Koronavirová krize nutí Opavu šetřit
Dlouhá debata se strhla při schvalování rozpočtu města Opavy pro rok 2021. Nakonec jej zastupitelé přijali v navrhované podobě 1, 6 miliardy korun. Kvůli koronavirové krizi přišlo město o 130 milionů korun ze sdílených daních, a tak bude muset šetřit. Zastupitelů jsme se ptali, s jakými prioritami se chystají vstoupit do příštího, nelehkého roku.
Igor Hendrych (ANO), 1.náměstek primátora Opavy: „Já si přeji, aby bylo přehodnoceno financování měst, obcí i krajů. A věřím, že dojde k novému přerozdělení rozpočtového určení daní. Resp. přijdou dotační tituly, které nám pomohou hospodářský výsledek zlepšit tak, abychom měli na investice.“
Marek Veselý (ODS), člen Zastupitelstva města Opavy: „Já si myslím, že prioritu máme všichni stejnou: ať se stabilizuje kovidová situace , společenská a ekonomická, pak bude vše v pořádku.
Miroslav Kořistka, člen Zastupitelstva města Opavy: „Abychom ustáli výkyv veřejných financí, který na nás těžce dolehne. Abychom město stabilizovali a neomezovali občany. Aby všichni měli zajištěný svůj standard i při tak masivním výpadku veřejných financí, jaký nás čeká.“
Hana Brňáková (Piráti), členka Zastupitelstva města Opavy: Já osobně bych si přála, aby politika v Opavě byla pro veřejné blaho, ne pro blaho zájmových skupin či jednotlivců. A také ať tady je trochu více slušnosti, respektu a úcty.“
Petr Orieščík (ČSSD), náměstek primátora Opavy: „Získání více zdrojového financování Slezského divadla v Opavě. Protože, jak víte, výpadky v příjmu v rozpočtu jsou obrovské a musíme to řešit.“
Jaroslav Čech (KSČM), člen Zastupitelstva města Opavy: „Dořešit Dukelské kasárny a výstavbu rodinných domků za nemocnicí. To jsou dvě priority, které bychom měli prosazovat.“
Libor Witassek, člen Zastupitelstva města: „Já jsem přesvědčen o tom, že je potřeba nastavit transparentní procesy prodeje a zastavit netransparentní výběrová řízení a tím snížit ztráty pro rozpočet.“
Michal Jedlička (KDU-ČSL), náměstek primátora Opavy: „Já bych si přál, aby byl normální stav jako před pandemií, kde nejsou žádné restrikce setkávání se s občany. Protože my, politici, tuto zpětnou vazbu potřebujeme.“
Rekonstrukce mostu je hotová
Řidiči i pěší mohou opět využívat most na ulici Mostní v Opavě. Na 8 měsíců jej vyřadila z provozu jeho celková rekonstrukce. Ta byla nezbytná; most byl po 60 letech užívání v havarijním stavu a také už nevyhovovala jeho nosnost.
1.dubna šel most na opavské Mostní ulici k zemi. Revizní zpráva jej označila za nevyhovující. Původní železobetonová konstrukce byla rezavá a nedostačovala také nosnost. Částečná oprava by nic nevyřešila. A tak byla odstraněna celá nosná konstrukce i opěry mostu. Piliře ale zůstaly původní z r. 1960. Na ně dělníci položili 55 m dlouho mostovku.
Po dobu oprav byl most neprůjezdný. Nemohli přes něj řidiči a ani pěší. S jeho otevřením si všichni oddechli.
Michal Jedlička (KDU-ČSL), náměstek primátora Opavy: „V době, kdy byl zavřený, více než půl roku, tak jsme to pocítili zvýšenou hustotou provozu ve městě.“
Původně měly být stavební práce na strategickém mostě přes řeku Opavu hotové už na konci září. Počasí ale dokončení stavby oddálilo.
Jan Matoušek, hlavní stavbyvedoucí, Hroší stavby Morava: „Trápilo nás tady počasí a velká voda. Z toho důvodu došlo k pozdržení termínu.“
V plánu jsou teď opravy dalších mostů v Opavě. Jejich stav technici pravidelně kontrolují.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „My jsme zadali kompletní revizi všech mostů, které máme a revizi toho, v jakých jsou stavech.
Například nevyhovující most přes potok Jaktarku v Jaktaři by měla nahradit zcela nová stavba. Nutná je také rekonstrukce mostu přes řeku Opavu ve Vávrovicích.
