, které mají být spojeny právě s budovanými multifunkčními sály.
Michal Podžorný, ředitel SVČ Fokus Nový Jičín: “Pro nás bude otázkou, zda nové zájmové útvary budeme rozbíhat, pokud bude klasický školní rok, od pololetí následného školního roku, nebo zda je začleníme až na školní rok 2022/2023.”
Součástí nových prostor bude i terasa pro venkovní aktivity. Plnit bude ale i další funkce.
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Bude částečně pokryta vegetací, bude to první zelená střecha na městské budově v Novém Jičíně. Tato zelená střecha bude mít několik funkcí, jednak může fungovat jako zázemí pro kroužky, ale zároveň také funguje jako retenční nádrž pro zadržování vody. A také má ekonomickou funkci, protože šetří teplo, funguje jako tepelná izolace, ale také chrání tu budovu samotnou před vlivy počasí. Tou zelenou střechou v podstatě zároveň naplňujeme jeden z cílů adaptační strategie na změnu klimatu, kterou město schválilo nedávno, protože zelené střechy jsou jedním z podnětů, které tato strategie obsahuje.”
Nadstavba by měla být dokončena nejpozději v prosinci 2021. Stát bude 18 milionů korun, z toho asi 13 milionů pokryje dotace.
---
Rodinu lékaře Perla připomíná synagoga a vila
Nový Jičín měl v minulosti několik významných lékařských osobností. Jednou z nich byl Samuel Perl, který zde začal působit před 150 lety. Jeho rodina se zasloužil také o některé významné stavby ve městě.
Samuel Max Perl se narodil na Novojičínsku v Petřvaldu v roce 1840, absolvoval lékařskou fakultu vyšší školy ve Vídni. V roce 1871, před 150 lety, nastoupil jako hlavní lékař státní tabákové továrny v Novém Jičíně. Kromě toho se zde aktivně zapojil do kulturního i politického života.
Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Více než čtyřicet let působil na novojičínském magistrátu, působil taktéž jako městský lékař a zároveň jako soudní lékař při Krajském soudu v Novém Jičíně. Tam měl na starosti také delikventy, kteří byli umístěni ve zdejší věznici.”
Pomáhal také na Novojičínsku u epidemie skvrnitého tyfu nebo cholery.
Pocházel ze židovské rodiny a stal se jedním z čelných představitelů židovské náboženské obce ve městě.
Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Jeho snahy společně s rabínem Mandlem vyústily v roce 1908 k vystavění jubilejní synagogy císaře Františka Josefa I., která dodnes v Novém Jičíně stojí a je cennou kulturní památkou.”
Samuel Perl bydlel se svou rodinou na novojičínském náměstí v domě č. 6, s manželkou Elisabeth měl šest dětí. Ve veřejném životě se nejvíce prosadil nejstarší syn Julius, který byl aktivním v Muzejním spolku, a zanechal za sebou jednu výraznou stavitelskou stopu z let 1906 a 1907 - Perlovy vilu na dnešní ulici Slovanská.
Jaroslav Zezulčík, historik a kastelán Zámku Kunín: “David Vávra, který byl průvodcem pořadu Šumný Nový Jičín nazval tuto vilu perlou architektury města Nového Jičína. Architektem této vily je velice významný vídeňský stavitel Franz von Krauss a jeho společník Josef Tölk.
Oba pánové projektovali soukromé i veřejné stavby na území celé rakouské monarchie. Perlova vila je zapsána jako nemovitá kulturní památka a je v soukromých rukou. Právě tato stavba je pravděpodobně spojena také s prvním působením dalšího slavného vídeňského architekta na Moravě - Adolfa Loose.
Jaroslav Zezulčík, historik a kastelán Zámku Kunín: “Jsou zde náznaky, že k ideovému návrhu této vily byl přizván výjimečný architekt Adolf Loos. Pokud by se to prokázalo, tak to skutečně patří mezi jeho první počiny u nás na Moravě. My se zabýváme jeho prací pro Viktora Bauera, majitele kunínského zámku, nicméně podrobíme kritice také ten doklad, že snad bylo uvažováno o jeho spoluúčasti na stavbě Perlovy vily.”
Pojďme ale ještě zpět k osudům rodiny Perlů. Lékař Samuel Max Perl zemřel 28. března 1913 v Novém Jičíně. Jeho syn Julius si vzal za ženu Štěpánku Czeike, dceru zdejšího známého stavitele Heinricha Czeike.
