Na smazání dluhů mají lidé ještě téměř měsíc
Ještě téměř měsíc mají lidé na to, aby si vyřešili své dluhy v rámci akce Milostivé léto II. Stačí když zaplatí samotnou dlužnou částku, poplatek exekutorovi a veškeré penále a další poplatky jsou jim odpuštěny. Mohou tak umořit i statisíce korun.
Ostravě bohužel patří přední příčka v rámci celé země v počtu obyvatel v exekuci. Jde o zhruba 32 tisíc lidí, kteří tvoří přes 13 procent občanů města. O září mohou tito lidé využít mimořádně výhodné akce Milostivé léto, díky které se mohou zcela oddlužit. Stačí kontaktovat exekutora a zaplatiti dluh a poplatek. Pokud se někomu zdá tento proces složitý, poradí mu úředníci.
Zdeněk Zivčák, vedoucí odboru zdravotnictví a sociálních věcí MMO: "V rámci akce Milostivé léto mohou dlužníci ještě žádat o odpuštění dluhu v podstatě do 15. listopadu exekutory, kteří vedou jejich exekuce, aby bylo možné Milostivého léta využít."
Pomoc je připravena i pro dlužníky, kteří nemají ani na poplatek či dluh. Ostrava darovala 2 miliony korun diecézní charitě, která za ně dluhy zaplatí.
Miroslav Juroška, Diecézní charita Ostravsko-opavská: "Sepíšeme s klienty ten dokument, od nás už jen odcházejí na poštu a odesílají to exekutorskému úřadu. Doporučujeme ať to odešlou doporučeně, aby měli důkaz, že ta listina odešla."
Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Milostivé léto považujeme za institut, který může pomoci aspoň části dlužníků jejich problémy vyřešit, a proto jej chceme maximálně podpořit. Tím spíše, že se už pravděpodobně nebude opakovat."
Nejvíce dluhů v Ostravě tvoří pokuty za jízdu na černo v městské hromadné dopravě. I proto dopravní podnik připravil vlastní informační centrum, kde lidem pomohou s vyřízením pohledávky.
---
Opava chce vlastní fotovoltaickou elektrárnu
Opavané prozatím zvyšování cen energií na chodu města významně nepocítí. Vedení Opavy se chce prozatím vyhnout zvyšování cen za služby, které občanům poskytuje. A hodlá investovat do vlastní fotovoltaické elektrárny.
Zvyšující se ceny energií nutí k šetření. Jako první přišlo v Opavě na řadu veřejné osvětlení. Už v polovině roku zde byla nastavena minimální svítivost. Výzvu ke snižování spotřeby energie vyslalo vedení města ke svým zaměstnancům i příspěvkovým organizacím, jako jsou například školy a školky. Nabádá k tomu, aby se nesvítilo v nevyužívaných prostorách, jako jsou třeba chodby. S příchodem podzimu přišlo na řadu i topení.
Michal Kokošek (ANO), 1. náměstek primátora Opavy: „Další úspory jsou v rámci vytápění našich budov, kdy jsme nastavili parametry tak, ať je to v rámci hygienických limitů, na 20 °C. “
Navzdory šetření ale město za odběr elektřiny zaplatí v tomto roce 72 mil. korun, což je asi o polovinu více, než vloni. Občané to ale nezaznamenají. Cena jízdného v MHD, platby za svoz komunálního odpadu nebo třeba vstupné na krytý bazén se prozatím nezmění. Ovšem jak to bude příští rok, to zohlední až nový rozpočet, který nyní vedení města chystá.
Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Do konce roku žádné zdražování nepřipravujeme. Snahou bude, abychom nezasahovali do těch nejzákladnějších věcí. Tzn. udrželi služby na cenových úrovních, jaké jsou nyní."
To ale bude složité. Už nyní je totiž jasné, že v roce 2023 ceny energií opět porostou, a to nejspíš dvojnásobně. A tak město směřuje alespoň k částečné energetické soběstačnosti.
Vladimír Schreier (BEZPP za ANO), náměstek primátora Opavy: „Fotovoltaika je ta cesta, kterou musíme jít. Ta by měla přinést významné energetické úspory pro město. A zvýšit nezávislost na plynu a dalších zdrojích energie.“
Vytipováno je šest míst, kam bude možné fotovoltaické panely instalovat. Jde o budovy magistrátu, škol a školek nebo parkovacího domu. A v budoucnu k nim přibudou další. Na realizaci úsporných opatření v následujících čtyřech letech má magistrát připravených 200 milionů korun.
