Půl roku vězení za šibenici u domu hejtmana
Okresní soud v Opavě uzavřel kauzu šibenice před domem hejtmana Ivo Vondráka. Za vyhrožování úřední osobě dostal pachatel půl roku za mřížemi. Jde totiž o recidivistu, který je právě ve vězení za jiné trestné činy.
Toto je fotografie šibenice, kterou loni v lednu našel před domem hejtman Ivo Vondrák. Je na ní nápis vlastizrádce. V té době totiž řádil covid a autorům se nelíbilo, jak jsou omezování vládními nařízeními. Policisté na šibenici našli otisky prstů Vojtěcha Zdráhala, kterého později obvinili a v minulých dnech byl i odsouzen.
Jiří Urban, místopředseda Okresního soudu v Opavě: "Bylo to překvalifikováno na vyhrožování s cílem působit na úřední osobu. Obžalovaný prohlásil vinu a uložený trest 6 měsíců nepodmíněně přijal."
Zdráhal měl sice ještě kumpány, kteří s ním šibenici instalovali, ale odmítl je prozradit. Proto je potrestán pouze on. Za normálních okolností by mu hrozila jen podmínka, ale zrovna je ve vězení v Kuřimi, kde byl poslán za jiné trestné činy. Předchozí podmínky prý navíc ignoroval. Hejtman počítal spíš s podmíněným trestem.
Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Není to o tom, že bych z něčeho podobného měl radost, to určitě ne. Na druhou stranu považuji za pozitivní a uspokojivé, že se tyto věci začaly konečně řešit, protože se obávám, že v opačném případě by ta agresivita některých lidí mohla přerůstat a to je jev velice negativní a nebezpečný."
Sám obviněný prostřednictvím videokonference z věznice v Kuřimi u soudu řekl, že to, co udělal, byla blbost, ale zpátky se to už bohužel nedá vrátit. Svou vinu přiznal.
---
Strážníci chytili zloděje při krádeži katalyzátoru
Strážníci ve Frýdku-Místku si připsali další mimořádný úspěch. Podařilo se jim zabránit krádeži katalyzátoru. Než stihla dvojice zlodějů poškodit zaparkované auto, dorazila na místo hlídka. Strážníci poté oba chytili na útěku. Jednoho téměř okamžitě, dalšího později. Výrazně pomohl městský kamerový systém.
Pod zaparkované auto na parkovišti v ulici Komenského ve Frýdku-Místku si pozdě večer lehl zloděj a chystal se ukrást katalyzátor. Jenže nevěděl, že už ho pozoruje strážník přes městský kamerový systém.
Tomáš Zapletal, vedoucí operativní skupiny MP Frýdek-Místek: "Prozatím neznámý muž zkoušel na vozidlo nasadit zvedák a následně od vozidla odešel. Na základě tohoto zjištění byly ihned aktivovány obě hotovostní hlídky městské policie k monitorování dalšího vývoje situace."
Zloději si pro krádež vybrali auto, které stálo hned na okraji parkoviště. A navíc ještě na místě, pro invalidy.
Tomáš Zapletal, vedoucí operativní skupiny MP Frýdek-Místek: "K vozidlu se zhruba po 25 minutách opětovně přiblížili dva muži. Z jejich počínání bylo zřejmé, že se z vozidla pokusí odcizit katalyzátor. Jeden hlídal a druhý muž ležel pod vozidlem."
Jakmile dorazila hlídka strážníků, dali se oba muži okamžitě na útěk směrem k blízkému parku.
Tomáš Zapletal, vedoucí operativní skupiny MP Frýdek-Místek: "Tam se rozdělili a pronásledující strážníci se zaměřili na jednoho z nich. Ten se snažil ukrýt v nedaleké ubytovně. Tento objekt byl hlídkami městské policie následně prohledán a pachatel krádeže nalezen, omezen na osobní svobodě a na místě trestného činu předán hlídce Policie České republiky."
Druhý zloděj si zřejmě myslel, že unikl, ale i jeho později strážníci dopadli.
Tomáš Zapletal, vedoucí operativní skupiny MP Frýdek-Místek: "V rámci této události si operátor městského kamerového dohledového systému rovněž v 01:35 hodin povšiml osoby odpovídající popisu druhého muže. Tato osoba byla na křižovatce ulic Frýdlantská a Komenského rovněž zajištěna hlídkou městské policie a následně předána do rukou Policie České republiky."