Radek Polách, Muzeum Novojičínska: ”Vzhledem ke svému budoucímu sňatku se Štěpánkou konvertoval Julius Perl na katolickou víru. Pravděpodobně to mu, respektive rodině, zachránilo život v průběhu druhé světové války. Následně byly jeho děti odsunuty, Julius Perl se svou manželkou tady zůstal.”
Jeho žena v roce 1956 umírá a místem jejího posledního odpočinku je novojičínský hřbitov. Julius Perl následně odjel za svou rodinou do západního Německa.
---
Obrázky ke Dni Země vystaví galerie na plotě
Výtvarnou výzvu na téma Den Země vyhlásilo pro děti Rodinné centrum Mozaika. Probíhá od 22. dubna, kdy si tento svátek připomínáme, do 9. května.
Zuzana Rosová, RC Mozaika, Nový Jičín: “Úkolem je podpořit u dětí jejich výtvarné nadání. Děti mají za úkol namalovat libovolnou technikou jakýkoliv obrázek s tématem Den Země. Podmínkou je, že to bude na papír A4. Obrázek vhodí do naší schránky u Rodinného centra Mozaika. My ho potom zalaminujeme. Kolem rodinného centra máme veliký plot, tak potom z těch obrázků uděláme Galerii na plotě.”
Pět vylosovaných autorů obrázků získá odměnu. Několik příspěvků do venkovní výstavy už se v Mozaice sešlo, výzvu vyslyšeli jedinci nebo i mateřská školka.
Zuzana Rosová, RC Mozaika, Nový Jičín: “Do naší výzvy se jako první zapojila mateřská škola Bludovice. Naší aktivitu spojila se svým Dnem Země a obrázky nám pěšky přinesli a vhodili do schránky.”
Galerie na plotě pak bude k vidění na Komenského ulici, směrem od křížení s Hoblíkovou.
---
Házenkáři rozjeli tréninky a hledají posily
Házenkáři jsou stále sice bez své haly ABC a palubovky, ale už se alespoň venku mohou sejít na tréninku. Rozvolnění vládních omezení umožňuje organizovaný amatérský sport. K pohybu se vrací zejména děti a mládež.
Malí házenkáři od minulého týdne obsadili tartanovou plochu letního stadionu a vrhli se do oživení ztracené fyzičky. Vnitřní sportoviště, halu ABC zatím používat nemohou, a tak se musí spoléhat na slušné počasí. S ostatními sportovními oddíly se na venkovních plochách v areálu stadionu střídají.
Petr Jaroň, trenér a předseda Handball clubu Nový Jičín: “Všechna naše družstva začala trénovat, v úterý měli trénink starší dorostenci a muži, včera mladší dorostenci, dneska začínáme s minižáky a následně se přidají mladší a starší žáci a mladší dorostenky a ženy.”
František Švihra, hráči Handball clubu Nový Jičín: “Baví mě to a je to dobrý sport. Těšil jsem se hodně.”
Jiří Brož, hráči Handball clubu Nový Jičín: “Těšil jsem se na házenou hodně, ale na druhou stranu doma byla taková pohoda.”
Jan Plešek, hráči Handball clubu Nový Jičín: “Snažil jsem se i doma trochu cvičit, ale venku je to mnohem lepší.”
Tito kluci vyslyšeli výzvu klubu a dostavili se hned na první trénink. Dlouhá doba, kdy děti a mládež nesměli organizovaně sportovat, se ale na počtu hráčů házené přece jen podepsala.
Petr Jaroň, trenér a předseda Handball clubu Nový Jičín: “Máme nějaké ohlasy rodičů, že jejich děti už končí se sportem, že už nechtějí dál pokračovat. Máme úbytek dětí, musíme se s tím nějak poprat, i když nevím jak, protože do škol zatím chodit nemůžeme, že bychom dělali nějaké nábory. Školní ligy, které nám fungovaly, do kterých jsme měli zapojeno nějakých 23 základních škol, ty nám taky vláda neumožňuje. Uvidíme, jak to bude, snažíme se vymýšlet další aktivity.”
Patří mezi ně i snaha motivovat nové děti pro tento sport během letních prázdnin.
Petr Jaroň, trenér a předseda Handball clubu Nový Jičín: “Chystáme příměstský tábor, neboli Házenkářskou olympiádu. Máme ji naplánovanou ve dvou termínech, a to do 26. do 30. července a potom také ve druhé polovině srpna. Budeme se snažit děti zapojit a pokud se jim házená zalíbí, vzít je do klubu.”
Ideální věk pro začínajícího házenkáře nebo házenkářky je mezi 6 a 12 lety. Právě na tyto věkové kategorie jsou zacíleny i příměstské tábory.
---