Energetická krize poznamená letošní advent. Bude o něco temnější, než dřív. Vánoční osvětlení bude soustředěno do centra města. A zůstane zapnuto pouze v čase od 16 do 22 hodin. A namísto dvou vánočních stromů bude nazdobený pouze jeden.
---
Krátké zprávy, 2. listopadu 2022, 17 h - 1
Osvětová kampaň Týden rané péče startuje v pondělí 7. listopadu. Zapojuje se do ní i pracoviště rané péče v Ostravě. Týden rané péče naplní řada nejrůznějších aktivit jako dny otevřených dveří, workshopy s odborníky, akce pro rodiny, výstavy a například v online prostoru poběží příběhy rodin, které mají s ranou péčí osobní zkušenost.
Devítistý dárce kostní dřeně je z Ostravy. Jednadvacetiletý policista Vojtěch Bittner daroval své krvetvorné buňky pomocí takzvané separace z krve, tedy metodou podobnou darování plazmy.Najít shodného dárce s pacientem není jednoduché. Po zápisu do registru se někomu ozvou lékaři prakticky hned, jinému za několik let, ale většině potenciálních dárců se neozvou nikdy.
---
Gang z Novojičínska vyrobil pervitin za miliony korun
Toxi tým má za sebou největší úlovek letošního roku. Na Novojičínsku zadrželi gang výrobců a prodejců pervitinu, který vyrobil a prodal drogy za miliony korun. O zadržení šéfa se postarala zásahová jednotka.
Zásahová jednotka ukončila řádění drogového gangu, který působil nejen v našem kraji, ale i na Zlínsku a Olomoucku. Při zadržení 33letého šéfa v jedné z varen v garáži na Novojičínsku se právě vařilo a na sporáku bublá nová várka pervitinu. Zásahovka má kvůli výparům z drog plynové masky. Že nejde o žádné beránky je vidět i z toho, že policisté mají v rukou samopaly a pistole.
Pavla Jiroušková, mluvčí PČR Ostrava: "Nejmladší z obviněných, krátce po propuštění z výkonu trestu, kde byl za obdobné protiprávní jednání, měl nejméně od června loňského roku do doby svého zadržení, na různých místech nejen našeho kraje a vyrábět pervitin. Prekurzory, chemikálie si měl obstarat sám či je měl zajistit druhý spoluobviněný. Část věcí měli nakupovat i v Polsku."
Policisté provedli několik domovních prohlídek, při kterých zajistili spoustu laboratorního skla a dalších komponentů pro výrobu drog.
Pavla Jiroušková, mluvčí PČR Ostrava: Celkem novojičínští kriminalisté toxi týmu zadrželi tři osoby, provedli několik domovních prohlídek bytových i nebytových prostor a zajistili věci sloužící k výrobě drog, ale také k distribuci. Současně i pseudoefedrin a léky, které by sloužily k výrobě cca 2,5 kg pervitinu.
Gang navařil pervitin za asi 10 milionů korun. Peníze utráceli například za auta, ale byla z nich zaplacena i svatební cesta. Od začátku roku bylo v kraji zajištěno 30 varen pervitinu a 16 pěstíren marihuany. Stíháno je už 291 osob.
---
Památkář zkoumal stěny baziliky, čeká ji výmalba
Baziliku Navštívení Panny Marie zkoumal památkář. Zaměřil se na detaily výmalby v historických obdobích od otevření chrámu. Farnost se totiž chystá v příštím roce opět po zhruba padesáti letech baziliku vymalovat. Obecně je cílem vrátit místu původní barokní charakter.
Jemná, ale velmi důležitá práce. Památkář postupně odkrýval jednotlivé vrstvy maleb v bazilice Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku.
Dalibor Halátek, specialista na restaurování, Národní památkový ústav Ostrava: "Připravuje se velká rekonstrukce vnitřku kostela. A bychom věděli, jaká byla původní barevnost, tak musím udělat sondáž. Takže tady škrabu svým způsobem, kdy odhaluji jednotlivé vrstvy nátěrů a hledám nějaké vazby mezi těmi jednotlivými plochami a snažím se zrekonstruovat, jak kostel mohl vypadat v barokním období."
Už před několika lety začaly průzkumné práce v souvislosti s plánem opravit kryptu a křížovou kapli.
Michal Bučko, asistent děkanátu Frýdek: "Tak nás to postupně dovedlo až k tomu, k té myšlence vymalovat celý kostel."
Dalibor Halátek, specialista na restaurování, Národní památkový ústav Ostrava: "Jsem na nějakých šedých barevnostech, od béžové, až po oranžovo-zlaté barevnosti hlavic. A uvidíme, teďka se budeme pokoušet najít nějakou barevnost v plochách, abychom k té šedé našli ještě nějakou další."
