Opavský expres
- Zpravodajství z Opavy od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
- V Opavě přibude 140 nových pracovních míst
- Chráněné dílny už vyrábějí vánoční dárky
- Kytky z kvítkomatu jdou na dračku
V Opavě přibude 140 nových pracovních míst. Vytvoří je firma Mondelëz díky nové lince na výrobu sušenek Oreo, které jsou známy po celém světě a dokonce jako jediné sušenky mají svůj mezinárodní den a svou ulici v New Yorku.
Mezinárodní potravinářská společnost Mondelëz International investuje do své opavské továrny jednu a půl miliardy korun. Investice poputuje do nové hight tech linky na sušenky Oreo, jejíž součástí bude i nejdelší elektrická pec na světě.
Emmanuel Chilaud, ředitel, Mondelëz Opava: “Třetí největší linka na světě už je tady v Opavě a teďka ta nová investice bude čtvrtou největší linkou na světě. Ta investice bude celá linka pro sušenky Oreo. Jenom pro představu, my dneska už vyrábíme nějakých 15 milionů sušenek denně tady v Opavě pro celou Evropu. Budeme zvyšovat kapacitu na plus mínus 23 milionů.”
Veronika Chromečková, projektová manažerka linky, Mondelēz Opava: “Co bude na lince nejzajímavější je, že využívá nejmodernější automatizační technologie a co je úplně taková kuriozita, tak je elektrická pec. Je to stometrová elektrická pec a díky té peci přecházíme na nový typ pečení, kdy přestáváme být závislí na fosilních palivech.”
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Je to obrovský přínos, protože ve spolupráci s městem je to to, co potřebujeme. To znamená více lidí, pro nás to znamená samozřejmě školství, používání našich služeb a podobně a celá ta investice má obrovský dopad na celou strukturu subdodavatelských firem, které tady působí a pro Opavu je to obrovská příležitost nejenom pro zaměstnance, ale pro rozvoj všech složek, které tady na Opavsku máme.“
Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: “Je to zásadní rozvoj. MS kraj se rozvíjí a tím, že jdeme od odklonu uhlí, tak vítáme každého podnikatele, každou společnost, která tady investuje nemalé peníze do rozvoje. Co mě těší ještě víc, tak tady se také jedná o vývoj a výzkum, což je ta přidaná hodnota, která v minulosti v MS kraji až tak nebyla.”
Historie pečení sušenek v Opavě sahá až do roku 1840 a sušenky odtud putují do celého světa.
Všechny sušenky jsou zabaleny do speciálních metalizovaných fólií, které zaručují tu nejvyšší kvalitu. Sušenky tak vydrží dlouho čerstvé.
Současně závod pokračuje ve výrobě tradiční české klasiky, jakou jsou oplatky Fidorka.
Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “Dělal jsem tady 16 let od roku 2006 na různých pozicích přímo tady v Opavě. Od výroby přes údržbu potom na pozici zlepšování, nákupu a po těch 16 letech musím říct, že tady mám spoustu přátel, kteří samozřejmě vidí i tu práci na městě, kterou odvádíme, a ti přátelé mě nazývali, nebo mě volali jménem Fidorka.”
Nová výrobní linka bude nainstalována v už dříve postavené hale, která doposud nebyla využívána a práci zde najde 140 lidí.
---
V Chráněných dílnách Charity Opava už se připravují na Vánoce. Kompletují vánoční balíčky mimo jiné pro opavskou radnici a vyrábějí vánoční dárky pro své prodejny v Opavě a pro e-shop.
Hrníčky, andílky, polštářky, chňapky a další vánoční zboží teď vyrábí v Chráněných dílnách Charity Opava, kde pracují lidé s nejrůznějšími hendikepy, lidé s nízkým vzděláním a lidé ve věku 50 let a více.
Ludmila Slaninová, vedoucí marketingu a prodeje, Chráněné dílny Charity Opava: “Na šicí dílně děláme polštářky, ubrusy. V keramice připravujeme nové vzory vánočních motivů. Už máme první vzorky v éteru, takže už testujeme, které se budou líbit, na kterých zapracovat. Co se hrníčků týče, tak když pominu zakázky, do kterých se dělá zhruba 300 kousků hrníčků do zakázek, tak na obchodech těch hrníčků prodáme taky kolem pětistovky. Paní mistrová hrníčky točí, ostatní zaměstnanci potom vyrábí plakety, které lepí na ty hrníčky. V glazovně potom nanáší glazuru a zachováváme poctivý proces výroby keramiky.”
