Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Opavský expres

Opavský expres

  • Zpravodajství z Opavy od reportérky K. Gerykové a kameramana M. Lyska
  • Rozhovor s primátorem Opavy T. Navrátilem
  • Edukativní představení o Boženě Němcové
  • Generální úklid na raduňském zámku

Rozhovor s primátorem Opavy T. Navrátilem

Opava na prahu roku 2023. Jaký bude? Co slezskou metropoli v následujících 12 měsících čeká? V rozhovoru to řekne primátor Tomáš Navrátil.

K. Geryková, redaktorka, TV POLAR: "Na úvod jednoduchá otázka, pane primátore: Jaký byste si přál rok 2023?"

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Přál bych si, aby byl alespoň tak dobrý, jako rok předchozí. I když jsme v roce 2022 prošli řadou krizí, tak se nám podařilo realizovat strategické projekty, které jsme si připravili. Byl bych moc rád, kdybychom tímto směrem nadále pokračovali.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: "Vypadá to, že poslední roky před nás stále staví nové výzvy k řešení: ať už to byla koronavirová pandemie, poté příliv uprchlíků z Ruskem napadené Ukrajiny a nyní energetická krize. Úsporná opatření týkající se např. omezení veřejného osvětlení nebo snižování vytápění v budovách, už byly zavedeny vloni. Ale chystá se Opava řešit krizi aktivně?"

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Připravujeme energetický management. Tzn. připravujeme nejrůznější možnosti energetických úspor. Jako první to bude realizace fotovoltaických elektráren na vybraných budovách. Jde především o školy, ať už MŠ či ZŠ, které jsme vytipovali, a také správní budovy. Už máme hotové projekty a žádáme o dotace. A pak realizujeme menší opatření, která mohou vést k úsporám. Ať už jde o úspory při vytápění nebo vybavení škol novým LED osvětlením apod.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: "Loňský rok byl ve znamení investic, které dosáhly 800 milionů Kč. Připomeňme třeba opravy chodníků, rekonstrukce škol, výstavbu sportovních areálů nebo parkovacího domu. Za co bude Opava utrácet letos? A nebo bude spíš šetřit?"

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „My se snažíme šetřit v provoze, ale tak, aby se to nedotklo služeb. Nezdražujeme poplatky. Nezdražujeme např. MHD, ceník zůstává stejný. Nicméně se chceme chovat investičně. Připravujeme řadu investic, jejich výše je zhruba 225 mil. korun. A dalších asi 200 mil. Kč bychom mohli použít ze závěrečného účtu, který budeme projednávat na březnovém zastupitelstvu. Investovat chceme zejména do mateřských škol, protože nám v roce 2024 bude chybět 200 míst. A tak máme připravených 6 školek, které budeme rekonstruovat a nebo realizovat přístavbu. Dále připravujeme např. výměnu veřejného osvětlení, vybudování denního stacionáře v Seniorcentru, rekonstrukci Turistického informačního centra. Plánujeme také zahájení rekonstrukce zimního stadionu. Na to už máme alokované peníze z předchozích let. A také se chystá zahájení první etapy rekonstrukce komunikací v Kylešovicích na ulicích J. Davida, Lužická a Hlavní.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: "Na vlně občanského zájmu nyní rezonuje bývalý obchodní dům Breda. Město vloni tuto chátrající kulturní památku koupilo od insolvenčního správce. A lidé měli možnost nahlédnout dovnitř a také podat návrh na využití této rozlehlé budovy. Už víte, co by po dokončení rekonstrukce mohlo uvnitř být?"

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „V druhé polovině loňského roku proběhly workshopy, které dostaly do Bredy veřejnost i odborníky. Máme řadu výstupů, podnětů a poznatků, se kterými v našem projektovém týmu pracujeme. V současné chvíli řešíme, jak pokračovat dál. Hledáme např. formu architektonické soutěže. Druhou variantou je, že využijeme výsledků, které jsme nasbírali, a budeme pracovat se soukromým či státními institucemi. A budeme budovu zaplňovat postupně. Podle toho, jaký bude o prostory zájem.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: "Ještě se vrátím k zářijovým komunálním volbám, ve kterých jste obhájil křeslo primátora, nicméně vedení města se částečně obměnilo. Jaké jsou teď jeho priority v roce 2023?"