Později se ukázalo, že oba zloději jsou polské národnosti. V Polsku byl už jeden z nich dokonce odsouzen právě za krádeže katalyzátorů a současně je tam hledaný, protože nenastoupil do vězení.
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Jsem rád, že městská policie využívá všech svých možností. A to jak kamerového systému, tak i fyzické zdatnosti svých členů a poté, co operativně zajistili pachatele, který zlikvidoval piano v podchodu, tak nyní zakročila proti skupině, která kradla katalyzátory z automobilů ve Frýdku. A myslím si, že ten rychlý, akční zásah je opravdu hoden nějakého dobrodružného filmu. Ale jsem rád, že máme takovou městskou policii, která takto dokáže dotáhnout konkrétní případ."
Tím, že se zlodějům krádež nepodařila a nezpůsobili ani žádnou škodu, tak česká policie případ vyhodnotila jako přestupek ve stádiu pokusu. Případ tak bude řešen ve správním řízení. Zarážející také je, že polská strana si hledaného zloděje nepřevzala.
---
Ve Stodolní ulici v centru Ostravy demonstrovalo ve středu několik desítek Romů. Protest souvisí zřejmě s dvěma šarvátkami v barech na Stodolní, které údajně policie neřeší. To ale policisté odmítají.
Soňa Štětínská, mluvčí KŘ PČR: “Policisté se oběma případy zabývají. U prvního, kde mělo dojít k napadení 18 letého muže v jistém podniku na ulici Stodolní v Ostravě, tak šetření této události pokračuje a skutek policisté kvalifikovali jako přestupek proti občanskému soužití. Nicméně, nelze vyloučit, že na základě dalších informací, změní kvalifikaci. Ve druhém případě se jedná o napadení dvou mužů, tuto věc policisté prověřují jako výtržnictví.”
---
Mobilní polytechnická laboratoř
Místní akční skupina Opavsko připravila ojedinělý projekt. Takzvanou mobilní polytechnickou laboratoř. Ta bude vybavena kvalitními pracovními nástroji i technikou, se kterou se budou učit školáci pracovat. Od září bude pojízdná dílna objíždět školy v regionu. Projekt má u dětí podporovat manuální zručnost a vzbudit u nich zájem o studium řemeslných oborů.
Nedostatek kvalifikovaných dělníků ve firmách a nezájem žáků o studium řemeslných oborů přivedly Místní akční skupinu Opavsko k myšlence vzbudit v dětech lásku k manuální práci. Začali u těch nejmenších v mateřských školách, kam dodávali ponky. A děti se učily pracovat s kladívkem či pilkou.
Jiří Krist, předseda, MAS Opavsko: „Třetina děti, které dneska chodí na školu, bude pracovat v technických oborech. A těmto musíme pomoci rozvinout jejich talent, který v nich bezesporu je, ale v běžných školních dílnách nemají šanci jej objevit a obrousit.“
Proto nyní zacílili na starší žáky II. stupně základních škol. Připravili projekt mobilní učebny, která přiveze moderní nástroje i lektory za dětmi přímo do školy. Vyzkoušet si budou moci třeba mini soustruh nebo svářečský trenažér.
Zdeněk Ryčka, lektor, MAS Opavsko: „Toto je stolní pila, na které by se měli naučit příčné a podélné řezy. Máme tady dřevo, lepenou desku, na které mají nastavené určité rozměry.“
Prozatím nejrůznější pracovní nástroje testovali na Základní škole v Raduni žáci 7. třídy v rámci předmětu pracovní činnosti.
žáci ZŠ Raduň: „Pracovní činnosti máme 1x za 14 dní. Vrtačku jsme ale ještě nepoužívali.“
Lupénková pila, stolní fréza, gravírka a mnoho dalších moderních nástrojů mobilní dílna obsahuje. Autoři projektu se inspirovali přímo ve firmách.
Dita Dragonová, ředitelka, ZŠ a MŠ Raduň: „Budou tady lektoři i pedagogové, kteří se budou učit pracovat s těmi stroji. Takže není to jen o dětech, ale i o učitelích, kteří se chtějí dál rozvíjet v tomto vzdělávání.“
Smyslem projektu je zaujmout děti pro polytechnické vzdělávání, které je na základních školách často opomíjeno. Mnohdy vybavení dílen neodpovídá moderním požadavkům. A v současné době není ani zájem o studium řemeslných oborů velký. A dělníci pak ve firmách chybí.