Před Vánocemi je velký zájem zejména o andílky, kterých v chráněných dílnách vyrobí stovky různých typů a velikostí.
Ludmila Slaninová, vedoucí marketingu a prodeje, Chráněné dílny Charity Opava: “Od malých 10centimetrových andělů až po zhruba 80centimetrové velké anděly, andělé se můžou dát jak ven, protože jsou pálené na 1150 stupňů, tak krásně nazdobí interiér. Anděly děláme tak, aby se do nich dala dát svíčka a když je potom taková ta krásná atmosféra vánoční, rozsvítí se svíčka a dělá krásné stíny a vypadá i moc hezky v interiéru i exteriéru.”
Kamila Kupková, marketing: “Momentálně dělají zaměstnanci dárkové balíčky pro město Opava. Dělají na přání, co si město vybralo. Je tam výrobek jak regionální, tak náš výrobek buď z keramiky nebo šicí dílny. Dneska během 2 hodin udělali asi 200 dárků, 200 balíčků, probíhá to takovou fázovou výrobou, že každý dělá nějakou tu operaci a ve výsledku vlastně je kompletní ten dárek.”
S výrobou vánočního zboží se začíná už v srpnu. aby se vše stihlo včas. Pracuje na něm celkem 170 zaměstnanců
Ludmila Slaninová, vedoucí marketingu a prodeje, Chráněné dílny Charity Opava: “To už víme, jaké budeme vyrábět raznice, jaké zhruba budeme mít látky, ale co se látek týče, tak dostáváme průběžně od srpna a ještě v tuto chvíli čekáme na další várku nějakých pěkných motivů, protože si vybíráme. Snažíme se, aby ty dekory byly pěkné, líbivé a aby se hodily jak do moderního interiéru, tak do klasických třeba chalup, chat. Takže dáváme si záležet na tom, abychom prodávali skutečně pěkné motivy.”
Alena Sorgeová, mistrová šicí dílny: “Šiju tady jeden vzorek, protože tady u nás běží kurz šití a abychom byli připraveni, aby ty účastnice byly seznámeny s tím, tak si dělám takový jednoduchý střih šatů, následně si ho vyzkouším ušít abych to mohla odprezentovat, aby to děvčata uměla ušít. Tak to je to, co si teďka zkouším a připravuji se na to, Kurz máme od pondělka do středy, tak si to vždycky dopředu nachystáme.”
V šicí dílně pracuje 8 švadlen plus pomocná děvčata, která zažehlují a kreslí podle šablon. Na závěr ještě jedna důležitá věc. Na veškeré výrobky charita poskytuje náhradní plnění.
---
Kvítkomat v blízkosti opavského magistrátu se osvědčil. Lidé si k němu našli cestu i díky tomu, že květiny jsou jiné než ty v květinářstvích, jsou regionální, vždy čerstvě natrhané a ve váze tak dělají radost delší dobu.
Od poloviny srpna si mohou Opavané nakupovat květiny v kvítkomatu u budovy magistrátu na Krnovské ulici. Vyrobený je ze zrenovované staré dřevěné skříně a zaujme každého, kdo jde zrovna kolem.
anketa: kolemjdoucí: “Je to takové zajímavé, má to takovou přitažlivost, že mám chvilku čas a dívám se, že to je dobrý nápad, dobrá inspirace. Není to špatné. Ty spodní z těch tújí jsou pěkné a dýně taky, ten podzim je takový zajímavý, takový barevný, takže za mě dobrý.”
Lenka Pietraszková, spoluzakladatelka spolku Kapradí: “Kvítkomat jsme otevřeli v polovině srpna, abychom otestovali jeho provoz a je to proto, že už 3. rokem pěstujeme květiny a nemáme kamennou prodejnu, nemáme ani personál, žádnou prodavačku, takže toto je pro nás cesta, jak dostat naše květiny k lidem, k zákazníkům.”