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Dnes je vedení města složeno výhradně z členů hnutí ANO. To je výzva a na druhou stranu také zodpovědnost. Hlavním cílem je pokračovat ve strategických projektech, které jsme si nastavili do roku 2026, potažmo do roku 2030. Chceme všechny priority, jako je Slezanka, Breda nebo parkování dořešit. Budeme se soustředit také na bytovou výstavbu. To je jeden z velkých úkolů, na jeho realizaci se dlouho čekalo.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: "Děkuji za rozhovor a přeji úspěšný nový rok!"

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Já vám děkuji. A chtěl bych také poděkovat divákům. Popřát jim vše nejlepší, hodně zdraví a štěstí do nového roku. A ať se nám tady v Opavě všem dobře žije!“

---

Edukativní představení o Boženě Němcové

Slezské divadlo připravilo pro žáky vyšších ročníků základních škol a středoškoláky edukativně zábavný pořad o životě Boženy Němcové. Představení s názvem Božena není Babička! přibližuje tuto autorku jako ženu, která svými ideály předčila dobu. A zasazuje její život do kontextu dneška.

V listopadu měla ve Slezském divadle premiéru inscenace současné autorky Lenky Lagronové s názvem Jako břitva, která přibližuje první českou spisovatelku Boženu Němcovou jako výjimečně silnou, emancipovanou ženu, která se v 19. století absolutně vymykala společnosti. Na představení navazuje komornější vzdělávací pořad pro žáky a studenty s názvem Božena není Babička!, který přináší podrobnější informace ze života spisovatelky.

Alžběta Matoušková, dramaturgyně činohry, Slezské divadlo Opava: „Tady se mají studenti a žáci dozvědět zákulisí a zajímavosti i pikantnosti ze života Boženy Němcové. Díky kterým se na ni mohou dívat současnýma, svýma očima.“

Autor pořadu, Jiří Seydler, proto vytvořil nebinární postavu jménem Péťa, která přichází na jeviště z publika, a vede s největší autorkou národního obrození rozhovor.

Jiří Hába, Slezské divadlo Opava: „Snažili jsme se, aby ta postava mluvila aspoň trochu jazykem dnešních mladých. A měla opravdu dnešní pohled na svět. A skrz optiku mé postavy by mohla být postava B. Němcové srozumitelnější.“

Edukativní pořad se zabydlil v komornějším prostředí klubu Art. Nabízí těsnější sepětí s publikem a také možnost nastínit podrobněji život spisovatelky.

Tereza Bartošová, role B. Němcové, Slezské divadlo Opava: „Ve verzi pro školy máme pár ukázek z představení, které hrajeme ve Slezském divadle. Ale zbytek je naprosto odlišný.“

Inscenace zaujala tím, jak obyčejnou ženou Němcová z dnešního pohledu byla: milovala nade vše své děti, svou svobodu, těšila se z literatury a opomenuta nebyla ani její slabost pro muže.

Alžběta Matoušková, dramaturgyně činohry, Slezské divadlo Opava: „Snažíme se poukázat na to, že ačkoliv je to autorka 200 let stará, tak v mnohých názorech na svět či na život v ní mohou cítit svou vrstevnici."

Edukativní pořad Božena není Babička! Doplňuje informace o spisovatelce v učebnicích.

Hana Farská, učitelka, ZŠ E. Beneše, Opava: „Němcová je významná česká autorka, ale pro dnešní děti málo srozumitelná. Máme pocit, že divadlo umožňuje prožitek a přes emoce si možná děti uvědomí, její význam.“

žák ZŠ E. Beneše, Opava: „Je to něco jiného, než se učíme ve škole.“

Zatímco představení skončilo, debata v publiku teprve začínala. A pokračovala i po návratu do školních lavic.

---

Generální úklid na raduňském zámku

Raduňský zámek letos nabídl po koronavirové pauze opět tradiční vánoční prohlídky. Nazdobené pokoje si mohli návštěvníci prohlédnout během prosince. Nyní čeká zdejší zaměstnance velký, povánoční úklid. Obsahuje mj. leštění parket, mytí oken nebo cídění lustrů. Tak, aby byl zámek za tři měsíce připravený na zahájení sezóny.

