Karvinští strážníci chytili zloděje přímo při činu
Karvinští strážníci mají za sebou další úspěšný zákrok. Tentokrát u obchodního centra na ulici Nádražní zadrželi zloděje těsně po krádeži. V tašce měl zboží z několika obchodů najednou.
Nakupovat bez zaplacení se v karvinském obchodním centru rozhodl 43 letý muž. Jeho úmysl překazili strážníci, kteří si ho všimli při běžné kontrolní činnosti.
Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Si strkal vystavené zboží přímo do tašky. Když uviděl hlídku, chtěl odejít, nicméně hlídka ho konfrontovala a on se doznal k tomu, že zboží skutečně odcizil, což následně potvrdili paní prodavačky, které přišli a identifikovali své zboží.”
Pro strážníky nešlo o žádného nezkušeného nováčka, na svědomí toho měl v minulosti už více.
Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Je to známá firma, uživatel drog, recidivista s tím, že si všimněte, že na záběru vytáhl z kapsy zřejmě marihuanu, která byla i s ním předána PČR. Veřejnost má zažito, že mít u sebe nelegálně drogy k vlastní potřebě není trestné. Není to trestné z pohledu trestního zákona, ale jedná se o přestupek proti zákonu o návykových látkách, kde je pokuta až 15 tisíc korun a je to v kompetenci PČR.”
Zboží, které zloděj stihl nakrást v několika obchodech, bylo vyčísleno na hodnotu 14 tisíc korun. Muž byl omezen na svobodě a na místo byli přivoláni policisté.
Pavla Procházková, mluvčí PČR MSK: "Ve zkráceném řízení mu pak sdělili podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Muž má v rejstříku několik záznamů a teprve nedávno byl propuštěn z výkonu trestu. V Současné době se již nachází ve vazbě a v případě odsouzení mu hrozí až tříletý trest odnětí svobody.”
---
Jako první v Česku mohou ženy rodit na gauči v Ostravě
Gynekologicko-porodnická klinika Fakultní nemocnice Ostrava již delší dobu podporuje přirozené porody, včetně porodů do vody. Před nedávnem byl navíc jeden z jejích pokojů vybaven porodnickým gaučem. Fakultní nemocnice Ostrava se tak stala první českou nemocnicí, která tuto pomůcku vlastní.
První variabilní porodnický gauč v Česku doputoval do ostravské nemocnice z Anglie, kde jej porodní domy a centra již běžně využívají. Nová pomůcka má zvýšit šanci na porod bez komplikací. Mezi prvními, kdo si gauč vyzkoušeli, byla Lucie Kazderová, která na něm porodila dceru Tinu.
Lucie Kazderová, maminka: "Vidím tam tři velké výhody, tady u toho gauče. Jednak, že to opravdu nepůsobí jako na porodním sále, bylo to takové více domácké. Působí to na psychiku podle mě lépe. Druhá věc, že jsem opravdu mohla rodit v poloze, která je přirozenější pro tělo. A poslední velká výhoda je, že potom ten následný bonding mohl probíhat s tatínkem."
Na rozdíl od klasického porodního lůžka, takzvané kozy, pomáhá porodnický gauč rodícím ženám více se uvolnit. Jedním z hlavních důvodů je to, že umožňuje zaujmout při porodu přirozenou polohu.
Vendula Svachová, porodní asistentka: "My víme, že pro porod, přirozený porod, fyziologický porod, je dobré zaujímat vertikální polohy. Ten gauč vlastně poskytuje podporu, nabízí možnosti těch vertikálních poloh."
Richard Špaček, vedoucí lékař porodních sálů FNO: "Naším cílem je podporovat i ženy zdravé, fyziologické, k tomu, aby porodily své miminko přirozeně a s co nejmenšími zásahy. Proto jsme právě pořídili ten takzvaně porodnický gauč právě z toho důvodu, abychom těmto ženám nabídli podporu."
Už v prvním týdnu provozu porodilo na gauči úspěšně více než šest žen. I nadále ale mohou využívat i jiné metody, například porod do vody.
