V případu nehody řetízkového kolotoče se čeká na závěry znalců
Vyšetřování nehody pouťové atrakce, při které se v sobotu 3. září v Havířově zranilo 17 lidí a několik dalších vyvázlo jako zázrakem bez zranění, pokračuje zpracováváním znaleckých posudků.
Experti posuzují nejen samotnou příčinu poruchy kolotoče, ale také zranění jednotlivých poškozených. Od závěrů znalců se bude odvíjet další postup v případu, případné obžalování konkrétního viníka a výše trestu.
Martin Bystroň, státní zástupce: “Prověřování v této věci nadále probíhá. V současnosti jsou vypracovávány znalecké posudky ohledně bezpečnosti předmětného kolotoče a znalecké posudky ohledně objektivizace zranění poškozených. Po jejich doručení lze očekávat rozhodnutí ve věci. Termín skončení přípravného řízení prozatím nelze odhadnout, právě stran zpracovávaných znaleckých posudků.”
Při nehodě utrpěli různě závažná zranění dospělí i děti. První pomoci se jim dostalo okamžitě po havárii od přítomných lidí a velmi rychle také od záchranářů.
Dvě sestry jely toho dne teprve první jízdu. Zatímco jejich kamarádka vyvázla jako zázrakem bez jediného škrábance, ony si poranily nohy. Naštěstí jen lehce.
Shanti Valjašek, zraněná dívka: “Jeli jsme nahoru, potom to kleslo dolů a jeli jsme ve velké rychlosti a najednou to kleslo o dost níž, že jsme to nečekali. Pak tam byla ta pokladna, do které jsme narazili. Do té první jsme narazili lehce, ale o tu druhou jsem se úplně rozbila a zůstala tam viset. Jeden pán mě vzal a položil na trávník, pak tam přijeli hasiči, jeden mi na nohu dal dlahu a ovázal. Pak jsem jela sanitkou do nemocnice. Myslela jsem si, že to je sen. Bylo to nepříjemné. Za minutu nebo dvě přijely sanitky, hasiči a policie. Hned všechny ošetřili. Byla to rychlá akce. Děkuji všem za pomoc."
Sofie Valjašek, zraněná dívka: “Té první budky jsem se dotkly jenom nohama, ale potom jsme narazili do druhé. Pak se to zastavilo. Bylo to nepříjemné, bolela mě noha a nemohla jsem chodit."
Kvůli neštěstí byl druhý den Havířovských slavností ukončen. Lidé tak museli oželet vystoupení Lucie Bílé nebo skupiny Kabát.
První technická zkouška kolotoče proběhla přímo na místě v pátek 9. září. Atrakce byla roztočena bez 12 dvojsedaček. Plošina tak byla zhruba o dvě tuny lehčí a zkouška proběhla jen v omezeném režimu. O několik dnů později se konal další test, tentokrát v policejním areálu a při plném zatížení. Výsledky nyní znalci zpracovávají.
---
V Krnově zahájili přestavbu operačních sálů
Krnovská nemocnice přistupuje ke komplexní přestavbě svých operačních sálů. Výsledkem rekonstrukce a nového přístrojového vybavení budou jedny z nejmodernějších sálů v České republice.
Na počátku celé akce byl záměr, vyměnit pouze komplexní vzduchotechniku.
Ladislav Václavec, ředitel nemocnice: „Což je akce asi za 16 milionů korun a u toho jsme se rozhodli vyměnit celou přestavbu sálů a udělat moderní sály, které budou spojené s videotechnikou, takže jak operace na sále budou dobře přenositelné.“
Celá přestavba sálů si vyžádá velká organizační opatření, tak, aby se pacientů a plánovaných operací dotkla co nejméně.