Nazdobené vánoční stromečky, kytice jmelí, slavnostně prostřená tabule a jiné drobné detaily na sklonku minulého roku prodchnuly raduňský zámek sváteční atmosférou. Návštěvníci si mohli přijít prohlédnout vyzdobené pokoje a dozvědět se, jak šlechta v 19. století slavila vánoční svátky. Teď musí ale veškerá tato krása zase pryč.

Markéta Kouřilová, kastelánka, Státní zámek Raduň: „Teď musíme uklidit všechny prostory, které jsme připravili na Vánoce.“

Během zimy mají na raduňském zámku zavřeno. A tak přichází na řadu také leštění parket nebo umývání zhruba stovky oken.

Olga Tvrďochová,  uklízečka, Státní zámek Raduň: „Potřebuju k tomu žebříky i lešení. Ta okna jsou stará, takže se na to musí jemně, s citem.“

Bez lešení se neobejde ani čištění skleněných lustrů zavěšených pod vysokými stropy. Po generálním úklidu přijde na řadu příprava expozice pro novou sezónu.

Hana Vlková, správkyně depozitáře, Státní zámek Raduň: „Nyní se nacházíme v depozitáři nábytku. To je místnost, kde uklízíme nábytek z prohlídkové trasy. Protože na Vánoce prohlídkovou trasu měníme. Takže nábytek, který nepoužíváme dáme sem a zakryjeme, aby byl chráněný.“

Až bude zámek kompletně vycíděný, vrátí se některé předměty z depozitáře zpět do expozice.

Markéta Kouřilová, kastelánka, Státní zámek Raduň: „Je potřeba instalaci kompletně předělat. Na Vánoce jsme s řadou kusů mobiliáře hýbali, přemísťovali z jedné místnosti do druhé. Takže nás čeká opět nová instalace.“

Po zimní pauze bude pro návštěvníky zámek v Raduni připravený opět 1. dubna. Tentokrát bude jednotlivé pokoje, v souvislosti s nadcházejícími svátky jara, krášlit velikonoční výzdoba.



---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Opavský expres
04. ledna 2023, 16:42

Rozhovor s primátorem Opavy T. Navrátilem

Opava na prahu roku 2023. Jaký bude? Co slezskou metropoli v následujících 12 měsících čeká? V rozhovoru to řekne primátor Tomáš Navrátil.

K. Geryková, redaktorka, TV POLAR: "Na úvod jednoduchá otázka, pane primátore: Jaký byste si přál rok 2023?"

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Přál bych si, aby byl alespoň tak dobrý, jako rok předchozí. I když jsme v roce 2022 prošli řadou krizí, tak se nám podařilo realizovat strategické projekty, které jsme si připravili. Byl bych moc rád, kdybychom tímto směrem nadále pokračovali.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: "Vypadá to, že poslední roky před nás stále staví nové výzvy k řešení: ať už to byla koronavirová pandemie, poté příliv uprchlíků z Ruskem napadené Ukrajiny a nyní energetická krize. Úsporná opatření týkající se např. omezení veřejného osvětlení nebo snižování vytápění v budovách, už byly zavedeny vloni. Ale chystá se Opava řešit krizi aktivně?"

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Připravujeme energetický management. Tzn. připravujeme nejrůznější možnosti energetických úspor. Jako první to bude realizace fotovoltaických elektráren na vybraných budovách. Jde především o školy, ať už MŠ či ZŠ, které jsme vytipovali, a také správní budovy. Už máme hotové projekty a žádáme o dotace. A pak realizujeme menší opatření, která mohou vést k úsporám. Ať už jde o úspory při vytápění nebo vybavení škol novým LED osvětlením apod.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: "Loňský rok byl ve znamení investic, které dosáhly 800 milionů Kč. Připomeňme třeba opravy chodníků, rekonstrukce škol, výstavbu sportovních areálů nebo parkovacího domu. Za co bude Opava utrácet letos? A nebo bude spíš šetřit?"