Kvítkomat je zatím v provozu dva dny v týdnu, a to vždy ve středu a v pátek. Plní se hned ráno většinou 10 až 12 kytičkami, které se vyprodají ještě v ten den.
Lenka Pietraszková, spoluzakladatelka spolku Kapradí: “Jsou to květiny, které jsme si opravdu od semínka vypěstovali sami, ručíme za to. Vypěstovali jsme je tady na opavských zahradách nebo v lučním sadu za Opavou, známe jejich původ, vážeme je s láskou, s nějakým osobitým stylem a lidem se to líbí. Ty kytičky opravdu, my je sklidíme, ten den je uvážeme a ten den se dostanou ke svému zákazníkovi, takže věříme, že tu trvanlivost mají skvělou.”
S pěstováním květin spolku Kapradí pomáhají znevýhodněné maminky na trhu práce.
Lenka Zemanová, předsedkyně spolku Kapradí: “Ony mají vlastně postižené děti a mají problém získat klasické zaměstnání, protože se starají o své děti, které bývají často nemocné a zkušená floristka nám dělá ty vazby. My chystáme ty květiny od semínka. Zasadí na jaře semínko a potom ze semínka vyroste rostlinka, kterou zasadíme na pole, tam se o ni dál starají, sklízí, připravují ten materiál pro floristku a floristka potom udělá to konečné vázání květiny, nebo co vidíte u těch věnců.”
Prodej květin je založen čistě na důvěře. V samoobslužném stánku se platí pomocí QR kódu a že jsou lidé poctiví svědčí fakt, že za celou dobu se ztratila pouze jediná kytička.
Lenka Pietraszková, spoluzakladatelka spolku Kapradí: “Teď jsme na konci květinové sezóny, přišly první mrazíky, takže budeme kvítkomat v těchto dnech, ve středu a v pátek plnit podzimními dekoracemi nebo dušičkovými vazbami a potom vánočními zimními věnci. Věříme, že si kvítkomat našel svého zákazníka i mezi muži, nejen mezi ženami."
Kvítkomat je stále ještě v testovacím provozu, plný provoz bude spuštěn už příští rok na jaře.
---
V Opavě přibude 140 nových pracovních míst. Vytvoří je firma Mondelëz díky nové lince na výrobu sušenek Oreo, které jsou známy po celém světě a dokonce jako jediné sušenky mají svůj mezinárodní den a svou ulici v New Yorku.
Mezinárodní potravinářská společnost Mondelëz International investuje do své opavské továrny jednu a půl miliardy korun. Investice poputuje do nové hight tech linky na sušenky Oreo, jejíž součástí bude i nejdelší elektrická pec na světě.
Emmanuel Chilaud, ředitel, Mondelëz Opava: “Třetí největší linka na světě už je tady v Opavě a teďka ta nová investice bude čtvrtou největší linkou na světě. Ta investice bude celá linka pro sušenky Oreo. Jenom pro představu, my dneska už vyrábíme nějakých 15 milionů sušenek denně tady v Opavě pro celou Evropu. Budeme zvyšovat kapacitu na plus mínus 23 milionů.”
Veronika Chromečková, projektová manažerka linky, Mondelēz Opava: “Co bude na lince nejzajímavější je, že využívá nejmodernější automatizační technologie a co je úplně taková kuriozita, tak je elektrická pec. Je to stometrová elektrická pec a díky té peci přecházíme na nový typ pečení, kdy přestáváme být závislí na fosilních palivech.”
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Je to obrovský přínos, protože ve spolupráci s městem je to to, co potřebujeme. To znamená více lidí, pro nás to znamená samozřejmě školství, používání našich služeb a podobně a celá ta investice má obrovský dopad na celou strukturu subdodavatelských firem, které tady působí a pro Opavu je to obrovská příležitost nejenom pro zaměstnance, ale pro rozvoj všech složek, které tady na Opavsku máme.“
Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: “Je to zásadní rozvoj. MS kraj se rozvíjí a tím, že jdeme od odklonu uhlí, tak vítáme každého podnikatele, každou společnost, která tady investuje nemalé peníze do rozvoje. Co mě těší ještě víc, tak tady se také jedná o vývoj a výzkum, což je ta přidaná hodnota, která v minulosti v MS kraji až tak nebyla.”
