Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Naši hasiči suverénně ovládli domácí šampionát
  • FNO slaví 110 let nejen výstavou o historii
  • V Karviné se konala preventivní akce Na kole jen s přilbou
  • Cestu mezi NJ místními částmi uzavře oprava
  • Školní rok na Petrinu bude zahájen až v pondělí 5. září

Naši hasiči suverénně ovládli domácí šampionát

Reprezentanti našeho regionu zcela ovládli domácí šampionát v požárním sportu v Pardubicích a Hradci Králové a po 4 letech vrátili titul do Moravskoslezského kraje. Nejlepší byli hned ve třech ze 4 disciplín. Špičkové podmínky hasiči mají mezi lezci na stanici v Ostravě-Porubě.

Hasičská stanice v Ostravě-Porubě je jako Baník Ostrava. Špičkové sportovce vychovává i stahuje z okolí, protože jim dokáže vytvořit ty nejlepší podmínky pro trénink požárního sportu. Letos se ale hasičům daří mnohem lépe, než Baníku a mistrovství republiky v Pardubicích a Hradci Králové zcela ovládli. Zvítězili celkově  a i v jednotlivcích vyhráli skoro všechno. Oporami týmu jsou Daniel Klvaňa a Jan Vyvial. 

Daniel Klvaňa, HZS MS kraje, reprezentant ČR v požárním sportu: "Jsem strašně rád, že jsme to obhájili. Já nevím pokolikáté za sebou Ostrava vyhrála štafety a ty útoky bohužel...lehký prostřik na pravém terči znamenal čtvrté místo, ale takový je ten sport a jsme rádi, že to vyšlo na celkové prvenství."

Jan Vyvial, HZS MS kraje, reprezentant ČR v požárním sportu: "Čekali jsme 4 roky a konečně se to podařilo, takže za mně je tenhle titul nejcennější za Ostravu, který jsem mohl zažít." 

Daniel Klavaňa je navíc také několikanásobným mistrem světa a držitelem světového rekordu ve výstupu na věž s časem 14,70. Jeho národní rekord je ještě o pár setin lepší. I když jsou všichni tito borci špičkoví sportovci, v prvé řadě jsou ale hasiči a i při tréninku jsou neustále připraveni vyrazit někomu na pomoc.  

Lukáš Popp, velitel stanice Ostrava-Poruba HZS MS kraje: "Prioritou jejich zaměstnání je hasičina. To znamená jsou to stoprocentní hasiči a dovolím si říct, že jsou v tom sportu velcí srdcaři, protože většinu těch tréninků provádí ve svém osobním volnu." 

Na této špičkové úrovni je prý potřeba trénovat stejně, jako vrcholoví sportovci a proto má třeba Dan Klvaňa své hadice a rozdělovač doma, aby si mohl zatrénovat i když zrovna není v práci. 

---

FNO slaví 110 let nejen výstavou o historii

Na počátku dnešní Fakultní nemocnice Ostrava byla malá epidemická nemocnice v Zábřehu, kterou společně vybudovaly obce Vítkovice a Zábřeh nad Odrou. Slavnostně byla otevřena v srpnu roku 1912. Tedy před 110 lety. Toto výročí si FNO připomíná zajímavou výstavou.

Zatímco epidemická nemocnice v Zábřehu ve svých počátcích disponovala pouze 59 lůžky pro nakažlivě nemocné. Ostravská fakultní nemocnice má dnes 45 špičkově vybavených klinik, oddělení a center. To vše a mnohem více se dozvíte na výstavě před Avionem.

Hana Maiwaelderová, vedoucí oddělení marketingu, FNO: “Je to 6 panelů, na kterých mohou vidět 4 témata. Historie, osobnosti, kontrasty a příběhy, kdy jsme se snažili jim nepodat vyčerpávající informace. Jenom je tak navnadit na tu danou věc, aby se potom více dočetli na našich stránkách www.slavimespolu.cz.

obyvatelka Ostravy: “Vůbec bych nevěřila, že fakultka, nebo vlastně nemocnice má 110 let a že začínali jednou místností. Potom byly tři. Je to neuvěřitelné.”