Michal Bučko, asistent děkanátu Frýdek: "Dříve, než zahájíme rekonstrukci, než se vydáme tou cestou těch oprav, tak klademe velký důraz právě na ty průzkumy, které nám mohou odhalit tu historii, ten vývoj té stavby."
Dalibor Halátek, specialista na restaurování, Národní památkový ústav Ostrava: "Pak se to jakoby fotografuje s barevnou škálou, aby se to dalo svým způsobem spojit a byla ta barevnost stálá, protože umělé osvětlení zkresluje barevnost. Takže se to potom nafotí a pak se to graficky zpracuje."
Michal Bučko, asistent děkanátu Frýdek: "V následujících letech máme takové přání. V prvé řadě učinit opravu krypty. Dále potom křížovou kapli, která jev té části presbytáře. A vlastně i sokl, který lemuje celý ten interiér toho kostela. Takže navrátit ten původní vzhled."
Vymalovat tak velké prostory bude velmi náročné. Práce by měly začít příští rok.
Michal Bučko, asistent děkanátu Frýdek: "Samozřejmě už v minulosti máme záznamy fotografické, když ve 20. až 30. letech minulého století, a potom v 80. letech minulého století, se maloval tento kostel, za pomoci lešení, samozřejmě. A ta metoda, ten postup bude i v dnešní době stejný."
Aktuálně se pracuje na rozpočtech a přípravě pracovního plánu celého projektu.
---
Krátké zprávy, 2. listopadu 2022, 17 h - 2
Z Mošnova se bude do Varšavy létat 5x týdně. Letiště zahájilo zimní provoz, který přinese nové časy odletu. Změny čeká například i letový řád na trase Ostrava–Londýn. Společnost Ryanair bude nově létat čtvrtky a neděle.
Kraj ocenil úspěšné studenty. Celkem 25 jednotlivců a 5 týmů středoškoláků z Moravskoslezského kraje dostalo ocenění za své úspěchy nebo mimořádné aktivity.
---
Farmářské trhy skončí v listopadu
Sezóna farmářských trhů se pomalu blíží ke konci. Zákazníci si mohou produkty regionálních pěstitelů a výrobců budou moci na Dolním náměstí nakoupit ještě do poloviny listopadu. A těšit se mohou také na tradiční zabíjačku.
Prodejci se do Opavy na Farmářské trhy sjíždějí od konce dubna. Zatímco na jaře převažovaly na stáncích především sazenice a květiny, teď už mají farmáři sklizeno a pulty plní zejména ovoce a zelenina.
Martin Žižlavský, provozovatel Farmářských trhů v Opavě: „Nabízíme klasiku: výpěstky ovoce a zeleniny občas zpestřené ještě o jiný sortiment. Aktuálně třeba cibulky lilií, dřevěné či masové výrobky.“
Opavské Farmářské trhy slaví svou 11. sezónu. Organizátoři se po celou dobu snaží, aby prodávané produkty pocházely pokud možno od malovýrobců a malopěstitelů ze zdejšího regionu.
Daniel Hluchý, Řeznictví-uzenářství Větřkovice: „Nejvíce se prodávají jitrnice, jelítka. Celkově a vůbec zabijačkové výrobky.“
Eliška Böhmová, soukromá pěstitelka zeleniny, Opava: „Nabízíme čerstvě sklizená jablíčka, petržel, celer.“
Sára Bolacká, Zahradnictví Weiss, Otice: „Momentálně prodáváme zejména dušičkové vazby, chryzantémy, macešky.“
Stánky lemují Dolní náměstí vždy tři dny v týdnu. Bývá jich tady od 15 do dvaceti. Trhovci teď nabízejí především brambory, cibuli, kořenovou zeleninu, dýně nebo také květiny, džemy, marmelády i pečivo. Občas nabídku zpestří rukodělné výrobky.
Martin Žižlavský, provozovatel Farmářských trhů v Opavě: Je tady asi 80% stabilních prodejců, kteří jezdí pravidelně ve středu, v pátek a v sobotu. Asi 20% pak přijíždí nepravidelně.“
Během podzimních dní bývá na tržišti nejvíce rušno. V tento čas se pulty se prohýbají pod čerstvě sklizenou úrodou.
zákazník: „Líbí se mi, že je tady výběr ovoce, zeleniny a všeho ostatního. A je to tady levnější.“
Na sobotu 5. listopadu se chystá zabíjačka, kde budou moci lidé ochutnat tradiční masové výrobky. Farmářské trhy skončí 11. listopadu. Dolní náměstí ale neosiří nadlouho. Už za další dva týdny tady začnou trhy vánoční.
---
Redakčně upraveno / zkráceno.