Ladislav Václavec, ředitel nemocnice: „Z hlediska provozu my teď 3 měsíce nebudeme operovat operace kyčlí, kloubů, tam, kde se dělají endoprotézy.“
Alena Motlíčková, provozně technická náměstkyně: „Technicky to znamená to, že jsme se museli dočasně přestěhovat do náhradních prostor, kde budou probíhat operace po dobu rekonstrukce a momentálně tady probíhají ty přípravné fáze, abychom všechny prostory vyklidili.“
Nemocnice se současně pouští i do přestavby LDN ve Městě Albrechticích. Na přestavbu sálů získala stoporocentní dotaci 42 milionů z programu REACT, přestavba LDN ve výši přes 9 milionů bude financována z rozpočtu MS kraje a vlastních zdrojů nemocnice.
Ladislav Václavec, ředitel nemocnice: „Začínáme po Novém roce a sály budou hotové 3 měsíce po započetí prací, takže koncem března.“
V krátké době bude zahájena další velká investiční akce, kterou je stavba nové rehabilitace a respiria pro pacienty.
---
Zprávy krátké, 3. 1. 2023 16.00 - 1
Eden Silesia - projekt, který pomůže na Karvinsku s transformací po konci těžby uhlí, mění lokalitu a také podobu. Obří skleníky s vědeckým pracovištěm a botanickou zahradu budou podle náměstka hejtmana Jakuba Unucky menší, ale především vzniknou na novém místě - v lokalitě Karviná-Lipiny, kde se počítalo s rozšířením stávajícího golfového hřiště. Provozovatelem bude Slezská univerzita. Projekt musí být zprovozněný do roku 2027.
Ostrava i letos ocení výjimečné učitele, kteří se věnují výuce dětí a přispívají k jejich dalšímu uplatnění. Návrhy na jejich ocenění i na ocenění za mimořádnou a celoživotní činnost mohou podat školské rady, ředitelé a zřizovatelé škol do 10. ledna.
---
V Havířově se narodilo první letošní miminko v kraji
Na Nový rok měli v havířovské porodnici opravdu napilno. Na svět tam přišly hned čtyři zdravé děti. Jako první o sobě dala hlasitě znát malá Natálka, která se tak stala prvním miminkem v MSK.
Bylo přesně dvacet minut po půlnoci, kdy mohli šťastní manželé Guňkovi poprvé vidět svou dceru Natálku. Holčička se tak stala prvním narozeným miminkem v MSK.
Lucie Guňková, maminka: "My si to pořád ještě neuvědomujeme, protože pro nás je to takový zážitek a splněný sen, že ti lidé kolem jsou všichni super, ale nám vůbec nešlo o to, abychom měli první miminko, ale hlavně, aby bylo zdravé.”
A to přišli právě mamince a Natálce popřát také primátor Havířova společně s hejtmanem kraje.
Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Počet porodů v havířovské nemocnici je nad tisíc, což je skvělé, protože jsme se s těmi čísly dostali někde na úroveň osmdesátých let minulého století a my jsme dnes byli pogratulovat mamince a prvnímu miminku a musím říct, že po dlouhých letech jsem si mohl miminko opět pochovat a je to skvělý pocit.”
Ivo Vondrák (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Mnoho štěstí, mnoho zdraví, protože si myslím, že to je to nejdůležitější v životě a je krásné, že se Natálka narodila zase v havířovské nemocnici jako první miminko. Už je to taková tradice, takže my vždy koupíme velkého medvěda."
Začátkem Nového roku měli v porodnici napilno. Na svět nepřišla jen Natálka, ale do čtvrté ranní hodiny i další tři děti.
Svatava Řehořková, lékařka: “Všechny porody byly spontánní, vaginální, bez komplikací a maminky i miminka jsou v pořádku.”
V roce 2022 se v havířovské porodnici narodilo 1057 dětí.
---
Ostrava pomůže organizacím a klubům s energiemi
Ostrava bude i v novém roce pomáhat sportovním klubům a různým neziskovým organizacím s dopady vysokých cen energií. Nabízí dotační program, díky kterému mohou dostat až milion korun.
