Při nedodržení opatření policie spíš domlouvá
Nošení roušek a nerespektování nočního vycházení – to jsou nejčastější případy porušování mimořádných opatření, která mají zabránit šíření koronaviru. Policisté a strážníci prozatím ale spíše domlouvají, než udělují pokuty.
Po letní pauze se roušky do našich životů vrátily opět s 1. zářím. Lidé si je museli nasadit při cestě v hromadné dopravě nebo na úřadě. Používání ochrany nosu a úst ministerstvo zdravotnictví postupně zpřísňovalo. Během října pak přibyla další místa, kde se ústenka či respirátor staly nezbytnými. Momentálně si je musí lidé nasadit ve vnitřních prostorách a pak také venku, pokud nedodrží dvou metrový odstup.
Jiří Klein, ředitel Městské policie Opava: „Snažíme se nejprve občany upozorňovat na to, že je nějaká změna, že se mají připravit na nové opatření. Po pár dnech začneme vymáhat sankčně.“
Opavští strážníci kontrolují kromě nošení roušek také třeba zákaz nočního vycházení nebo pití alkoholu na veřejnosti. Od vyhlášení nouzového stavu zjistili ve slezské metropoli 90 případů porušení opatření. Kontrolují je při běžné pochůzkové činnosti. Stejně jako policisté v Moravskoslezském kraji.
Pavla Jiroušková, mluvčí PČR Moravskoslezského kraje: „Za první listopadový týden jsme v kraji provedli 6 200 kontrol a zjistili 800 přestupků.“
Zatímco během první vlny koronavirové nákazy lidé nařízení vlády téměř bezezbytku dodržovali, teď je častěji porušují. V takovém případě ale musí počítat s pokutou ve výši až 10 000 korun. Většinou ale muži zákona vypisují bloček na několik stovek. Spíše výjimečně pak některé případy putují k vyřešení správnímu orgánu.
---
Nejčastější přestupek? Chybějící rouška
Ředitel opavské městské policie Jiří Klein v krátkém rozhovoru shrnuje, která vládní nařízení proti šíření koronaviru, lidé nejčastěji nerespektují. A také řekne, zda se chystají kontroly.
Kateřina Geryková, redaktorka TV Polar: Jsou Opavané ukáznění co se týká dodržování vládních nařízení?
Jiří Klein, ředitel Městské policie Opava: „Určitě je mohu pochválit, protože v naprosté většině případů dodržují vládní nařízení.“
Kateřina Geryková, redaktorka TV Polar: Kontrolujete tyto věci zvláštních pochůzek, nebo to zvládáte při běžné činnosti?
Jiří Klein, ředitel Městské policie Opava: „Momentálně to dělají strážníci všechno při běžné činnosti. Samozřejmě i na oznámení občanů. Pokud by se situace dramaticky zhoršila, tak jsme připraveni udělat společnou akci s Policií ČR. Nejčastějším přestupkem je nedodržování nošení ochrany dýchacího ústrojí, na druhém místě je to porušování zákazu vycházení od 21 do 5 hodiny ranní. A další porušovaná věc je požívání alkoholu na veřejnosti.“
Kateřina Geryková, redaktorka TV Polar: Která místa jsou ta, kde občané nejčastěji zapomínají na roušku?
Jiří Klein, ředitel Městské policie Opava: „Nejčastěji to je na autobusových zastávkách a přístřešcích. Potom třeba případě, že se potkají dva známí. Do té doby nemuseli mít roušku, ale když se přiblíží k sobě na dva metry a nejsou z jedné rodiny, tak by si měli roušku nasadit.“
Kateřina Geryková, redaktorka TV Polar: Vy spíše domlouváte než udělujete pokuty, proč?
Jiří Klein, ředitel Městské policie Opava: „Často se stane, že lidé si jen opomenou roušku nasadit. Nebo si neuvědomí, jaká vládní nařízení právě platí. Takže nejprve se snažíme lidem domluvit. A teprve, když je to přestupek závažnějšího charakteru, nebo je tam souběh více přestupků, tak teprve potom to řešíme v rámci příkazního řízení třeba pokutou.“
Kateřina Geryková, redaktorka TV Polar: Jakou nejvyšší pokutu můžete udělit a řekněte, zda byla uložena?
Jiří Klein, ředitel Městské policie Opava: „Momentálně můžeme uložit pokutu až 10 000 korun. Momentálně nejvyšší pokutu, kterou jsme uložili, byla 5 000 korun.“
---
Dobrovolníci se školí na pečovatele
Český červený kříž školí dobrovolníky. Během jednodenního kurzu se účastníci dozví základní poznatky o tom, jak pečovat o imobilního pacienta. Pomoci pak mohou v nemocnicích nebo sociálních zařízeních, kde je nyní nedostatek personálu.