Václav Hon, majitel rodinné firmy: „Průmysl rostl v minulých letech hodně rychle, ale to se o školství říct nedá, jeho úroveň nerostla. Tím pádem děti nebyly motivované pro studium polytechnických oborů.“
Během následujícího půl roku bude mobilní polytechnická učebna podrobena pilotnímu testování. V září pak vyrazí na cestu po základních školách.
---
Nový Jičín na konferenci referoval, jak likviduje gastroodpad
Lidé v Novém Jičíně mohou už deset měsíců třídit gastroodpad a patří k průkopníkům v této ekologické výzvě. O průběhu projektu referoval zástupce radnice na konferenci Národní sítě Zdravých měst.
Zbytky od oběda, prošlé potraviny, shnilé ovoce a další gastroodpad mohou Novojičíňáci už deset měsíců separovat do hnědých popelnic. Nový Jičín je jedním z prvních měst v republice, které toto třídění umožňují a může inspirovat další.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Byli jsme požádáni, abychom ty naše zkušenosti prezentovali na dvou konferencích. Jedna byla konference Národní sítě zdravých měst, a druhá, to byl takový kulatý stůl nebo seminář s názvem Ekologie a její budoucnost za účasti zástupců ministerstva a starostů dalších obcí a měst.”
Hnědé popelnice na gastroodpad jsou na území města od 1. března letošního roku.
Eva Rusková, odbor životního prostředí, MěÚ Nový Jičín: “Za deset měsíců fungování tohoto projektu občané města vytřídili více než 46 tisíc tun gastroodpadu, což je poměrně slušné číslo, které neskončilo v popelnicích se směsným odpadem.”
Tento odpad končí v bioplynové stanice v Rapotíně, kde z něj vzniká elektrická energie, teplo a bioplyn.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Považujeme to za dobrý výsledek, jsme na předních příčkách mezi městy při takovém srovnání, s tím, že tem objem se až dva a půl znásobil proti úplnému začátku.”
Město proto uvažuje, že zvýší počet popelnic na gastroodpad na svém území ze 40 na 60.
---
Na střeše provozních budov Havířovského Letního koupaliště Jindřich vyroste fotovoltaická elektrárna. Instalovaný výkon až 84 kW výrazně přispěje k zefektivnění provozu. Akce je součástí memoranda podepsaného městem a společností ČEZ ESCO o modernizaci energetiky v Havířově.
---
Alej roku 2022 není bezpečná
Lipová alej na Uhlířský vrch v Bruntále, která zvítězila v anketě Alej roku 2022 je v současné době pro návštěvníky nebezpečná. Vlivem změn počasí, silné námrazy, ledu a silnému větru v ní dochází pádu i velmi silných větví z velké výšky. Vstup se proto nedoporučuje.
Ochranáři opakovaně kontrolují vývoj polomu v aleji a hledají možná rychlá řešení.
Kateřina Mičudová, referent ochrany přírody MěÚ Bruntál: „Bylo to jenom vlivem těžkých podmínek, kdy alej byla celá pod ledem, hodně foukalo, takže ty větve byly křehké a prostě se polámaly.“
Odborná firma zkoumá pravidelně míru poškození s cílem stromy zachránit.
Roman Šťastný, zástupce firmy, ošetřující stromy: „K zemi určitě žádný strom nepůjde, ty stromy jako takové je třeba ošetřit, aby tady byly co nejdéle. Takže budeme na tom pracovat a musíme zvolit ten nejlepší způsob toho ošetření.“
Lípy jsou v mrazech a větru velmi křehké a jsou vážným ohrožením návštěvníků aleje.
Roman Šťastný, zástupce firmy, ošetřující stromy: „Ty lípy tady nejsou vhodné do téhle nadmořské výšky, ale samozřejmě ty lípy už tu rostou strašně dlouho a prostě umí s tím bojovat, musíme jim trochu pomoci.“
Kateřina Mičudová, referent ochrany přírody MěÚ Bruntál: „Není to nic hrozného, každopádně bych doporučovala, ať lidé, pokud můžou, tak chodí vedle aleje, pokud chtějí jít až nahoru ke kostelíčku, ať jdou kolem pole, ať nechodí přímo k aleji, protože padat ty větve možná ještě budou.“
Popadané větve jsou stahovány mimo hlavní cestu a s jejich úklidem počítá město v jarních měsících.
---