Výstava bude před ostravským shopping parkem k vidění do 9. září. Poté se všechny panely přesunou před Lékařskou fakultu Ostravské univerzity.

Konkrétně na akci Slavíme spolu.

Hanka Hanke, mluvčí Lékařské fakulty OU: “Protože máme společnou historii, protože ty základy se psaly zde. V místech, kde se dnes nachází Lékařská fakulta v Ostravě, tak jsme se rozhodli, že těch 110 let oslavíme společně.”

Oslavy proběhnou 10. září a těšit se můžete mimo jiné na Michala Hrůzu, spoustu atrakcí a přehlídku historických sanitních vozů.

---

Krátké zprávy, 1. 9. 2022, 16 h - 1

Řidiči už nově projedou po celé délce první části obchvatu Frýdku-Místku. Po trampotách se stavebním povolením byl plně zprůjezdněn úsek od Příbora na Frýdlant a Ostravu. A také opačný směr. Výstavba druhé etapy na Těšín pokračuje a částečně průjezdná by měla být do konce roku.

101. narozeniny Marie Novákové z Opavska. Paní Nováková se narodila 8. září 1921 v Malých Hošticích a Opavsku zůstala věrná po celý svůj život, před devíti lety se stala klientkou Domova Bílá Opava, kde také své narozeniny slavila.

---

V Karviné se konala preventivní akce Na kole jen s přilbou

I v Karviné proběhla preventivní celorepubliková akce Na kole jen s přilbou. Byla zaměřena především na dospělé, jichž se zákonná povinnost mít při jízdě přilbu, netýká a je pouze doporučována.

V loňském roce vyhasly v České republice životy 43 cyklistů, o 3 více než v roce předchozím. Nejvíce usmrcených bylo ve věkové kategorii 55 a více let, celkem 27 osob. Těžce jich bylo při nehodách zraněno 234. Proto se policisté rozhodli k preventivní akci Na kole jen s přilbou.

Miroslav Kolatek, preventista PČR MSK: "Cílem je upozornit cyklisty na vhodnost používání přilby i mimo zákonem stanovenou povinnost 18 let."

Přilbu by měli mít i lidé, kteří k jízdě využívají elektrokoloběžky. Ty jsou teď velmi oblíbené, ale také při nesprávné jízdě i nebezpečné.

Miroslav Kolatek, preventista PČR MSK: "Jako klasický cyklista by měl užít k jízdě cyklostezku nebo silnici."

Lidé na elektrokoloběžkách by také měli dodržovat rychlost. Pokud chce někdo jezdit rychleji než je zákonem stanovená rychlost 25 km za hodinu, elektrokoloběžka musí mít SPZ, řidič musí vlastnit řidičský průkaz skupiny AM a mít zákonné pojištění.

Petr Mik, policista DI Karviná: "Dennodenně řešíme dopravní nehody mezi chodci a elektrokoloběžkaři. K těmto dopravním nehodám dochází zejména proto, protože řidiče elektrokoloběžek k jízdě užívají chodníku, jezdí rychleji než je předepsaná stanovená rychlost nebo jezdí pod vlivem alkoholu."

Do ulic vyrazí policisté za cyklisty letos ještě několikrát.

---

Cestu mezi NJ místními částmi uzavře oprava

Silnice, která spojuje dvě novojičínské místní části, Kojetín a Straník, bude deset týdnů zavřená. Ve druhé polovině září začne její dlouho plánovaná oprava. Celý úsek bude nutné objíždět.

Úzká klikatá cesta vedoucí krajinou mezi Straníkem a Kojetínem byla v minulosti klidnou spojnicí mezi těmito dvěma místními částmi Nového Jičína. V posledních asi deseti letech je její využití daleko intenzivnější, což se projevilo na stavu komunikace - narušily ji propadlé krajnice a díry.