Stanislava Jelenová momentálně hledá novou práci. A tak se rozhodla být v náročné době koronavirové krize nápomocná. Své místo teď vidí v sociálním zařízení. V kurzu pro dobrovolné pečovatele se snaží získat potřebné zkušenosti.
Stanislava Jelenová, účastnice kurzu: „Myslím, že tahle doba přišla právě proto, abychom si uvědomili, jak jeden od druhého tu pomoc potřebujeme.“
Desítka dobrovolníků se učí, jak se pečovat o pacienta, který je upoutaný na lůžko. Vyzkouší si, jak obstarat jeho hygienu, posadit jej, uložit, převléci nebo nakrmit.
Zuzana Mikulová Gavendová, lektorka a ředitelka OS ČČK Opava: „Vytváříme simulaci úkonů. Hrajeme pacienty, kteří jsou protivní, nespokojení nebo nároční, abychom si vše natrénovali zážitkovou formou.“
Průvodkyně, účetní, učitelka nebo terapeutka. Tyto ženy různých profesí si našly čas na to, aby se naučily pečovat o imobilní pacienty. Důvody mají různé: chtějí pomáhat v nemocnicích. Nebo se chtějí naučit starat o své blízké doma – to aby nemuseli do sociálních zařízení, kde stejně jako v nemocnicích, personál momentálně chybí.
účastníci kurzu/účastnice kurzu:
„Doma máme maminku, která má 98 let. Staráme se o ni, takže se potřebuji naučit nějaké nové dovednosti.“
„Já jsem kadeřnice. Teď mám zavřenou provozovnu, tak jsem se přihlásila do kurzu, abych se něco přiučila a mohla pomáhat.“
Jednodenní kurz sice neobsáhne vše, s čím se mohou v praxi setkat, nicméně dá alespoň základní přehled dovedností, které by měl pečovatel znát.
Daniel Rother, organizátor kurzů, OS ČČK Opava: „Samozřejmě počítáme s tím, že v nemocnici nebo v sociálním zařízení si pak personál proškolí toho člověka dále.“
Opavská pobočka červeného kříže musela pro velký zájem po úvodních dvou kurzech vyhlásit další. Kromě Opavy se mohou zájemci přihlásit do kurzů pro pečovatele také v Ostravě a Frýdku – Místku.
---
Omezit svoz odpadu kvůli koronaviru není možné
Zatímco mnohé služby v době nouzového stavu omezily svou činnost, např. u svozu odpadu to možné není. Harmonogram vyvážení kontejnerů platí ve stejném rozsahu, jak byl schválený v době před koronavirem. Bez omezení bude probíhat také zimní údržba. Její plán už je schválený.
Popeláři vybaveni rouškami a desinfekcí každý den na stupátku sběrného vozu vyrážejí do ulic, aby odvezli odpad z popelnic. A to bez ohledu na to, v jaké fází se zrovna pandemie koronaviru nachází. Na důsledné dodržování hygienických opatření při práci s odpadem jsou zvyklí.
Pracují stále ve stejném režimu: podle harmonogramu vyvážejí kontejnery s komunálním i separovaným odpadem. Pokud by nádoby zůstaly naplněné delší čas, začaly by zapáchat a přitáhly by pozornost hlodavců. Posádky jednotlivých vozů pracují tak, aby se vzájemně nepotkávaly. A tím se případně snížila možnost přenosu koronaviru, aby nedošlo ke snižování počtu pracovníků.
Martin Girášek, náměstek ředitele Technických služeb Opava: „Hlavně jsme jim upravili pracovní dobu tak, aby jak na začátku pracovní doby postupně přicházeli a zároveň s ukončením pracovní doby aby postupně odcházeli.“
V době nouzového stavu, kdy lidé většinu času tráví doma, roste i množství odpadu.
pracovník TS Opava: „Je více odpadků. Jsou rozházené kolem kontejnerů.“
Svoz komunálního odpadu a nebo třeba zimní údržba chodníků a komunikací, která už se pomalu začíná hlásit s přicházející zimou o slovo, jsou činnosti, které není možné omezit. A to přesto, že na ně zůstane v městské pokladně kvůli koronavirové krizi méně peněz.
Finance ušetří jistě i posypový materiál, který ve skladech zůstal z minulých let.
Martin Girášek, náměstek ředitele Technických služeb Opava: „Vzhledem k tomu že poslední tři zimy byly velmi mírné, tak chemický materiál – sůl i posypový materiál – kamenná drť zůstala z minulých let. A nemuseli jsme nic dokupovat.“
Pluhy a radlice zatím ještě odpočívají a na svou chvíli teprve čekají. Pracovníci technických služeb udržují sjízdných 131km městských vozovek a 80 km chodníků.
---