Historie pečení sušenek v Opavě sahá až do roku 1840 a sušenky odtud putují do celého světa.
Všechny sušenky jsou zabaleny do speciálních metalizovaných fólií, které zaručují tu nejvyšší kvalitu. Sušenky tak vydrží dlouho čerstvé.
Současně závod pokračuje ve výrobě tradiční české klasiky, jakou jsou oplatky Fidorka.
Michal Kokošek (ANO), náměstek primátora Opavy: “Dělal jsem tady 16 let od roku 2006 na různých pozicích přímo tady v Opavě. Od výroby přes údržbu potom na pozici zlepšování, nákupu a po těch 16 letech musím říct, že tady mám spoustu přátel, kteří samozřejmě vidí i tu práci na městě, kterou odvádíme, a ti přátelé mě nazývali, nebo mě volali jménem Fidorka.”
Nová výrobní linka bude nainstalována v už dříve postavené hale, která doposud nebyla využívána a práci zde najde 140 lidí.
---
V Chráněných dílnách Charity Opava už se připravují na Vánoce. Kompletují vánoční balíčky mimo jiné pro opavskou radnici a vyrábějí vánoční dárky pro své prodejny v Opavě a pro e-shop.
Hrníčky, andílky, polštářky, chňapky a další vánoční zboží teď vyrábí v Chráněných dílnách Charity Opava, kde pracují lidé s nejrůznějšími hendikepy, lidé s nízkým vzděláním a lidé ve věku 50 let a více.
Ludmila Slaninová, vedoucí marketingu a prodeje, Chráněné dílny Charity Opava: “Na šicí dílně děláme polštářky, ubrusy. V keramice připravujeme nové vzory vánočních motivů. Už máme první vzorky v éteru, takže už testujeme, které se budou líbit, na kterých zapracovat. Co se hrníčků týče, tak když pominu zakázky, do kterých se dělá zhruba 300 kousků hrníčků do zakázek, tak na obchodech těch hrníčků prodáme taky kolem pětistovky. Paní mistrová hrníčky točí, ostatní zaměstnanci potom vyrábí plakety, které lepí na ty hrníčky. V glazovně potom nanáší glazuru a zachováváme poctivý proces výroby keramiky.”
Před Vánocemi je velký zájem zejména o andílky, kterých v chráněných dílnách vyrobí stovky různých typů a velikostí.
Ludmila Slaninová, vedoucí marketingu a prodeje, Chráněné dílny Charity Opava: “Od malých 10centimetrových andělů až po zhruba 80centimetrové velké anděly, andělé se můžou dát jak ven, protože jsou pálené na 1150 stupňů, tak krásně nazdobí interiér. Anděly děláme tak, aby se do nich dala dát svíčka a když je potom taková ta krásná atmosféra vánoční, rozsvítí se svíčka a dělá krásné stíny a vypadá i moc hezky v interiéru i exteriéru.”
Kamila Kupková, marketing: “Momentálně dělají zaměstnanci dárkové balíčky pro město Opava. Dělají na přání, co si město vybralo. Je tam výrobek jak regionální, tak náš výrobek buď z keramiky nebo šicí dílny. Dneska během 2 hodin udělali asi 200 dárků, 200 balíčků, probíhá to takovou fázovou výrobou, že každý dělá nějakou tu operaci a ve výsledku vlastně je kompletní ten dárek.”
S výrobou vánočního zboží se začíná už v srpnu. aby se vše stihlo včas. Pracuje na něm celkem 170 zaměstnanců
Ludmila Slaninová, vedoucí marketingu a prodeje, Chráněné dílny Charity Opava: “To už víme, jaké budeme vyrábět raznice, jaké zhruba budeme mít látky, ale co se látek týče, tak dostáváme průběžně od srpna a ještě v tuto chvíli čekáme na další várku nějakých pěkných motivů, protože si vybíráme. Snažíme se, aby ty dekory byly pěkné, líbivé a aby se hodily jak do moderního interiéru, tak do klasických třeba chalup, chat. Takže dáváme si záležet na tom, abychom prodávali skutečně pěkné motivy.”
