Charitativní utkání osobností Opavy s REAL TOP Praha
Na fotbalovém stadionu v Opavě se proti sobě utkali osobnosti Opavy s týmem Real Top Praha. Charitativní utkání v rámci oslav 800 let města. Výtěžek utkání byl v plné výši věnován Paťulce Keis a sourozencům Adélce a Matymu Markovým, kteří jsou upoutáni na vozík.
Fenomenální herec a sedminásobný držitel Českého lva Ivan Trojan, bavič, moderátor a bývalý profesionální fotbalista Petr Švancara, bývalý fotbalový reprezentant Zdeněk Pospěch, bývalý atlet Jakub Holuša, primátor Opavy Tomáš Navrátil, nebo populární
komentátor Jaromír Bosák. Ti všichni a mnoho dalších si zahráli pro dobrou věc.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Pro mě těžký, protože jsem dlouho na hřišti nestál, s tou moji vahou prostě náročné, ale užil jsem si to fantasticky. Prostě tady se nehraje o život, hraje se o zábavu a skončilo to remízou. Prostě nedal jsem penaltu, snažil jsem se, brankář mě vychytal, úžasná atmosféra, strašně moc diváků a moc si toho vážíme, že se nám podařilo vybrat na charitativní věc. Pomůžeme dětem, které to potřebují a neměli to štěstí jako my, prostě zdraví. Vy byste si to zopakoval? Určitě ano, myslím, že ta kulisa, ta atmosféra, všechno dohromady, prostě to je euforie, kterou člověk si vychutná a nezapomene. Děkuji za to vše.”
Ivan Trojan, herec, hráč REAL TOP Praha: “Užil, přišlo hodně lidí, což je fajn, jako to k tomu patří a úroveň hry byla vysoká, je tady spousta bývalých reprezentantů, takže pro mě je to taková, vždycky si to užiju, že to je taková vzácnost. Opavě bych popřál ať je dál takové jako fajn sportovní a myslím, že i kulturní město a tak asi pořád je co vylepšovat tak, to co si opavští přeji, ať se jim splní. A budu se sem zase rád vracet. Já sem jezdím každý rok na prázdniny na týden k Petrovi Czudkovi a v průběhu roku vlastně i několikrát.”
Petr Švancara, bývalý hráč SFC Opava: “Já jsem hlavně šťastný, že jsem se po 20 letech mohl proběhnout tady na tom stadionu, který jsem měl strašně rád. Já vždycky říkám, že Lužánky, Uherské Hradiště a Opava budu mít asi trošičku víc v té kariéře, protože tady chodilo více lidí a ta sezona byla úspěšná. Měli jsme tady skvělou partu, dobré kamarády, s kterýma se vídám do dneška, skvělé hráče a hlavně jsme měli fantastické diváky a jsem rád, že na mě nezapomněli.”
Libor Kozák, bývalý hráč SFC Opava: “Bylo skvělý, skvělý den, byl jsem takový nervózní dneska, protože jsem nevěděl, i když každý rok děláme tuto akci, ale děláme ji trošku jinou formou, trošku v , takže jsem rád, že se to povedlo, že přišlo dost lidí, fandilo se a hlavně se vybralo tolik peněz. Prostě jsme si to užili, i kluci na hřišti, i lidi v hledišti a myslím a hlavně to pomůže dětem a rodičům.”
Celkově se vybralo neuvěřitelných 400 tisíc korun.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Mám z toho velkou radost, nějaká část byla z dražby dresů. 200 tisíc přispělo město Opava a zbytek je z výběru vstupného. Ještě budeme dražit dresy na CECA cupu, takže veškeré peníze potom půjdou těmto dětem. Takže mám velkou radost, že se tolik vybralo a všem za to velký dík. Děkuji.”
Před i během zápasu byl pro návštěvníky připraven doprovodný program jako cvičení s dětmi pod taktovkou Colliery CrossFit Opava, fotokoutek nebo možnost přihlásit se do registru dárců kostní dřeně.
anketa: návštěvníci utkání: “Vyzkoušel jsem si fotbal, střelbu na bránu a posilku. Komu teda fandíš? Fandím Praze a našim klukům, protože mám tam zajímavosti a co tady hráli za nás.”
“Tady jsem zkoušel kopat s kamarády, moc gólů jsem nedával. Baví mě to tady.”
Po závěrečném hvizdu proběhla autogramiáda všech osobností.
---
Slezská muzejní noc nabídla netradiční prohlídky zdarma
Na Opavsku proběhla už tradiční Slezská muzejní noc. Lidé si tak zcela zdarma mohli až do pozdních večerních hodin prohlédnout muzea, která si proto tuto příležitost připravila i doprovodný program.
Slezskou muzejní noc si nenechalo ujít tisíce návštěvníků. Zcela zdarma nebo za symbolický poplatek mohli zavítat do Historické výstavní budovy Slezského zemského muzea, Památníku Petra Bezruče a Národního památníku II. světové války v Hrabyni. Své brány otevřelo i Muzeum patologie Slezské nemocnice v Opavě, které je jediné v Česku.
Eva Sehnálková, primářka oddělení patologie, SNO: “Návštěvníci si u nás mohou prohlédnout mnoho a opravdu mnoho preparátů s různými nemocemi. historickou pracovnu patologa se starým mikroskopem a starými nástroji. Pak samozřejmě mohou jít dál na oddělení patologie.”
Návštěvníci si prohlédli i laboratoře, kde se zpracovávají vzorky pacientů a největší zájem byl o pitevnu.
