Hasiči reagují na případy tonoucích na Stříbrném jezeře
V Česku se podle statistik ročně utopí zhruba 180 lidí. Nejčastěji kvůli přeceňování vlastních sil, alkoholu a úrazů při skocích do neznámé vody. Důležitá je proto prevence.
Na Stříbrném jezeře v Opavě se minulý týden utopil 76letý muž. Den na to tady zachránili 15letého chlapce, který chtěl doplavat k molu, ale uprostřed hladiny mu došly síly a začal se topit. V reakci na to tady proběhla osvětová akce pro veřejnost.
Jan Maršálek, hlavní instruktor pro práci na vodě, HZS MS kraje: “Abychom jim poskytli informace o tom, jak se chovat u vody, jak dbát své bezpečnosti a bezpečnosti svých blízkých a v případě potřeby umět zasáhnout, umět podat pomůcku nebo podat pomocnou ruku a tonoucímu zachránit život. Každému hrozí při koupání nějaké nebezpečí, ať už to jsou třeba jeho zdravotní komplikace, o kterých třeba ani neví, nebo to může být přecenění vlastních sil. Nemalou roli v letních měsících hraje alkohol.”
Daniel Rother, předseda oblastní výkonné rady ČČK Opava: “Když už se někdo topí, tak by bylo dobré okamžitě zavolat tísňovou linku a pokud se rozhodnu pomáhat, protože pomáhat tonoucímu je skutečně riskantní záležitost, tak k tomu využít nějakého záchranného prostředku ať už to je prkno, pet lahev, kruh, paddleboard, či cokoliv takového, nebo standardních záchranných prostředků jako je kruh, plovák, plovací vesta.”
Po vytáhnutí tonoucího na břeh je důležitá resuscitace, při které je nutné mu nejprve zaklonit hlavu a pak zahájit dýchání z úst do úst a stlačování hrudníku v jeho středu.
anketa: účastníci osvětové akce: “Samozřejmě základní informace o pomoci první při topení a takový obecný přehled o tom, co by člověk měl vědět celý život a opakovat si tyto zkušenosti ať může poskytovat 1. pomoci. To jsou takové základní věci.“
“Určitě to je důležité. Co mi to dalo? Že vím, že nesmím aktivního topícího zachraňovat. Bylo to zajímavé určitě. Já jsem hlavně kvůli dětí tady šla ať to slyší.”
Přírodní nádrže většinou fungují bez plavčíků, na místě je tak o to větší opatrnost.
Jan Maršálek, hlavní instruktor pro práci na vodě, HZS MS kraje: “Určitě je dobré, pokud by bylo na takových přírodních koupalištích, když už se zde shromažďuje větší počet lidí, tak umístit nějaké informační tabule jednak s čísly záchranných složek, jednak s nějakým rychlým návodem jak pomoci a určitě by nebyla od věci nějaká záchranná pomůcka typu záchranný kruh s lanem 15, 20metrovým.”
Tísňová linka je 155 nebo 112 a skvěle funguje také aplikace záchranka, která by neměla chybět v mobilu každého z nás.
---
Městské koupaliště nabízí bezpečnost a spoustu atrakcí
Lidé, kteří neradi riskují, míří na opavské městské koupaliště. Kromě plaveckých a dětských bazénů tady lidé najdou i dětské brouzdaliště, tobogány, trampolíny, nebo hřiště na beachvolejbal a petanque.
Na oblíbené opavské městské koupaliště v horkých dnech posledních dnů míří tisíce lidí. I když počasí ke koupání přímo vybízí, návštěvnost je zatím o něco menší než v loňském roce.
Petr Mikeska, vedoucí provozu: “Je to možná chladnějším červnem, ale poslední dny nám přejí. Co se týká návštěvnosti, největší jsme měli minulý týden, kdy jsme měli diskžokeje a měli jsme prodloužený provoz. Přišlo asi 3 a půl tisíce lidí. My jsme to udělali poprvé na zkoušku, celkem byl pozitivní ohlas a uvažujeme, že bychom to udělali na konci léta. To pořádalo město v rámci opavského kulturního léta.”
Koupaliště nabízí spoustu atrakcí jak pro děti, tak pro dospělé.
Petr Mikeska, vedoucí provozu: “Máme tady hodně atrakcí pro děti, kdy jsme loni pořídili dvě skákací trampolíny, dětské mlhoviště, máme tu skákací hrady, beachvolejbalový kurt v ceně vstupného, takže když přijde návštěvník, zaplatí vstupní, tak už pak nemusí nic platit. Součástí koupaliště je také minigolf.”