Alena Sorgeová, mistrová šicí dílny: “Šiju tady jeden vzorek, protože tady u nás běží kurz šití a abychom byli připraveni, aby ty účastnice byly seznámeny s tím, tak si dělám takový jednoduchý střih šatů, následně si ho vyzkouším ušít abych to mohla odprezentovat, aby to děvčata uměla ušít. Tak to je to, co si teďka zkouším a připravuji se na to, Kurz máme od pondělka do středy, tak si to vždycky dopředu nachystáme.”
V šicí dílně pracuje 8 švadlen plus pomocná děvčata, která zažehlují a kreslí podle šablon. Na závěr ještě jedna důležitá věc. Na veškeré výrobky charita poskytuje náhradní plnění.
---
Kvítkomat v blízkosti opavského magistrátu se osvědčil. Lidé si k němu našli cestu i díky tomu, že květiny jsou jiné než ty v květinářstvích, jsou regionální, vždy čerstvě natrhané a ve váze tak dělají radost delší dobu.
Od poloviny srpna si mohou Opavané nakupovat květiny v kvítkomatu u budovy magistrátu na Krnovské ulici. Vyrobený je ze zrenovované staré dřevěné skříně a zaujme každého, kdo jde zrovna kolem.
anketa: kolemjdoucí: “Je to takové zajímavé, má to takovou přitažlivost, že mám chvilku čas a dívám se, že to je dobrý nápad, dobrá inspirace. Není to špatné. Ty spodní z těch tújí jsou pěkné a dýně taky, ten podzim je takový zajímavý, takový barevný, takže za mě dobrý.”
Lenka Pietraszková, spoluzakladatelka spolku Kapradí: “Kvítkomat jsme otevřeli v polovině srpna, abychom otestovali jeho provoz a je to proto, že už 3. rokem pěstujeme květiny a nemáme kamennou prodejnu, nemáme ani personál, žádnou prodavačku, takže toto je pro nás cesta, jak dostat naše květiny k lidem, k zákazníkům.”
Kvítkomat je zatím v provozu dva dny v týdnu, a to vždy ve středu a v pátek. Plní se hned ráno většinou 10 až 12 kytičkami, které se vyprodají ještě v ten den.
Lenka Pietraszková, spoluzakladatelka spolku Kapradí: “Jsou to květiny, které jsme si opravdu od semínka vypěstovali sami, ručíme za to. Vypěstovali jsme je tady na opavských zahradách nebo v lučním sadu za Opavou, známe jejich původ, vážeme je s láskou, s nějakým osobitým stylem a lidem se to líbí. Ty kytičky opravdu, my je sklidíme, ten den je uvážeme a ten den se dostanou ke svému zákazníkovi, takže věříme, že tu trvanlivost mají skvělou.”
S pěstováním květin spolku Kapradí pomáhají znevýhodněné maminky na trhu práce.
Lenka Zemanová, předsedkyně spolku Kapradí: “Ony mají vlastně postižené děti a mají problém získat klasické zaměstnání, protože se starají o své děti, které bývají často nemocné a zkušená floristka nám dělá ty vazby. My chystáme ty květiny od semínka. Zasadí na jaře semínko a potom ze semínka vyroste rostlinka, kterou zasadíme na pole, tam se o ni dál starají, sklízí, připravují ten materiál pro floristku a floristka potom udělá to konečné vázání květiny, nebo co vidíte u těch věnců.”
Prodej květin je založen čistě na důvěře. V samoobslužném stánku se platí pomocí QR kódu a že jsou lidé poctiví svědčí fakt, že za celou dobu se ztratila pouze jediná kytička.
Lenka Pietraszková, spoluzakladatelka spolku Kapradí: “Teď jsme na konci květinové sezóny, přišly první mrazíky, takže budeme kvítkomat v těchto dnech, ve středu a v pátek plnit podzimními dekoracemi nebo dušičkovými vazbami a potom vánočními zimními věnci. Věříme, že si kvítkomat našel svého zákazníka i mezi muži, nejen mezi ženami."
Kvítkomat je stále ještě v testovacím provozu, plný provoz bude spuštěn už příští rok na jaře.
---