Dotační program pro subjekty, které postihla energetická krize byl vyhlášen už v loňském roce. Ostrava alokovala 20 milionů korun, o které mohly žádat organizátoři sportovních a kulturních a volnočasových aktivit. Stejný program je vyhlášen i pro nový rok 2023.
Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "O podporu mohou žádat subjekty, které ve městě zajišťují vyjmenované činnosti a u kterých došlo k nárůstu nákladů na úhradu energií alespoň o 50 procent proti roku 2021."
Finanční podporu lze využít na úhradu energií – elektrické energie, tepla, plynu a páry. Minimální výše poskytnuté dotace na jednu žádost bude 10 000 korun, maximální výše pak 1 milion korun.
Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Věřím, že tato podpora spolkům ulehčí s náklady a nebudou muset aktivity pro širokou veřejnost zdražovat."
Bližší informace včetně podmínek k této podpoře jsou k dispozici na webových stránkách www.ostrava.cz a www.fajnovysport.cz.
---
Zprávy krátké, 3. 1. 2023 16.00 - 2
Moravskoslezský kraj i přes úspory podporuje složky Integrovaného záchranného systému, jejichž význam v posledních letech ještě zesílil. Na přelomu roku proto připravil dar pro hasiče. Dostanou termokamery a souřadnicové zapisovače.
Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: “Tyto věci se nakupovaly ještě z loňských prostředků, kdy jsme ty přebytky měli a máme. Z toho také asi budeme do budoucna pomáhat našemu IZS záchrannému systému.”
---
Generální úklid na raduňském zámku
Raduňský zámek letos nabídl po koronavirové pauze opět tradiční vánoční prohlídky. Nazdobené pokoje si mohli návštěvníci prohlédnout během prosince. Nyní čeká zdejší zaměstnance velký, povánoční úklid. Obsahuje mj. leštění parket, mytí oken nebo cídění lustrů. Tak, aby byl zámek za tři měsíce připravený na zahájení sezóny.
Nazdobené vánoční stromečky, kytice jmelí, slavnostně prostřená tabule a jiné drobné detaily na sklonku minulého roku prodchnuly raduňský zámek sváteční atmosférou. Návštěvníci si mohli přijít prohlédnout vyzdobené pokoje a dozvědět se, jak šlechta v 19. století slavila vánoční svátky. Teď musí ale veškerá tato krása zase pryč.
Markéta Kouřilová, kastelánka, Státní zámek Raduň: „Teď musíme uklidit všechny prostory, které jsme připravili na Vánoce.“
Během zimy mají na raduňském zámku zavřeno. A tak přichází na řadu také leštění parket nebo umývání zhruba stovky oken.
Olga Tvrďochová, uklízečka, Státní zámek Raduň: „Potřebuju k tomu žebříky i lešení. Ta okna jsou stará, takže se na to musí jemně, s citem.“
Bez lešení se neobejde ani čištění skleněných lustrů zavěšených pod vysokými stropy. Po generálním úklidu přijde na řadu příprava expozice pro novou sezónu.
Hana Vlková, správkyně depozitáře, Státní zámek Raduň: „Nyní se nacházíme v depozitáři nábytku. To je místnost, kde uklízíme nábytek z prohlídkové trasy. Protože na Vánoce prohlídkovou trasu měníme. Takže nábytek, který nepoužíváme dáme sem a zakryjeme, aby byl chráněný.“
Až bude zámek kompletně vycíděný, vrátí se některé předměty z depozitáře zpět do expozice.
Markéta Kouřilová, kastelánka, Státní zámek Raduň: „Je potřeba instalaci kompletně předělat. Na Vánoce jsme s řadou kusů mobiliáře hýbali, přemísťovali z jedné místnosti do druhé. Takže nás čeká opět nová instalace.“
Po zimní pauze bude pro návštěvníky zámek v Raduni připravený opět 1. dubna. Tentokrát bude jednotlivé pokoje, v souvislosti s nadcházejícími svátky jara, krášlit velikonoční výzdoba.
---