Lubomír Zrník, předseda osadního výboru v Kojetíně: “Ta silnice už je opravdu ve velmi špatném stavu, řekl bych, že i v havarijním. I z bezpečnostního hlediska jsou ty parametry té silnice špatné. Hrozí tam i kolize, buď při míjení vozidel nebo i s cyklisty.”

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Cesta je dlouhodobě ve špatném stavu, a byl to i dlouhodobý požadavek Osadního výboru místní části Kojetín. Silnice má propadlé krajnice a celkově špatný povrch. V určitých částech bude i rozšířena a budou vybudovány i výhybny. Součástí akce je i zajištění odvodnění povrchu této komunikace.”

Oprava cesty začne ve druhé polovině září, potrvá deset týdnů a bude stát 4, 6 milionu korun bez daně. Opravovat se bude nejhorší část úseku o délce 400 metrů, uzavřena kvůli tomu bude ale celá silnice mezi Kojetínem a Straníkem které je dlouhá necelé dva kilometry. Podrobné informace o objízdných trasách budou zveřejněny na novojičínském webu.

---

Krátké zprávy, 1. 9. 2022, 16 h - 2

Cyklistka se ve čtvrtek dopoledne projížděla na dálnici D48, přitom podle zákona se na dálnici smí pohybovat pouze motorová vozidla a jízdní soupravy. Hlídka dálniční policie ji zastavili poblíž Nošovic ve směru na Český Těšín, když jela v odstavném pruhu. Údajně se vracela domů z Polska a na dálnici ji navedla navigace. O tom, že je na dálnici údajně vůbec nevěděla. Policisté jí udělili pokutu a doprovodili ji bezpečně k nejbližšímu sjezdu z dálnice.

Skončila rekonstrukce Centra pro děti s vadami zraku ve Fakultní nemocnici Ostrava. Proměnilo se prostředí ambulancí a vyšetřoven a nové je přístrojové vybavení. Toto pracoviště je jediné v Moravskoslezském kraji a ročně přijme do péče tisíc nových dětských pacientů s vadami zraku.

---

Školní rok na Petrinu bude zahájen až v pondělí 5. září

Bruntálská základní škola Petrin na Školní ulici je na začátek školního roku plně připravena. Co tady však dosud chybí, jsou děti. Ty zahájí školní rok až v pondělí 5. září. Důvod je prostý – po celé prázdniny probíhaly ve škole důležité opravy.

Zásadní prázdninovou opravou ve škole prošla školní kuchyně, která vaří i pro veřejnost a další instituce.

Milena Zatloukalová, ředitelka školy: „Děti dnes do školy ještě nepřišly, protože naše škola prováděla v období letních prázdnin rozsáhlou rekonstrukci podlahy, to znamená, že jsme dříve ukončili školní rok a začneme o dva dny později.“

Komplexní oprava podlahy a kanalizace v kuchyni již byla nezbytná, vzhledem k průsakům vody do nižšího patra budovy. Dalším velkým projektem je projekt zabezpečení budovy.

Milena Zatloukalová, ředitelka školy: „Je to poměrně rozsáhlý projekt, za výrazné pomoci Města Bruntál. Už se nainstalovaly částečně kamerové systémy, elektronický zámek, to znamená, že budova školy bude v první fázi projektu uzavřena v určitých časech.“

V budově Petrina totiž kromě školy sídlí řada dalších institucí, což znamená velký pohyb lidí.

