Nemocnicím chybí zdravotní sestry. Hledají je přímo ve školách
Nemocnicím v Moravskoslezském kraji chybí desítky zdravotních sester. Proto přišli jejich představitelé přímo za posluchači, kteří tento obor na Slezské univerzitě studují. Představili jim jednotlivá zařízení a nabídli benefity. Nabídli práci jak studentům s dokončeným vzděláním tak i těm, kteří ještě závěrečné zkoušky nesložili.
Personalisté představovali studentům oboru všeobecná zdravotní sestra práci v konkrétních nemocničních zařízeních. Na jejich vysokoškolský diplom totiž čekají s nedočkavostí. V nemocnicích v Moravskoslezském kraji jich chybí víc jak sto.
Regina Molnárová, náměstkyně ředitele, FNsP v Ostravě: „Fakultní nemocnice poptává dlouhodobě sestřičky, ať už praktické, všeobecné, tak i sanitáře.
Hana Hozová, náměstkyně ředitele, Slezská nemocnice: „V naší nemocnici máme momentálně největší nedostatek všeobecných sester na ARO oddělení a na dialýze.“
Na Slezské univerzitě studuje 400 zdravotních sester. Tyto studentky budou po třech letech vysokoškolského studia kvalifikovanými pracovníky, o které se už nyní zaměstnavatelé přetahují.
Náročnější požadavky na kvalifikaci sester snížily jejich počet na trhu práce.
Yvetta Vrublová, proděkanka, Fakulta veřejných politik, Slezská univerzita: „Medicína se vyvíjí, vyšetřovací metody se vyvíjí. Je více diagnostických metod, léků. Sestra má opravdu velkou zodpovědnost.“
Zdravotní sestry si mohou vybírat nejen oddělení, na kterém chtějí pracovat, ale také benefity konkrétního zařízení nebo kolektiv, se kterým si budou rozumět.
---
Dobrovolníky začínají nahrazovat profesionálové
Uprchlická volna slábne a proto se mění i způsob fungování asistenčního centra na pomoc Ukrajincům v Ostravě. Provozní doba pro vyřízení dokumentů už není neomezená a dobrovolníky nahrazují profesionálové. Zatím není jasné, zda se podaří domluvit na pomoci s armádou.
V posledních dnech už využívá služeb Krajského asistenčního centra pro uprchlíky Na Černé louce v Ostravě přibližně pouze 150 lidí za den a proto přistoupili provozovatelé ke korekci činnosti. Přepážky už nefungují nepřetržitě, ale ubytovací část samozřejmě ano. Začalo také sloužit komunitní centrum.
Jiří Němčík, náměstek ředitele HZS MS kraje: "Došlo k redukci provozního času administrativní části. Nyní funguje od 7 - 18 hodin. Asistenční centrum s dalšími službami včetně možnosti přespání nadále funguje v režimu 24 hodin denně."
Novinkou také je, že ubylo práce dobrovolníkům z řad Českého červeného kříže. Nahradili je totiž profesionálové ze Zdravotnické záchranné služby MS kraje.
Alžběta Hrabovská, ředitelka ČČK Ostrava: "Pro naše dobrovolníky to bylo velmi náročné v tom, že oni nemohli odsunout ty své života. Oni stále chodí do školy nebo do zaměstnání, takže veškerý volný čas strávili tady s námi na KACPU."
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Zdravotnická záchranná služba MS kraje převzala zdravotnický dozor a jeho zajištění. Zdravotníci mají tuto činnost v centru navíc, mimo svou běžnou pracovní dobu a povinnosti."
MS kraj usiluje o to, aby v asistenčním centru mohla pomáhat armáda. Současná legislativa to ale bohužel vojákům neumožňuje. Hejtmani proto chtějí iniciovat změnu v zákoně.
---
Krátké zprávy, 3. 5. 2022, 3
Finanční analytický úřad, který spadá pod ministerstvo financí, měl zmrazit majetek ostravské společnosti Vítkovice Steel, a to v souvislosti se sankcemi kvůli ruské agresi na Ukrajině. V úterý 3. května to uvedla Česká televize s odkazem na vyjádření ministerstva. Firma ale tvrdí, že majetek zablokovaný nemá.