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „My se snažíme šetřit v provoze, ale tak, aby se to nedotklo služeb. Nezdražujeme poplatky. Nezdražujeme např. MHD, ceník zůstává stejný. Nicméně se chceme chovat investičně. Připravujeme řadu investic, jejich výše je zhruba 225 mil. korun. A dalších asi 200 mil. Kč bychom mohli použít ze závěrečného účtu, který budeme projednávat na březnovém zastupitelstvu. Investovat chceme zejména do mateřských škol, protože nám v roce 2024 bude chybět 200 míst. A tak máme připravených 6 školek, které budeme rekonstruovat a nebo realizovat přístavbu. Dále připravujeme např. výměnu veřejného osvětlení, vybudování denního stacionáře v Seniorcentru, rekonstrukci Turistického informačního centra. Plánujeme také zahájení rekonstrukce zimního stadionu. Na to už máme alokované peníze z předchozích let. A také se chystá zahájení první etapy rekonstrukce komunikací v Kylešovicích na ulicích J. Davida, Lužická a Hlavní.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: "Na vlně občanského zájmu nyní rezonuje bývalý obchodní dům Breda. Město vloni tuto chátrající kulturní památku koupilo od insolvenčního správce. A lidé měli možnost nahlédnout dovnitř a také podat návrh na využití této rozlehlé budovy. Už víte, co by po dokončení rekonstrukce mohlo uvnitř být?"

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „V druhé polovině loňského roku proběhly workshopy, které dostaly do Bredy veřejnost i odborníky. Máme řadu výstupů, podnětů a poznatků, se kterými v našem projektovém týmu pracujeme. V současné chvíli řešíme, jak pokračovat dál. Hledáme např. formu architektonické soutěže. Druhou variantou je, že využijeme výsledků, které jsme nasbírali, a budeme pracovat se soukromým či státními institucemi. A budeme budovu zaplňovat postupně. Podle toho, jaký bude o prostory zájem.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: "Ještě se vrátím k zářijovým komunálním volbám, ve kterých jste obhájil křeslo primátora, nicméně vedení města se částečně obměnilo. Jaké jsou teď jeho priority v roce 2023?"

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Dnes je vedení města složeno výhradně z členů hnutí ANO. To je výzva a na druhou stranu také zodpovědnost. Hlavním cílem je pokračovat ve strategických projektech, které jsme si nastavili do roku 2026, potažmo do roku 2030. Chceme všechny priority, jako je Slezanka, Breda nebo parkování dořešit. Budeme se soustředit také na bytovou výstavbu. To je jeden z velkých úkolů, na jeho realizaci se dlouho čekalo.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: "Děkuji za rozhovor a přeji úspěšný nový rok!"

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Já vám děkuji. A chtěl bych také poděkovat divákům. Popřát jim vše nejlepší, hodně zdraví a štěstí do nového roku. A ať se nám tady v Opavě všem dobře žije!“

---

Edukativní představení o Boženě Němcové

Slezské divadlo připravilo pro žáky vyšších ročníků základních škol a středoškoláky edukativně zábavný pořad o životě Boženy Němcové. Představení s názvem Božena není Babička! přibližuje tuto autorku jako ženu, která svými ideály předčila dobu. A zasazuje její život do kontextu dneška.

V listopadu měla ve Slezském divadle premiéru inscenace současné autorky Lenky Lagronové s názvem Jako břitva, která přibližuje první českou spisovatelku Boženu Němcovou jako výjimečně silnou, emancipovanou ženu, která se v 19. století absolutně vymykala společnosti. Na představení navazuje komornější vzdělávací pořad pro žáky a studenty s názvem Božena není Babička!, který přináší podrobnější informace ze života spisovatelky.

Alžběta Matoušková, dramaturgyně činohry, Slezské divadlo Opava: „Tady se mají studenti a žáci dozvědět zákulisí a zajímavosti i pikantnosti ze života Boženy Němcové. Díky kterým se na ni mohou dívat současnýma, svýma očima.“

Autor pořadu, Jiří Seydler, proto vytvořil nebinární postavu jménem Péťa, která přichází na jeviště z publika, a vede s největší autorkou národního obrození rozhovor.