---
Krátké zprávy 3. 11. 2023 16.00 - 1
Policisté z Bohumína vyšetřují dvě krádeže desítek PET lahví z uzamčeného chladicího boxu. 13., 14. a 28. října vnikl neznámý pachatel do uzamčeného areálu a vypáčil zámek dveří boxu umístěného před prodejním kioskem v areálu Hobbyparku v Parku Petra Bezruče. Policisté v souvislosti s krádežemi pátrají po třech mužích, kteří jsou zachyceni na fotografiích a videozáznamu.
Pohonné hmoty v MS kraji pátý týden po sobě zlevnily. Litr benzinu Natural 95 se nyní prodává v průměru za 38,59 Kč, před týdnem byl o 26 haléřů dražší. O 10 haléřů na litru zlevnila nafta, litr teď stojí průměrně 39,30 Kč. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
---
Slezskoostravský hřbitov dávno neslouží jen místním
V těchto dnech zažívají hřbitovy největší nápor z celého roku. Obzvlášť to pak platí o největším Ústředním hřbitově ve Slezské Ostravě, který v období dušiček navštíví neuvěřitelných 80 tisíc lidí. Radnice se snaží o hřbitov pečovat, ročně do něj investuje miliony korun.
Ústřední hřbitov Slezská Ostrava má rozlohu 27 hektarů a je na něm 16 tisíc hrobových míst. To z něj dělá nejen největší hřbitov v Ostravě, ale jeden z největších v celé zemi. V období Památky zesnulých na přelomu října a listopadu jej navštíví 80 tisíc lidí.
Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "Přestože hřbitov patří Slezské Ostravě a staráme se o něj, občané Slezské Ostravy tvoří na hřbitově pouze pětinu pochovaných. Zbytek jsou opravdu občané zbylých částí Ostravy. Proto se magistrát podílí jak na údržbě a opravách hřbitova, tak na investičních akcích, které zde realizujeme."
V současné době například běží rekonstrukce okolí kostela sv. Josefa, který stojí u jednoho ze vstupů na hřbitov.
Richard Vereš, starosta Slezské Ostravy: "Prostranství před kostelem získá novou kamennou dlažbu, přibydou zde nové stromy a další prvky veřejného mobiliáře. Hned za vstupem se buduje nová květinová síň."
anketa, návštěvníci hřbitova: "Je to pěkné, tady mám babičku, starají se to."
"Je tady dobrá dostupnost, je tu parkoviště a dle mého se o to dobře starají."
Až do konce listopadu je hřbitov návštěvníkům otevřen od 7 do 20 hodin. K dispozici je parkoviště, které je zdarma a k oběma spodním vstupům lze přijet i trolejbusy.
---
V Horní Suché nalezli při stavbě zvláštní podzemní objekt
Horní Suchá řeší záhadu. Při rekonstrukci schodiště nedaleko kruhového objezdu dělníci odkryli v podzemí kulatý objekt, zřejmě se jedná o studnu. Kdysi se na pozemcích nacházel cukrovat a následně lihovar.
Radnice v Horní Suché se pustila do revitalizace malého parčíku k bývalému kulturnímu domu. Součástí stavby je výměna starého schodiště i vybudování rampy. Pod opěrnou zídkou schodiště pracovníci objevili stavbu, která vypadá jako studna. Ta je ale nezvykle široká, vyzděná z pískovcových kvádrů, které zřejmě nepochází z tohoto regionu. Kdysi se na pozemku nacházela jedna z budov starého dvora.
Jan Lipner (STAN), starosta Horní Suché: "Nebyla to jen zemědělská usedlost. Byl tady nejdřív cukrovar a pak lihovar. Takže to může být, Pán Bůh ví co. Rozhodně ten lihovar zanikl někdy před druhou světovou válkou, cukrovar tady byl v 19. století. Takže má tu historii dlouhou. Jsme zvědaví, takže určitě neuděláme to, co naši předkové, že to přikryjeme nějakými železničními pražci, které už jsou dnes ztrouchnivělé a půjdeme dál. Uhnuli jsme s tím schodištěm asi o metr. Co se bude dít dál, to se rozhodneme, ale zvědaví jsme.”
Prozatím ale nikdo nemá odvahu se do podzemního objektu podívat.
Petr Nagy, stavbyvedoucí: "Nevíme, jak to tam je. Jestli tam nejsou plyny, nebo něco takového. Spíš to chce odkrýt, ať se to odvětrá. Nevíme, jestli ten spodek je pevný. To nikdo neví.”
