

Jana Lipowská, TV POLAR: Hezký den, dnes pro vás máme připraven speciál Ostravských minut. Bezpečnostní situace v Ostravě je dobrá a navíc se stále zlepšuje. Konstatoval to primátor města Jan Dohnal po společné tiskové konferenci základních složek Integrovaného záchranného systému. Pochvalu si všichni zaslouží také za výborné zvládnutí zářijových povodní.
Tomáš Kořistka, TV POLAR: Povodně, které zasáhly nejen Ostravu, ale celý náš kraj, zásadně ovlivnily statistiky roku 2025 z pohledu Integrovaného záchranného systému. I díky tomu ale lze říci, že Ostrava je bezpečná a situace se stále zlepšuje. Shodli se na tom policisté, strážníci, hasiči i zdravotníci.
Jan Dohnal (SPOLU/ODS), primátor Ostravy: Určitě se lidé ve městě mohou cítit bezpečně. Samozřejmě vnímáme, že některé lokality jsou považovány za nebezpečné, ale paradoxně tomu tak není. Data jsou poměrně nekompromisní, takže víme, že pocity se často odchylují od reality. Kriminalita ve městě klesla meziročně o přibližně deset procent a za posledních deset let v zásadě o polovinu. Situace v Ostravě se tedy zlepšuje. Když se podíváme na velká města, pohybujeme se v rámci běžných hodnot v republice – Praha, Brno, Ostrava, Plzeň. Velká města přirozeně generují určité problémy, ale určitě bych řekl, že Ostrava je bezpečné město. Pokračujeme v řadě preventivních programů. Doplnili jsme kamery do všech vozidel dopravního podniku, což se již stalo. Víme, že kamery mají svůj smysl a pomáhají objasňovat trestné činy. Stále rozšiřujeme kamerový systém po celém městě, samozřejmě s ohledem na aktuální situaci ve světě. Výzvou, kterou nyní řešíme a na které jsme již začali pracovat, je zabezpečení tzv. měkkých cílů při velkých akcích. Lidé si mohou všimnout například betonových bloků v centru Ostravy, ale chceme se zaměřit i na další klíčové prvky městské infrastruktury, jako je městský stadion, Ostravar Aréna a další místa s vysokou koncentrací lidí. Tato místa si v dnešní době zaslouží stále větší pozornost z hlediska bezpečnosti.
Tomáš Kořistka, TV POLAR: Co se týká trestných činů, situace je už několik let stabilní, ale zvyšuje se jejich objasněnost. V tomto ohledu je Ostrava až o 20 % úspěšnější než srovnatelná města a pohybuje se kolem 50 %.
Antonín Řezníček, ředitel PČR Ostrava: V Ostravě funguje oddělení hlídkové služby, včetně speciální prvosledové hlídky, které jsou plně vybaveny nejen zbraněmi, ale také záchrannými prostředky a nástroji pro vstup do uzavřených prostor. Dojezdové časy těchto hlídek jsou v průměru do pěti minut, u závažnějších případů dokonce kolem tří minut. Jsou perfektně vyškoleni a za posledních pět let se taktika policie výrazně změnila. Dnes jsou to svým způsobem bojovníci schopní zvládnout jakoukoliv situaci. V Ostravě také vznikl speciální tým Zákrok, inspirovaný modelem velitele policie. Tento tým tvoří 11 speciálně vyškolených policistů s odborným zdravotnickým proškolením od hasičů. Jsou první na místě zásahu, ihned přebírají velení a situaci řeší, protože jakýkoliv velitel sedící v kanceláři by mohl mít dojezdovou dobu až o 10 minut delší. Nejčastější důvody volání na linku 158 zahrnují napadení, krádeže nebo podezřelé osoby. Operační důstojník následně komunikuje s nejbližší hlídkou, která je na místo naváděna pomocí špičkového kamerového systému. Díky tomu policisté přesně vědí, do čeho jdou, jak pachatel vypadá, a mohou ho efektivně zadržet.
Tomáš Kořistka, TV POLAR: Hasiči měli v loňském roce v Ostravě téměř jedenáct tisíc zásahů, z toho bylo asi 600 požárů.
