I. etapa obchvatu Frýdku-Místku už je plně průjezdná
Řidiči už nově projedou po celé délce první části obchvatu Frýdku-Místku. Po trampotách se stavebním povolením byl plně zprůjezdněn úsek od Příbora na Frýdlant a Ostravu. A také opačný směr. Výstavba druhé etapy na Těšín pokračuje a částečně průjezdná by měla být do konce roku.
Důležitá dopravní stavba, na kterou čekal Frýdek-Místek desetiletí, se už z poloviny stala skutečností. V pátek dopoledne byla slavnostně otevřena první část obchvatu města.
Radek Mátl, generální ředitel ŘSD ČR: "V současné chvíli ta první etapa končí na okružní křižovatce Frýdlantská. To znamená, že řidiči budou sjíždět na této křižovatce a budou pokračovat směrem po dálnici D56 nebo po silnici I/56 směrem na Frýdlant a na Ostravici."
Výstavba první etapy vyšla podle smlouvy na zhruba 2,2 miliardy korun bez DPH. ŘSD tady ale řeší ještě drobné nedostatky.
Radek Mátl, generální ředitel ŘSD ČR: "Je možné, že tady budou nějaké opravy, protože jsme zjistili, že jsou určité vady na té komunikaci. Jsou zde problémy zejména se zkušebním úsekem s CB krytem. Takže v tuto chvíli budeme muset se zhotovitelem řešit způsob opravy některých lokálních míst."
Zprůjezdnění by už ale mělo znamenat pokles dopravy, hluku a emisí v okolí velmi zatížených ulic Příborská, Beskydská a Frýdlantská.
Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je to tady, jsme velice rádi, že se podařilo aspoň první část obchvatu spustit. Těšíme se na kompletní celou část, která nejvíce uleví Frýdku-Místku. Nicméně i tady to je velký krok k tomu, abychom dostali tranzitní dopravu, hlavně tu kamionovou, ven z města. Teď bude na tom, aby si řidiči postupně zvykli na to, že trasa je jinačí a nejezdili skrz město tak, jak jsou naučení."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Už nyní cítíme ve městě po otevření té první etapy, sice jenom ve dvou pruzích, určité vydechnutí. A to, na co čekáme opravdu všichni, je spuštění celého obchvatu jako celku. Protože opravdu až pojede obchvat komplet, tak si vydechne to centrum. Průtah města, místo, kterým projíždí druhé největší množství kamionů v Moravskoslezském kraji."
Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Po dokončení obchvatu uděláme opětovné měření ve městě. Ať zjistíme, kolik doopravdy tranzitu se přesunulo na ochvat. Pokud samotné dostavění ochvatu nebude stačit, tak budeme uvažovat nad dalšími změnami v dopravě. Tak, aby samozřejmě ti řidiči byli co nejvíce tlačeni ten ochvat využívat."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Pokud tato tranzitní doprava včetně i osobní zmizí, tak městu se otevře možnost začít s tou Hlavní třídou pracovat a postupně ji začít vracet městu. Objevily se informace, že by mělo dojít ke stavebnímu zúžení na dva pruhy, to bych chtěl dementovat. Nikdy jsme tímto způsobem zklidnění Hlavní třídy nepřipravovali."
Druhou etapu chce ŘSD zprůjezdnit do konce letošního roku.
Radek Mátl, generální ředitel ŘSD ČR: "Určitě to nebude v plném profilu. Částečně to bude v polovičním profilu. V té oblasti toho sesuvu máme poměrně zásadní problémy, které řešíme. Ale podařilo se je vyřešit."
S omezením v úseku o délce zhruba 2,5 kilometru se pak počítá do poloviny příštího roku.
---
Policejní majáček pomůže ochránit děti v Ostravě
Začal nový školní rok a je velmi důležité, abychom hned od počátku dětem vštěpovali zásady bezpečného chování. Policisté pro školáky v Ostravě připravili projekt Majáček, který jim bude připomínat jak správně reagovat. Dostali proto speciální sešity pro výuku běžných předmětů.
Na děti ze Základní školy Dětská v Ostravě-Porubě dnes čekaly dárky. Jednotlivé třídy prvního stupně obcházeli policisté s oddělení prevence a rozdávali školákům speciální sešity.
Martina Jablońská, policejní preventistka: "Chceme vám představit takové krásné barevné sešity."