---
V Radvanicích vzniká největší dětské hřiště v zemi
V Ostravské městské části Radvanice vzniká unikátní hřiště pro děti i dospělé, které nemá obdoby v celé zemi. Ojedinělý je tento projekt nejen pestrostí herních prvků a možnostmi využití, ale i v tom, že jde o revitalizaci a sanaci areálu bývalého koupaliště.
V Radvanicích začala další etapa revitalizace areálu bývalého koupaliště. Celý projekt začal před 5 lety demolicí starých objektů, následovala stavba inline dráhy, revitalizace zeleně a na dně bazénu vzniklo dětské hřiště, které si okamžitě získalo velkou oblibu.
anketa: "Je to tady super, děti to tady moc baví a užívají si to."
"Ta plocha je fajn udělaná, že kdyby děti spadly, tak je to bezpečné."
"Mě baví lanovka, protože na ni můžu skočit v sedě."
Nyní začíná poslední etapa, která dětskou hrací plochu rozšíří asi desetinásobně na 5 tisíc metrů čtverečních a stane se tak největším hřištěm v České republice.
Aleš Boháč, starosta Radvanic a Bartovic: "K těmto dvěma kopcům přibyde tatínek a maminka, přibyde pětimetrový a čtyřmetrový kopec, přibydou nerezové skluzavky a další atrakce. Budou tady i vodní atrakce, jak jinak než v podobě veleryb."
Hřiště bude sloužit nejen dětem ale i dospělým. Vznikne plocha na fotbal, volejbal i basketbal. V bazénu se mohou konat i kulturní akce.
Aleš Boháč, starosta Radvanic a Bartovic: "Celé to koupaliště bude v těchto barvách tzn. převažující modrá a žlutá a ta modrá je jednou z posledních vzpomínek na to koupaliště."
Stavba potrvá rok a vyjde na 41 milionů korun. Po celou dobu bude hřiště pro děti uzavřeno. Využívat bude možné pouze okolní park.
---
Armáda zahájila další ročník branné soutěže WOLFRAM
Krajské vojenské velitelství v Ostravě zahájilo v Havířově další ročník branně vědomostní soutěž Wolfram. Celkem se v Moravskoslezském kraji bude konat 12 oblastních kol. Nejlepší družstva se následně zúčastní krajského kola ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá.
Celkem osm disciplín čekalo na družstva, které měly prověřit jejich fyzickou zdatnost a zejména týmovost a to v rámci pátého ročníku soutěže Wolfram, která je jednou z podpůrných aktivit problematiky přípravy k obraně státu. První z 12 oblastních kol se konalo v Havířově.
Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: "Jedna z těch disciplín je běh, pak je tady hod granátem na cíl, pak jsou to tady bojové hry, kde si vyzkouší věci, které používáme my vojáci při svých činnostech.”
anketa: "Já myslím, že to dneska bude hodně zajímavé. Hlavně se těším na hod granátem. Určitě je armáda velmi důležitá, protože nás chrání všechny.”
anketa: "Já jsem tady šla, protože jsem si to chtěla vyzkoušet, jaké to je a těším se na to moc.”
Armáda by byla pro zavedení branné výchovy do škol. Působí jako složka projektu Přípravy občanů k obraně státu POKOS.
Jaroslav Medek, ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava: “Jezdíme po školách a snažíme se školám s tímto vzdělávacím programem pomoci tak, abychom ty informace co je armáda, jaké jsou její úkoly, kde ty úkoly plníme, aby se to dozvěděli. Problém je v tom, že do škol přicházejí IT technologie, kde je potřeba děti vzdělávat i v těchto oblastech, takže na tu brannou výchovu zbývá málo času, ale je důležitá, protože fyzická zdatnost naší mládeže je malá.”
A právě nejzdatnější tři družstva z každého oblastního kola postoupí do krajského, kdy následně děti prožijí s armádou den ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá.
---
Zprávy krátké 3. 5. 2022, 4
Filozofická fakulta Ostravské univerzity opět nabízí studium pro seniory. Nabídka přednáškových cyklů Univerzity třetího věku se oproti předcovidové době rozšířila. Filozofická fakulta aktuálně nabízí dva jazykové kurzy a pět společensko-vědních přednáškových cyklů. Zájemci se mohou hlásit až do konce června.