Pavla Schneiderová, učitelka: „Já myslím, že vzhledem k době, ve které žijeme, je nezbytně nutné zajišťovat školy, o to více, že kromě základní školy je tady mateřská škola, středisko volného času, v části budovy je knihovna a ještě kromě toho tady působí vyšší odborná škola, takže budova bývá otevřena někdy i o víkendech.“

Budova Petrina však zcela jistě bude pro veřejnost otevřena v říjnu, kdy škola chystá netradiční Podzimní ples.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
02. září 2022, 16:00

Naši hasiči suverénně ovládli domácí šampionát

Reprezentanti našeho regionu zcela ovládli domácí šampionát v požárním sportu v Pardubicích a Hradci Králové a po 4 letech vrátili titul do Moravskoslezského kraje. Nejlepší byli hned ve třech ze 4 disciplín. Špičkové podmínky hasiči mají mezi lezci na stanici v Ostravě-Porubě.

Hasičská stanice v Ostravě-Porubě je jako Baník Ostrava. Špičkové sportovce vychovává i stahuje z okolí, protože jim dokáže vytvořit ty nejlepší podmínky pro trénink požárního sportu. Letos se ale hasičům daří mnohem lépe, než Baníku a mistrovství republiky v Pardubicích a Hradci Králové zcela ovládli. Zvítězili celkově  a i v jednotlivcích vyhráli skoro všechno. Oporami týmu jsou Daniel Klvaňa a Jan Vyvial. 

Daniel Klvaňa, HZS MS kraje, reprezentant ČR v požárním sportu: "Jsem strašně rád, že jsme to obhájili. Já nevím pokolikáté za sebou Ostrava vyhrála štafety a ty útoky bohužel...lehký prostřik na pravém terči znamenal čtvrté místo, ale takový je ten sport a jsme rádi, že to vyšlo na celkové prvenství."

Jan Vyvial, HZS MS kraje, reprezentant ČR v požárním sportu: "Čekali jsme 4 roky a konečně se to podařilo, takže za mně je tenhle titul nejcennější za Ostravu, který jsem mohl zažít." 

Daniel Klavaňa je navíc také několikanásobným mistrem světa a držitelem světového rekordu ve výstupu na věž s časem 14,70. Jeho národní rekord je ještě o pár setin lepší. I když jsou všichni tito borci špičkoví sportovci, v prvé řadě jsou ale hasiči a i při tréninku jsou neustále připraveni vyrazit někomu na pomoc.  

Lukáš Popp, velitel stanice Ostrava-Poruba HZS MS kraje: "Prioritou jejich zaměstnání je hasičina. To znamená jsou to stoprocentní hasiči a dovolím si říct, že jsou v tom sportu velcí srdcaři, protože většinu těch tréninků provádí ve svém osobním volnu." 

Na této špičkové úrovni je prý potřeba trénovat stejně, jako vrcholoví sportovci a proto má třeba Dan Klvaňa své hadice a rozdělovač doma, aby si mohl zatrénovat i když zrovna není v práci. 

---

FNO slaví 110 let nejen výstavou o historii

Na počátku dnešní Fakultní nemocnice Ostrava byla malá epidemická nemocnice v Zábřehu, kterou společně vybudovaly obce Vítkovice a Zábřeh nad Odrou. Slavnostně byla otevřena v srpnu roku 1912. Tedy před 110 lety. Toto výročí si FNO připomíná zajímavou výstavou.

Zatímco epidemická nemocnice v Zábřehu ve svých počátcích disponovala pouze 59 lůžky pro nakažlivě nemocné. Ostravská fakultní nemocnice má dnes 45 špičkově vybavených klinik, oddělení a center. To vše a mnohem více se dozvíte na výstavě před Avionem.

Hana Maiwaelderová, vedoucí oddělení marketingu, FNO: “Je to 6 panelů, na kterých mohou vidět 4 témata. Historie, osobnosti, kontrasty a příběhy, kdy jsme se snažili jim nepodat vyčerpávající informace. Jenom je tak navnadit na tu danou věc, aby se potom více dočetli na našich stránkách www.slavimespolu.cz.

obyvatelka Ostravy: “Vůbec bych nevěřila, že fakultka, nebo vlastně nemocnice má 110 let a že začínali jednou místností. Potom byly tři. Je to neuvěřitelné.”