Jiří Hába, Slezské divadlo Opava: „Snažili jsme se, aby ta postava mluvila aspoň trochu jazykem dnešních mladých. A měla opravdu dnešní pohled na svět. A skrz optiku mé postavy by mohla být postava B. Němcové srozumitelnější.“

Edukativní pořad se zabydlil v komornějším prostředí klubu Art. Nabízí těsnější sepětí s publikem a také možnost nastínit podrobněji život spisovatelky.

Tereza Bartošová, role B. Němcové, Slezské divadlo Opava: „Ve verzi pro školy máme pár ukázek z představení, které hrajeme ve Slezském divadle. Ale zbytek je naprosto odlišný.“

Inscenace zaujala tím, jak obyčejnou ženou Němcová z dnešního pohledu byla: milovala nade vše své děti, svou svobodu, těšila se z literatury a opomenuta nebyla ani její slabost pro muže.

Alžběta Matoušková, dramaturgyně činohry, Slezské divadlo Opava: „Snažíme se poukázat na to, že ačkoliv je to autorka 200 let stará, tak v mnohých názorech na svět či na život v ní mohou cítit svou vrstevnici."

Edukativní pořad Božena není Babička! Doplňuje informace o spisovatelce v učebnicích.

Hana Farská, učitelka, ZŠ E. Beneše, Opava: „Němcová je významná česká autorka, ale pro dnešní děti málo srozumitelná. Máme pocit, že divadlo umožňuje prožitek a přes emoce si možná děti uvědomí, její význam.“

žák ZŠ E. Beneše, Opava: „Je to něco jiného, než se učíme ve škole.“

Zatímco představení skončilo, debata v publiku teprve začínala. A pokračovala i po návratu do školních lavic.

---

Generální úklid na raduňském zámku

Raduňský zámek letos nabídl po koronavirové pauze opět tradiční vánoční prohlídky. Nazdobené pokoje si mohli návštěvníci prohlédnout během prosince. Nyní čeká zdejší zaměstnance velký, povánoční úklid. Obsahuje mj. leštění parket, mytí oken nebo cídění lustrů. Tak, aby byl zámek za tři měsíce připravený na zahájení sezóny.

Nazdobené vánoční stromečky, kytice jmelí, slavnostně prostřená tabule a jiné drobné detaily na sklonku minulého roku prodchnuly raduňský zámek sváteční atmosférou. Návštěvníci si mohli přijít prohlédnout vyzdobené pokoje a dozvědět se, jak šlechta v 19. století slavila vánoční svátky. Teď musí ale veškerá tato krása zase pryč.

Markéta Kouřilová, kastelánka, Státní zámek Raduň: „Teď musíme uklidit všechny prostory, které jsme připravili na Vánoce.“

Během zimy mají na raduňském zámku zavřeno. A tak přichází na řadu také leštění parket nebo umývání zhruba stovky oken.

Olga Tvrďochová,  uklízečka, Státní zámek Raduň: „Potřebuju k tomu žebříky i lešení. Ta okna jsou stará, takže se na to musí jemně, s citem.“

Bez lešení se neobejde ani čištění skleněných lustrů zavěšených pod vysokými stropy. Po generálním úklidu přijde na řadu příprava expozice pro novou sezónu.

Hana Vlková, správkyně depozitáře, Státní zámek Raduň: „Nyní se nacházíme v depozitáři nábytku. To je místnost, kde uklízíme nábytek z prohlídkové trasy. Protože na Vánoce prohlídkovou trasu měníme. Takže nábytek, který nepoužíváme dáme sem a zakryjeme, aby byl chráněný.“

Až bude zámek kompletně vycíděný, vrátí se některé předměty z depozitáře zpět do expozice.

Markéta Kouřilová, kastelánka, Státní zámek Raduň: „Je potřeba instalaci kompletně předělat. Na Vánoce jsme s řadou kusů mobiliáře hýbali, přemísťovali z jedné místnosti do druhé. Takže nás čeká opět nová instalace.“

Po zimní pauze bude pro návštěvníky zámek v Raduni připravený opět 1. dubna. Tentokrát bude jednotlivé pokoje, v souvislosti s nadcházejícími svátky jara, krášlit velikonoční výzdoba.



---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/opavsky-expres/opavsky-expres-04-01-2023-16-42