Eva Sehnálková, primářka oddělení patologie, SNO: “Návštěvníci si myslí, že tady najdou asi nějaké mrtvoly, krev devianty a rum a to vůbec není pravda. Na pitevně bývám já a já jim vysvětluju, že je rozdíl mezi patologem a soudním patologem, mezi anatomickou pitvou a soudní pitvou a proč pitev ubývá.”
anketa: návštěvníci Muzea patologie: “Zajímavé tady bylo snad všechno už proto, že jsem přihlášená na medicínu a chtěla bych studovat a být lékařka. Nejzajímavější mi přišlo třeba nádorové onemocnění mozku, tam ty průřezy to bylo opravdu zajímavé.”
“Slezskou nemocnici jsem si vybrala z toho důvodu a hlavně patology z toho důvodu, že se tady běžně člověk nedostane a je tady spoustu zajímavých věcí k vidění.”
Netradiční prohlídku nabídl i Památník Petra Bezruče v Opavě
Monika Szturcová, vedoucí Památníku Petra Bezruče: “Pro návštěvníky máme připravenou tvořivou dílnu pro nejen malé, ale i dospělé návštěvníky. Dále zde máme připravenou komentovanou prohlídku k výstavě, která je věnovaná k výročí 800 let od založení města. Připomíná významné osobnosti spisovatelů a spisovatelek pocházejících z Opavy a Opavska. Připomínáme také literární současnost Opavy.”
V rámci tvořivé dílny si návštěvníci mohli vyrobit pohádkové postavičky, malovat na kamínky a vytvořit si sádrové odlitky, které si pak odnesli domů.
anketa: návštěvníci Památníku Petra Bezruče: “Dělám tady růži a líbí se mi to, protože se tady dělají nějaké soutěže.”
“Hodně se mi líbí v tomto muzeu a tvořím tuhle kytičku.”
V rámci Slezské muzejní noci lidé mohli zavítat i do Domu umění a kostela sva. Václava, Obecního domu nebo Švédské kaple.
---
Opava bude patřit multižánrovému festivalu Slunovrat
Už ve čtvrtek 20. června bude v Opavě zahájen multižánrový festival Slunovrat. Probíhat bude na náměstí Osvoboditelů, na Ptačím vrch a v sadech Svobody a také v historických budovách města.
Multižánrový festival Slunovrat už klepe na dveře. Probíhat bude v historickém centru Opavy od 20. do 22. června a nabídne pestrý a kvalitní program úplně pro všechny. Celkem se můžete těšit na 120 bodů programu.
Vašek Müller, ředitel festivalu: “Celý hudební program, začne tady skupinou Zrní, v 17 hodin tady na tomto krásném náměstí, to je ve čtvrtek 20. června. Ten samý den vystoupí večer třeba Aneta Langerová, která bude mít přesně ten den 20 let od svého slavného vítězství v Superstar, kde nastartovala tu svoji nádhernou kariéru, tak to oslavíme. V pátek bych jmenoval třeba Michala Prokopa & Framus five, v sobotu třeba The Dhol Foundation, to je asi největší hvězda festivalu z Anglie a samozřejmě nemůžu vynechat Markétu Irglovou, která přijede i se smyčcovým kvartetem.”
Festival Slunovrat je pověstný tím, že nabízí hudbu všech možných žánrů, od čistého folku až po elektroniku a jeho součástí je i diskusní scéna, ve které letos přivítá spoustu hvězd.
Ivo Mludek, jeden z organizátorů festivalu: “Přivítáme hvězdné nebe českých spisovatelek Karin Lednickou, Kateřinu Tučkovou a Kamilu Hladkou. Přijede izraelsko americký spisovatel Tuvia Tenenbom, přivítáme Petra Pitharta a spoustu a spoust dalších jmen, které najdete na našich stránkách. Nicméně ještě pro lidi, kteří nebudou mít třeba vstupenku, pořádáme opět již tradičně takzvanou volně přístupnou zónu charitní inspirace, kde kromě welcome stage, kde vystoupí 10 kapel, které jsme vybrali z konkurzu 250 skupin, které se přihlásily. Bude taky gastro zóna a představíme tady 20 organizací z oblasti neziskového sektoru, z oblasti charitativní, sociální, nebo humanitární práce, kteří si připraví spoustu zajímavého programu.”
Chybět nebude ani program pro děti, které si přijdou na své v sadu Svobody a také spousta komentovaných prohlídek historických budov. Mimo jiné Slezského zemského muzea nebo Blücherova paláce. Na světě je také nová aplikace.
Ivo Mludek, jeden z organizátorů festivalu: “Kdo chce, může si stáhnout naši, to je novinka, aplikaci, kde se dozví spoustu zajímavého, může si zařídit rezervaci a třeba i poslechnout kapely, které nezná, protože nabízíme spoustu jmen, které nejsou, řekněme, nejsou úplně známé, ale ručíme za to, že jsou kvalitní a že známé a populární teprve budou.”
A jako každý rok se bude předávat i cena Slunovratu.
Vašek Müller, ředitel festivalu: “Ta je pro lidi, kteří vracejí světlo do tmy a letos neprozradíme laureáta, samozřejmě. Bude se to předávat tady na hlavní scéně, ale bude ji předávat Kovy, youtuber a moc taková pozitivní postava této země.”
Sochu, která symbolizuje Slunovrat a krásně přes ní prosvítá světlo, vytvořil akademický sochař Daniel Klose. Vše okolo Slunovratu najdete na stránkách festivalu. Co se týká vstupenek, pár jich je ještě v prodeji, tak neváhejte a pořiďte si je co nejdříve.
---