---
Školáci pečou pro zdravotníky
Už od listopadu pečou koláče, bábovky, sušenky nebo záviny pro zdravotníky ze Slezské nemocnice žáci z opavské základní školy Iji Hurníka. Tyto dobroty připravují se svými rodiči, aby poděkovali lékařům a zdravotním sestrám za jejich vysoké pracovní nasazení, které letošní koronavirová pandemie přináší.
Kromě aktovky nesou děti ráno do školy balíčky s upečenými dobrotami, které připravily se svými rodiči.
žáci ZŠ I. Hurníka, Opava:
„My jsme pekli buchtu s borůvkama a s posypkou.“
„Mám tady kávu, mám tady ještě čaj a dole jsou perníčky.“
„Já jsem namalovala poděkování.“
Během uplynulého měsíce pekli školáci pro zdravotní sestry a lékaře už po několikáté. Sladkou dobrotou chtějí poděkovat těm, kteří v době koronavirové pandemie stojí v první linii a většinu času tráví v práci.
Monika Jarošová, ředitelka ZŠ I. Hurníka, Opava: „Je to dobrovolné, ale já si spíš myslím, že je rvačka o to, kdo pomůže – všichni chtějí!“
S pečením pro radost začali nejprve žáci 3. A. a jejich rodiče v listopadu. Buchty, bábovky a koláče od té doby těší pravidelně zdravotníky Slezské nemocnice.
žáci ZŠ I. Hurníka, Opava: „Chceme jim udělat radost, protože nám pomáhají“
K třeťákům se záhy přidali také další ročníky. O přestávce mezi matematikou a češtinou si děti povídají o tom, kdo jakou dobrotu připravil.
Eva Petrášová, učitelka, ZŠ I. Hurníka, Opava: „Už se upeklo tak 30 buchet dohromady.
Sladká zásilka putuje do Slezské nemocnice dvakrát týdně. Protože pokaždé peče někdo jiný, je sortiment velmi pestrý: od koláčů až třeba po cukroví. Pečivo si může dát nemocniční personál třeba k svačině.
Matúš Peteja, primář chirurgiského odd., Slezská nemocnice, Opava: „Všechny tyto dobroty rozdělíme mezi ortopedii, urologii, gynekologii... prostě mezi všechny obory, které v tomto nemocničním pavilonu pracují.“
Donášku pečiva ocení zejména ženy, které teď kvůli pracovnímu nasazení nemají na pečení čas.
Dana Ellerová, vrchní sestra chirurgického odd., Slezská nemocnice, Opava „Atmosféra Vánoc už se blíží. A perníčky k Vánocům patří. Tak je to skvělé, že si na nás někdo vzpomněl.“
Před vánočními svátky se budou moci ve Slezské nemocnici těšit také na pozdrav v podobě malé krabičky s cukrovím.
---
Výstava o Opavském kongresu konečně otevřená
V tomto čase přesně před 200 lety hostila Opava Kongres Svaté aliance – setkání význačných panovníků a diplomatů, kteří jednali o tom, jak udržet moc monarchie v Evropě. Události připomíná výstava v Galerii Obecního domu. Na své otevření čekala víc jak měsíc.
Autoři plánovali zahájení výstavy k 200. výročí setkání představitelů evropských mocností ve slezské metropoli už na 21. říjen. Ovšem lock down to nedovolil. Proto vzniklo video, které milovníky historie Opavským kongresem provádí.
Marian Hochel, Slezská univerzita: 0d 23. října do 23. prosince r. 1820 se v Opavě uskutečnilo 8 plenárních zasedání.“
Připomínku setkání ruského, pruského a rakouského panovníka a také britského a francouzského velvyslance teď může konečně veřejnost vidět v opavském Obecním domě na vlastní oči.
Návštěva představitelů pěti evropských velmocí dodala tehdy deseti tisícovému městu v ve Slezsku na významu. A početná skupina hostů s doprovodem, bylo jich na 500, přinesla obyvatelům významný ekonomický profit.
Ondřej Haničák, spoluautor výstavy, Slezské zemské muzeum: „Pro Opavu samotnou byl kongres velmi významnou záležitostí.“
Hlavním bodem jednání bylo upevnění pozice monarchie v Evropě a především nepokoje v jižní Itálii, které ji narušovaly.
Jiří Šíl, spoluautor výstavy, Zemský archiv v Opavě: „Rakousko prosazovalo vojenskou intervenci a dva měsíce se tady jednalo, za jakých podmínek by se to řešení mělo realizovat.“
Výstava připomíná také představitele myšlenky francouzské revoluce a nepřítele monarchie Napoleona Bonaparteho a to pouzdrem, ve kterém jsou uloženy jeho vlasy. Díky uvolnění vládních opatření kvůli šíření koronaviru je nyní výstava přístupná a potrvá a do března.
---