Anna Adamcová, plavčík: “Dělám tady plavčíka už šesté léto a za tu dobu, co jsem tady, se žádný takový nestal, že bych musela někoho vytahovat z vody, akorát menší odřeniny, štípnutí vosy je tady hodně časté.“
Zdeněk Bahenský, plavčík: “Za 8 roků to bude 100 roků, co to stojí a původní majitelé, kteří koupaliště stavěli, tak hledali, dlouho hledali místo, kde by se mohlo postavit z toho důvodu, aby ta srážlivost vody byla co nejmenší. Povedlo se. Povedlo se poněvadž v okolí prší a tady neprší. Nebo naopak, tady prší a v okolí neprší.”
Celý areál koupaliště je chráněnou kulturní památkou a nejvyšší návštěvnost, kterou tady pamatují, byla v roce 91, kdy koupaliště za sezonu navštívilo asi 100 tisíc lidí.
Petr Mikeska, vedoucí provozu: “V posledních letech je vidět, že ubývá, kdy v těch lepších letech se návštěvnost pohybuje kolem 50, 60 tisíc lidí. Celkově se mění trend a lidé jsou zvyklí trávit volný čas jiným způsobem. Tráví ho hodně na kole i na bruslích a s poklesem návštěvnosti se potýkají všechny areály.”
anketa: návštěvníci koupaliště: “Chodím tu často a je to tu hodně dobrý. Tobogán je lepší ten modrý, protože jede rychleji, ale ten červený je taky dobrý.”
“Jsem tady poprvé a je to tady super. Nejvíc se mi tady asi líbí skákat do vody.”
“Mi se tady nejvíc líbí taky skákat do vody, Jsem tady potřetí mi se moc líbí i ty tobogány.”
“My tady rádi chodíme. Každým rokem minimálně 2x za rok tady jdeme, doporučuji všem. Hlavně s dětmi tobogány, menší brouzdaliště a tak. Teď jsme hráli petanque, super.”
“Chodíme jenom sem asi jednou, dvakrát do týdne a velice si to užíváme tady. Není to špatné to koupaliště. Co všechno využíváte? Písek, vodníka, s klukama si třeba jdeme zaskákat, zaplavat si, nebo s malým do toho neplaveckého bazénu. Takže v pohodě.”
Koupaliště bude v provozu jako každý rok do konce srpna s tím, že pokud by byla velká vedra, může stát, že bude fungovat déle.
---
Rotary Club Opava podpořil tábor pro hendikepované děti
Rotary klub Opava opět přispěl nejen finančně, ale i srdcem a vlastními myšlenkami na letní tábor pro hendikepované děti z klubu Eliška, které tak mohly trávit celý týden mimo domov v krásném prostředí Hradce nad Moravicí.
Miroslava Melecká, jedna z organizátorek, Rotary Club Opava: “Tábor se organizuje už předtím, řekněme půl roku, kdy vymýšlíme program, téma tábora. Letošní tábor byl v duchu letní filmové pohádky a na tomto táboře je rekordní počet. Letos to bylo 60 účastníků plus 30 asistentů. Smysl toho je, aby děti vyšly ze své každodenní ulity a prožily něco krásného, něco výjimečného s lidmi, které mají rády.”
Letní tábor navštívili i klauni, přijel i kouzelník a zmrzlinový stánek, takže děti ochutnaly i výtečnou zmrzlinu. Samozřejmě nechyběly bazénové hrátky, večerní tančení a zpěv a dokonce i jízda na koni. Tábor osobně navštívil i primátor města Opavy, pan Tomáš Navrátil.
Miroslava Melecká, jedna z organizátorek, Rotary Club Opava: “Já osobně jedu vždycky plná emocí a kromě toho, že děti jsou nadšené, tak určitě i rodiče, kteří nám děkují. Mají možnost trávit svůj volný čas podle svého. Někdo si jede odpočinout někdo něco udělá doma, ale tato možnost je opravdu jen jednou za rok. Je tam 5 oddílů, každý oddíl si vymyslel nějakou pohádku, takže oni sami hrají. Někdo povídá, někdo tančí a děti po ukončení tábora předvádí to co si vymyslely. Je tam i porota, dostanou ceny, takže je to takové, celý rok na to vzpomínáme.”
Tato akce je organizačně velmi náročná. Celý organizační tým, který vymyslel pestrý program na každý den, sestavil jídelníček, zajistil osobní asistenty a vytvořil oddíly podle potřeb dětí i dospělých s handicapem, ji zvládl na jedničku.
---