Policisté vybrali deset krizových situací, se kterými se děti nejčastěji mohou setkat a ty pak nechali namalovat na obal sešitů, které budou využívat pro výuku běžných předmětů, jako je čeština nebo matematika.
Petr Směták, vedoucí oddělení prevence PČR MS kraje: "Na přední straně je kritická situace, která je řešena špatně a vzadu je ta stejná situace řešena dobře. Uvnitř jsou pro děti rady."
anketa, školáci: "Děti tady dělají oheň samy a házejí tam špatné věci. Jsou ještě malí a nezahrává se s ohněm."
"Tady kluk provozuje psa a to se nesmí."
Prevence je velmi důležitá součást policejní práce a právě u dětí to platí dvojnásob.
Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: "Prevence je zásadní. Policie svou práci zaměřuje na několik sfér. Samozřejmě i na represi a trestní řízení, ale prevence dělá tu práci ještě před tím, než se něco stane a to je to nejlepší."
Sešity postupně dostanou všechny děti na prvním stupni ostravských škol. Policisté už ale pracují na tom, aby se tento povedený projekt rozšířil minimálně po celém našem kraji.
---
Krátké zprávy, 2. 9.. 2022, 17 h - 1
V Moravskoslezském kraji se během prvních tří zářijových nedělí opět budou konat Dny rodin. První z těchto odpoledních akci proběhne v Archeoparku v Chotěbuzi, už tuto neděli od 13 hodin. Akce poté zamíří na hrad Sovinec a do nově vzniklé expozice Muzea nákladních automobilů TATRA v Kopřivnici. Moravskoslezský kraj chce obyvatele regionu informovat o pěstounství a motivovat k němu další ochotné lidi.
---
FNO slaví 110 let nejen výstavou o historii
Na počátku dnešní Fakultní nemocnice Ostrava byla malá epidemická nemocnice v Zábřehu, kterou společně vybudovaly obce Vítkovice a Zábřeh nad Odrou. Slavnostně byla otevřena v srpnu roku 1912. Tedy před 110 lety. Toto výročí si FNO připomíná zajímavou výstavou.
Zatímco epidemická nemocnice v Zábřehu ve svých počátcích disponovala pouze 59 lůžky pro nakažlivě nemocné. Ostravská fakultní nemocnice má dnes 45 špičkově vybavených klinik, oddělení a center. To vše a mnohem více se dozvíte na výstavě před Avionem.
Hana Maiwaelderová, vedoucí oddělení marketingu, FNO: “Je to 6 panelů, na kterých mohou vidět 4 témata. Historie, osobnosti, kontrasty a příběhy, kdy jsme se snažili jim nepodat vyčerpávající informace. Jenom je tak navnadit na tu danou věc, aby se potom více dočetli na našich stránkách www.slavimespolu.cz.
obyvatelka Ostravy: “Vůbec bych nevěřila, že fakultka, nebo vlastně nemocnice má 110 let a že začínali jednou místností. Potom byly tři. Je to neuvěřitelné.”
Výstava bude před ostravským shopping parkem k vidění do 9. září. Poté se všechny panely přesunou před Lékařskou fakultu Ostravské univerzity.
Konkrétně na akci Slavíme spolu.
Hanka Hanke, mluvčí Lékařské fakulty OU: “Protože máme společnou historii, protože ty základy se psaly zde. V místech, kde se dnes nachází Lékařská fakulta v Ostravě, tak jsme se rozhodli, že těch 110 let oslavíme společně.”
Oslavy proběhnou 10. září a těšit se můžete mimo jiné na Michala Hrůzu, spoustu atrakcí a přehlídku historických sanitních vozů.
---
Naši hasiči suverénně ovládli domácí šampionát
Reprezentanti našeho regionu zcela ovládli domácí šampionát v požárním sportu v Pardubicích a Hradci Králové a po 4 letech vrátili titul do Moravskoslezského kraje. Nejlepší byli hned ve třech ze 4 disciplín. Špičkové podmínky hasiči mají mezi lezci na stanici v Ostravě-Porubě.
Hasičská stanice v Ostravě-Porubě je jako Baník Ostrava. Špičkové sportovce vychovává i stahuje z okolí, protože jim dokáže vytvořit ty nejlepší podmínky pro trénink požárního sportu. Letos se ale hasičům daří mnohem lépe, než Baníku a mistrovství republiky v Pardubicích a Hradci Králové zcela ovládli. Zvítězili celkově a i v jednotlivcích vyhráli skoro všechno. Oporami týmu jsou Daniel Klvaňa a Jan Vyvial.