Radim Kuchař, ředitel HZS MS kraje: A doba těch povodní přinesla tady na území Ostravy hasičům 1300 událostí. Je to opravdu velké množství. Jak už jsem říkal, pochopitelně to nejhorší nebo největší zhoršení situace přinesla ta noc z neděle na pondělí z 15. na 16. září, kdy došlo k rozplavení poté, co se velkým úsilím zdálo, že se zachránila celá jižní část městského obvodu Ostrava-Nová Ves, což byla pravda i díky instalaci speciální protipovodňové bariéry, která se použila poprvé v republice a kterou máme k dispozici tady v Ostravě ze Správy státních hmotných rezerv. Bohužel v tu noc došlo k oslabení hráze na soutoku řek Odry a Opavy a zatopení Přívozu včetně všech souvislostí. Za prvé se voda vrátila zpátky do severní části Nové Vsi, což mimochodem znamenalo obrovské nasazení sil z celé republiky, a jen tato jedna událost, protože má jedno číslo události, trvala 28 dní, než jsme odčerpali vodu natolik, aby se tam všichni lidé mohli vrátit. Voda potom pokračovala a vytvořila druhé koryto Odry, jak se v té době říkalo. Protékala přes chemičky, přes největší chemičku v Ostravě, která byla připravena, nicméně nastal problém v ústřední čistírně odpadních vod. Přívoz je obydlená část, takže jsme řešili situaci obyvatel. Neméně významné pro nás bylo, že se nám zaplavila naše základna, která je společná s policií a městskou policií. To jsme museli urgentně řešit. V neposlední řadě, než se voda vrátila do Ostravice, protekla ještě koksovnami, což byl velký problém, protože v té době byly v provozu dvě koksové baterie. To je jedna z epizod nebo jeden z momentů, které bereme jako velmi vážné a řešíme poučení z té doby.
Tomáš Kořistka, TV POLAR: Zdravotníci museli v roce 2024 vyjet ke 43 000 případů. Průměrný dojezdové časy je 8 minut.
David Holeš, ředitel ZZS MS kraje: Na území města je 12 pozemních posádek, z čehož převážnou většinu tvoří středně zdravotnické posádky, kterých je 9. Celkový počet výjezdů, pokud nebudeme brát celokrajskou statistiku, byl téměř 43 000. Převážnou část těchto výjezdů provádějí právě středně zdravotnické posádky. Systém je takto nastaven proto, že pokud budeme analyzovat statistiku z hlediska naléhavosti či závažnosti zdravotního stavu a vezmeme v úvahu, že se neustále zvyšují pravomoci zdravotnických záchranářů, pak toto číslo odpovídá realitě. Nemluvě o tom, že dlouhodobě, již několik let, se v rámci celé České republiky řeší nedostatek lékařů v primární péči, a proto lékařské posádky tvoří menší procento výjezdů než středně zdravotnické, které zajišťují většinu činnosti na území města. Naše posádky vyjíždějí zhruba každých 12 minut a průměrný čas dojezdu posádek v těchto lokalitách je do osmi minut. Pacienti, kteří jsou na území města ošetřeni, jsou převážně ze skupiny pacientů s nějakými somatickými obtížemi, ať už interního či neurologického charakteru. Pacientů s úrazem je výrazně méně.
Tomáš Kořistka, TV POLAR: Městská policie Ostrava loni evidovala asi 65 tisíc událostí. Mezi nimi bylo asi 4600 případů evidovaných díky kamerového systému.
Miroslav plaček, ředitel Městské policie Ostrava: Co se týká počtu evidovaných událostí, z grafu je patrné, že ten počet nám každým rokem narůstá. Loňský rok máme opět navýšení zhruba o nějakých téměř 2 000 událostí. Každodenně strážníci vyjíždí k celkem 179 událostem v průměru a to určitě není malé číslo. Pokud se podíváme na tu procentuální skladbu, tak zhruba 31 % událostí je v dopravě, a to jak dynamické, tak stacionární a 69 % v ostatních. Ostatní můžeme uvést například veřejný pořádek, občanské soužití anebo případně události týkající se majetku. Co se týká některých vybraných sledovatelů, tak k pachatelům trestného činu zde máme zadrženo celkem 380 osob. Tam je mírný pokles o 25 osob, ale toto číslo koresponduje s klesajícím procentem trestné činnosti. Naopak počet osob hledaných Policií České republiky tam máme nárůst o 41 těchto osob oproti roku 2023. Co se týká počtu přestupků, tak v loňském roce došlo k mírnému poklesu. Řešili jsme celkem 107 534 přestupků. Pokud bychom se podívali na možnost toho řešení, to znamená řešení doprava a ostatní, tak v dopravě došlo k poklesu o 3600 přestupků. Naopak nárůst evidujeme u těch ostatních přestupků. A to jsou právě ty, které už jsem tady zmiňoval. Například na úseku veřejného pořádku, občanského soužití anebo případně majetku.
Jana Lipowská, TV POLAR: Speciální vydání Ostravských minut věnované bezpečnosti ve městě je na konci. Díky za pozornost a na viděnou za týden.
Redakčně upraveno / zkráceno.