Výstava bude před ostravským shopping parkem k vidění do 9. září. Poté se všechny panely přesunou před Lékařskou fakultu Ostravské univerzity.

Konkrétně na akci Slavíme spolu.

Hanka Hanke, mluvčí Lékařské fakulty OU: “Protože máme společnou historii, protože ty základy se psaly zde. V místech, kde se dnes nachází Lékařská fakulta v Ostravě, tak jsme se rozhodli, že těch 110 let oslavíme společně.”

Oslavy proběhnou 10. září a těšit se můžete mimo jiné na Michala Hrůzu, spoustu atrakcí a přehlídku historických sanitních vozů.

---

Krátké zprávy, 1. 9. 2022, 16 h - 1

Řidiči už nově projedou po celé délce první části obchvatu Frýdku-Místku. Po trampotách se stavebním povolením byl plně zprůjezdněn úsek od Příbora na Frýdlant a Ostravu. A také opačný směr. Výstavba druhé etapy na Těšín pokračuje a částečně průjezdná by měla být do konce roku.

101. narozeniny Marie Novákové z Opavska. Paní Nováková se narodila 8. září 1921 v Malých Hošticích a Opavsku zůstala věrná po celý svůj život, před devíti lety se stala klientkou Domova Bílá Opava, kde také své narozeniny slavila.

---

V Karviné se konala preventivní akce Na kole jen s přilbou

I v Karviné proběhla preventivní celorepubliková akce Na kole jen s přilbou. Byla zaměřena především na dospělé, jichž se zákonná povinnost mít při jízdě přilbu, netýká a je pouze doporučována.

V loňském roce vyhasly v České republice životy 43 cyklistů, o 3 více než v roce předchozím. Nejvíce usmrcených bylo ve věkové kategorii 55 a více let, celkem 27 osob. Těžce jich bylo při nehodách zraněno 234. Proto se policisté rozhodli k preventivní akci Na kole jen s přilbou.

Miroslav Kolatek, preventista PČR MSK: "Cílem je upozornit cyklisty na vhodnost používání přilby i mimo zákonem stanovenou povinnost 18 let."

Přilbu by měli mít i lidé, kteří k jízdě využívají elektrokoloběžky. Ty jsou teď velmi oblíbené, ale také při nesprávné jízdě i nebezpečné.

Miroslav Kolatek, preventista PČR MSK: "Jako klasický cyklista by měl užít k jízdě cyklostezku nebo silnici."

Lidé na elektrokoloběžkách by také měli dodržovat rychlost. Pokud chce někdo jezdit rychleji než je zákonem stanovená rychlost 25 km za hodinu, elektrokoloběžka musí mít SPZ, řidič musí vlastnit řidičský průkaz skupiny AM a mít zákonné pojištění.

Petr Mik, policista DI Karviná: "Dennodenně řešíme dopravní nehody mezi chodci a elektrokoloběžkaři. K těmto dopravním nehodám dochází zejména proto, protože řidiče elektrokoloběžek k jízdě užívají chodníku, jezdí rychleji než je předepsaná stanovená rychlost nebo jezdí pod vlivem alkoholu."

Do ulic vyrazí policisté za cyklisty letos ještě několikrát.

---

Cestu mezi NJ místními částmi uzavře oprava

Silnice, která spojuje dvě novojičínské místní části, Kojetín a Straník, bude deset týdnů zavřená. Ve druhé polovině září začne její dlouho plánovaná oprava. Celý úsek bude nutné objíždět.

Úzká klikatá cesta vedoucí krajinou mezi Straníkem a Kojetínem byla v minulosti klidnou spojnicí mezi těmito dvěma místními částmi Nového Jičína. V posledních asi deseti letech je její využití daleko intenzivnější, což se projevilo na stavu komunikace - narušily ji propadlé krajnice a díry.