Než obec zjistí více o podzemním objektu, místo zabezpečí tak, aby nedošlo k úrazu.
---
Krátké zprávy 3. 11. 2023 16.00 - 2
Lenka Figallová ze Studénky pokřtila svou první knihu, nazvala ji Svět hraček. Splnila si tak svůj dětský sen, který teď věnovala svému synovi.
---
Lumpíkov pomáhá maminkám s návratem do práce
Práce, děti a já. To je název projektu, který pomáhá maminkám na dlouhodobé rodičovské dovolené s ulehčením návratu do zaměstnání. Pořádá ho rodinné a vzdělávací centrum Lumpíkov. Ženy načerpají nové znalosti z různých moderních oblastí a dostane se jim i kariérového poradenství.
Centrum pro rodinu Lumpíkov se ve Frýdku-Místku nedávno přestěhovalo na novou adresu. Naplno už tady ale realizuje své projekty. Aktuálně pomáhá maminkám s návratem do zaměstnání.
Jana Sýkorová, účastnice kurzu: "Bude to zaměřeno na IT, na angličtinu, na kariérní poradenství, na koučink a na personální zaměření, to znamená na tvorbu životopisu, kde hledat práci a tak."
Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: " Je to projekt Práce děti a já, který podporuje návrat žen zpět na trh práce. Protože některé maminky jsou doma 7 let s dětmi, některé 5. A když si představíte, že jste 5 let na úřadu práce a potom se vracíte, tak je to potom vždycky náročné ten návrat. A my jim proto pomáháme zpátky oživit ty jejich zkušenosti a znalosti, které už mají, ale třeba se něco obměnilo."
Veronika Madejová, koordinátorka projektů: "V současné době chybí 350 tisíc pracovních míst obsadit. A my máme nějakých 400 až 450 tisíc žen, které jsou na mateřské nebo rodičovské dovolené a je tady velký potenciál je vrátit zpátky na trh práce. A to my tím projektem řešíme. Řešíme to, že tady máme ženy, které jsou schopné, chtějí pracovat. Ale třeba nechtějí pracovat na plný úvazek. Nechtějí pracovat 8,5 hodiny, protože mají třeba ještě malé dítě."
Podobnými projekty už v Lumpíkově prošlo přes 300 žen.
Veronika Madejová, koordinátorka projektů: "Komunikujeme jak s těmi zaměstnavateli a říkáme jim flexibilní úvazky, ať už co se týče výše úvazku nebo přizpůsobení pracovní doby. Nebo sdílené pracovní místo, je výhodné, pro vás jako zaměstnavatele. Ty ženy to chtějí, potřebují to, v mnohých případech. A pokud jim toto nabídnete, tak ony jsou schopné tu práci kvalitně odvézt. Jsou loajální a chtějí u vás zůstat. Což je pro toho zaměstnavatele výhodné."
Martina Picková, účastnice kurzu: "Já jsem už na mateřské dovolené 7 let, mám tři děti po sobě a po vysoké škole jsem nějaké zkušenosti nenabrala. A potom jsme odešli do zahraničí, kde jsem pracovala, ale za 7 let se toho hodně změnilo. A když jde doba stále dopředu, všechno se vyvíjí, technologie a svět okolo nás, tak je potřebné, abychom držely krok a abychom se stále zlepšovaly a procovaly na sobě."
Jana Sýkorová, účastnice kurzu: "Jsem na rodičovské dovolené už 7,5 let a do práce se opravdu těším. Mě by se hrozně líbilo, kdybych pracovat už někde 3 dny v týdnu, osm hodin denně. Já se fakt těším do té práce, ale je problém to dítě někde umístit. Takže to vidím jako ten problém. A že málo firem nabízí ty zkrácené úvazky."
Petra Petrušková, ředitelka Centra pro rodinu Lumpíkov: "Máme obrovskou úspěšnost, která i nás překvapila. Asi bych to řekla tak, že každá žena, která chce najít práci na nějaký flexibilní nebo zkrácený úvazek. Případně i na plný, ale aby šel kombinovat s těmi dětmi, a vstoupila do našeho kurzu, tak odchází a tu práci najde."
Kurzy trvají pět měsíců a jsou zcela zdarma. Rozplánovány jsou až do poloviny roku 2025. V Lumpíkově maminkám během nich zajistí i hlídání dětí.
---