Kriminalisté obvinili ženy také z obchodování s lidmi a kuplířství. Tehdy 16letá dívka, dostala od své matky na výběr – začít poskytovat sexuální služby za úplatu, nebo odejít z domu a nevidět sourozence. Zvolila první variantu a po dva následné roky měla pak matce a další ženě, které dívku na internetu nabízely, odvádět zisk od klientů. Při domovní prohlídce krajští kriminalisté zadrželi několik desítek korun. Ženy jsou ve vazbě, hrozí jim až 12 let za mřížemi. Vyšetřování ještě pokračuje.
---
Akce Romipen se letos zaměřila hlavně na děti
Hudba, tanec, zdravá výživa i další aktivity. Taková byla letošní oslava Mezinárodního dne Romů ve Frýdku-Místku. Tradiční akce Romipen se letos zaměřila hlavně na děti. Cílem bylo je namotivovat k aktivnímu trávení volného času. Akce tentokrát proběhla přímo na ulici Míru.
Hřiště na ulici Míru zaplnily v pátek 29. dubna tamní děti. Zástupci města a dalších organizací pro ně připravili odpolední program v rámci akce Romipen.
Petra Nováková, odbor sociálních služeb F-M: " Je připravený bohatý program pro děti, kterého se ujaly organizace působící v sociálně vyloučené lokalitě. Konkrétně Charita Frýdek-Místek a jejich střediska Nezbeda, Rebel, Pramínek. A za služby Magistrát města Frýdku-Místku jsou to terénní sociální pracovníci a také nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Klub Semafor. Pro děti bude připravena ukázka zdravé svačinky. Tady máme připraveno kolo štěstí, dále velmi oblíbená aktivita malování na obličej. A další."
Igor Juriček, náměstek primátora Frýdku-Místku/Piráti/: "Dnes tady na ulici Míru náš odbor sociálních služeb ve spolupráci s charitou pořádá akci Romipen pro děti. Cílem je nabídnout těm dětem tady ze sociálně vyloučené lokality nějaké aktivity, které by mohly dělat ve volném čase, ať vidí něco jiného. Uvidí tady taneční skupinu, mohou se zapojit."
Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Holky si připravily nějaké akce pro děti. Nějaké sportovní vyžití a tanečky, karaoke show a podobně. Všechno to navazuje na to, že tady dlouhodobě působíme. Už více než 10 let a mám za to, že tady patříme. A toto je den pro všechny, kteří si to připravili a zároveň vystoupí."
Oslava Mezinárodního dne Romů připadá tradičně na 8. dubna. Akce ve městě v minulosti probíhala ve větším rozsahu.
Petra Nováková, odbor sociálních služeb F-M: "Ano, akce je pořádaná každoročně. Nicméně z důvodů covidových opatření byla dvouletá pauza. A letos tedy doufáme, že opět zahájíme tady tuto naši tradici."
Jaká je vaše další práce tady v této lokalitě?
Petra Nováková, odbor sociálních služeb F-M: "V lokalitě dlouhodobě působí dva terénní sociální pracovníci. V roce 2018 bylo vybudováno i za vámi stojící Komunitní centrum, které stojí pro účely setkávání tady zdejších obyvatel. Působí zde i Spolek přátel Lipiny. Zázemí slouží i pro službu charity, konkrétně Centrum Pramínek a také jsou prostory využívány městskou policií, konkrétně strážníkem okrskářem."
Práce mnoha organizací v této lokalitě podle ředitele Charity Frýdek-Místek velmi důležitá.
Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Já si myslím, že bez ohledu na lokalitu je vždycky důležité být s těmi lidmi. A v okamžiku, kdy jsme s nimi, žijete jejich příběhy, jejich životy, jste toho součástí, to je pro ně důležité. A je jedno, jestli se jedná o seniory, o děti, o dospělé. Každý, kdo vnímá, že s ním někdo je, žije s ním a je ochoten a schopný ho podpořit v tom jeho příběhu, tak to je důležité."
Před koronavirovou pandemií se Romipen konal každoročně v klubu Stoun. Letos se ho ale organizátoři rozhodli uspořádat v menším měřítku.
---