Lubomír Zrník, předseda osadního výboru v Kojetíně: “Ta silnice už je opravdu ve velmi špatném stavu, řekl bych, že i v havarijním. I z bezpečnostního hlediska jsou ty parametry té silnice špatné. Hrozí tam i kolize, buď při míjení vozidel nebo i s cyklisty.”

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Cesta je dlouhodobě ve špatném stavu, a byl to i dlouhodobý požadavek Osadního výboru místní části Kojetín. Silnice má propadlé krajnice a celkově špatný povrch. V určitých částech bude i rozšířena a budou vybudovány i výhybny. Součástí akce je i zajištění odvodnění povrchu této komunikace.”

Oprava cesty začne ve druhé polovině září, potrvá deset týdnů a bude stát 4, 6 milionu korun bez daně. Opravovat se bude nejhorší část úseku o délce 400 metrů, uzavřena kvůli tomu bude ale celá silnice mezi Kojetínem a Straníkem které je dlouhá necelé dva kilometry. Podrobné informace o objízdných trasách budou zveřejněny na novojičínském webu.

---

Krátké zprávy, 1. 9. 2022, 16 h - 2

Cyklistka se ve čtvrtek dopoledne projížděla na dálnici D48, přitom podle zákona se na dálnici smí pohybovat pouze motorová vozidla a jízdní soupravy. Hlídka dálniční policie ji zastavili poblíž Nošovic ve směru na Český Těšín, když jela v odstavném pruhu. Údajně se vracela domů z Polska a na dálnici ji navedla navigace. O tom, že je na dálnici údajně vůbec nevěděla. Policisté jí udělili pokutu a doprovodili ji bezpečně k nejbližšímu sjezdu z dálnice.

Skončila rekonstrukce Centra pro děti s vadami zraku ve Fakultní nemocnici Ostrava. Proměnilo se prostředí ambulancí a vyšetřoven a nové je přístrojové vybavení. Toto pracoviště je jediné v Moravskoslezském kraji a ročně přijme do péče tisíc nových dětských pacientů s vadami zraku.

---

Školní rok na Petrinu bude zahájen až v pondělí 5. září

Bruntálská základní škola Petrin na Školní ulici je na začátek školního roku plně připravena. Co tady však dosud chybí, jsou děti. Ty zahájí školní rok až v pondělí 5. září. Důvod je prostý – po celé prázdniny probíhaly ve škole důležité opravy.

Zásadní prázdninovou opravou ve škole prošla školní kuchyně, která vaří i pro veřejnost a další instituce.

Milena Zatloukalová, ředitelka školy: „Děti dnes do školy ještě nepřišly, protože naše škola prováděla v období letních prázdnin rozsáhlou rekonstrukci podlahy, to znamená, že jsme dříve ukončili školní rok a začneme o dva dny později.“

Komplexní oprava podlahy a kanalizace v kuchyni již byla nezbytná, vzhledem k průsakům vody do nižšího patra budovy. Dalším velkým projektem je projekt zabezpečení budovy.

Milena Zatloukalová, ředitelka školy: „Je to poměrně rozsáhlý projekt, za výrazné pomoci Města Bruntál. Už se nainstalovaly částečně kamerové systémy, elektronický zámek, to znamená, že budova školy bude v první fázi projektu uzavřena v určitých časech.“

V budově Petrina totiž kromě školy sídlí řada dalších institucí, což znamená velký pohyb lidí.

Pavla Schneiderová, učitelka: „Já myslím, že vzhledem k době, ve které žijeme, je nezbytně nutné zajišťovat školy, o to více, že kromě základní školy je tady mateřská škola, středisko volného času, v části budovy je knihovna a ještě kromě toho tady působí vyšší odborná škola, takže budova bývá otevřena někdy i o víkendech.“

Budova Petrina však zcela jistě bude pro veřejnost otevřena v říjnu, kdy škola chystá netradiční Podzimní ples.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-02-09-2022-16-00