Daniel Klvaňa, HZS MS kraje, reprezentant ČR v požárním sportu: "Jsem strašně rád, že jsme to obhájili. Já nevím pokolikáté za sebou Ostrava vyhrála štafety a ty útoky bohužel...lehký prostřik na pravém terči znamenal čtvrté místo, ale takový je ten sport a jsme rádi, že to vyšlo na celkové prvenství."
Jan Vyvial, HZS MS kraje, reprezentant ČR v požárním sportu: "Čekali jsme 4 roky a konečně se to podařilo, takže za mně je tenhle titul nejcennější za Ostravu, který jsem mohl zažít."
Daniel Klavaňa je navíc také několikanásobným mistrem světa a držitelem světového rekordu ve výstupu na věž s časem 14,70. Jeho národní rekord je ještě o pár setin lepší. I když jsou všichni tito borci špičkoví sportovci, v prvé řadě jsou ale hasiči a i při tréninku jsou neustále připraveni vyrazit někomu na pomoc.
Lukáš Popp, velitel stanice Ostrava-Poruba HZS MS kraje: "Prioritou jejich zaměstnání je hasičina. To znamená jsou to stoprocentní hasiči a dovolím si říct, že jsou v tom sportu velcí srdcaři, protože většinu těch tréninků provádí ve svém osobním volnu."
Na této špičkové úrovni je prý potřeba trénovat stejně, jako vrcholoví sportovci a proto má třeba Dan Klvaňa své hadice a rozdělovač doma, aby si mohl zatrénovat i když zrovna není v práci.
---
Krátké zprávy, 2. 9.. 2022, 17 h - 1
Cyklistka se ve čtvrtek dopoledne projížděla na dálnici D48, přitom podle zákona se na dálnici smí pohybovat pouze motorová vozidla a jízdní soupravy. Hlídka dálniční policie ji zastavili poblíž Nošovic ve směru na Český Těšín, když jela v odstavném pruhu. Údajně se vracela domů z Polska a na dálnici ji navedla navigace. O tom, že je na dálnici údajně vůbec nevěděla. Policisté jí udělili pokutu a doprovodili ji bezpečně k nejbližšímu sjezdu z dálnice.
---
V Karviné se konala preventivní akce Na kole jen s přilbou
I v Karviné proběhla preventivní celorepubliková akce Na kole jen s přilbou. Byla zaměřena především na dospělé, jichž se zákonná povinnost mít při jízdě přilbu, netýká a je pouze doporučována.
V loňském roce vyhasly v České republice životy 43 cyklistů, o 3 více než v roce předchozím. Nejvíce usmrcených bylo ve věkové kategorii 55 a více let, celkem 27 osob. Těžce jich bylo při nehodách zraněno 234. Proto se policisté rozhodli k preventivní akci Na kole jen s přilbou.
Miroslav Kolatek, preventista PČR MSK: "Cílem je upozornit cyklisty na vhodnost používání přilby i mimo zákonem stanovenou povinnost 18 let."
Přilbu by měli mít i lidé, kteří k jízdě využívají elektrokoloběžky. Ty jsou teď velmi oblíbené, ale také při nesprávné jízdě i nebezpečné.
Miroslav Kolatek, preventista PČR MSK: "Jako klasický cyklista by měl užít k jízdě cyklostezku nebo silnici."
Lidé na elektrokoloběžkách by také měli dodržovat rychlost. Pokud chce někdo jezdit rychleji než je zákonem stanovená rychlost 25 km za hodinu, elektrokoloběžka musí mít SPZ, řidič musí vlastnit řidičský průkaz skupiny AM a mít zákonné pojištění.
Petr Mik, policista DI Karviná: "Dennodenně řešíme dopravní nehody mezi chodci a elektrokoloběžkaři. K těmto dopravním nehodám dochází zejména proto, protože řidiče elektrokoloběžek k jízdě užívají chodníku, jezdí rychleji než je předepsaná stanovená rychlost nebo jezdí pod vlivem alkoholu."
Do ulic vyrazí policisté za cyklisty letos ještě několikrát.
---